5/5 - (1 امتیاز)

شرایط کلی برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

آلمان کشوری توسعه یافته و مدرن است که همواره مورد توجه متقاضیان زیادی در سراسر دنیا برای تحصیل است. حجم زیاد افرادی که می‌خواهند در کشوری پیشرفته تحصیل کنند؛ آلمان را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.

در این کشور هزینه‌های دانشجویی بالا نیست و مهم‌تر از آن امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در دانشگاه‌های دولتی این کشور و هم در دانشگاه‌های خصوصی این کشور وجود دارد. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه باشید تا با جزئیات تحصیل در کشور آلمان و شرایط آن آشنا شوید.

تحصیل زبان انگلیسی در آلمان

تقاضا برای تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان بالا است. تعداد زیادی از علاقه‌مندان مهاجرت به آلمان به دلیل یاد نداشتن زبان رسمی این کشور از مهاجرت منصرف می‌شوند.

اما در این کشور دانشگاه‌ها و دوره‌هایی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که باعث شده افرادی که به زبان آلمانی نیز تسلط ندارند، شانس تحصیل در این کشور را داشته باشند.

اصلی‌ترین شرط برای تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط کامل به زبان انگلیسی است. دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؛ از دانشجویان مدرک انگلیسی آیلتس و یا تافل می‌خواهند؛

بنابراین قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، لازم است که زبان انگلیسی خود را تقویت کرده و برای گرفتن مدرک زبان خود اقدام کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؛ اما کار ساده‌ای نیست. در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی کمی وجود دارند که دوره‌هایی با زبان انگلیسی برگزار کنند.

همچنین از آنجایی که تحصیل رایگان در آلمان متقاضیان بسیار زیادی دارد؛ طبق قانون وضع شده توسط این کشور تنها در صورتی می‌توانید از امکان تحصیل رایگان برخوردار شوید که مدرک زبان آلمانی داشته باشید و در دوره‌هایی که با زبان آلمانی ارائه شده است، شرکت کنید.

برای پیدا کردن دوره‌های تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان می‌توانید از وبسایت بورسیه DAAD که یک نهاد برای خدمات تبادل آکادمیک در آلمان است؛ کمک بگیرید.

روش دیگر برای یافتن دوره‌هایی که به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شوند؛ مراجعه به وبسایت دانشگاه‌ها است. هر دانشگاه لیست دوره‌های خود را در وب‌سایت دانشگاه منتشر می‌کند و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت هر دانشگاه لیست دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود را مشاهده کنید و دوره مدنظر خود را بیابید. از جمله دانشگاه‌هایی که دوره‌های انگلیسی در مقطع کارشناسی را برگزار می‌کنند شامل:

 •   فرایبورگ: رشته هنر، علوم اجتماعی (BA), علوم (BSc) و علوم انسانی
 •   گوتینگن: رشته علوم اکوسیستم مولکولی
 •   لایپزیگ: مطالعات بین‌المللی فیزیک و مطالعات آمریکایی
 •   دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی برلین: تمام دوره‌های کارشناسی
 •   دانشگاه علوم کاربردی راین وال:  بسیاری از رشته‌های کارشناسی

تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی در آلمان

در مقطع کارشناسی‌ارشد شرایط برای تحصیل به زبان انگلیسی بسیار بهتر از مقطع کارشناسی است. در این مقطع امکان تحصیلات تکمیلی هم در دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی وجود دارد.

برای اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی، تنها کافی است که مدرک زبان انگلیسی خود را به دانشگاه ارائه دهید تا دانشگاه از تسلط شما به زبان انگلیسی مطمئن شود.

طول تحصیل دوره ارشد در کشور آلمان 2 سال می‌باشد و در دوره دکتری تحصیل شما حداکثر 4 سال طول می‌کشد. دانشگاه‌های زیر از مهم‌ترین دانشگاه‌هایی هستند که امکان تحصیل تکمیلی به زبان انگلیسی را دارند.

 •   دانشگاه هایدلبرگ
 •   دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 •   دانشگاه فنی مونیخ
 •   دانشگاه فرایبورگ
 •   موسسه فناوری کارلسروهه
 •   دانشگاه مالی و مدیریت فرانکفورت
 •   دانشگاه هومبولت برلین
 •   دانشگاه گوتینگن
 •   دانشگاه RWTH آخن
 •   دانشگاه آزاد برلین
 •   دانشگاه بن
 •   دانشگاه هامبورگ
 •   دانشگاه ارلانگن نورنبرگ
 •   موسسه ESCP Europe

بهترین دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان

همه کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند، به‌خوبی می‌دانند که کشور آلمان دانشگاه‌های مدرن و با رتبه‌های علمی بالایی دارد. در این بخش می‌خواهیم رنکینگ دانشگاه‌های آلمانی که دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند؛ بررسی کنیم. رتبه‌بندی این دانشگاه‌ها بر اساس رنکینگ QS به شرح زیر است.

 1. دانشگاه صنعتی مونیخ رتبه 49
 2. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان رتبه 59
 3. دانشگاه هایدلبرگ رتبه 65
 4. دانشگاه آزاد برلین رتبه 118
 5. دانشگاه‌ هومبولت برلین رتبه 131
 6. موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) رتبه 141
 7. دانشگاه فنی آخن (RWTH) رتبه ۱۴۷
 8. دانشگاه فنی برلین رتبه ۱۵۸
 9. دانشگاه توبینگن رتبه ۱۶۹

10.دانشگاه فرایبورگ رتبه ۱۸۹

مدارک مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

مدارک لازم برای تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان تفاوت آنچنانی با مدارک لازم برای تحصیل به زبان آلمانی ندارد؛ تنها تفاوت این است که برای تحصیل به زبان انگلیسی علاوه‌بر دیگر مدارک لازم، باید مدرک زبان خود را نیز ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان شامل موارد زیر است؛

 •   مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات
 •   انگیزه نامه (مقاله sop که شامل اهداف و انگیزه  دانشجو برای تحصیل و مهارت‌ها و قابلیت‌های فردی دانشجو می‌شود)
 •   ارائه تمام مدارک شناسایی
 •   نمره GPA یا دیپلم بین‌المللی
 •   داشتن توصیه‌نامه از اساتید یا افراد متخصص (فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 •   رزومه تحصیلی خوب و CV
 •   نتایج و نمرات کسب شده در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آلمان
 •   مدرک زبان که حداقل نمره برای آیلتس 6.5 و برای تافل 80 است.
 •   ارائه دادن مقالات پژوهشی یا ISI در صورت وجود

انواع بورسیه برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

در کشور آلمان برای بورسیه تحصیلی انواع متنوعی وجود دارد و هر کدام از این بورسیه‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که باعث شده دست دانشجویان برای انتخاب نوع بورسیه تحصیلی باز باشد.

امکان تحصیل رایگان یکی از مهمترین ویژگی‌های تحصیل در آلمان است. البته این طرح برای افرادی است که قادر به پرداخت هزینه‌های دانشگاه نباشند. در ادامه مهم‌ترین انواع بورسیه تحصیلی در آلمان را بررسی می‌کنیم.

 1. بورسیه DAAD

در آلمان سازمانی به نام تبادل دانشگاهی یا DAAD وجود دارد. این سازمان از بزرگ‌ترین سازمان‌ها و مؤسسات ارائه بورسیه در این کشور است. این نوع بورسیه برای تمامی مقاطع دانشگاهی وجود دارد و مبلغ پرداختی آن بین 850 تا 2150 یورو در ماه است.

 1. بورسیه بنیاد ملی آلمان

این نوع بورسیه به دانشجویان برجسته و نخبه‌ای تعلق می‌گیرد که قصد دارند از سراسر جهان، تحصیلات خود را در آلمان ادامه دهند. مبلغ این بورسیه رقمی بین 1200 تا 1450 یورو در ماه است.

 1. بورسیه تحصیلی اراسموس

این نوع بورسیه مرتبط با اتحادیه اروپا است. این مدل بورسیه به‌صورت سالانه از طرف اتحادیه اروپا به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که توانسته‌اند از مؤسسات آموزشی آلمان پذیرش دریافت کنند. بودجه این نوع بورسیه بازه مشخصی ندارد و بر اساس شرایط مالی هر دانشجو متفاوت است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

از نظر هزینه، تفاوتی میان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی وجود ندارد. در کشور آلمان شهریه دانشگاه‌های دولتی برای همه دانشجویان رایگان است و صرفاً برخی دوره‌های خاص ممکن است هزینه داشته باشد.

تنها مبلغی که در این دانشگاه‌ها لازم است بپردازید، هزینه ثبت‌نام و همچنین خدمات دانشجویی است که مبلغی بین 200 تا 500 یورو می‌باشد.

هزینه دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، بین 224 تا 354 یورو است.  هزینه دانشگاه‌های خصوصی که دوره‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ به نسبت هر دانشگاه و شهر آن متفاوت است و از 10 هزار یورو تا بیشتر از 35 هزار یورو متغیر است.

رشته‌های تحصیلی انگلیسی زبان در آلمان

دوره‌ها و رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های مختلف  آلمان با هم متفاوت است. اما در مجموع زمینه‌های اقتصاد، مهندسی، علوم اجتماعی، حقوق، علوم طبیعی و ریاضیات بیشتر از سایر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

همچنین رشته‌های هنر، پزشکی، ورزش، دامپزشکی، زبان و مطالعات فرهنگی، زمینه‌هایی هستند که کمتر از سایر علوم و رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

نتیجه‌گیری

کشور آلمان به دلیل سطح علمی بالا، از مهمترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی افراد است. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور فراهم است و بورسیه‌های مختلفی به متقاضیان تحصیلی تعلق می‌گیرد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی، با مشاوران سایت تحصیل در خارج در ارتباط باشید و از طریق متخصصان و مشاوران این موسسه، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

سؤالات متداول

طول تحصیل در دوره ارشد و دکتری در آلمان چقدر است؟

دوره ارشد در آلمان 2 ساله و دوره دکتری 4 ساله می‌باشد.

مبلغ بورسیه بنیاد ملی آلمان چقدر است؟

میزان این نوع بورسیه بین 1200 تا 1450 یورو در ماه است.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *