تحصیل به انگلیسی در روسیه

5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل به انگلیسی در روسیه

صفر تا صد تحصیل بدون مدرک زبان در روسیه

ارائه مدرک زبان یکی از دغدغه‌های افرادی است که تصمیم به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، به همین خاطر اکثر دانشجویان به دنبال کشورهایی هستند که دانشگاه­ هایش سختگیری زیادی برای مدرک زبان نداشته باشند.

از این رو دانشگاه­ های روسیه طرفداران زیادی برای تحصیل دارند؛ چون اغلب دانشگاه ­های این کشور امکان تحصیل بدون مدرک زبان را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده­اند.

تحصیل در کشور روسیه بدون نیاز به ارائه مدرک زبان برای اکثر مقاطع تحصیلی و رشته­ ها فراهم است و کافی است که دانشجو دوره­ های آماده­ سازی را بگذراند. روند پذیرش دانشگاه­ های این کشور سختی زیادی ندارد چون هم هزینه ­ها به نسبت پایین است و هم نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.

در ادامه این مقاله با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا شما را با شرایط پذیرش دانشگاه­ های روسیه بدون مدرک زبان آشنا کنیم.

امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

روسیه محدودیتی برای دانشجویان قائل نشده است و امکان تحصیل بدون مدرک زبان برای اتباع خارجی را فراهم نموده است. افراد آزادند که بین تحصیل به زبان روسی و یا تحصیل به زبان انگلیسی یکی را انتخاب کنند و برای شرکت در برنامه­ های مورد نظر، خود را آماده کنند.

برنامه­ های روسی و دوره ­های آمادگی زبان روسی برای افرادی که تصمیم دارند به زبان روسی تحصیل کنند فراهم شده است. همچنین افرادی که قصد دارند به زبان انگلیسی در کشور روسیه تحصیل کنند نیز باید بدانند که اکثر دانشگاه‌های روسیه برنامه­ هایی برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز ارائه کرده است.

لازم به ذکر است که برای برخی از دانشگاه­ ها دانشجو مستلزم ارائه مدرک آیلتس می­باشد. در ادامه قصد داریم دوره ­های موجود برای گذراندن آمادگی زبان روسی را بررسی نماییم.

شرکت در دوره­ های زبان روسیه

پادفک، نام دوره‌های آمادگی دانشگاه­ های کشور روسیه است که بسته به دوره­ مورد نظر شرایط متفاوتی دارد.

 1. دوره پادفک روسی در روسیه

اگر تصمیم به تحصیل در روسیه به زبان روسی را دارید، باید در دوره پادفک روسی در روسیه شرکت کنید. در این دوره زبان روسی به دانشجویان خارجی تدریس می­شود و دانشجویان با دانستن اندکی زبان انگلیسی قادر به گذراندن این دوره هستند. در این دوره دروس پایه دانشگاهی نیز آموزش داده می­شود و 6 تا 9 ماه زمان می­برد.

 1. دوره پادفک انگلیسی در روسیه

اگر دانشجو تصمیم داشته باشد که به زبان انگلیسی در روسیه تحصیل کند، شرکت در دوره­ های پادفک روسیه برای او امکان­پذیر است. طی این دوره دروس پایه مورد نیاز به زبان انگلیسی تدریس شده و زبان انگلیسی فرد قوی خواهد شد. . این دوره­ 6 الی 9 ماه به ­طول می­انجامد. لازم به ذکر است که تعداد برنامه ­های انگلیسی زبان در روسیه نسبت به برنامه­ های روسی کمتر است.

الزامات برای تحصیل در روسیه

معمولا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست، به­ طور کلی تحصیل در روسیه بدون ارائه مدرک زبان امکان­پذیر می­باشد. شرکت در دوره­ های پادفک دانش ­های زبانی دانشجو را تقویت می­کند و برای تحصیل در این کشور کفایت می­کند.

اگر دانشجو تصمیم بر تحصیل به زبان انگلیسی دارد، لازم نیست که دانش زبانی روسی خود را تقویت کند. اما برای زندگی در روسیه مستلزم آشنایی با زبان روسی است.

برای تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی، مانند کارشناسی‌ارشد و دکتری امکان شرکت در دوره پادفک به شرایط تحصیل و موارد مورد تقاضای دانشگاه­ها بستگی دارد.

دانشگاه ­های انگلیسی زبان در روسیه

جهت سهولت پذیرش دانشجو در روسیه و بالا بردن روابط بین ­المللی دانشگاه­ ها، اکثر دانشگاه­ های روسیه امکان آموزش به زبان انگلیسی را فراهم نموده­ اند. برخی از دانشگاه­ هایی که در روسیه به زبان انگلیسی تدریس می­کنند در ادامه برای شما آورده شده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در روسیه

برخی دانشگاه­ های روسیه که آموزش به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی را در برنامه­ های خود قرار دادند، در ادامه بررسی خواهند شد.

 1. موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو

این موسسه برنامه­ هایی به زبان انگلیسی در رشته­ های مهندسی پزشکی، هوافضا و علوم کامپیوتر به دانشجویان ارائه نموده که شهریه این دوره­ ها سالانه 400 هزار روبل می­باشد.

 1. دانشگاه تحقیقات هسته ­ای ملی

این دانشگاه برنامه­ های دو زبانه انگلیسی-روسی در رشته­ های مختلف را ارائه می­دهد که شهریه این برنامه­ ها از 211 هزار روبل شروع می­شود.

 1. دانشگاه HSE

این دانشگاه در رشته­ های ریاضیات، سیاست، تجارت، مطالعات روسیه، اقتصاد و مدیریت در مقطع کارشناسی دوره­ هایی را ارائه داده است.

 1. دانشگاه دولتی ملل (RUDEN)

این دانشگاه برنامه­ هایی در زمینه علوم انسانی مانند رشته­ های مطالعات منطقه­ ای، مدیریت شهری و زبان­شناسی به زبان انگلیسی ارائه نموده است و حداقل شهریه این دوره ­ها 3 هزار دلار می­باشد.

 1. دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

این دانشگاه در حوزه تجارت بین­ الملل برنامه ­هایی را ارائه می­کند و شهریه­ این دوره­ ها حدودا 260 هزار روبل هزینه دارد‌.

تحصیل به انگلیسی در روسیه

تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه

برخی از دانشگاه ­های روسیه، تحصیل به زبان انگلیسی را در مقاطع تحصیلات تکمیلی، یعنی کارشناسی‌ارشد و دکتری را فراهم نموده‌اند. در ادامه قصد داریم به معرفی این دانشگاه ­ها بپردازیم.

 1. دانشگاه لومونوسوف مسکو

این دانشگاه در رشته­ های مدرسه تجارت، زیست­شناسی، علوم سیاسی و اقتصاد برنامه­ هایی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان ارائه نموده است.

 1. دانشگاه HSE

این دانشگاه 31 برنامه انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد ارائه داده است.

 1. موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو

این دانشگاه رشته­ های علوم کامپیوتر، ریاضیات و… را در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی ارائه نموده است که شهریه آن­ها حدود 400 هزار روبل می­باشد.

 1. دانشگاه دولتی ملل(RUDEN)

این دانشگاه تعداد زیادی برنامه برای تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع فراهم کرده است. مثلا می­توان به رشته­ های شیمی، اقتصاد، روابط بین­ الملل و کشاورزی ارگانیک اشاره نمود. شهریه این دوره ­ها سالیانه حداقل 3500 دلار می­باشد.

 1. دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

مهندسی، علوم طبیعی و مدیریت از جمله برنامه­ هایی است که این دانشگاه برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. شهریه این برنامه ­ها حداقل 280 هزار روبل روسیه می­باشد.

 1. دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی MISiS

این دانشگاه برنامه­ هایی شامل فیزیک کوانتوم و مواد فشرده را به زبان انگلیسی ارائه می­دهد. این نوع رشته­ ها در زمینه‌های فضانوردی، تکنولوژی و فیزیک گسترش می­یابند.

 1. دانشگاه نووسیبیرسک

مدیریت اقتصادی، علوم مواد و…، از برنامه­ هایی هستند که این دانشگاه برای مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی در نظر گرفته است. شهریه این برنامه ­ها سالیانه حداقل 3800 دلار می­باشد.

 1. دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

در این دانشگاه 14 برنامه تحصیلی کارشناسی‌ارشد  به زبان انگلیسی ارائه می­شود. همچنین تعداد زیادی برنامه به زبان­ های ایتالیایی، اسپانیایی، آلمانی و فرانسوی نیز قابل ارائه می­باشد.

 1. دانشگاه پلی تکنیک تومسک

در این دانشگاه، برنامه­ هایی در زمینه پزشکی هسته ­ای، فیزیک و… در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی ارائه می­شود و شهریه این دوره ­ها حداقل 277 هزار روبل روسیه هزینه برمی­­دارد.

 1. دانشگاه دولتی اورال

این دانشگاه 13 برنامه تحصیلی انگلیسی زبان ارائه داده که شهریه آن­ها از 222 هزار روبل شروع می­شود.

بورسیه ­های تحصیل بدون مدرک زبان در روسیه

جهت تحصیل در کشور روسیه، برخی از دانشگاه­ های برتر این کشور، بورسیه­ هایی ارائه نموده‌اند که برای اخذ این بورسیه­ ها مدرک آیلتس الزامی نیست. برخی از این بورسیه­ ها به شرح زیر است:

 • بورسیه فول فاند Scotch
 • بورسیه دولتی روسیه
 • بورسیه نهاد دانشگاهی اروپای شرقی
 • بورسیه دانشگاه HSE
 • بورسیه NRU
 • بورسیه OPEN DOORS

اسناد لازم جهت تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

 • مدارک هویتی مانند اصل و ترجمه مدارک
 • ارائه اصل و ترجمه شده مدارک تحصیلی شامل رشته و معدل و…
 • عکس
 • مدرک پزشکی شامل تست HIV

نتیجه­ گیری

موسسه معتبر تحصیل در خارج در این مقاله سعی داشته که شما را تا حدودی با تحصیل در کشور روسیه بدون نیاز به ارائه مدرک زبان آشنا نماید.

این موسسه با داشتن چندین سال سابقه در زمینه مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله روسیه، به طرق مختلف مانند مهاجرت تحصیلی، کار، سرمایه­گذاری و…، در خدمت مشتریان گرامی است تا شما را به هدف­ های مهاجرتی­تان برساند. جهت رزرو وقت مشاوره با کارشناسان مجرب این موسسه با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا تحصیل در کشور روسیه بدون نیاز به مدرک زبان امکان­پذیر است؟

بله، دانشگاه ­های این کشور دانشجویان خارجی را بدون نیاز به ارائه مدرک زبان پذیرش می­کنند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ­های روسیه وجود دارد؟

بله این امر در اکثر رشته­ ها و مقاطع امکان­پذیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *