post

حتما بعد از اینکه قصد تحصیل در ایتالیا را داشته‌ اید از خود پرسیده‌ اید برای ورود به دانشگاه‌ های ایتالیا چه آزمون هایی پیش روی دارم؟ در این مقاله ما قصد داریم به معرفی انواع آزمون‌ ها بپردازیم تا قبولی در این آزمون های پیش رو به شما فرصت زندگی و پیشرفت کاری در اروپا از جمله ایتالیا را بدهد. برای انتخاب درست نیازمند شناخت و آشنایی با انواع آزمون هایی را دارید که به شما تفهیم کند کدام آزمون به کدام مقطع و رشته تحصیلی مرتبط است.

انواع آزمون های مورد نیاز برای دانشگاه های ایتالیا

انواع آزمون ها را می‌ توان بطور کلی به دو بخش آزمون های زبان تحصیلی در رشته مورد علاقه و آزمون های پذیرش یا ورودی تقسیم کرد.

آزمون های زبان تحصیلی در ایتالیا

 • آزمون زبان آیلتس (IELTS)
 • آزمون زبان تافل (TOEFL)
 • آزمون زبان اف سی ای (FCE)
 • آزمون زبان تولیمو (TOLIMO)
 • مدرک زبان چلی (CELI)
 • مدرک زبان چیلز (CILS)
 • گواهینامه صلاحیت بخش عمومی در زبان خارجی ایتالیایی (IT (Roma tre it
 • گواهی زبان ایتالیایی PLIDA (progetto lingua italiana dante alighieri)

آزمون های ورودی جهت تحصیل در ایتالیا

در ادامه به معرفی انواع آزمون های ورودی برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می پردازیم. شما با خواندن ادامه مقاله اطلاعات جامعی در خصوص این آزمون ها به دست می آورید.

آزمون IMAT

اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را به زبان انگلیسی دارید، باید در آزمون پزشکی بین المللی (IMAT) شرکت کنید. این آزمون ورودی دانشکده‌ های پزشکی دولتی ایتالیا است و تنها راه پذیرش در این رشته تحصیلی می‌ باشد. این آزمون تا سال 2022 توسط یک شرکت انگلیسی به نام Cambridge Assessment تشکیل شده بود و به زبان انگلیسی برگزار می‌ شد. یک سازمان جدید از سال 2023 امتحان IMAT را به عهده گرفته است.

IMAT شامل 60 سوال پنج گزینه ای است که هر کدام دارای پنج پاسخ ممکن است. این امتحان 100 دقیقه طول می کشد و هیچ کمکی مانند ماشین حساب و غیره را مجاز نمی داند.

سیستم نمره دهی سوالات آزمون آیمت

IMAT بر اساس سیستم زیر امتیازدهی می شود:

 • پاسخ صحیح: +1.5 امتیاز
 • پاسخ نادرست: -0.4 امتیاز
 • سوال بی پاسخ: 0 امتیاز

تعداد سوالات بخش های مختلف آیمت

IMAT به پنج بخش تقسیم می شود: دانش عمومی، استدلال منطقی، زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک. قالب امتحان ممکن است سالانه تغییر کند، بنابراین مطمئن شوید که وب سایت رسمی را برای آخرین اطلاعات بررسی می کنید.

تعداد سوالات در هر کدام از بخش‌های آزمون IMAT

موضوع تعداد سوالات
بیولوژی 18
شیمی 12
ریاضی 4
فیزیک 4
اطلاعات عمومی 12
هوش و منطق 10
مجموع مجموع

آزمون TIL-I  (Test in Laib)

آزمون TIL-I آزمونی است برای پذیرش در رشته های مهندسی  به زبان انگلیسی در دانشگاه  Politecnico Di Torino، که یکی از دو دانشگاه فنی برتر در سطح کشور ایتالیا می باشد. این آزمون معمولا در ایتالیا در پردیس دانشگاه پلی تکنیک تورین برگزار می شود. با توجه به دوره همه گیر تجربه شده در سال جاری، برگزاری آزمون به صورت آنلاین آغاز شده است. شما می توانید با شرکت در امتحان از خانه خود واجد شرایط تحصیل مهندسی در ایتالیا شوید. آزمون TIL-I شامل سوال های درس ریاضی، درک مطلب واستدلال منطقی و فیزیک است. تعداد سوال ها و زمان در نظر گرفته شده برای هر قسمت به شرح زیر می باشد:

درس تعداد سوال زمان(دقیقه)
ریاضی 18 40
فیزیک 12 26
درک مطلب 6 12
استدلال منطقی 6 12

این آزمون ویژه فقط در ایتالیا برگزار می شود. هزینه آزمون حدود 50 یورو می باشد. و مدت زمان امتحان 90 دقیقه است. البته چون هزینه آزمون می تواند بنا به سیاست های آموزشی دانشگاه متفاوت باشد با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات به روزتری در اختیار شما قرار گیرد. (درخواست مشاوره رایگان)

زمان‌های برگزاری این آزمون در سال 2023 بدین‌ شرح است:

ماه تاریخ‌ های برگزاری آزمون TIL
مارس 4 فروردین و 6 فروردین
آوریل 25 فروردین، 7 اردیبهشت و 9 اردیبهشت
مه 29 اردیبهشت، 4 خرداد و 6 خرداد
ژوئن 9 تیر
جولای 22 تیر، 24 تیر، 30 تیر و 1 مرداد
آگوست 9 شهریور
سپتامبر 10 شهریور

می‌توانید حداکثر سه بار در این آزمون شرکت کنید، اما فقط یک بار در هر بخش آزمون TIL مجاز هستید. در صورت تکرار آزمون TIL، بالاترین امتیاز ملاک قرار داده می شود.

امتیاز کسب شده توسط متقاضیان در آزمون TIL (Test in Laib) در تاریخ های ذکر شده فقط برای ثبت نام در سال تحصیلی 2023 معتبر هستند. به همین دلیل، زمانی که برای آزمون TIL-I ثبت نام می کنید، باید در آخرین سال دبیرستان خود شرکت کرده باشید و قبلاً دیپلم دبیرستان خود را گرفته باشید.

برای ثبت نام در آزمون TIL، باید تقریباً از پایان ژانویه 2023 در پلتفرم ارائه شده توسط دانشگاه ثبت نام کنید. بهتر است جهت دریافت راهنمایی برای مراحل ثبت نام با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا در ارتباط باشید.

تمام رشته های کارشناسی مهندسی به تعداد ظرفیت از قبل مشخص شده محدود هستند. پیشنهادات پذیرش برای متقاضیانی که بهترین نمرات را در آزمون TIL کسب کنند تا زمانی که همه مکان ها تکمیل شود، ادامه می یابد. آزمون TIL برای تمام رشته های کارشناسی مهندسی اجباری بوده و این آزمون برای هر متقاضی متفاوت است. سوالات از رابط کامپیوتری به طور خودکار و تصادفی انتخاب شده و همه آزمون ها دارای سطح دشواری متعادلی هستند.

تعداد سوالات و مهلت زمان پاسخ به آن ها

فرمت آزمون TIL-I و امتیازدهی متقاضیان به این صورت است که  ۱ ساعت و نیم فرصت دارند تا به ۴۲ سوال پاسخ دهند. سوالات در 4 بخش که 4 رشته مختلف را پوشش می دهد تقسیم شده اند.

تعداد سوالات و محدودیت های زمانی به شرح زیر سازماندهی شده است: 

 • 16 سؤال ریاضی – 36 دقیقه
 • 10 سوال درک مطلب و استدلال منطقی – 20 دقیقه
 • 10 سؤال فیزیک – 22 دقیقه
 • 6 سوال دانش فنی پایه – 12 دقیقه

هر سؤال دارای 5 پاسخ احتمالی است و با حروف (A،B،C،D،E) مشخص شده اند که فقط یکی از آنها صحیح است.

امتیاز بر اساس معیارهای زیر است:

 • 1 امتیاز برای هر پاسخ صحیح
 •  0.25- امتیاز منفی برای هر پاسخ نادرست.
 • سوالات بدون پاسخ هیچ امتیازی نخواهند داشت.

در پایان آزمون، متقاضیان قادر خواهند بود امتیاز خود را روی صفحه مانیتور ببینید. علاوه بر این، نتیجه آزمون در صفحه شخصی پلتفرم متقاضی در دسترس خواهد بود.

با توجه به اینکه دانشگاه برای هر یک از رشته های مهندسی  نمره حد نصابی را در نظر گرفته است.حداقل نمره برای قرار گرفتن در لیست قبولین 20 می باشد و حد نمره پذیرش تضمینی برای اولین اولویت مورد نظر دانشجو 60 می باشد.

 آزمون TIL-D (TEST IN LAB DESIGN)

برنامه تحصیلی کارشناسی طراحی نیز به تعداد ظرفیت از قبل مشخص شده محدود هستند. پیشنهادات پذیرش برای متقاضیانی که بهترین نمرات را در آزمون TIL کسب کنند تا زمانی که همه مکان ها تکمیل شود، ادامه می یابد . آزمون TIL  طراحی نیز مانند تمام رشته های کارشناسی مهندسی اجباری بوده و این آزمون برای هر متقاضی متفاوت است. سوالات از رابط کامپیوتری به طور خودکار و تصادفی انتخاب شده و همه آزمون ها دارای سطح دشواری متعادلی هستند.

فرمت آزمون و امتیازدهی TIL-D

متقاضیان فرصت یک و نیم ساعته دارند تا به ۴۲ سوال پاسخ دهند. سوالات در 4 بخش که 4 رشته مختلف را پوشش می دهد تقسیم شده است.

تعداد سؤالات و محدودیت های زمانی به شرح زیر سازماندهی شده است:

 • 12 سؤال منطق و ریاضی – 30 دقیقه
 • 6  سؤال درک مطلب – 12 دقیقه
 • 12 سؤال دانش عمومی – 24 دقیقه
 • 12 سؤال دانش طراحی – 24 دقیقه

هر سؤال دارای 5 پاسخ ممکن است (علامت گذاری شده با حروف A،B،C،D،E) که فقط یکی از آنها صحیح است.

امتیاز بر اساس معیارهای زیر است:

 • 1  امتیاز برای هر پاسخ صحیح
 • 0.25-  امتیاز منفی برای هر پاسخ نادرست
 • سوالات بدون پاسخ هیچ امتیازی نخواهند داشت.

در پایان آزمون، متقاضیان می‌توانند امتیازشان را روی مانیتور ببینید. علاوه بر این، نتیجه آزمون در صفحه شخصی پلتفرم دانشگاه در دسترس خواهد بود.

با توجه به اینکه دانشگاه برای هر یک از رشته های طراحی  نمره حد نصابی را در نظر گرفته است.حداقل نمره برای قرار گرفتن در لیست قبولین 20 می باشد و حد نمره پذیرش تضمینی برای اولین اولویت مورد نظر دانشجو 60 می باشد.

TIL-P (TEST IN LAB PLANNING)

رشته های کارشناسی در این دسته شامل  برنامه ریزی منطقه ای، شهری، محیطی و منظره یا فضای سبز با ظرفیت محدود از قبل تعیین شده می‌باشد. پذیرش تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه خواهد داشت.

این آزمون برای هر متقاضی متفاوت است. در این آزمون سوالات رابط کامپیوتری به طور خودکار و تصادفی انتخاب می شوند. همه آزمون ها دارای سطح دشواری متعادلی هستند.

فرمت آزمون و امتیازدهی TIL-P  برای متقاضیان با فرصت  ۱ ساعت و نیم می باشد که بایستی به ۴۲ سوال پاسخ دهند. سوالات در 4 بخش که 4 رشته مختلف را پوشش می دهد تقسیم شده است.

تعداد سوالات و محدودیت های زمانی به شرح زیر سازماندهی شده است:

 • دوازده سوال منطق و ریاضی – 30 دقیقه
 • شش سوال درک مطلب – 12 دقیقه
 • دوازده سوال دانش عمومی – 24 دقیقه
 • دوازده سوال منطقه و جامعه – 24 دقیقه

هر سوال دارای 5 پاسخ ممکن است که با حروف (A، B، C، D، E) مشخص شده اند و فقط یکی از آنها صحیح است.

امتیاز بر اساس معیارهای زیر است:

 • 1  امتیاز برای هر پاسخ صحیح
 • 0.25- امتیاز منفی برای هر پاسخ نادرست
 • 0 امتیاز برای هر سؤال بدون پاسخ

در پایان آزمون، متقاضیان قادر خواهند بود امتیاز های خود را روی صفحه مانیتور ببینید. علاوه بر این، نتیجه آزمون در صفحه شخصی پلتفرم متقاضی در دسترس خواهد بود.

با توجه به اینکه دانشگاه برای هر یک رشته های مذکور  نمره حد نصابی را در نظر گرفته است.حداقل نمره برای قرار گرفتن در لیست قبولین 20 می باشد و حد نمره پذیرش تضمینی برای اولین اولویت مد نظر دانشجو 60 می باشد.

آزمون جی مت GMAT (Graduate Management Admission Test)

یک آزمون بین المللی است که برای ارزیابی برخی از مهارت های تحلیلی، نوشتاری، شفاهی و ریاضیات به زبان انگلیسی برای رشته هایی مانند MBA، MPA، اقتصاد، امور مالی حسابداری و مدیریت بازرگانی در مقاطع تحصیلی لیسانس و بالاتر برگزار می‌گردد. برای ادامه تحصیل در رشته های فوق در ایتالیا ارائه مدرک قبولی در این آزمون الزامی می باشد. این آزمون تطبیقی کامپیوتری است.

بخش‌ های گوناگون آزمون GMAT 

 1. ارزیابی نگارش تحلیلی (AWA):

در این قسمت، مهارت نوشتاری و توانایی در فهم و تحلیل استدلال‌های مخفی در یک تحلیل مورد نظر ارزیابی می‌شود. این بخش با یک مقاله نوشتاری ۳۰ دقیقه‌ای آغاز می‌شود. در اینجا، نمره شما توسط کامپیوتر و یک شخص به عنوان تصحیح کننده بر اساس دو نمره بین ۰ تا ۶ تعیین می‌شود و میانگین آن دو نمره به عنوان نمره نهایی شما در این بخش در نظر گرفته می‌شود.

 1. بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning):

این بخش شامل ۱۲ سوال در چهار بخش مختلف است. مدت زمان این بخش از آزمون نیز سی دقیقه است و توانایی شما را در تجزیه و تحلیل منابع مختلف اطلاعاتی، از جمله نمودارها و جدول‌ها  ارزیابی می‌کند. بخش‌های مختلف این آزمون شامل تفسیر بصری، تحلیل دو قسمتی، تحلیل جدول و استدلال چند منابعی هستند.

 1. مهارت محاسباتی (Quantitative):

در این بخش، توانایی شما در مسائل تحلیلی و محاسباتی ریاضیات در حوزه‌های جبری و استدلالی ارزیابی می‌شود. این بخش دارای سوالاتی با پیچیدگی بیشتر است و زمان پاسخگویی ۷۵ دقیقه است. نمره شما در این بخش بین ۰ تا ۶۰ محاسبه می‌شود و میانگین نمرات داوطلبان در این بخش به‌طور معمول در حدود ۳۶ از ۶۰ بوده است.

 1. مهارت کلامی (Verbal):

در این بخش، توانایی شما در درک مطلب ، تحلیل و بررسی مطالب و تفسیر مفاهیم زبان انگلیسی ارزیابی می‌شود. سوالات این بخش شامل خواندن مطلب و پاسخ به سوالات مربوط به آن، درک نقشه‌ها و جداول، تصحیح جملات و تشخیص خطای زبانی است. زمان پاسخگویی در این بخش نیز ۷۵ دقیقه است و نمره شما بین ۰ تا ۶۰ اعلام می‌شود. معمولاً، میانگین نمرات در این بخش نزدیک به ۲۸ از ۶۰ است.

 1. نمره کلی (Total Score):

نمره کلی آزمون GMAT بر اساس نمره‌های بخش‌های قبلی تعیین می‌شود. نمره کلی شامل نمرات بخش‌های کمی و کلامی می‌شود و بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ قرار می‌گیرد.

لذا به صورت کلی می توان جدول زیر را برای بخش های مختلف آزمون GMAT در نظر گرفت:

بخش توضیحات زمان نمره
ارزیابی نگارش تحلیلی (AWA) مهارت نوشتاری و توانایی در فهم و تحلیل استدلال‌های مخفی در یک تحلیل مورد نظر ارزیابی می‌شود. ۳۰ دقیقه 0تا 60
بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning) توانایی در تحلیل منابع مختلف اطلاعاتی، از جمله نمودارها و جداول، ارزیابی می‌شود. ۳۰ دقیقه نامشخص
مهارت محاسباتی (Quantitative) توانایی در مسائل تحلیلی و محاسباتی ریاضیات در حوزه‌های جبری و استدلالی ارزیابی می‌شود. ۷۵ دقیقه ۰ تا ۶۰
مهارت کلامی (Verbal) توانایی در درک مطلب، تحلیل و بررسی مطالب و تفسیر مفاهیم زبان انگلیسی ارزیابی می‌شود. ۷۵ دقیقه ۰ تا ۶۰
نمره کلی (Total Score) نمره کلی آزمون GMAT بر اساس نمره‌های بخش‌های قبلی تعیین می‌شود. نامشخص 200 تا 800

شما این امکان را دارید که 5 بار در سال با فاصله 16 روزه در این آزمون شرکت کنید. نمره آزمون GMAT بین 200 تا 800 می باشد. این نمره برای قبولی در دانشگاه میلان حدود 600 می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با زمان برگزاری آزمون و روش های ثبت نام این آزمون ها با موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرمایید تا مشاورین این موسسه اطلاعات جامع و به روز را در اختیار شما قرار دهند.

آزمون ALFA TEST

این سیستم ارزشیابی در سال 1987 تاسیس شده و به عنوان یکی از سیستم های با سابقه در زمینه آمادگی برای آزمون‌ های ورودی دانشگاه می باشد. این آزمون فقط به زبان ایتالیایی برگزار می گردد.

آزمون آلفا تست ایتالیا یک آزمون استاندارد است که هر ساله توسط دانشگاه‌های، خصوصی و دولتی ایتالیا برگزار می‌شود. این آزمون برای دانشجویان بین المللی و بومی که قصد تحصیل در رشته‌های مختلف از جمله دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، جراحی، در مقطع دکتری و معماری، شیمی، بیوتکنولوژی، زیست شناسی، حقوق، آموزش مقطع ابتدایی، خدمات اجتماعی، میراث فرهنگی، علوم ورزشی، مخابرات و ارتباطات، رشته‌های مالی و اقتصادی و زبان و ادبیات خارجه در مقطع کارشناسی و رشته‌های مشابه در ایتالیا را دارند برگزار می گردد. (برای پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که به زبان ایتالیایی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند بایستی از آزمون ایمت قبول شوید)

آزمون آلفا تست در ابتدای هر سال تحصیلی برگزار می‌شود و متقاضیان باید حداقل نمره قبولی را در این آزمون کسب نمایند. سوالات آزمون آلفا تست به صورت چهار گزینه‌ای بوده و تعداد آنها به رشته تحصیلی متقاضی وابسته است.

منابع مرتبط با آزمون آلفا تست ایتالیا شامل توضیح کامل دروس آموزش داده شده در دوران مدرسه، نمونه سوالات و آزمون‌هایی که در سال‌های گذشته برگزار شده‌اند هستند. افرادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، می‌توانند این منابع را از مدارس ایتالیایی تهیه کنند. در صورت عدم کسب حداقل نمره مورد نیاز در آزمون آلفا تست، امکان ادامه تحصیل در رشته‌هایی که در دانشگاه‌های ایتالیا ظرفیت خالی دارند وجود دارد. لذا در صورت وجود ظرفیت خالی، دانشجو باید اقدامات لازم را برای تحصیل در آکادمی‌های دولتی و خصوصی ایتالیا انجام دهد یا در غیر این صورت کشور ایتالیا را ترک کند.

زمان برگزاری آزمون آلفا تست

آزمون آلفا تست ایتالیا هر ساله در تاریخ‌های مشخصی برگزار می‌شود و زمان ثبت نام در این آزمون از ۴ تا ۲۶ جولای (تیر ماه) و زمان برگزاری آزمون از ۶ تا ۸ سپتامبر (شهریور ماه) است. برای ثبت نام در این آزمون، متقاضی باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کند و می‌تواند در بیش از یک دانشگاه ثبت نام کند. اما باید توجه داشت که زمان برگزاری آزمون قابل تمدید نیست و فرد باید در زمان‌های مشخص شده اقدامات لازم را برای شرکت در آزمون آلفا تست ایتالیا انجام دهد.

بیشتر بدانید

 • در مورد این آزمون توجه شود که فارغ‌التحصیلان دبیرستان یا افراد متخصص و حرفه‌ای در زمینه‌ی پزشکی و معماری که مایل به مطالعه یا کار در کشور ایتالیا باشند یا افرادی که مدرک کارشناسی دارند هم می توانند در این آزمون شرکت کنند.
 • حضور در جلسه امتحان با اصل پاسپورت الزامی است و هیچ گونه کپی پذیرفته نخواهد شد.
 • در صورت عدم قبولی در این آزمون این شانس را دارید که طی یک یا سه هفته آینده با عدم تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو، در دانشگاه پذیرفته شوید.

نمره قبولی در آلفا تست

نمره 20 از 90 : برای داوطلبانی که دانشجوی یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا باشند،

لذا نمره زیر 20 شانس پذیرش آنها را کاهش میدهد

بخش های مختلف آزمون

بخش های آزمون آلفا شامل دو بخش زیر است که در جدول به همراه تعداد سوالات برای مثال برای رشته های پزشکی ، دامپزشکی و معماری قید شده است.

 • بخش اول آزمون مربوط به منطق زبانی و فرهنگ عمومی یا Ragionamento Logico e Culturae General است.
 • بخش دوم سوالات تخصصی

رشته های زیر تنها به عنوان مثال ذکر شده اند:

موضوعات تعداد سوالات بخش آزمون
منطق زبانی و فرهنگ عمومی 22 یا 40 عمومی
زیست شناسی 18 تخصصی پزشکی
شیمی 12 تخصصی پزشکی
ریاضی و فیزیک 8 تخصصی پزشکی
زیست شناسی 16 تخصصی دامپزشکی
شیمی 16 تخصصی دامپزشکی
ریاضی و فیزیک 6 تخصصی دامپزشکی
طراحی 12 تخصصی معماری
تاریخ 10 تخصصی معماری

سیستم امتیاز دهی:

نوع پاسخ امتیاز
پاسخ درست 1.5
پاسخ اشتباه 0.4-
بدون پاسخ بدون نمره
 • در بالا به ازای هر پاسخ درست، ۱.۵ امتیاز کسب می کنید.
 • برای هر پاسخ اشتباه 0.4 امتیاز از دست خواهید داد
 • برای هر پاسخ خالی طبیعتا نمره‌ای نیز دریافت نخواهید کرد.

انواع آزمون های ایتالیا

آزمون TOLC

آزمون TOLC یک آزمون آنلاین است که در دانشگاه‌ها  ایتالیا برگزار می‌شود. آزمون‌های TOLC-I ، TOLC-E و آزمون TOLC-F  از سال 2020 به زبان انگلیسی برگزار می‌ شود. بعضی از دانشگاه‌های ایتالیایی که آموزش های مهندسی، اقتصاد و داروسازی در ایتالیا ارائه می‌دهند، در فرآیند پذیرش دانشجوها آزمون TOLC را مد نظر قرار می‌دهند.

این آزمون شامل سوالات متفاوت برای هر شرکت کننده است ، از دانشجوها سوالاتی که به صورت تصادفی از پایگاه داده انتخاب شده‌اند، پرسیده می‌شود. هر آزمون TOLC با استفاده از کامپیوتر در مراکز آزمونی تعیین شده توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود. به این ترتیب ، شما نیازی به رفتن به دانشگاه برای آزمون ندارید.

انواع آزمون‌های TOLC

چند نوع آزمون TOLC به زبان های انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد انتخاب نوع زبان طبق خواسته متقاضی می باشد.

این آزمون شامل موارد زیر هستند:

TOLC – I

این آزمون برای ورود به دپارتمان‌های مهندسی مورد نیاز است. ساختار TOLC-I شامل 50 سوال است که به 4 بخش تقسیم شده است.

سرفصل‌ها: ریاضی به تعداد 20 سوال، منطق به تعداد 10 سوال، علوم به تعداد 10 سوال و درک مطلب به تعداد 10 سوال.

عنوان تعداد سوال‌ها
ریاضی 20
منطق 10
علوم 10
درک مطلب 10

مدت زمان آزمون 110 دقیقه است. در انتهای TOLC-I همچنین بخشی وجود دارد که شامل 30 سوال برای آزمون دانش انگلیسی است که برای دانشجویانی ارائه می شود که به زبان ایتالیایی امتحان داده باشند. در این آزمون 15 دقیقه برای بخش انگلیسی با 30 سوال اختصاص داده شده است. مجموع زمان 125 دقیقه می باشد. هر پاسخ صحیح 1 امتیاز می‌دهد، در حالی که هر پاسخ اشتباه کسر معادل 0.25 امتیاز دارد. سوالاتی که خالی می‌مانند تاثیری ندارند.

برای آزمونI- TOLC منابع ویژه نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای آزمون‌هایI- TOLC آماده شوید، می‌توانید با موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرمایید.

TOLC – E

این آزمون بر اساس منطق و درک مطلب است. با توجه به اینکه ساختار این آزمون با برنامه درسی آموزش بین‌المللی عمومی هماهنگ نمی‌شود، آمادگی برای این آزمون نیاز به فرآیند ویژه‌ای دارد. این آزمون برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته‌هایی مانند علوم سیاسی، مطالعات بین‌المللی، اقتصاد و علوم مدیریت، ارتباطات و علوم اجتماعی تحصیل کنند.

در آزمون 36 سوال وجود دارد. توزیع سوالات به شرح زیر است: 13 سوال منطق، 10 سوال درک مطلب، 13 سوال ریاضی.

نوع سوال تعداد سوال‌ ها
منطق 13
درک مطلب 10
ریاضی 13

همچنین بخشی برای آزمون دانش انگلیسی برای متقاضیان آزمون به زبان ایتالیایی برای سنجیدن دانش زبان انگلیسی آنها برگزار می گردد.

مدت زمان آزمون 90 دقیقه است. هر پاسخ صحیح 1 امتیاز دارد، در حالی که هر پاسخ اشتباه کسر معادل 0.25 امتیاز دارد. سوالاتی که خالی می‌مانند تأثیری ندارند.

TOLC-F

این آزمون شامل موضوعات زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، ریاضیات ، منطق است.

اگر این آزمون به زبان انگلیسی باشد دانشجویان ممکن است به دوره‌ های تکمیلی دعوت شوند و دوره‌های آموزشی اضافی (OFA، Obblighi Formativi Aggiuntivi به زبان ایتالیایی) را دریافت کنند یا باید در طول دوره تحصیلی خود آزمون‌های ویژه‌ای به زبان ایتالیایی بدهند، که اینها  به دوره تحصیلی که در آن شرکت می‌کنند نیز بستگی دارد.

این آزمون برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته‌هایی مانند داروسازی، شیمی فارماسوتیکال و فناوری ‌های دارویی ادامه تحصیل دهند.

آزمون شامل 50 سوال است. توزیع سوالات به شرح زیر است: 15 سوال زیست شناسی ، 15 سوال شیمی ، 7 سوال ریاضی ، 7 سوال فیزیک و 6 سوال منطق. مدت زمان آزمون 72 دقیقه است. هر پاسخ صحیح 1 امتیاز دارد، در حالی که هر پاسخ اشتباه کسر معادل 0.25 امتیاز دارد. سوالاتی که خالی می‌مانند تأثیری ندارند.

نوع سوال تعداد سوال‌ ها
زیست شناسی 15
شیمی 15
ریاضی 7
فیزیک 7
منطق 6

TOLC-B

این آزمون برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته‌های مرتبط با زیست‌شناسی ادامه تحصیل دهند. آزمون شامل 50 سوال است. توزیع سوالات به شرح زیر است: 20 سوال ریاضی، 10 سوال زیست‌شناسی، 10 سوال فیزیک و 10 سوال شیمی.

نوع سوال تعداد سوال‌ ها
ریاضی 20
زیست‌شناسی 10
فیزیک 10
شیمی 10

مدت زمان آزمون 110 دقیقه است. هر پاسخ صحیح 1 امتیاز دارد، در حالی که هر پاسخ اشتباه کسر معادل 0.25 امتیاز دارد. سوالاتی که خالی می‌مانند تأثیری ندارند.

TOLC – S

این آزمون برای دانشجویانی است که می خواهند در رشته های علوم کامپیوتر، علوم و فناوری (TOLC-B نیز قابل قبول است)، بیوتکنولوژی، شیمی، شیمی صنعتی، فیزیک (TOLC-I نیز قابل قبول است)، ریاضیات (TOLC-I نیز قابل قبول است)، علوم محیطی، علوم زمین‌شناسی (TOLC-B و TOLC-I نیز قابل قبول است) و علوم طبیعی (TOLC-B نیز قابل قبول است) ادامه تحصیل بدهند.

در این آزمون 50 سوال وجود دارد. توزیع سوالات شامل 20 سوال ریاضی پایه، 10 سوال منطقی و حل مسئله، 10 سوال درک مطلب و 10 سوال از علوم است.

نوع سوال تعداد سوال‌ ها
ریاضی پایه 20
منطق و حل مسئله 10
درک مطلب 10
علوم 10

مدت زمان آزمون 110 دقیقه است. هر پاسخ صحیح 1 امتیاز دارد، در حالی که هر پاسخ اشتباه کسر معادل 0.25 امتیاز دارد. سوالاتی که خالی می‌مانند تأثیری ندارند.

TOLC-SU

این آزمون برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته‌هایی مانند فلسفه، زبان و ادبیات خارجی، ارتباطات، زبان و ارتباطات فرهنگی ادامه تحصیل دهند. در آزمون 50 سوال وجود دارد. توزیع سوالات شامل 30 سوال درباره درک مطالب و کسب اطلاعات به زبان ایتالیایی، 10 سوال درباره دانش و مهارت‌هایی که در دبیرستان کسب کرده‌اید و 10 سوال از منطق است.

نوع سوالات تعداد سوال‌ ها
درک مطلب و کسب اطلاعات به زبان ایتالیایی 30
دانش و مهارت‌های دبیرستان 10
منطق 10

مدت زمان آزمون 100 دقیقه است. هر پاسخ صحیح 1 امتیاز دارد، در حالی که هر پاسخ اشتباه معادل 0.25 امتیاز منفی دارد. سوالاتی که خالی می‌مانند تأثیری ندارند.

آماده‌ سازی برای آزمون TOLC

جایگاه خود را در میان دانشجویانی که با دوره‌ها، کتاب‌های آمادگی و مقالات برای آزمون TOLC آماده می‌شوند، به دست آورید! اگر می‌خواهید در آماده‌سازی برای آزمون حمایت حرفه‌ای دریافت کنید، با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند. (دریافت مشاوره رایگان)

برای چه رشته هایی آزمون TOLC معتبر است؟

در ایتالیا یک سامانه آزمون مرکزی وجود ندارد و برای برخی از رشته ها آزمون‌های مشترکی وجود دارد، دانشگاه‌ها برای برخی از رشته ها آزمون‌های خود را برگزار می‌کنند. آزمون TOLC در دانشگاه‌های ایتالیا معتبر است. بر اساس رشته ، آزمون‌های مختلفی وجود دارد و شما باید آزمون TOLC مناسب برای آن رشته را بدهید.

بیشتر آزمون‌های TOLC به زبان ایتالیایی است. از سال 2018 برخی از انواع آزمون های آن به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. گزینه‌های آزمون TOLC انگلیسی شامل TOLC-E، TOLC-I و TOLC-F هستند. به دلیل افزایش گزینه‌های رشته های تحصیلی انگلیسی در ایتالیا، گزینه‌های آزمون TOLC انگلیسی نیز در حال افزایش می باشد.

لیست دانشگاه های برگزار کننده آزمون TOLC

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد  هر کدام از دانشگاه های زیرکه در کدام شهر و منطقه ایتالیا واقع شده اند و داری چه رشته هایی برای آزمون TOLC هستند با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرمایید.

لیست دانشگاه های ایتالیایی برگزار کننده آزمون
TOLC-B TOLC-S TOLC-F TOLC-E TOLC-I
Sant’Anna – University of Pisa University of Turin University of Tuscia Sant’Anna – University of Pisa Sant ’Anna – Scuola Universitaria Superiore Pisa
Higher Normal School University of Cagliari University of Cagliari UER – European University of Rome Università Carlo Cattaneo – LIUC
University of Cagliari Sapienza – University of Rome University of Rome “Foro Italico” University of Cagliari Università degli Studi di Cagliari
University of Teramo University of Basilicata University of Eastern Piedmont University of Teramo Università degli Studi Mediterranea di Reggio Calabria
Sapienza – University of Rome University of Sannio Alma Mater Studiorum – University of Bologna University of Eastern Piedmont Alma Mater Studiorum – Università di Bologna
University of Basilicata University of L’Aquila Sapienza – University of Rome Alma Mater Studiorum – University of Bologna Politecnico di Milano
University of Sannio University of Insubria “Gabriele D’Annunzio” University of Chieti – Pescara Sapienza – University of Rome Sapienza – Università di Roma
University of L’Aquila University of Molise University of Basilicata “Gabriele D’Annunzio” University of Chieti – Pescara Politecnico di Bari
University of Molise University of Ferrara University of L’Aquila Ca’ Foscari University of Venice Università degli Studi “Gabriele D’Annunzio” Chieti – Pescara
University of Brescia University of Florence University of Insubria University of Basilicata Università Ca’ Foscari Venezia
University of Messina University of Messina University of Campania “Luigi Vanvitelli” University of Sannio Università degli Studi della Basilicata
University of Milan University of Milan University of Brescia University of L’Aquila Università degli Studi del Sannio
University of Milan-Bicocca University of Milan-Bicocca University of Catania University of Molise Università degli Studi dell’Aquila
Università degli Studi di Trieste Università degli Studi di Udine Università degli Studi di Salerno Università degli Studi di Udine Università degli Studi di Trieste
Università degli Studi di Udine Università degli Studi di Urbino Carlo Bo Università degli Studi di Trieste Università degli Studi di Urbino Carlo Bo Università degli Studi di Udine
Università degli Studi Roma Tre Università degli Studi Roma Tre Università degli Studi Roma Tre Università della Calabria Università degli Studi di Urbino Carlo Bo
Università della Calabria Università della Calabria Università della Calabria Università di Pisa Università degli Studi Roma Tre
Università di Pisa Università degli Studi di Camerino Università di Pisa Università degli studi di Verona Università della Calabria

اسامی دانشگاه ها در جدول بالا به زبان ایتالیایی هستند.

سوالات متداول

مهلت ثبت‌نام در TOLC انگلیسی چه زمانی است؟

برای TOLC انگلیسی به طور کلی مهلت ثبت نام شش روز قبل از روز آزمون می باشد. شش روز قبل از آزمون تا ساعت 14 بایستی ثبت نام تمام شده باشد.

مثلا اگر آزمون قرار است روز دوشنبه برگزار ‌شود، مهلت ثبت‌نام روز یکشنبه قبل از ساعت 2:00 بعدازظهر است.

آیا می‌توانم در چند آزمون TOLC از یک نوع در یک زمان ثبت‌نام کنم؟

خیر. امکان ثبت نام در بیش از یک آزمون TOLC از همان نوع در یک زمان وجود ندارد. شما تنها می‌توانید یک آزمون دیگر از همان نوع را فقط روز بعد از شرکت در آزمون TOLC که قبلاً ثبت نام کرده‌اید، رزرو کنید.

در کشور ایتالیا چه مدارک زبان انگلیسی مورد تایید است؟

مدرک زبان آیلتس، تافل، تولیمو و…. در این کشور مورد تایید اکثریت دانشگاه ها می باشد.

آزمون آیمت چیست؟

آزمون آیمت یک آزمون ورودی دانشگاهی است. افرادی که می خواهند در کشور ترکیه به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی تحصیل کنند، باید در این آزمون شرکت کرده و نمره قابل قبولی کسب کنند.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *