دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه، مراحل شرایط و مزایای بورسیه توبیتاک

5/5 - (2 امتیاز)

شرایط بورسیه TUBITAK

از جمله گام­های تاثیرگذار دولت ترکیه برای حمایت از ارتقا سطح علمی و تکنولوژی، اعطای انواع بورسیه  به پژوهشگران علمی و محققان بوده است. از جمله این بورسیه­ ها TUBITAK  می‌باشد که از طریق آن می‌توان به صورت رایگان در ترکیه تحصیل نمود. موسسه معتبر تحصیل در خارج برای شما عزیزان اطلاعاتی جامع و کامل در این زمینه فراهم نموده که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

توبیتاک در واقع شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه می‌باشد که فعالیت آن در جهت مدیریت، پژوهش و تامین اعتبار برای آن است. این نوع بورسیه به محققان و پژوهشگران تعلق می‌گیرد که در راستای عدم وابستگی کشور ترکیه و پیشرفت علم و فناوری این کشور تلاش می.کنند. در ادامه این مقاله شرایط اخذ این بورسیه را برای شما بازگو خواهیم کرد.

بورسیه توبیتاک چیست؟

لغت TUBITAK، مخفف عبارت Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Arastirma Kurumu می‌باشد و معنای آن شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه است. این شورا که یک نهاد مستقل است، در جهت تولید علم و حمایت از محققان در سال ۱۹۶۳ تشکیل شد و هیئت علمی آن اساتید دانشگاه­ها و دانشمندان پژوهشکده ­هاست.

این نهاد مشاور دولت ترکیه در زمینه علوم تحقیقات است که دبیر این شورا، یکی از بالاترین نهادهای سیاست­گذاری علم و تکنولوژی در ترکیه می‌باشد. در موسسه توبیتاک بیش از ۲۵۰۰ محقق در ۱۵ موسسه تحقیقاتی مختلف در حال فعالیت هستند. علاوه‌براین توبیتاک تحقیق­ های قراردادی و هدفمندی  را به صورت گسترده در این کشور انجام می‌دهد.

هدف ها و وظایف TUBITAK

مشارکت و سرمایه­گذاری در زمینه‌های دانش و تکنولوژی، نوآوری و هدایت گروه‌های پژوهشی در ترکیه از اهداف توبیتاک است. اقدامات این نهاد کمک بسزایی به ارتقا استانداردهای زندگی و توسعه­ کشور ترکیه می‌کند. از جمله وظایف دیگر این نهاد انتشار مجلات و کتب  علمی و برنامه ریزی برای تحقیقات است. توبیتاک بر اساس اولویت ­ها و قوانین علمی و تحقیقاتی ترکیه، برای توسعه سیاست‌های دانش و تکنولوژی این کشور تلاش می‌کند. همچنین این نهاد وظیفه­ تامین بودجه برای اقدامات و پروژه‌های پژوهشی – تحقیقاتی این کشور را نیز بر عهده دارد.

زمینه های پژوهش و مراکز تحقیقات وابسته به TUBITAK

مراکز تحقیقات و زمینه‌های پژوهش شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه به شرح زیر می‌باشد:

1. مرکز تحقیقات مارمارا Marmara

• انرژی
• تغذیه
• مهندسی محیط زیست
• علوم دریا و زمین
• مهندسی شیمی
• مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی

2 . مرکز تحقیقات و امنیت اطلاعات BILGEM

 • تحقیقات ملی الکترونیک و رمزنگاری
 • فناوری اطلاعات
 • تحقیق و توسعه صنایع دفاعی
 • امنیت سایبری
 • رصدخانه ملی
 • مرکز ملی و شبکه اطلاع رسانی دانشگاهی
 • مرکز آزمایش و آنالیز بورسا
 • موسسه ی ملی سنجش
 • تکنولوژی و پژوهش فضایی
 • فناوری نرم افزار
 • علوم بنیادی و عمومی

ویژگی‌های بورسیه TUBITAK

این بورسیه بر خلاف بورسیه ­های عادی که داوطلبان می‌توانند با آماده­سازی شرایط برای دریافت آن اقدام کنند، متشکل از پروژه­هایی است که مختص پژوهشگران، دانشجویان و محققین و اساتیدی است که شرایط تحقیق روی آن ها را دارند. آن‌ دسته از متقاضیان محقق و پژوهشگر که خواهان این نوع بورسیه هستند، می‌توانند این پروژه­های تحقیقاتی که مداوم در سایت بروزرسانی می‌شوند را انتخاب کنند.

در سایت توبیتاک با مطرح کردن شرایط و قواعد پروژه و اعلام حداقل شرایط محقق، آن را به داوطلبان معرفی می‌کنند. محققان می‌توانند پروژه خود را در این سایت با خواندن شرایط انتخاب نمایند. از دیگر ویژگی‌های این بورسیه آن است که نیازی به مکاتبه با اساتید نیست و پروژه محور است. لازم به ذکر است که داوطلبان پژوهشگر در رشته‌های فنی شانس بیشتری نسبت به سایر محققان مانند رشته‌های علوم انسانی دارند. همچنین از دیگر ویژگی‌های این نوع بورسیه این است که تعداد زیادی پروژه برای درخواست وجود دارد و همچنین هر کدام از این پروژه‌ها برای مقصود خاصی و برای عده‌ای خاص مانند اساتید، دانشجویان و… طراحی شده‌اند. 

نقاط مثبت بورسیه TUBITAK

داوطلبان می‌توانند برای اخذ این بورسیه از طریق تمامی موسسات و دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنند. از مزایای این بورسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه اسکان
 • هزینه سفر
 • بیمه سلامت
 • پرداخت دستمزد که ماهیانه بسته به مقطع تحصیلی بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ لیر ترکیه متغیر است.
 • معافیت از پرداخت شهریه تا ۲۰۰۰ لیر یا در برخی موارد معافیت کامل از شهریه

شرایط اخذ بورسیه TUBITAK

این بورسیه برای مقاطع بالاتر از لیسانس است و به محققان رشته‌های مختلف اعطا می‌شود. درست است که شانس محققان رشته‌های فنی مهندسی در دریافت پژوهش‌های توبیتاک بالاتر است اما برای تمامی رشته­ ها امکان اخذ پژوهش وجود دارد. لازم به ذکر است دریافت این بورسیه به آسانی بورسیه بورسلاری نیست و شرایط علمی دشواری برای اخذ بورسیه TUBITAK وجود دارد.

در صورت توقف کار پژوهش و یا عدم رضایت نهاد از روند پیشروی پروژه، بورسیه توبیتاک قطع می‌شود و دیگر هزینه‌های محقق و پروژه بر عهده نهاد نیست. این بورسیه انواع مختلفی دارد و هزینه‌ها به صورت ماهیانه و به صورت مستقیم به محقق پرداخت می‌شوند. پژوهشگر موظف است که گزارشات مربوط به روند پروژه را مرتبا به نهاد تحویل دهد و در ازای آن بورسیه را دریافت کند.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه TUBITAK

مدارک لازم برای دریافت این بورسیه به شرح زیر می‌باشد:

 1. توصیه نامه از موسسه یا نهاد مربوطه (دانشگاه، شرکت و…)
 2. مدارک تحصیلی مقطع قبلی
 3. ریزنمرات مقطع قبلی
 4. محدوده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال برای مقطع فوق دکتری
 5. دارا بودن حداقل شرایط دانشگاه مانند نمره زبان GRE, GMAT
 6. در برخی موارد داوطلب نباید این بورسیه را دریافت کرده باشد
بورسیه توبیتاک ترکیه

دریافت بورسیه TUBITAK

متقاضیان بورسیه توبیتاک می‌بایستی که به سایت شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه مراجعه کنند و از میان پروژه‌ها، یکی از آن‌ها را بسته به شرایط آن برنامه یا پژوهش انتخاب کند. سپس درخواست خود را مبنی بر اخذ آن پروژه و نهایتا بورسیه توبیتاک در سایت این نهاد ثبت کنند. بدین صورت که رزومه و سایر مدارک لازم را آپلود و پس از وارسی مدارک  ارسالی توسط دبیران، در صورت قبولی، فرد را از طریق ایمیل مطلع می‌کنند.

لازم به ذکر است که در گذشته در این بورسیه، بورسیه هایی برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان بین‌المللی وجود داشت. اما برای همیشه طبق تصمیم این نهاد، یعنی توبیتاک برای همیشه لغو شد. این بورسیه‌ها برنامه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی با کد ۲۲۱۵ و بورسیه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی از کشورهای کم توسعه  با کد ۲۲۳۵ بودند. متقاضیان این بورسیه‌های لغو شده طبق اطلاعیه مربوطه­ این نهاد، می‌بایست از طریق سایت ترکیه بورسلاری اقدام به اخذ این بورسیه نمایند.

 

همکاری نهاد TUBITAK با ایران

نخستین فراخوان همکاری در سال ۲۰۱۹ انجام شد. این همکاری از جانب طرف ترکی، یعنی همان توبیتاک (شورای تحقیقات علمی و فناوری) با وزارت علوم و فناوری ایران   (MSRT)صورت گرفت که در طی آن ۲۲ طرح به تایید نهایی داوران هر دو طرف رسید و تعریف پروپوزال شد. سپس با عقد قراردادهایی با پژوهشگران مبنی بر آغاز کارهای تحقیقی، این فراخوان موفقیت آمیز اعلام شد و مورد استقبال محققان هر دو کشور قرار گرفت. بدین ترتیب همکاری­ها ادامه یافت و به دنبال رضایت هر دو طرف از برگزاری فراخوان اول، فراخوان دوم در سال ۲۰۲۰ صورت گرفت.

در دومین فراخوان، موسسه ملی تحقیقات پزشکی NIMAD به نمایندگی از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی حضور داشت. موسسه ملی توسعه تحقیقات پزشکی به همکاری با TUBITAK پیوست و از طرح‌های منتخب پزشکی با پیوستن به این نهاد حمایت کرد. شرکت کنندگان در این همکاری برای محققان و اعضای هیئت علمی شاغل در دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها و موسسه‌های آموزشی تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم بودند. همچنین هیئت‌ علمی‌ در پژوهشکده ها و موسسه‌های آموزشی تحقیقات وابسته به وزارت بهداشت و وزارت علوم نیز که عضو نهاد توبیتاک هستند، می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند.

 پژوهشگران و دانشجویان ضمن همکاری و عقد قرارداد با یکی از محققان و هیئت علمی­ مراکز تحقیقات و دانشگاه­ های ترکیه و بارگذاری این طرح‌ها در درگاه‌های ویژه، پس از گذراندن روال داوری توسط داور های کمیته‌های مشترک بین کشورهای ایران و ترکیه، طرح‌های نهایی انتخاب شدند. اگر همکاری ­های چند جانبه بین ایران و ترکیه در پژوهش­ های علمی موسسه‌های تحقیقاتی بین این دو کشور افزایش یابد، می‌توانیم شاهد افزایش اخذ هر چه بیشتر بورسیه توبیتاک توسط محققان ایرانی باشیم.

 

نتیجه‌گیری

بدون­ شک دریافت این بورسیه، موفقیت در راه رسیدن به تحصیلات عالیه در اروپا و آمریکا را برای شما هموار خواهد کرد. موسسه معتبر تحصیل در خارج با سوابق درخشان خود مفتخر است که علاقمندان به اخذ بورسیه‌های مختلف را در جهت میل به خواسته ­هایشان یاری کند. مشاوران زبده موسسه­ ما با داشتن سابقه چندین مورد موفق دریافت بورسیه، شما را در این مسیر یاری خواهند کرد.

سوالات متداول:

آیا بورسیه TUBITAK برای همه رشته­ها قابل دریافت است؟

بله. این نوع بورسیه برای تمامی رشته‌های مهندسی و علوم انسانی و... قابل دریافت است.

آیا در صورت اخذ بورسیه TUBITAK به محقق حقوق پرداخت می‌شود؟

بله. این نوع بورسیه شامل هزینه اسکان، بیمه سلامت، و دستمزد ماهیانه می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *