آزمون YDS، زمان ثبت نام آزمون یدس،شرایط و هزینه های

5/5 - (6 امتیاز)

همه چیز درباره آزمون YDS

آزمون YDS یکی از آزمون‌های زبان ترکیه است که طبق مقررات آموزشی این کشور، توسط مرکز سنجش و انتقال دانشجویان برگزار می‌شود. از اهداف برگزاری این آزمون می‌توان به نظامی و آکادمیک بودن آن اشاره نمود. این آزمون از کارمندان، دانشگاهیان و نظامیان دولت  ترکیه گرفته می‌شود و گواه سطح زبان (معمولا انگلیسی) آنان است. این آزمون نخستین بار  توسط مرکز ÖSYM (مرکز انتخاب و استقرار دانشجو)  طبق نظر شورای آموزش عالی  (YÖK) در تاریخ ۰۷/۰۴/۲۰۱۳ امتحان گرفته شد. متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه بسته به دانشگاه مورد نظر، الزام به شرکت و ارائه نتایج آن خواهند بود. در ادامه مطلب به بررسی این آزمون به‌صورت جامع و کامل خواهیم پرداخت، پس با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید.

معرفی آزمون YDS

این آزمون مخفف Yabanci Dil Belirleme Sinavi است که به معنی آزمون تعیین زبان خارجی می‌باشد. داوطلبان متقاضی شرکت در دوره­ های تحصیلات تکمیلی یعنی ارشد و دکتری، در برخی دانشگاه ­های ترکیه و همچنین در سازمان­ های دولتی ترکیه از دانشگاهیان، کارمندان دولت و همچنین پرسنل نظامی، به منظور تعیین  و ارزیابی زبان‌های خارجی (به‌صورت عمده مربوط به زبان انگلیسی) آنان امتحان گرفته می‌شود.

کارمندان دولت ترکیه که این آزمون را می‌دهند، بسته به رتبه و نمرات خود اضافه حقوق دریافت می‌کنند. همچنین دولت ترکیه برای انتصاب کارمندان در خارج از کشور از این آزمون استفاده می‌کند. تعداد زیادی از دانشگاه ­های ترکیه با استفاده از آزمون YDS، سطح زبان انگلیسی دانشجویان خارجی را ارزیابی می‌کنند. دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه، باید مدرک زبان ارائه دهند. همچنین دانشجویان می‌توانند با استفاده از آزمون‌های IELTS و Toefl نیز به تحصیل در ترکیه بپردازند.

لازم به ذکر است YDS به لحاظ ساختاری آسان‌تر از IELTS و Toefl است و همچنین به دو صورت کاغذی و الکترونیکی  (E-YDS) برگزار می‌شود. نوع کاغذی آن سالانه در دو نوبت و در ماه‌های آوریل و سپتامبر در مراکز مشخصی از داوطلبان امتحان گرفته می‌شود و معمولا نتایج آن ۲۰ روز پس از آزمون به داوطلبان اعلام می‌شود. همچنین برگزاری آزمون YDS به چندین زبان ممکن است اما معمولا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. 

برخی از ویژگی‌های آزمون YDS

این آزمون دارای ۱۰۰ نمره است که در قالب ۸۰ سوال پنج گزینه‌ای تشکیل شده است. مدت زبان پاسخگویی داوطلب به سوالات این امتحان ۱۸۰ دقیقه است. همچنین هزینه ثبت‌نام آن حدودا ۱۴۵ تا ۲۱۸ لیر ترکیه متغیر است و مدت اعتبار مدرک این آزمون ۵ سال است. آزمون YDS در ۸۱ شهر ترکیه و جمهوری قبرس شمالی و در دو نوبت در سال برگزار می‌شود.

نحوه امتیاز ‌دهی در YDS

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، سوالات این آزمون پنج گزینه‌ای هستند که هر سوال تنها یک گزینه صحیح دارد. این آزمون نمره منفی ندارد و متقاضیان می‌توانند به سوالاتی که شک دارند، با خیال راحت پاسخ دهند. هر سوال این آزمون ۱.۲۵ نمره دارد. به‌عنوان مثال اگر حداقل نمره مورد نیاز یک اداره یا دانشگاه  ۶۵ باشد، داوطلب الزام به پاسخ دادن ۵۲ سوال صحیح است.

تعداد سوال با پاسخ صحیح × (۱.۲۵) = نمره کل آزمون

۶۵ = ۱.۲۵×۵۲

نمراتی که به داوطلبان این آزمون ارائه می‌شود در پنج سطح به صورت زیر است:

 • سطح :A بین ۹۰ تا ۱۰۰
 • سطح :B بین ۸۰ تا ۸۹
 • سطح :C بین ۷۰ تا ۷۹
 • سطح:D بین ۶۰ تا ۶۸
 • سطح E: بین ۵۰ تا ۵۹

مدت اعتبار نمرات آزمون YDS

آن دسته از داوطلبانی که بیشتر از یک بار در آزمون YDS شرکت کرده­اند, بالاترین نمره کسب شده برای آنان در نظر گرفته می‌شود و نمرات پایین‌تر دیگر مورد نظر نیستند. طبق تصمیم سازمان OSYM، نمره آن دسته از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون YDS به‌عنوان کارمند دانشگاه‌ها، برای مدت نامعلومی بسته به سیاست دانشگاه­ها معتبر می‌باشد. به همین منظور داوطلبان می‌بایست که مرتبا اطلاعیه‌های مربوط به دانشگاه مورد نظر را در درگاه آن چک کنند و از تغییرات مربوطه مطلع شوند.

محتوای امتحانی آزمون YDS

همانطور که گفته ­شد این آزمون حاوی ۸۰ سوال پنج گزینه‌ای است و از ۱۱بخش تشکیل شده است. قسمت‌های مختلف مورد سوال در این امتحان به شرح زیر است:

 1. واژگان : ۶ سوال
 2. آزمون کلوز: ۱۰سوال
 3. تکمیل جمله :۱۰ سوال
 4. دستور زبان: ۱۰سوال
 5. ترجمه انگلیسی به ترکی: ۳ سوال
 6. ترجمه ترکی به انگلیسی :۳ سوال
 7. تکرار مجدد :۴ سوال
 8. خواندن بخش‌های درک مطلب: ۲۰ سوال
 9. تکمیل پاراگراف: ۴ سوال
 10. تکمیل گفت‌وگو : ۵ سوال
 11. قرار دادن جمله بی‌ربط در یک پاراگراف: ۵ سوال

نحوه ثبت نام در آزمون YDS

متقاضیان مسافر‌ و یا مهاجر در ترکیه صرفا با داشتن پاسپورت خود می‌توانند از طریق سایت ÖSYM در این آزمون ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است که برای ثبت نام در این آزمون، اخذ اقامت ترکیه الزامی نمی‌باشد. نکته مهم و قابل توجه آن است که در صورت ثبت نام در این آزمون برای نخستین بار، می‌بایستی که متقاضی به نمایندگی‌های سازمان OSYM در کشور ترکیه مراجعه و به‌صورت حضوری برای ثبت نام اقدام نماید. اما اگر برای بار چندم بخواهد امتحان بدهد، نیاز به ثبت­نام حضوری نیست و می‌تواند از طریق سایت OSYM اقدام به ثبت نام نماید.

 

هزینه ثبت نام آزمون YDS

این هزینه بین ۱۴۵ تا ۲۱۷ لیر ترکیه می‌باشد. همچنین هزینه آزمونYDS   بسته به نوع آن، زبان خارجی مورد نظر متقاضی و خدمات ارائه شده متغیر است. برای ثبت‌نام این آزمون داوطلب می‌بایست که یک ماه قبل از برگزاری آزمون نسبت به ثبت­ نام اقدام کند.

افراد دارای شرایط آزمون YDS

 کسانی که می‌توانند در این آزمون شرکت کنند شامل افراد زیر هستند:

 • داوطلبان مقطع دکتری
 • استادیارها و دانشیارها
 • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی متقاضی شرکت در دوره‌های کارشناسی­ ارشد ترکیه
 • کارمندان دولتی که تمایل به افزایش حقوق دارند
 • داوطلبان قبول شده در آزمون تخصص پزشکی TUS و یا دندان‌پزشکی DUS
 • کارمندان قراردادی که تمایل به کار به‌صورت دائم و دولتی دارند بسته به درخواست موسسه شرکت مورد نظر، باید در آزمون KPSS شرکت کنند.
 • دانشجویان سال آخر و یا سال سوم کارشناسی که تمایل به شرکت در آزمون ورودی مقطع کارشناسی­‌ارشد می‌باشند.

آزمون E-YDS

همانطور که پیشتر گفته ¬شد آزمون YDS به دو صورت کاغذی (YDS) و الکترونیکی (E-YDS) با استفاده از کامپیوتر از داوطلبان امتحان گرفته می‌شود. تصمیم بر برگزاری نوع الکترونیکی آن برای نخستین بار در تاریخ ۲۰/۰۹/۲۰۱۴ گرفته شد. تمامی ویژگی‌های این دو نوع امتحان با هم کاملا برابر است و تمامی امتیازات نوع کاغذی برای نوع الکترونیکی آن نیز کاملا معتبر است. با این تفاوت که در برخی موارد متاسفانه اتباع خارجی که اقامت دائم ترکیه را ندارند، نمی‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. از دیگر ویژگی‌های مهم این آزمون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• این آزمون در ۱۵۰ دقیقه برگزار می‌شود و یک آزمون چند گزینه ای با ۱۸۰ سوال، با همان ویژگی‌های امتحانی YDS است.
• متقاضیان این آزمون برای ثبت نام باید ۲۹۰ لیر ترکیه پرداخت نمایند.
• این آزمون هر ماه در استانبول، آنکارا و ازمیر برگزار می‌شود و متقاضیان باید یک ماه قبل از برگزاری این آزمون نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
• نتایج این آزمون ۱۲ساعت بعد از اتمام آزمون به متقاضیان اعلام می‌شود.
• داشتن مهارت رایانه‌ای برای داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون E-YDS ضروری است چون طبق اطلاعیه ،ÖSYM به متقاضیان این آزمون آموزش رایانه ای داده نمی‌شود.

نتیجه‌گیری

باعث افتخار است که متخصصان ما در موسسه معتبر تحصیل در خارج به شما در صورت تمایل به تحصیل در ترکیه  و رسیدن به اهدافتان، کمک کنند. این موسسه با سابقه بیش از چند صد مورد موفق ویزا و اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر ترکیه، به شما پیشنهاد می‌کند که درصورت تمایل با مشاوران ما تماس گرفته و ابهامات ذهنی خود را در مورد مهاجرت به ترکیه  درمیان بگذارید.

سوالات متداول:

آیا آزمون YDS را می‌توان به‌صورت الکترونیکی امتحان داد؟

بله. این آزمون به دو صورت کاغذی و الکترونیکی قابل انجام است، اما نسخه الکترونیکی آن مخصوص افراد دارای اقامت ترکیه می‌باشد.

آزمون YDS از چند نمره است؟

این آزمون از 100 نمره و دارای 80 سوال که هر کدام 1.25 صدم نمره دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *