تحصیل در روسیه به انگلیسی

5/5 - (5 امتیاز)

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

برای تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه نیاز به ارائه مدرک زبان نیست و شما می­توانید با گذراندن دوره های پادفک انگلیسی روسیه، در این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنید که این ویژگی یکی از مزایای مهم برای دانشجویان خارجی­، علی‌الخصوص ایرانیان به‌شمار می‌رود.

همچنین کشور روسیه دارای 17 دانشگاه با رتبه زیر 500 در رده بندی QS می­باشد. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، هم ساده است و هم آینده­ تحصیلی و کاری روشنی برای دانشجو فراهم می­کند.

در ادامه مقاله با سایت معتبر تحصیل در خارج همراه باشید تا با پروسه تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه، مزایا، هزینه ها و شرایط آن آشنا شوید.

زبان کشور مقصد از نکات حائز اهمیت برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در کشور­های دیگر را دارند، مثلا اکثر دانشجویان ایرانی ترجیح می­دهند که به زبان انگلیسی تحصیل کنند، چون با این زبان آشنایی بیشتری دارند.

کشور روسیه از جمله کشورهایی است که با ارائه بورسیه های تحصیلی و روش­های دیگر، اقدام به جذب دانشجویان بین‌المللی نموده­­ است.

برای آماده سازی افراد برای تحصیل به زبان روسی، کشور روسیه دوره هایی را تحت عنوان دوره های پادفک روسی ارائه نموده است. با این حال بعضی دانشجویان تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه دارند.

این افراد می‌توانند در دوره­های مخصوص تحصیل به زبان انگلیسی شرکت کنند و پس از گذراندن این دوره به تحصیل به زبان انگلیسی بپردازند. رزومه و مدارک مورد نیاز جهت اقدام، به مقطع تحصیلی، دانشگاه موردنظر و شرایط تحصیل بستگی دارد.

دانشگاه­ های ارائه دهنده زبان انگلیسی در روسیه

دانشگاه­ های خوبی در روسیه جهت تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد ولی تعدادشان نسبت به دانشگاه­هایی که به زبان روسی تدریس می­کنند کمتر است. در ادامه به بررسی شرایط و نکات برخی از دانشگاه­هایی که در روسیه به زبان انگلیسی تدریس می­کنند می­پردازیم:

 1.   تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس روسیه

تحصیل به زبان انگلیسی در کشور روسیه برای رشته های پرطرفدار امکان­پذیر است. در سال­های اخیر وزارت بهداشت ایران تحصیل به زبان انگلیسی در رشته هایی نظیر پزشکی و دندان­پزشکی را در روسیه مورد تایید قرار داده ­است. در ادامه مطلب به بررسی برخی از دانشگاه­ های روسیه که تدریس به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی را در برنامه های خود دارند، خواهیم پرداخت:

 •   موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو

این موسسه تحصیل به زبان انگلیسی را در رشته های مهندسی پزشکی، علوم کامپیوتر و هوافضا در برنامه خود قرار داده است که شهریه آن 400 هزار روبل می­باشد.

 •       دانشگاه تحقیقات هسته­ ای ملی روسیه

این دانشگاه در رشته های مختلفی، تحصیل دو زبانه (روسی و انگلیسی) را امکان­پذیر ساخته است. شهریه های این دوره ها از 211 هزار روبل شروع می­شود.

 •       دانشگاه HSE روسیه

این دانشگاه رشته های سیاست، ریاضیات، تجارت، مدیریت و اقتصاد را در مقطع کارشناسی، به زبان انگلیسی ارائه داده است.

 •       دانشگاه دولتی ملل

این دانشگاه که به دانشگاه رودن روسیه معروف است، از دانشگاه هایی است که رشته های علوم انسانی مانند مطالعات منطقه ای، مدیریت شهری و زبان­شناسی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه نموده است. حداقل شهریه این دوره ها 3000 دلار است.

 •       دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ روسیه

این دانشگاه در زمینه تجارت بین الملل برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید که شهریه آن حدود 260 هزار روبل روسیه است.

 

 1.   تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری روسیه

خوب است بدانید که تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری نیز در روسیه به زبان انگلیسی امکان­پذیر است، در ادامه مطلب به معرفی بعضی از دانشگاه­های روسیه که تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای را امکان­پذیر ساخته­اند، خواهیم پرداخت:

 •       دانشگاه لومونوسوف مسکو

این دانشگاه در دانشکده های زیست شناسی، اقتصاد، مدرسه تجارت و علوم سیاسی، برنامه هایی را به زبان انگلیسی جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری برای دانشجویان ارائه داده است.

 •       موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو

این دانشگاه برنامه هایی به زبان انگلیسی برای رشته های علوم کامپیوتر، ریاضیات و… ارائه می‌دهد که شهریه آن حدود 400 هزار روبل می­باشد.

 •       دانشگاه HSE

در این دانشگاه حدودا 31 برنامه انگلیسی­ زبان برای مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه می­شود.

 •       دانشگاه دولتی ملل ( RUDEN)

در این دانشگاه تعداد زیادی برنامه جهت تحصیل به زبان انگلیسی در رشته هایی مانند: شیمی، اقتصاد، کشاورزی ارگانیک، حقوق و روابط بین الملل ارائه شده است که شهریه­ آن حدودا از 3500 دلار در سال شروع می­شود.

 •       دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

این دانشگاه چندین برنامه انگلیسی­ زبان در مقاطع ارشد و دکتری برای دانشجویان در نظر گرفته است که علوم طبیعی، مدیریت و مهندسی از جمله این رشته هاست. شهریه این برنامه ها حداقل 280000 روبل می­باشد.

 •       دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی MISiS

برنامه های انگلیسی زبانی که این دانشگاه ارائه می دهد شامل فیزیک کوانتوم و مواد فشرده می­باشد که در حوزه های فیزیک، فضانوردی و تکنولوژی کاربرد دارد.

 •       دانشگاه نووسیبیرسک

مدیریت اقتصادی، علوم مواد و… از جمله برنامه های انگلیسی زبان ارائه شده توسط این دانشگاه هستند. شهریه این دوره ها سالانه از 3800 دلار شروع می­شود.

 •       دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

در این دانشگاه 14 برنامه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می­شود و همچنین برنامه­های زیادی به زبان­های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی نیز ارائه می‌شود.

 •       دانشگاه پلی تکنیک تومسک

این دانشگاه ارائه دهنده دوره های زبان انگلیسی در حوزه های پزشکی هسته­ای، فیزیک و… در مقطع کارشناسی‌ارشد می­باشد و شهریه­ای به مبلغ 288 هزار روبل روسیه را از دانشجو اخذ می­نماید.

 •       دانشگاه دولتی اورال

۱۳ برنامه انگلیسی زبان در این دانشگاه ارائه می‌شود که شهریه آن­ها حدود از 222 هزار روبل روسیه شروع می­شود.

تحصیل در روسیه به انگلیسی

دوره پادفک انگلیسی در روسیه

اگر دانشجو بخواهد در روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کند، می­تواند در دوره­های پادفک انگلیسی در روسیه شرکت کند و در آن مهارت­های زبان انگلیسی خود را تقویت نماید.

این دوره 6 الی 9 ماه به طول می­انجامد و در آن دروس پایه مورد نیاز نیز به زبان انگلیسی آموزش داده می­شوند. شهریه این دوره سالانه حدود 2500 دلار است. لازم به یادآوری است که برنامه های انگلیسی زبان نسبت به برنامه های زبان روسی کمتر می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل به زبان انگلیسی در کشور روسیه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه بسته به مقطع مورد نظر متفاوت است. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در روسیه به ارائه مدارک زیر نیاز دارید:

 •       انگیزه نامه
 •       دیپلم دبیرستان
 •       اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر
 •       ارائه نمرات آزمون­‌های تافل و یا آیلتس

برای تحصیل در دانشگاه ­های روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و فرقی نمی­کند که تصمیم دارید به چه زبانی در روسیه تحصیل کنید. در هر حال دانستن کمی زبان انگلیسی برای شما کافی است.

لازم به ذکر است که جهت شرکت در برنامه های دانشگاه­ های روسیه به زبان انگلیسی، مستلزم گذراندن دوره های پادفک انگلیسی هستید اما در دست داشتن مدرک زبان در سطح ابتدایی، جز شروط اولیه دانشگاه­ ها است.

مثلا حداقل نمره آیلتس برای اخذ پذیرش در دانشگاه HSE، 5 است که سطح بالایی از زبان نمی­باشد.

برای شرکت در دوره های پادفک روسیه نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست اما پس از گذراندن این دوره باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کرده و نمره حد نصاب را به‌دست آورید.

آزمون­ های ورودی دانشگاه­ های روسیه آزمون­ های سختی محسوب نمی‌شوند و سدی برای حضور شما در دانشگاه نیستند.

نتیجه گیری

موسسه معتبر مهاجرتی تحصیل در خارج، همه روزه آماده ارائه انواع خدمات مهاجرتی، اخذ فاند و پذیرش، مهاجرت کاری، اقامت دائم و… به کشور مورد نظر شماست. از آنجایی که تحصیل در روسیه به دلایلی همچون مقرون‌به‌صرفه بودن تحصیل و رنگ خوب دانشگاه­ های این کشور، میان دانشجویان ایرانی بسیار محبوب شده است، موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج به شما در این راه کمک خواهد کرد و از لحظه ثبت نام و مشاوره تا اسکان شما در کنارتان خواهد بود.

سوالات متداول

آیا هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه، نسبت به تحصیل به زبان روسی بیشتر است؟

لزوما تحصیل به زبان انگلیسی دلیل بر بالا بودن شهریه نمی­باشد.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای تمامی مقاطع وجود دارد؟

بله. در کشور روسیه در برخی دانشگاه ­ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی مقاطع وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *