آزمون یوس متمرکز چیست، سؤالات آزمون و چگونگی ثبت نام + تاریخ

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون یوس متمرکز چیست، تاریخ و هزینه‌ها

ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه جهت تحصیل در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و در مقطع کارشناسی، نیازمند شرکت در آزمونی به نام آزمون یوس است. در واقع آزمون یوس به منظور پذیرش متقاضیان خارجی، جهت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و برخی دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه برگزار می‌شود. آزمون یوس به دو شکل سیستمی و کاغذی برگزار می‌شود. تعداد دانشگاه‌هایی که آزمون یوس را برای ورود دانشجو برگزار می‌کنند، حدوداً 30 دانشگاه است‌. سایر دانشگاه‌ها پذیرش دانشجو را براساس نتایج این آزمون انجام می‌دهند‌. در ادامه با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید تا شما را بیشتر با این آزمون و شرایط برگزاری آن آشنا کنیم. 

 

آزمون یوس متمرکز (MYOS)

آزمون یوس از دوبخش تشکیل شده است که بخش اول آن شامل 80 سوال از دروس هندسه، ریاضی و هوش می‌باشد که 40 سوال آن مربوط به هوش، 35 سوال مربوط به درس ریاضی و 5 سوال مربوط به درس هندسه است. شرکت کنندگان در آزمون یوس به مدت 120 دقیقه فرصت دارند که به سوالات آن پاسخ دهند. قسمت دوم این آزمون نیز حاوی پرسش‌هایی برای سنجش میزان تسلط متقاضی بر زبان ترکی است. نمرات این بخش در پذیرش داوطلب تاثیری ندارد و به صورت کیفی یعنی B ,A و C اعلام می‌شود. اگر دانشجو سطح مورد قبول را در این بخش به دست نیاورد، ملزم به گذراندن دوره آموزشی 6 ماهه زبان ترکی می‌شود. مهلت زمان پاسخ‌دهی به بخش دوم ۶۰ دقیقه است و در مجموع ۱۸۰ دقیقه فرصت دارید به این آزمون پاسخ دهید.

تا پیش از سال 2010 آزمون یوس توسط سازمان سنجش آموزش کشور ترکیه برای افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شد. پس از آن هریک از دانشگاه‌های دولتی به صورت مجزا برگزاری این آزمون را به عهده گرفتند. اما در سال‌های اخیر به دلیل بی‌نظمی در پذیرش دانشجو، تقلب، فروش سوالات آزمون توسط برخی دانشگاه‌های ترکیه و همچنین بحث فروش صندلی، سازمان آموزش عالی ترکیه تصمیم به برگزاری مجدد آزمون یوس توسط خود سازمان گرفت. به همین علت آزمون یوس به یوس مرکزی تغییر پیدا کرد. بسیاری از افراد تغییر آزمون ورودی یوس به یوس متمرکز را عاملی در کاهش شانس قبولی خود می‌دانند. اما برگزاری آزمون به این شیوه سبب برقراری عدالت برای افرادی پرتلاش در سیستم گزینش دانشجو در دانشگاه‌های ترکیه می‌شود.

قوانین شرکت در آزمون یوس متمرکز

شرکت در آزمون یوس متمرکز قوانین خاصی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   تنها افرادی که تحصیلات متوسطه خود را در کشور ترکیه به پایان رسانده‌اند یا در مرحله فارغ‌التحصیلی می‌باشند، اجازه شرکت در آزمون یوس متمرکز را دارند.
 •   پذیرش دانشجو تنها در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دبیری، مهندسی ، معماری و حقوق نیازمند شرکت در آزمون یوس متمرکز است. پذیرش در سایر رشته‌های دانشگاهی می‌تواند براساس نمرات دیپلم، آزمون SAT و غیره صورت بگیرد.
 •   افراد بومی کشور ترکیه مجاز به شرکت در آزمون یوس مرکزی نمی‌باشند.
 •   دانشجویان ثبت نام شده در دانشگاه جهت انجام هرگونه نقل‌وانتقال به دانشگاه‌های دیگر و تغییر رشته، باید نتایج آزمون یوس متمرکز را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.
 •   آزمون یوس متمرکز به زبان انگلیسی، ترکی، فرانسوی، عربی، روسی و آلمانی برگزار می‌شود.
 •   دانش آموزانی که کارت آبی دارند و اتباع خارجی که پیش از سال 2022 در مراکز آموزش متوسطه ثبت نام خود را انجام داده‌اند، در صورت داشتن شرایط می‌توانند به دو طریق: شرکت در آزمون سراسری  و شرکت در آزمون یوس متمرکز وارد دانشگاه شوند.
 •   دانشجویان جهت پذیرش در رشته‌های پرطرفدار باید امتیاز بالاتر از 90 آزمون یوس متمرکز را به دست آورند. برای تحقق این امر لازم است متقاضیان در دوره‌های حضوری یا آنلاین کلاس‌های یوس شرکت کنند.

 

شرایط برگزاری آزمون یوس متمرکز

برگزاری آزمون یوس متمرکز همانند سایر آزمون‌های بین‌المللی ورودی دانشگاه شرایط خاصی دارد. شروط آزمون به شرح زیر هستند:

 •   افراد برای شرکت در آزمون لازم است حتما اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشند. چرا که کپی پاسپورت به هیچ وجه مورد قبول نخواهد بود.
 •   همراه داشتن غلط‌گیر، هایلایت، مدادهای رنگی در جلسه آزمون ممنوع می‌باشد.
 •   همراه داشتن اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی ضرورت دارد.
 •   افراد در همه سنین می‌توانند در آزمون یوس متمرکز شرکت کنند.
 •   در صورتی که متقاضیان در زمان مقرر سر جلسه آزمون حضور پیدا نکنند، درب حوزه امتحانی بسته شده و اجازه ورود نخواهند داشت. همچنین هزینه پرداخت شده به آن‌ها برگشت داده نمی‌شود.
 •   به همراه داشتن ساعت مچی، مواد خوراکی و سیگار برای افراد ممنوع است.
 •   خروج شخص و تحویل برگه امتحانی بدون هماهنگی مراقبین تخلف محسوب می‌شود.
 •   نتایج آزمون تنها به خود شخص تحویل داده می‌شود.

 

هزینه شرکت در آزمون یوس متمرکز

هریک از دانشگاه‌های کشور ترکیه هزینه‌های متفاوتی جهت ثبت‌نام متقاضیان برای شرکت در آزمون یوس دریافت می‌کنند. اما به صورت تقریبی هزینه ثبت‌نام بین 400 تا 1500 لیر متغیر است.

تاریخ برگزاری آزمون

آزمون یوس سالیانه یکبار و در تاریخ 2 و 3 مارس در شهرهای بزرگ کشور ترکیه از جمله آنکارا و استانبول برگزار می‌شود. زمان ثبت‌نام برای شرکت در آزمون نیز 22 ماه می اعلام می‌شود. همچنین نتایج آزمون نیز چند ماه پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود و به مدت دو سال دارای اعتبار می‌باشد.

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه

امروزه انتخاب کشور ترکیه برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری از سوی متقاضیان ایرانی و سایر کشورها مورد استقبال فراوان قرار گرفته است، چرا که مزایای بسیاری دارد. نزدیکی کشور ترکیه به ایران و در نتیجه سهولت در رفت‌وآمد، مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های زندگی، مهیا بودن شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی و امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دیگر مزایای تحصیل در کشور ترکیه به شمار می‌روند. از جمله دیگر مزایای شرکت در آزمون یوس ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1.اعتبار بالای مدرک دانشگاه‌های کشور ترکیه

اعتبار مدرک دانشگاهی یکی از دغدغه‌های مهم برای دانشجویان است. زیرا در صورت نداشتن اعتبار کافی مدرک، شانس ورود افراد به بازار کار در کشورهای مختلف کاهش می‌یابد. مدرکی که دانشگاه‌های کشور ترکیه به فارغ‌التحصیللان اعطا می‌کنند مورد تایید سایر کشورها می‌باشد. از این رو فرصت‌های شغلی فراوانی پس از اتمام تحصیلات برای این افراد وجود خواهد داشت.

 

2.امکان انجام کار دانشجویی در ترکیه

یکی از ویژگی‌های مهم تحصیل در کشور ترکیه این است که دانشجویان به مدت 30 ساعت در هفته، اجازه کار دانشجویی برای تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را دارند. علاوه‌براین دانشجویان می‌توانند در حین کار دانشجویی تعاملات خود را با مردم این کشور افزایش دهند و حتی به زبان آن‌ها تسلط پیدا کنند.

3.اخذ اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی

اغلب دانشجویان ایرانی و خارجی پس از پایان دوره تحصیلی خود، تمایل به اخذ اقامت دائم و ورود به بازار کار در کشور ترکیه را دارند. براساس قوانین این کشور دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند اقامت خود را به مدت یک سال، جهت پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی تمدید کنند.

4.عدم ضرورت تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل

داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل جهت تحصیل در اغلب دانشگاه‌های خارج از کشور امری واجب است. برای تحصیل در کشور ترکیه برخلاف سایر کشورهای اروپایی افراد ملزم به داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی نمی‌باشند. دانشجویان می‌توانند با گذراندن دوره یک ساله آموزش زبان ترکی استانبولی، به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بپردازند.

جمع‌بندی

به‌طورکلی شرکت در هرنوع آزمون نیازمند تلاش، شناخت و تسلط به شرایط و سوالات می‌باشد. ازاین‌رو موسسات مختلفی جهت ایجاد آمادگی کافی برای متقاضیان شرکت در آزمون یوس متمرکز در کشور ایران و ترکیه فعالیت دارند. با افزایش استقبال افراد برای تحصیل در کشور ترکیه سایت‌ها و مراکز متعددی به این حوزه وارد شدند اما بسیاری از آن‌ها فاقد اعتبار هستند.

سایت رسمی تحصیل در خارج با چندین سال سابقه در این زمینه بسیار معتبر می‌باشد و شما می‌توانید جهت تسهیل در روند انجام پروسه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و شرکت در آزمون یوس، از خدمات ارائه شده این سایت استفاده کنید.

سوالات متداول

زبان آزمون YOS چیست؟

معمولا زبان آزمون یوس هم ترکی و هم انگلیسی است و برخی از دانشگاه‌های ترکیه نیز سوالات را به‌صورت فارسی ارائه می‌دهند.

چندبار می‌توانیم در آزمون یوس شرکت کنیم؟

شرکت در آزمون YOS هیچ‌ گونه محدودیتی ندارد و هر چند بار که تمایل داشتید، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *