آزمون یوس YOS، شرایط مدارک هزینه ها و تاریخ ثبت نام و آزمون

5/5 - (5 امتیاز)

 یکی از مقاصد اصلی و پرطرفدار دانشجویان ایرانی و سایر کشور ها، تحصیل در کشور ترکیه می باشد. تحصیل در این کشور را می ‌توان گزینه ‌ای هم ‌تراز با تحصیل در کشورهای روسیه، ایتالیا و یا حتی در اروپا در نظر گرفت. هر کدام از این کشورها مزایا و معایبی را در بر دارد که در صورت بررسی شرایط هر یک از این کشور ها، امکان تصمیم‌ گیری به سادگی فراهم است.

برای ورود به دانشگاه های ترکیه بخصوص دانشگاه های دولتی آن نیازمند شرکت در آزمون ورودی هستید. پذیرش در این آزمون، از پذیرش در سایر آزمون‌ های اروپایی آسان‌ تر است و روند سختی ندارد. در ادامه این مقاله، به بررسی جزئیات این آزمون خواهیم پرداخت.

آزمون یوس ترکیه چیست؟

آزمون YÖS که مخفف «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» می باشد و معنی آن «آزمون دانشجویان خارجی» است؛ آزمونی برای ورود به مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه های ترکیه می باشد که دانشجویان بین المللی موظف هستند در این آزمون شرکت کنند و نمره قبولی مورد نظر را کسب کنند. این آزمون هر ساله از سمت دانشگاه های دولتی و برخی از دانشگاه های خصوصی  در بازه زمانی مشخصی برگزار می شود. با کسب نمره قبولی در این آزمون شما مجوز ورود به دانشگاه را کسب می کنید.

آزمون یوس تا قبل از سال 2011 که MYÖS نام داشت، همانند کنکور ایران، به صورت سراسری و یکپارچه توسط نظام آموزشی ترکیه برگزار می ‌شد که نتایج آن توسط سازمان سنجش ترکیه اعلام می شد. این آزمون از سال 2012 تا به الان طبق قوانین ذکر شده در کشور ترکیه، بصورت جداگانه توسط هر دانشگاه برگزار می شد و هر دانشگاه سوالات آزمون را با توجه به سیاست های آموزشی خود طراحی و تنظیم می کردند.

البته بهتر است بدانید برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه این آزمون را برگزار نمی کنند و با توجه به نمره قبولی در آزمون دانشگاه هایی که مورد قبولشان است، دانشجویان را پذیرش می کنند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین مجرب موسسه ما در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید. برای رزرو مشاوره روی لینک زیر کلیک کن. (لینک درخواست مشاوره)

یوس مرکزی چیست؟

در نوامبر سال 2021 وزارت آموزش ترکیه، اطلاعیه ای را انتشار کرد که طبق آن اطلاعیه، علاوه بر آزمون یوس که هر دانشگاه جداگانه برگزار می کند، آزمون یوس مرکزی یا آزمون TR-YOS نیز برگزار می شود. این آزمون به صورت متمرکز و یکپارچه برگزار شده و تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه از طریق این آزمون نیز اقدام به پذیرش دانشجو می کنند و ظرفیت جداگانه برای آن در نظر گرفته اند. جزئیات هر دو آزمون یکسان است و فقط تاریخ برگزاری آزمون متفاوت بوده که در ادامه در خصوص جزئیات آن توضیح خواهیم داد.

مفاد درسی و سوالات آزمون یوس

آزمون یوس ترکیه شامل سه درس ریاضی، هندسه و هوش می باشد. این آزمون در مجموع شامل 80 سوال می باشد که 40 سوال آن مربوط به درس هوش، 35 سوال آن مربوط به درس ریاضی و 5 سوال آن مربوط به درس هندسه می باشد. البته برخی دانشگاه ها برای درس هندسه بیش از 5 سوال طراحی می کنند که شما می توانید برای اطلاع از تعداد سوالات هر دانشگاه سایت رسمی خود دانشگاه را مطالعه کنید یا با مشاورین ما در ارتباط باشید.

سوالات این آزمون به صورت تستی بوده و هر سوال دارای 5 گزینه می باشد. بهتر است بدانید اکثریت دانشگاه ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه در نظر گرفته اند. البته برخی دانشگاه ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه منظور نمی کنند. نسبت نمره منفی در این آزمون 4 به 1 است. یعنی به ازای هر 4 پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح شما از بین می رود.

زبان آزمون یوس

تمامی سوالات آزمون به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود. ولی برخی از دانشگاه ها برای داوطلبین امکان انتخاب دفترچه به زبان فارسی را نیز فراهم می کنند. البته سوالات آزمون یوس به دلیل ماهیت ریاضی که دارند، نیازی به دانستن حرفه ای زبان ترکی و انگلیسی ندارد و فقط با دانش مبتدی در زبان و دانستن یک سری جملات و لغات ساده می توانند به تمامی سوالات پاسخ دهند.

نمره آزمون یوس

 نمره آزمون یوس از 100 می باشد.. با توجه به رشته درخواستی شما نیاز به نمرات متفاوتی دارید. برای مثال شما برای قبولی در رشته های تاپ مانند پزشکی و دندانپزشکی نیازمند نمره ی بالای 95 هستید. که در برخی دانشگاه ها نیاز به نمره 100، در برخی نیازه به نمره 98 و در برخی دیگر نیاز به نمره 96 دارید.

زمان آزمون یوس

مدت زمان این آزمون بسته به تعداد سوالات هر دانشگاه متفاوت بوده و بین 100 تا 120 دقیقه متغیر است. مدت زمان و سایر اطلاعات آزمون مانند هزینه و محل برگزاری آزمون طبق اطلاعیه ای از سوی خود دانشگاه قبل از برگزاری اعلام می شود.

اعتبار مدرک آزمون یوس

مدرک و نمره کسب شده در آزمون یوس در برخی دانشگاه ها به مدت دو سال و در برخی دانشگاه های دیگر به مدت یک سال اعتبار دارد. قبل از آزمون در سایت خود دانشگاه مدت اعتبار مدرک آزمون یوس اعلام می شود.

موسسه مهاجرتی نبولا با کادری مجرب و مشاورین ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در ترکیه با مشاورین ما در ارتباط باشید.

برای رزرو مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

منابع آزمون یوس

برای آمادگی برای آزمون یوس منابع متفاوتی وجود دارد. از جمله کتب متروپل، پوزا، جنر و … که می توانید تهیه کنید. همچنین شما می توانید نمونه سوالات آزمون های سال های قبل را دانلود کرده و مطالعه کنید. اما بهترین را برای آمادگی بهتر، شرکت در دوره های آمادگی یوس است که موسسات مختلف برگزار می کنند.

شرایط سنی و ثبت نام در آزمون یوس

این آزمون شرط سنی خاصی ندارد و متقاضی در هر سنی می تواند در این آزمون شرکت کند. ولی برای ثبت نام در آزمون یوس شما نیازمند مدرک دیپلم هستید. البته دانش آموزانی که در مقطع دوازدهم تحصیل می کنند، در ترم دوم تحصیل خود با گرفتن برگه اشتغال به تحصیل می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

برای ثبت نام در آزمون یوس به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اسکن مدرک دیپلم
 • اسکن مدرک پیش دانشگاهی(مختص دانش آموزان نظام قدیم)
 • اسکن برگه اشتغال به تحصیل ( مختص دانش آموزان دوازدهم)
 • اسکن ریز نمرات سه سال
 • اسکن عکس
 • اسکن پاسپورت
 • نام مادر به لاتین
 • اطلاعات تماس
 • اطلاعات آدرس محل سکونت

آزمون یوس YOS، شرایط مدارک هزینه ها و تاریخ ثبت نام و آزمون

زمان برگزاری و ثبت نام آزمون یوس

زمان ثبت نام در آزمون یوس از اواخر دی ماه شروع می شود و مهلت ثبت نام هر دانشگاه متفاوت است. بنابراین شما باید در بازه زمانی مشخص شده ثبت نام خود را انجام دهید چراکه زمان ثبت نام معمولا تمدید نمی شود.

آزمون یوس ترکیه هر ساله فقط یکبار در بازه زمانی اردیبهشت تا اواخر تیر ماه و هر از گاهی اوایل مرداد ماه برگزار می شود. هر دانشگاه در یک تاریخ مشخص که از قبل اعلام می کند آزمون خود را برگزار می کند. آزمون های دانشگاه های ترکیه از لحاظ ساعت برگزاری تداخلی نداشته و شما می توانید در آزمون چندین دانشگاه شرکت کنید.

هزینه ثبت نام

هزینه ثبت نام در آزمون یوس در دانشگاه های مختلف متفاوت است و بسته به شهر و محل برگزاری آن که در داخل ترکیه یا خارج آن برگزار می شود تفاوت دارد. در سال 2023 هزینه ثبت نام در هر دانشگاه بین 300 لیر تا 1300 لیر بود.

زمان اعلام نتایج آزمون یوس

نتایج این آزمون به شرکت‌کنندگان، طبق زمان‌بندی اولیه به شما اعلام می‌شود. زمان اعلام نتایج این آزمون بسته به دانشگاه مورد نظر، متفاوت است‌. بنابراین به زمان ‌بندی داده شده در فرم تاییدیه ثبت‌ نام باید دقت کنید.

معمولا دو هفته پس از برگزاری آزمون نمرات شرکت کنندگان اعلام می‌شود. متقاضی می تواند جهت مشاهده نمرات خود در آزمون یوس به سایت خود دانشگاه رفته و در بخش مربوط به آزمون یوس نتایج کسب شده را مشاهده کند.

قوانین موجود حین آزمون

مانند تمامی آزمون‌ها، آزمون یوس نیز قوانین خاص خود را دارد. آزمون YOS آزمونی برای تمام سنین است اما شروطی دارد که داوطلب ملزم به رعایت آن است. این شرایط شامل:

 • خروج فرد بدون هماهنگی غیر مجاز است.
 • خارج کردن برگه امتحانی بدون هماهنگی تخلف است و تنها درصورت هماهنگی مجاز است.
 • همراه داشتن ، وسایل الکترونیکی، ساعت هوشمند، تلفن همراه و کپی‌برداری ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین های مداربسته، از دادن آزمون محروم خواهید شد.
 • درب ورودی حوزه امتحانی پس از ساعت مقرر بسته خواهد شد و پس از آن اجازه ورود ندارید.
 • کشیدن سیگار در جلسه امتحان اکیدا ممنوع است‌.
 • هایلایتر، لاک غلط‌‌ گیر و مدادرنگی ممنوع است.
 • نام کاربری و رمز عبور خود را جهت مشاهده نتایج، در اختیار افراد دیگر قرار ندهید. عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات و نمره آزمون به دیگران به عهده خود داوطلب است.
 • در طول امتحان اجازه صحبت با افراد دیگر را ندارید.

در این مقاله ما سعی داشتیم که هر آنچه مربوط به آزمون یوس ترکیه بود، برای شما ارائه دهیم. امیدواریم که توانسته باشیم ابهامات ذهنی شما را به خوبی برطرف کرده‌ باشیم. مشاوران مجرب  موسسه، شما را در دست‌یابی به اهداف مهاجرتی‌تان یاری خواهند کرد.

 

سوالات متداول

آیا آزمون یوس نمره منفی دارد؟

بله در اکثر دانشگاه ها نمره منفی برای این آزمون در نظر گرفته اند.

مدت زمان آزمون یوس چقدر است؟

مدت آزمون یوس با توجه به تعداد سوالات بین 100 تا 120 دقیقه می باشد.

مباحث آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس شامل سه درس ریاضی، هندسه و هوش می باشد.

آیا امکان ثبت نام در آزمون یوس برای مقاطع یازدهم و دهم وجود دارد؟

خیر برای ثبت نام در این آزمون شما نیازمند مدرک دیپلم و یا برگه اشتغال به تحصیل که فقط برای مقطع دوازدهم تعلق می گیرد هستید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *