5/5 - (5 امتیاز)
ویزای کار ترکیه

دریافت ویزای کار در ترکیه

احتمالا سوال بسیاری از ایرانیانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، این است که آیا برای سفر به ترکیه نیاز به ویزا دارند؟ اگر بخواهیم به‌طور خلاصه به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم که سفر به ترکیه برای تعدادی از کشورها از جمله ایران، بدون ویزا امکان‌پذیر است. بنابراین اخذ ویزای ترکیه برای ایرانیان تحت شرایط خاصی اجباری نیست.

ایرانیان می‌توانند بدون ویزا و تنها با پاسپورت معتبری که حداقل 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده، به مدت 90 روز (حدود سه ماه) به ترکیه سفر کنند و در این کشور اقامت داشته باشند. البته این سفر بدون ویزا فقط باید برای مقاصد گردشگری باشد. این بدان معناست که ایرانیان بدون ویزا اجازه کار، تحصیل و اقامت طولانی مدت در ترکیه را ندارند. در این مقاله قصد داریم به نحوه اخذ ویزای کار در ترکیه و شرایط آن بیشتر بپردازیم، پس تا آخر با ما همراه باشید‌. 

کار در ترکیه

اگر قصد مهاجرت یا اقامت در ترکیه را دارید، قطعا یافتن کار یکی از مهمترین دغدغه‌های شماست و همچنین کاریابی در یک کشور خارجی قطعا سختی‌های خاص خود را دارد. یکی از راه‌های کاریابی در همه جای دنیا از طریق سایت‌های کاریابی معتبر است. این سایت‌ها به طور مرتب به‌روز می‌شوند. شما می‌توانید شغل موردنظر خود را در آن‌ها پیدا کنید و از طریق کارفرمای خود برای ویزای کار ترکیه اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه

همیشه یک قانون کلی را به‌خاطر داشته باشید که با ویزای کار می‌توانید در ترکیه بمانید اما با اقامت ترکیه نمی‌توانید کار کنید. به این ترتیب حتی اگر از طریق دیگری اقامت دریافت کنید، باز هم برای کار به ویزای کار نیاز دارید. اقتصاد ترکیه بیشتر در زمینه تولید و گردشگری بوده و از رونق بسیاری برخوردار است. همچنین یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار را در ایجاد اشتغال و کار در این زمینه‌ها دارد.

برای دریافت ویزای کار در ترکیه باید توسط یک کارفرمای ترکی دعوت به کار شوید. در واقع این کارفرمای ترک است که به دولت ترکیه اعلام می‌کند که به شما نیاز دارد. در چنین شرایطی او باید شما را در وزارت کار ترکیه تایید کند یا مستقیما از کنسول‌گری برای شما ویزای کار درخواست کند.

انواع ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه در زمینه‌های کاری و تخصصی مختلفی صادر می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • استخدام در مشاغل خاص
 • سخنرانان و افراد آکادمیک
 • ورزشکاران
 • هنرمندان
 • خبرنگاری
 • برای اهداف مونتاژ و تعمیر

مراحل اخذ ویزای کار ترکیه

اخذ ویزای کار در ترکیه مستلزم گذراندن مراحلی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

1. یافتن کارفرمای مطمئن در ترکیه

اولین قدم در فرآیند اخذ ویزای کار ترکیه، یافتن کار است. شما باید یک کارفرمای معتبر پیدا کنید که به کار شما نیاز داشته باشد و بتواند مدارک لازم را به وزارت‌ کار و خدمات اجتماعی ترکیه  ارائه دهد. بعد از اینکه کار خود را پیدا کردید، یک معرفی‌نامه رسمی از کارفرمای خود دریافت کنید و آن را برای مراحل بعدی با خود ببرید.

2. از کنسولگری محلی ترکیه وقت بگیرید

برای تشکیل پرونده برای ویزای کار، باید شخصاً به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کنید. سفارت ترکیه در تهران قرار دارد و در شهرهایی نظیر مشهد، تبریز و ارومیه نیز کنسولگری دارد. شما می‌توانید به‌صورت آنلاین از نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه وقت بگیرید.

3. ارائه مدارک مورد نیاز و تکمیل پرونده ویزای کار ترکیه

حداقل دو ماه قبل از رفتن باید توسط سفارت ترکیه برای ویزای کار اقدام کنید. هنگام مراجعه به کنسولگری یا سفارت ترکیه، باید پاسپورت، فرم درخواست ویزا و معرفی‌نامه کارفرمای خود را به همراه داشته باشید. همچنین کارفرمای شما باید اسناد و مدارک خاصی را برای ارسال به وزارت کار و خدمات اجتماعی ترکیه ارسال کند. این وزارت‌خانه فهرست این اسناد را در وب‌سایت خود قرار می‌دهد. پس از تکمیل فرم‌های موردنیاز و ارسال مدارک، پرونده برای بررسی و تایید وارد مراحل اداری می‌شود.

4. انتظار بررسی پرونده و تعیین وضعیت ویزا

با ارسال مدارک و فرم‌های مورد نیاز، بررسی درخواست ویزای کار و مجوز کار به طور همزمان آغاز می‌شود. این وزارت‌خانه پرونده شما را ظرف 90 روز بررسی خواهد کرد. پس از تایید درخواست شما، هزینه‌های مجوز و ویزای کار را پرداخت می‌کنید و ویزای کار برای شما صادر می‌شود.

5. اخذ اقامت موقت پس از گرفتن ویزا و ورود به ترکیه

هنگامی که با ویزای کاری وارد ترکیه می‌شوید، باید در شعب خارجی اداره پلیس محلی ثبت نام کنید و حداکثر ظرف مدت 30 روز برای اجازه اقامت موقت اقدام کنید. بدون داشتن این سه مجوز (یعنی ویزای کار، مجوز کار و اجازه اقامت موقت) مجاز به شروع کار نیستید. در صورت صدور مجوز اقامت، می‌توانید برای مدت معینی در ترکیه بمانید و یا می‌توانید به صورت نامحدود وارد ترکیه و خارج شوید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که باید قبل از پایان مدت اعتبار ویزا، اجازه اقامت خود را تمدید کنید. زیرا درغیر این‌صورت در معرض خطر اقامت غیرقانونی هستید. همچنین برای انجام برخی کارها باید مجوز دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری

1- مدارک ارسالی کارفرما:

 •   فرم درخواست مجوز کار به وزارت‌ کار و امور اجتماعی
 •   صورت‌حساب سود و زیان سال گذشته که به تایید سازمان امور مالیاتی رسیده است.

 

2-مدارکی که متقاضی کار باید ارسال کند:

 • معدل آخرین مدرک برای متقاضیانی که تحصیلات خود را در خارج از ترکیه به پایان رسانده‌اند
 • در صورت نیاز یک نسخه از گواهی فراغت از تحصیل وزارت کشور ترجمه و اصالت مدارک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل تایید شود.
 • ارائه یک کپی از قراردادهای کاری شرکت‌های گردشگری به زبان ترکی و زبان متقاضی به همراه معرفی نامه به زبان ترکی
 • اخذ گواهینامه مهارت برای متقاضیانی که می‌خواهند در بخش خدمات آموزشی تحت مجوز وزارت آموزش‌وپرورش ترکیه از وزارت کشور مربوطه مشغول به کار شوند.
 • اسکن تمام مدارک ذکر شده و ارسال آن‌ها بصورت آنلاین

تمدید مجوز کار ترکیه

مجوز کار برای مدت 1 سال صادر می‌شود. اگر قصد ادامه کار در ترکیه را دارید، باید 2 ماه‌ونیم قبل از تاریخ انقضاء برای تمدید اعتبار مجوز کار خود اقدام کنید. زمانی که پس از اتمام اعتبار 1 ساله برای ویزای کار اقدام می کنید، یک اعتبار 2 ساله به شما تعلق می‌گیرد. اگر پس از اتمام سال دوم برای تمدید مجوز کار درخواست دهید، این مجوز کار به مدت 3 سال معتبر خواهد بود.

هزینه دریافت ویزای کار ترکیه چقدر است؟

زمانی که قصد دریافت ویزای کار ترکیه را دارید، علاوه‌بر پرداخت هزینه صدور استیکر و پرداخت هزینه‌های اقامت موقت، باید هزینه صدور مجوز کار را نیز پرداخت کنید. هزینه صدور استیکر ویزای ترکیه بین 55 تا 180 یورو می‌باشد. هزینه صدور کارت اقامت موقت 110 لیر ترکیه می‌باشد و متقاضی باید مبلغ 25 دلار برای اولین ماه اقامت خود و 5 دلار برای هر ماه اقامت اضافه پرداخت نماید.

مشاغل مورد نیاز ترکیه

ترکیه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری در حوزه کاری داشته است که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 •   ساخت‌وساز
 •   فناوری اطلاعات
 •   خودروسازی
 •   فست‌فود
 •   منسوجات
 •   محیط‌‌زیست
 •   مواد شیمیایی
 •   گردشگری
 •   کشاورزی و صادرات فندق
 •   فروشگاه‌های الکترونیک
 •   شرکت تولید پتروشیمی
 •   خدمات مشاوره مالی
 •   دفتر مشاوره تغییر کسب‌وکار
 •   تعمیرات
 •   و…

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با ویزای کار ترکیه برای ایرانیان به‌طور کامل آشنا کنیم و اطلاعات کاملی از نحوه اخذ ویزا و هزینه‌های آن ارائه کنیم. موسسه تحصیل در خارج با کادری مجرب و حرفه‌ای، متخصص در اموری مانند مهاجرت به ترکیه، اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه، اخذ انواع ویزای ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه می‌باشد. در صورت نیاز به مشاوره یا کمک در این زمینه‌ها، می‌توانید وارد سایت شوید و از خدمات ما بهرمند گردید.

سوالات متداول

مهمترین مدرک اخذ ویزای کاری ترکیه چیست؟

از مهمترین مدارک اخذ ویزای کاری ترکیه، پیشنهاد کاری معتبر از طرف کارفرمای ترکی است.

آیا با داشتن اقامت ترکیه می‌توان در آنجا کار کرد؟

خیر. برای کار در ترکیه حتما باید ویزای کاری داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *