آزمون TOLC، پذیرش تحصیلی در ایتالیا منابع شرایط و هزینه ها

5/5 - (1 امتیاز)

آشنایی با آزمون TOLC

امروزه تحصیل در ایتالیا بسیار مورد توجه علاقمندان به کسب دانش قرار گرفته است. هزینه پایین تحصیل، اعطای بورسیه از جانب دولت و دانشگاه و از همه مهمتر، امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دلایل مهم مشتاقان ادامه تحصیل در ایتالیاست.

مدرک زبان معتبر و شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه­های ایتالیا دو شرط مهم در اخذ پذیرش در دانشگاه­های این کشور هستند. از جمله آزمون­های ورودی به دانشگاه­های ایتالیا، آزمون TOLC  است که به‌صورت غیرحضوری از داوطلبان امتحان گرفته ­می­شود.

هزینه این آزمون 30 یورو می­باشد که از طریق فیش پرداخت بانکی، تحت عنوان MAV و یا کارت اعتباری قابل پرداخت می­باشد.

آزمون تولک (TOLC) چیست؟

این آزمون برای ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه­های ایتالیا برگزار می­شود و با استانداردهای آموزشی مطابقت دارد. براساس آزمون TOLC، دانشگاه­ها کسانی را انتخاب می­کنند که سطح علمی بالاتری دارند.

آزمون­ TOLC، آزمون­ نسبتا ساده ای است که برای شرکت در آن باید دروس دبیرستان مطالعه شوند. این آزمون با استفاده از کامپیوتر در مراکز آموزشی امتحان گرفته­ می­شود و باید برای تعیین محل شرکت در این آزمون به وب‌سایت دانشگاه مراجعه­ نمایید.

شرکت در آزمون TOLC

فارغ­ التحصیلان دبیرستان­ها در ایتالیا و یا خارج از ایتالیا می­توانند در این آزمون شرکت نمایند. اما باید به ­یاد داشته­ باشید که در هنگام ثبت نام، گزینه کشور خارجی را در قسمت انتخاب مدرسه متوسطه انتخاب نمایید. امکان شرکت در آزمون تولک یک بار در ماه برای شما فراهم است.

متقاضی می­تواند در طول دوره­ای که این آزمون برگزار می­شود‌، هر زمانی که دوست دارد در آزمون تولک شرکت کند. همچنین ثبت نام همزمان در چند آزمون تولک از همان نوع وجود ندارد و متقاضی برای ثبت‌نام جدید، باید یک روز بعد از ثبت نام آزمون تولکی که قبلا رزرو کرده بود، صبر کند.

ثبت نام همزمان در آزمون­های مختلف تولک هیچ مانعی ندارد، اما فقط یک نمره آزمون برای شما در نظر گرفته ­خواهد شد.

انواع آزمون‌های TOLC

6 نوع آزمون تولک وجود دارد که هم به زبان ایتالیایی هم به زبان انگلیسی امتحان گرفته ­می شوند. در ادامه با جزئیات کامل به این موضوع پرداخته‌ایم:

 1. تولک مهندسی TOLC-I

این آزمون موضوعاتی مانند درک مطلب، شیمی، ریاضی، فیزیک و استدلال را از متقاضی امتحان می­گیرد. پاسخ صحیح یک نمره، پاسخ غلط 25/0 نمره منفی دارد و سوالات بدون پاسخ هیچ نمره­ای نخواهند داشت.

این آزمون 50 سوال و به چهار قسمت تقسیم شده و در پایان آزمون یک بخش 30 سواله برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی داوطلبان طراحی شده ­است. مدت زمان در نظر گرفته برای این آزمون 110 دقیقه و برای قسمت انگلیسی آن 15 دقیقه است.

 1. تولک علوم اجتماعی و اقتصاد TOLC-E

در این نوع آزمون درک مطلب، استدلال منطقی و ریاضی از داوطلب امتحان گرفته می­شود. سیستم نمره دهی این آزمون همانند آزمون تولک مهندسی است.

آماده شدن برای این آزمون به روش­های خاصی نیازمند است چون سازمان‌بندی این آزمون تناسبی با برنامه درسی بین المللی ندارد. تحصیل در رشته های علوم سیاسی، علوم ارتباطات و مدیریت نیازمند شرکت در این آزمون است.

مدت زمان کلی این آزمون 90 دقیقه برنامه ریزی شده و در پایان این آزمون 30 سوال انگلیسی هم وجود دارد.

 1. آزمون  داروسازی TOLC-F

این آزمون شامل دروس فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی می باشد و به زبان انگلیسی برگزار می شود. این آزمون مختص دانشجویان داوطلب رشته های داروسازی و شیمی‌دارویی می باشد. این آزمون 50 سوال دارد و مدت زمان برگزاری آزمون 70 دقیقه ­است.

 1. آزمون TOLC-S

این نوع از آزمون تولک، شامل دروس علوم، ریاضیات پایه، استدلال، درک مطلب و حل مسئله می­باشد. این آزمون برای دانشجویانی طراحی شده که قصد دارند در رشته های علوم کامپیوتر، شیمی صنعتی، شیمی بیوتکنولوژی، علوم فناوری، ریاضی، زمین شناسی، علوم محیطی و علوم طبیعی ادامه تحصیل دهند. این آزمون شامل 50 سوال است و داوطلب به مدت ۱۱۰ دقیقه زمان پاسخگویی دارد.

 1. آزمون TOLC-SU

در این آزمون سوالات در زمینه کسب اطلاعات و درک مطلب (به زبان ایتالیایی)، استدلال منطقی و مهارت‌های اکتسابی در دوره دبیرستان طراحی می­شوند.

این آزمون مختص به دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته­ های زبان و ارتباطات بین فرهنگی، ارتباطات، فلسفه و زبان و ادبیات خارجی در دانشگاه­های برتر ایتالیا تحصیل کنند. این آزمون 50 سوال دارد و مدت زمانی که به این آزمون اختصاص داده شده­ است، 100 دقیقه می­باشد.

 1. آزمون TOLC-B

آزمون TOLC-B برای دانشجویانی که قصد دارند در رشته زیست شناسی و رشته‌های مرتبط با آن مانند شیمی، ریاضی و فیزیک شرکت کنند، برگزار می‌شود. این آزمون نیز مانند دیگر آزمون‌ها از ۵۰ سوال تشکیل شده و مدت زمان آن ۱۱۰ دقیقه است.

ازمون تولک

دانشگاه­ هایی که با آزمون TOLC دانشجو می‌پذیرند

این آزمون در بسیاری از دانشگاه­های این کشور معتبر است. دانشگاه­ها و رشته هایی که می­توان با آزمون TOLC در آن­ها شرکت ­کرد عبارتند از:

 1. داروسازی:

 •   دانشگاه تورین
 •   دانشگاه بولونیا
 •   دانشگاه تورورگاتا رم
 1. رشته های مهندسی:

 •   دانشگاه کافوسکاری ونیز
 •   دانشگاه لوئیجی وانویتلی
 •   دانشگاه مسینا
 1. رشته های اقتصاد و علوم آماری

 •   دانشگاه بولونیا
 •   دانشگاه کافوسکاری ونیز
 •   دانشگاه لوئیجی وانویتلی
 •   دانشگاه برشا
 •   دانشگاه میلان
 •   دانشگاه پیزا
 •   دانشگاه تورین
 •   دانشگاه سپینزا رم

شرایط شرکت در آزمون TOLC

در واقع آزمون تولک توسط دانشگاه‌ها برای سنجش سطح علمی دانشجو برای ورود به مقطع کارشناسی صورت می‌گیرد و مباحث آن بر اساس دروس پایه دبیرستان است.

این آزمون هم به‌صورت آنلاین و هم بصورت حضوری برگزار می­شود. برای شرکت در این آزمون ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک زبان انگلیسی سطح حداقل B2، الزامی است.

بیشتر این آزمون­ها به زبان انگلیسی و برخی از آن­ها به زبان ایتالیایی از داوطلب امتحان گرفته می شوند. لیست پذیرفته ­شدگان این آزمون در سایت ALBO DI ATENEO  قرار می‌گیرد و افرادی که قبول می‌شوند، باید از 18 جولای تا 20 ژوئیه نسبت به ثبت نام در رشته مورد نظر خود اقدام نمایند.

مراحل ثبت نام آزمون TOLC

 •   برای ثبت‌نام در آزمون TOLC، ابتدا باید تاریخ برگزاری این آزمون­ را در قسمت TOLC@CASA  بررسی نمایید.
 •   پس از انتخاب تاریخ آزمون به دلخواه خود، وارد حساب خود در CISIA TEST شوید.
 •   یک عکس واضح از چهره شما برای ثبت نام الزامی است. اگر برای چندمین بار است که آزمون تولک را رزرو می‌کنید، لازم به انجام این کار نیست.
 •   سپس روش پرداخت را انتخاب کنید. هزینه شرکت در این آزمون ۳۰ یورو می‌باشد.
 •   پس از پرداخت می‌توانید در قسمت منو شهر، دانشگاه و مکانی که در آن آزمون تولک برگزار می‌شود را انتخاب ­کنید و به دنبال آن امکان انتخاب تاریخ برای شما نیز فراهم می­شود.
 •   در آخر می‌توانید در بخش مدیریت، رسید پرداخت را دانلود کنید.

ددلاین ثبت نام آزمون تولک

این آزمون از ژانویه تا نوامبر هر ساله به تعداد دفعات متفاوتی برگزار می­شود. توجه داشته باشید که هر دانشگاه برای برگزاری این آزمون، تاریخ مختص به خودش را تعیین می­کند. آزمون تولک داروسازی چندین بار و آزمون مهندسی سه بار در سال برگزار می­شود.

نحوه برگزاری آزمون تولک

در صورتی که تصمیم دارید به‌صورت حضوری در این آزمون شرکت کنید، باید به سایت تولک مراجعه کنید؛ اما اگر می‌خواهید به‌صورت آنلاین در این آزمون شرکت کنید، باید در مراکز آموزشی تحت نظر سازمان تولک یا در محل کار، منزل و هر جای دیگر، در این آزمون شرکت نمایید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید؛ اینکه فقط بعضی از این آزمون­ها به‌صورت آنلاین و برخی دیگر به صورت حضوری برگزار می­شوند.

همچنین توجه کنید که در طول آزمون وبکم شما باید روشن باشد و شما از مقابل وبکم حق تکان خوردن ندارید. گوش­های شما باید کاملا دیده شوند و نباید با مو و کلاه و … پوشیده شده ­باشند، زیرا استفاده از هندزفری و هدفون در این آزمون تخلف حساب می‌شود.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم که تمام نکات درباره آزمون TOLC را برای شما بازگو نماییم و امیدواریم به سوالات شما پاسخ داده باشیم. سایت تحصیل در خارج با بکارگیری زبده ترین مشاوران و مجرب‌ترین کارشناسان خود در زمینه­ مهاجرت مفتخر است که شما را در این مسیر یاری نماید. امیدواریم که بتوانیم در راستای رسیدن به اهداف مهاجرتی شما در کنار شما باشیم.

سوالات متداول

آیا امکان شرکت در چندین آزمون تولک وجود دارد؟

بله. داوطلب می­تواند در چندین آزمون تولک ثبت­نام کند.

  آیا این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود؟

بله. آزمون­های توان هم به زبان انگلیسی هم به زبان ایتالیایی برگزار می­شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *