بورسیه ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

بورسیه تحصیلی کشور ترکیه (ترکیه بورسلاری)

تحصیل رایگان و دریافت بورسیه فول فاند آرزوی هر دانشجویی می باشد. کشور ترکیه نیز این امکان را برای دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند و دارای سوابق تحصیلی خوبی هستند، فراهم کرده است تا از این مزیت استفاده کنند. امروز می‌خواهیم شرایط دریافت بورسیه تحصیلی سال 2023 ترکیه و مزایای آن را با شما مرور کنیم، تا بتوانید از مزایای آن بهره ‌وری بیشتری ببرید.

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه مزیت ‌های بسیاری را به همراه دارد، از جمله: تحصیل رایگان، بیمه درمانی، محل اقامت در خوابگاه و حقوق معیشتی. لازم به ذکر است که شرایط کاری در کشور ترکیه برای دانشجویان برتر بسیار مطلوب است. با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2023، دانشجویان موفق می ‌توانند هزینه ‌های زندگی خود را به حداقل ممکن کاهش داده و پس از تکمیل تحصیلات و دریافت مدرک دانشگاهی، وارد بازار کار شوند. بنابراین، بورسیه ترکیه شرایطی را فراهم می‌ کند که افراد متقاضی پس از دریافت این بورس، هزینه ‌های خود را حداقل کاهش داده و به صورت رایگان در دانشگاه مورد نظر تحصیل کنند.

انواع بورسیه

انواع بورسیه‌ های تحصیلی در ترکیه در سال 2023 به صورت زیر است.

کشور ترکیه دارای دو نوع بورسیه که توسط دولت ترکیه و دانشگاه ‌ها ارائه می ‌شود، می باشد؛ تا دانشجویان بدون دغدغه ‌های مالی بتوانند در ترکیه تحصیل کنند.

بورسیه فول فاند ترکیه (ترکیه بورسلاری)

بورسیه تحصیلی فول فاند یا همان ترکیه بورسلاری، بورسیه ای است که توسط دولت ترکیه به دانشجویان داده می شود.تورک بورسلاری شامل دو مرحله می باشد. مرحله اول مربوط به بارگذاری مدارک است. در صورت موفقیت در مرحله اول شما برای مرحله دوم به مصاحبه دعوت می شوید که در ادامه مقاله به طور کامل در این خصوص توضیح خواهیم داد. این بورسیه تمامی هزینه ‌های دانشجو را شامل می ‌شود، از جمله شهریه های دانشگاه، حمل‌ و نقل، خوابگاه و … . برخی از دانشگاه ‌ها در ترکیه از طریق این نوع بورسیه دانشجویان را جذب می‌ کنند و ظرفیت جداگانه ای در نظر می گیرند. ثبت نام در این نوع بورسیه در اوایل بهمن آغاز می‌ شود و در اوایل اسفند به پایان می ‌رسد.

بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه

این نوع بورسیه شامل افرادی می ‌شود که در آزمون یوس یا  SAT شرکت کرده ‌اند و یا از طریق پذیرش بدون آزمون به دانشگاه وارد می ‌شوند. در حالتی که دانشجو دارای رزومه ‌ای قوی باشد، شامل معدل بالا، تقدیرنامه‌ ها و مدارک مختلف، می‌تواند درخواست بورسیه را به دانشگاه مورد نظر ارائه داده و بعد از بررسی دقیق رزومه، ممکن است دانشگاه بورسیه ‌ای با درصدی بین 20 تا 100 درصد را به او اعطا کند.

بورسیه با نبولا

بورسیه از طریق موسسه تحصیل در خارج نبولا: یکی از مسائلی که برای دانشجو ها مهم است، شهریه بالای دانشگاه ‌های خصوصی در ترکیه است. این مسئله باعث می‌شود برخی از دانشجو ها نتوانند به دلیل هزینه ‌های بالای شهریه، در دانشگاه ‌های خصوصی تحصیل کنند. با استفاده از موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج نبولا، این مشکل قابل حل است و دانشجو ها می‌توانند با دریافت بورسیه ‌های مناسب، به تحقق رویا های تحصیلی خود در دانشگاه ‌های خصوصی در ترکیه برسند. این فرصت اختصاصی از طریق ثبت‌ نام از طریق موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج نبولا امکان ‌پذیر است.

موسسه مهاجرتی نبولا با بررسی موارد مختلف و با همکاری با دانشگاه ‌های خصوصی، بورسیه‌ هایی با درصد های مختلف را برای دانشجو ها تنظیم می‌ کند. این بورسیه‌ ها می‌ توانند از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف را شامل شوند، که بورسیه ۱۰۰ درصد همه هزینه ‌های تحصیلی را پوشش می ‌دهد. مزیت این بورسیه ‌ها این است که بدون نیاز به آزمون ورودی قابل دریافت هستند.

برای اطلاع از بورسیه های دانشگاه های خصوصی می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و از میزان بورسیه در دانشگاه ها و رشته های مختلف مطلع شوید و از مشاوره رایگان موسسه تحصیل در خارج نبولا بهره مند شوید.

انجام مصاحبه بورسیه ترکیه

داوطلبانی که توانسته ‌اند مدارک لازم را به صورت کامل آپلود کرده و اسناد را به درستی ثبت کنند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی و دعوت به مصاحبه بورس ترکیه خواهند داشت. بعد از آماده شدن مدارک، باید آن‌ ها را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. سپس دو مرحله بازبینی انجام خواهد شد.

در مرحله اول، بررسی می ‌شود که آیا مدارک شما به صورت کامل تهیه و ارسال شده است یا خیر. در صورت تکمیل و ارسال صحیح مدارک، می ‌رسید به مرحله دوم که در آن مصاحبه بورس ترکیه برگزار خواهد شد. مصاحبه معمولاً به دو شکل حضوری یا آنلاین انجام می‌ شود.

در حالت اول، شما به دانشگاه مورد نظر دعوت می ‌شوید و باید حضوری در مکان دانشگاه باشید. این نوع مصاحبه، مختص به سوالاتی درباره اهداف شما در تحصیل ترکیه و دلایل انتخاب شما برای بورسیه تحصیلی ترکیه است.

روش دوم ، مصاحبه بورس ترکیه به صورت آنلاین یا با حضور در سفارت ترکیه انجام می‌ شود. در مصاحبه آنلاین، معمولاً سوالات چهار گزینه‌ ای مطرح می‌ شوند و سطح این سوالات نسبت به مصاحبه حضوری بیشتر است.

با توجه به شرح داده شده، شما باید آماده پاسخگویی به سوالات مختلف درباره اهداف تحصیلی خود و دلایل انتخاب ترکیه برای تحصیل باشید. همچنین، در صورت مصاحبه حضوری، حضور در محل دانشگاه الزامی است و در مصاحبه آنلاین، باید به سوالات آنلاین با دقت پاسخ دهید.

شانس قبولی در ترکیه بورسلاری

زمانی که بحث از بورسیه تحصیلی می ‌شود، اکثر دانشجویان انتظار دارند که در دانشگاه مورد نظر به صورت رایگان تحصیل کنند و یا حداقل بخشی از هزینه ‌ها توسط دولت آن کشور پرداخت شود. این امر باعث افزایش رقابت بین دانشجویان می ‌شود و احتمال قبولی در بورسیه تحصیلی ترکیه را کاهش می ‌دهد. دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2023 نیازمند فراهم کردن شرایطی است و بدون داشتن شرایط مورد نظر، انتظار قبولی وجود ندارد. این فرآیند در تمام کشور های جهان رعایت می ‌شود و دانشجوی متقاضی باید شرایط دریافت بورس را داشته باشد. همچنین به یاد داشته باشید که عموماً دانشجو هایی که معدل بالاتری نسبت به دیگران دارند، راحت ‌تر بورسیه دریافت می‌ کنند. بنابراین، اگر معدل بالایی دارید، فرصت دریافت بورسیه ترکیه را خواهید داشت و احتمال قبولی در آن افزایش خواهد یافت.

یک نکته دیگر که باید به آن اشاره کنیم، این است که بورس درصدی تحصیلی که دانشجو دریافت می‌کند، بسته به دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و نمرات دانشجو، متفاوت خواهد بود. برخی دانشگاه‌ ها هزینه تحصیل را به ‌طور کامل پوشش می ‌دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تا ۵۰ درصد از هزینه‌ ها را کاهش دهند. بنابراین، شرایط اسکالرشیپ ترکیه به طور کامل بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود،

بورسیه ترکیه

شرایط بورسیه ترکیه

شرایط سنی  بورسیه تحصیلی ترکیه

اهمیت سن در شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه از آنچه که تصور می ‌کنید بسیار بیشتر است. اگرچه در آزمون‌ ها شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید، اما اگر سن شما برای بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۳ مناسب نباشد، قادر به دریافت آن نخواهید بود و وضعیت شما به حالت تعلیق در خواهد آمد. بنابراین، بهتر است هر چه زودتر اقدامات لازم را برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به عمل آورید. متأسفانه، افرادی که از این موضوع آگاهی ندارند، زمان زیادی را صرف دریافت بورسیه ترکیه می ‌کنند و پس از اتلاف وقت و هزینه، با محدودیت سن روبرو می ‌شوند. سن مناسب برای دریافت بورسیه کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • کارشناسی (لیسانس): زیر ۲۱ سال
 • کارشناسی ارشد (فوق لیسانس): زیر ۳۱ سال
 • دکتری: زیر ۳۵ سال

 شرایط معدل در بورسیه تحصیلی ترکیه

این شرایط نمره معدل برای بورسیه تحصیلی ترکیه  مربوط به مقاطع مختلف تحصیلی است که برای دریافت  بورسیه  باید حداقل آن نمره را داشته باشید.

برای بورسیه تحصیلی ترکیه سال ۲۰۲۳، شرایط مربوط به نمره معدل به شرح زیر است:

 • برای متقاضیان مقطع لیسانس (کارشناسی)، حداقل معدل برای بورسیه شدن در ترکیه باید ۱۴ یا بیشتر باشد.
 • برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) و دکترا، حداقل معدل برای بورسیه شدن در ترکیه باید ۱۵ یا بیشتر باشد.
 • برای متقاضیان رشته ‌های پزشکی، دندانپزشکی و دارو، حداقل معدل برای بورسیه شدن در ترکیه باید ۱۸ یا بیشتر باشد.

سایر شرایط

 با توجه به اطلاعات داده شده در وب ‌سایت معتبر “turkiyeburslari”، دولت ترکیه قصد دارد، سال ‌های طولانی دانشجویان بین ‌المللی را برای تحصیل در این کشور جذب کند. به همین دلیل، در بورسیه ترکیه 2023 شرایطی را فراهم می‌ کند که تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌ المللی آسان ‌تر شود. ورود افراد با استعداد، مزایا و سود زیادی را برای این کشور به همراه خواهد داشت.

از شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه، یکی از نکات حیاتی این است که دانشجو باید مقطع تحصیلی قبلی خود را تکمیل کند تا بتواند برای بورس تحصیلی ترکیه ثبت‌ نام کند. به‌ عنوان مثال، دانشجویی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارد، باید مدرک کارشناسی ارشد خود را به ‌طور کامل اخذ کرده باشد.

نکته دیگری که برای دریافت پذیرش تحصیلی در ترکیه مهم است، آشنایی دانشجو با زبان ترکی استانبولی است. باید به حدی با زبان ترکی استانبولی آشنا باشد که بتواند در ارتباطات زبانی از آن استفاده کند. به همین دلیل، شرکت در آزمون TOMER و کسب نمره حداقل در این آزمون شانس شما برای قبولی را افزایش می دهد. آموختن زبان ترکی استانبولی می ‌تواند شرایط زندگی در این کشور را بسیار آسان ‌تر کند. برای شرکت در آزمون  TOMER، می‌ توانید از منابع آزمون تومر که توسط موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج “نبولا” جمع ‌آوری شده است، استفاده کنید تا در کوتاه ‌ترین زمان ممکن به مهارت زبان ترکی استانبولی برسید. همچنین اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید بهتر است به این زبان تسلط داشته باشید و مدرک مورد نظر برای این زبان را دریافت کنید. این امر شانس قبولی شما در ترکیه بورسلاری را بالا می برد.

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم، با توجه به شرایطی که در سال ‌های گذشته مشاهده شده است، نیازمند بارگذاری مدرک و ریزنمرات دیپلم در هنگام ثبت ‌نام در سایت مربوطه است. اگر شما در دوازدهمین سال تحصیلی خود هستید و تمام تحصیلات دبیرستان را به پایان نرسانده‌ اید، می ‌توانید با بارگذاری ریزنمرات ترم اول دوازدهمین سال تحصیلی خود در سایت ثبت ‌نام کنید.

برای دوره کارشناسی، حداقل معدل مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی در ترکیه 14 است، اما تجربه نشان داده است که عموماً معدل ‌های کمتر از 18 احتمال دریافت بورسیه تحصیلی را ندارند، به جز در شرایط خاص یا در مناطق محروم. در رشته ‌های تاپ مانند پزشکی و دندانپزشکی، حداقل معدل مورد قبول برای کسب اسکالرشیپ ترکیه 18 است. لازم به ذکر است که در سال ‌های گذشته، تمامی افرادی که موفق به کسب بورسیه در رشته ‌های تاپ شده‌اند، معدل بالای 19 را داشته ‌اند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه ترکیه

 • پاسپورت با اعتبار حداقل یکسال به بالا.
 • آپلود عکس پرسنلی با کیفیت و حجم کم.
 • مدرک فارغ التحصیلی از دیپلم به بعد.
 • گواهی ریز نمرات برای تمامی مقاطع تحصیلی.
 • در صورت شرکت در آزمون‌های GRE، GMAT، DELF، YDS، YÖS و داشتن گواهی، فایل مدارک مربوطه را آپلود کنید. داشتن این مدارک شانس پذیرش شما را افزایش می‌ دهد.
 • مدرک تومر، تافل یا آیلتس که می ‌تواند شانس پذیرش شما را بیشتر کند.
 • پروپوزال قوی و مرتبط با رشته تحصیلی برای درخواست کنندگان مقطع ارشد و دکتری.
 • انگیزه‌ نامه که در آن اهداف خود را برای ادامه تحصیل شرح دهید.
 • دو نامه توصیه از اساتید راهنما در مقاطع قبلی
 • ارائه رزومه یا
 • داشتن مقالات علمی معتبر، نشریات علمی ترویجی و سایر مقالات تالیف و ترجمه شده، که می‌تواند شانس پذیرش شما را افزایش دهد.

لطفاً توجه داشته باشید که این مدارک ممکن است متغیر باشند و برای برنامه بورسیه خاصی که علاقه ‌مند هستید، معیار های خاصی وجود داشته باشد.

زمان ثبت نام در بورسیه ترکیه

برای اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند کشور ترکیه، هر سال در یک بازه زمان مشخصی اقدامات ثبت ‌نام انجام می ‌شود و متقاضیان تنها در آن زمان می‌ توانند ثبت نام خود را انجام دهند. اما حتماً به یاد داشته باشید که در هنگام ثبت ‌نام بورسیه ترکیه ۲۰۲۳، تمامی مدارک و رزومه خود را در اختیار دانشگاه قرار دهید تا در آینده با مشکلاتی مواجه نشوید. در جدول زیر زمانبندی ثبت ‌نام و اعلام نتایج بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۳ (تورکیه بورسلاری) را به طور کامل توضیح داده ‌ایم.

 • تاریخ آغاز ثبت نام بورسیه: ۲۰ دی ماه
 • آخرین مهلت ثبت نام: ۱ اسفند ماه
 • پایان ارزشیابی مدارک ارسالی: آوریل ۲۰۲۳ (در پایان ماه فروردین یا اردیبهشت)
 • اعلام نتایج بورسیه ترکیه: جولای (تیر و مرداد)

ثبت نام در بورسیه ترکیه

برای ثبت ‌نام در بورسیه ترکیه ، شما می‌ توانید از طریق وب‌ سایت www.turkiyeburslari.gov.tr    به ثبت‌ نام اقدام کنید.

در این سایت، فرم ‌ها و فیلد های مورد نیاز برای ثبت‌ نام وجود دارد که شما باید با دقت اطلاعات خود را در آن ها وارد کنید. توصیه می ‌شود تمام مدارک مورد نیاز را در فیلد های مربوطه قرار داده و اطلاعات را به درستی و دقیق وارد کنید، زیرا هر گونه خطا یا اشتباه ممکن است باعث رد بورسیه شما توسط دانشگاه مورد نظر شود.

با توجه به اینکه ثبت ‌نام بورسیه تحصیلی موارد و فیلد های مختلف و تخصصی دارد، بهتر است به متخصصان و مشاوران مجرب در زمینه بورسیه ترکیه مراجعه کنید. موسسات مهاجرتی معتبر مانند موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج نبولا، می‌ توانند شما را در این فرآیند همراهی کرده و اطلاعات کامل و صحیح را به شما انتقال دهند. با استفاده از مشاوره و راهنمایی این متخصصان، می‌ توانید به طور مطمئن و با موفقیت کامل ثبت ‌نام بورسیه تحصیلی خود را انجام دهید. (درخواست مشاوره)

سوالات متداول

بورس ترکیه برای چه مقاطع تحصیلی قابل استفاده است؟

بورس ترکیه (ترکیه بورسلاری) برای مقاطع مختلف شامل کاردانی، لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و همچنین برخی رشته ‌های تحقیقاتی و رشته ‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی قابل استفاده است. در مقطع کاردانی نیز برخی رشته‌ ها مانند آشپزی قابلیت دریافت بورس را دارند. توجه کنید که تعداد افرادی که برای دوره ‌های تحصیلات تکمیلی بورسیه دریافت می کنند بیشتر از کارشناسی است و بیش از ۳۰۰۰ نفر در این دوره ‌ها بورس ترکیه را دریافت خواهند کرد.

آیا تمامی مراحل ثبت ‌نام بر عهده متقاضی است یا نیاز به مشاوره دارد؟

تمامی مراحل ثبت ‌نام در بورس ترکیه توسط شخص متقاضی انجام می ‌شود. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره، می‌توانید با موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج نبولا  تماس بگیرید.

پس از قبولی در بورس ترکیه چه اتفاقی می ‌افتد؟

در صورت قبولی شما در بورس ترکیه، سازمان ترکیه بورسلاری نامه پذیرش و تاییدیه ارسال می ‌کند. که تمامی هزینه‌ های دانشگاه بر عهده سازمان و دولت ترکیه است. سپس شما با حضور در دانشگاهی که قبول شده ‌اید و با داشتن نامه معرفی تورک بورسلاری می‌ توانید ثبت ‌نام خود را کامل کنید.

 آیا قبل از ورود به دانشگاه در ترکیه باید زبان ترکی یا انگلیسی را بلد باشم؟

خیر، تمامی دانشگاه ‌های ترکیه قبل از شروع سال تحصیلی جدید یک آزمون زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می‌ کنند. در صورتی که در این آزمون نمره قبولی کسب نکنید، دانشگاه یک سال برای شما دوره آمادگی زبانی برگزار خواهد کرد. این باعث می شود تا به طور کامل به مباحث مورد نیاز تسلط پیدا کنید. این دوره معمولاً به عنوان “حاضرلیک” شناخته می‌ شود و هزینه آن به دلیل دریافت بورس ترکیه رایگان است.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *