حقوق در روسیه

5/5 - (11 امتیاز)

رشته حقوق در روسیه و بررسی شرایط پذیرش آن

یکی از فرصت‌های ارزشمند برای آشنایی با سیستم حقوقی کشور روسیه، تحصیل در رشته حقوق این کشور است.  فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

طول دوره تحصیل در مقاطع مختلف رشته حقوق متفاوت است؛ مقطع کارشناسی (L.L.B) چهار سال و کارشناسی ارشد (L.L.M) دو سال تحصیلی به‌صورت تمام وقت است.

دکترای رشته حقوق (Phd) مدرکی تحقیقاتی است که دوره تحصیلی  در این مقطع ۳ الی ۴ سال به‌صورت تمام وقت به طول می‌انجامد. هدف دوره‌های تحصیلی رشته حقوق در کشور روسیه، تربیت وکلایی ماهر و توانمند در بازار کار این کشور است.

در صورتی که شما هم جزء افرادی هستید که به تحصیل رشته حقوق در روسیه علاقه‌مند است، در این مقاله با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید.

مزایای تحصیل رشته حقوق در روسیه

روسیه یکی از کشورهای پیشرو بین‌المللی به‌حساب می‌آید و یک سیستم رقابتی را برای آموزش عالی به بهترین نحو طراحی کرده است. یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در روسیه، مقرون‌به‌صرفه بودن آن است.

هزینه‌های تحصیل در روسیه با توجه به برنامه‌ها متفاوت است اما در مقایسه با برنامه‌های مشابه در دیگر نقاط اروپا کاملا معقول و منطقی است.

همچنین روسیه بین شرق و غرب موقعیت ویژه‌ای دارد، در نتیجه تجربه یک آموزش منحصربه‌فرد را به دانشجویان خود ارائه داده و بهترین آموزش‌ها را از سراسر جهان در خود جای داده است.

روسیه کشوری گسترده و پهناور است، تاریخ و میراث کهن این کشور به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به جستجو و کاوش در آن بپردازند و همیشه چیزهای بیشتری برای دیدن و تجربه کردن داشته باشند.

رشته حقوق یکی از رشته‌های پرمتقاضی در روسیه است. دانشگاه‌های روسیه همواره در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل رشته حقوق قرار دارند.

این دانشگاه‌ها آموزش‌های حقوقی را در سطوح مختلف ارائه می‌دهند و دانش ابزار مورد نیاز برای شروع مشاغل حقوقی را در اختیار دانشجویان خود می‌‌گذارند.

شرایط تحصیل رشته حقوق در روسیه

روسیه برای رشته حقوق چند برنامه و مدرک در نظر گرفته‌ است و آموزش‌های آن را بر اساس سنت کارشناسی اروپا ارائه می‌دهد. بعضی از دانشگاه‌های روسیه، لیسانس حقوق را تحت عنوان یک مدرک ابتدایی حقوق ارائه می‌دهند.

رایج‌ترین درجه اعطایی حقوق در روسیه، متخصص حقوق است. بسته به این که یک دانشجو کدام برنامه را انتخاب می‌کند (کارشناسی یا تخصص)، باید چهار یا پنج سال را صرف تحصیل در روسیه کند. چنانچه دانشجویی قبلا یک مدرک کارشناسی گرفته‌ باشد، می‌تواند در مدت ۳ سال در رشته حقوق تحصیل کند.

ادامه تحصیل، یکی از راه‌های پیش روی دانشجویانی است که مدرک لیسانس یا تخصص حقوق را اخذ کرده‌اند. کارشناسی ارشد، دو سال تحصیلی به‌صورت تمام وقت به طول می‌انجامد.

دکترای حقوق یک مدرک تحقیقاتی است که به سه سال تحصیلی تمام وقت نیاز دارد. هر چه تحصیلات بالاتر باشد، گزینه‌های اشتغال هم بیشتر می‌شود. به دلیل وسعت و گستردگی کشور روسیه، فارغ‌التحصیلان این رشته فرصت‌های زیادی برای اشتغال خواهند داشت.

حدود ۳۵۰ موسسه حقوقی معتبر در روسیه مشغول به فعالیت و آموزش هستند. دانشکده‌های حقوق در روسیه چهار دسته هستند:

 • دانشکده‌های خصوصی
 • دانشکده‌های دولتی: دانشکده‌های حقوقی هستند که در دانشگاه‌های دولتی قدیمی واقع شده‌اند.
 • موسسات تحقیقاتی دولتی تخصصی: این موسسات آموزش‌های حقوقی را به‌صورت تخصصی ارائه می‌دهند.
 • آکادمی‌های حقوق ایالتی: این مدارس به‌صورت مستقل عمل می‌کنند و فقط مدارک حقوقی ارائه می‌دهند.

زبان تحصیل رشته حقوق در روسیه

در روسیه امکان تحصیل در رشته حقوق به هر دو زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل حقوق به زبان انگلیسی دارند، نیازی به گذراندن دوره پادفک نخواهند داشت.

اما در صورتی که می‌خواهید به زبان روسی تحصیل کنید و با زبان روسی آشنایی ندارید، می‌توانید قبل از آغاز تحصیل در دوره یک ساله کالج زبان شرکت کنید و پس از کسب نمره قبولی وارد دانشگاه شده و به تحصیل بپردازید.

نکته قابل ذکر این است که تحصیل به زبان روسی هزینه کمتری دارد و امکان اپلای برای تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها وجود خواهد داشت.

نحوه درخواست برای تحصیل رشته حقوق در روسیه

اپلای کردن پروسه‌ای است که متقاضیان تحصیل در خارج باید آن را طی می‌کنند. به این معنی که مدارک مورد نیازی را که دانشگاه درخواست کرده است، ارسال کرده و منتظر جواب پذیرش دانشگاه مقصد بمانند.

پس از موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی، متقاضیان باید مدارک خود را به همراه نامه پذیرش تحصیلی به سفارت کشور روسیه تحویل دهند. پس از انجام این مرحله می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنند.

مدارکی که به صورت عمومی برای اخذ پذیرش در رشته حقوق در کشور روسیه نیاز است، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • توصیه نامه
 • گواهی پزشکی
 • انگیزه نامه
 • عکس‌های گذرنامه‌ای
 • دیپلم دبیرستان (ریزنمرات، معدل، مدرک تحصیلی و کارنامه)
 • پرکردن فرم درخواست و در صورت لزوم پرداخت اپلیکیشن فی

توجه کنید که اگر متقاضی تحصیل در رشته حقوق در کشور روسیه هستید، باید در یک دوره پادفک شرکت کرده و حد نصاب نمره قبولی را کسب کنید. پس از گذراندن این آزمون می‌توانید وارد دانشگاه شوید.

دوره زبان پادفک، دوره‌ای است که برای همه دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است و تنها به دانشجویان رشته حقوق اختصاص ندارد.

بهترین دانشکده‌های حقوق در روسیه

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو  (Lomonosov Moscow State University)

دوره‌های تحصیلی که در این دانشگاه ارائه می‌شوند کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌‌باشند. این دانشگاه در سال ۱۷۷۵ تاسیس شد و یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در روسیه به‌حساب می‌آید. برخی از چهره‌های مهم روسیه دانش ‌آموخته این دانشگاه بوده‌اند.

دانشکده حقوق واقع در این دانشگاه، یکی از موسسات قدیمی در زمینه تحصیل رشته حقوق است. همچنین این دانشکده بخشی از سه دانشکده اصلی این دانشگاه به‌شمار می‌آید.

دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه لومونوسوف، می‌توانند در سه زمینه مختلف حقوق جزا، قانون ایالتی و قانون مدنی تحصیل کنند. پس از پایان دوره لیسانس، دانشجویان می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری حقوق ادامه تحصیل داده و در برنامه‌ها و تبادلات بین‌المللی شرکت کنند.

در طول مدت تحصیل، این امکان فراهم است که دانشجویان دوره‌های کارآموزی را برای کمک به ترکیب دانش نظری و تجربی خود بگذرانند.

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ ( Saint Petersburg State University)

دوره‌های تحصیلی ارائه‌شده در این دانشگاه‌ شامل کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری می‌باشد. دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ در شهر سن پترزبورگ قرار دارد و یکی از بزرگترین‌ دانشگاه‌های روسیه است.

این دانشگاه در سال ۱۷۲۴ تاسیس شد و از همان ابتدای تاسیس بر تحقیقات در زمینه‌های علوم طبیعی و اجتماعی تمرکز کرده است و به یکی از موسسات برتر در رشته حقوق تبدیل شده ‌است.

دانشگاه سن پترزبورگ برنامه‌های چندرشته‌ای ارائه می‌دهد و از این طریق علاوه‌بر آموزش دانش نظری، بازار‌های استفاده از آن را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دانشکده حقوق در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، به آموزش دانشجویان برای مشاغل حقوقی در حقوق روسیه و در سطح بین‌الملل می‌پردازد.

دروس این دانشکده به زبان روسی ارائه می‌شوند و علاوه‌بر آن‌ها، سه دوره تحت عنوان داوری تجارت بین‌المللی، بررسی قضایی اقدامات دولت و حقوق بین‌الملل عمومی هم برگزار می‌شوند. هدف دانشگاه از برگزاری این دوره‌ها، اهمیت همکاری در سطح بین‌المللی در مطالعه و همچنین اجرای قانون است.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

دوره‌های تحصیلی ارائه شده این دانشگاه در رشته حقوق مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی در روسیه است.

از زمان آغاز به‌کار در سال ۱۹۵۸، این دانشگاه همواره برای یک رویکرد جدید و معاصر به آموزش فشار آورده ‌است. به این معنی که روی اهمیت ادغام علم و تحقیقات تجربی تمرکز کرده‌ است. در نتیجه دانشجویان از همان آغاز تحصیل، معرفی شده و وارد اقدامات تحقیقاتی مختلفی می‌شوند.

شرایط در این دانشگاه برای تحصیل در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد رشته حقوق به زبان روسی فراهم است. کارشناسی‌ارشد حقوق در هفت دوره تخصصی ارائه می‌شود که از جمله می‌توان به حقوق بین‌المللی عمومی، مقررات مالی و حقوق خانواده اشاره کرد.

دوره‌های کارشناسی‌ارشد در این دانشگاه دو ساله و به زبان روسی هستند.

موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو (MGIMO | Moscow State Institute of International Relations)

در این دانشگاه‌ نیز دوره‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌شوند. موسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو یا MGIMO نخبه‌ترین موسسه آموزش عالی در روسیه است.

این دانشگاه در اروپای شرقی و مرکزی نیز شهرت دارد. برخی این دانشگاه را “هاروارد روسیه” می‌نامند؛ زیرا برترین نخبگان علمی و سیاسی روسیه و حتی جهان از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. اخیرا MGIMO برنامه‌های متفاوتی را در ۱۸ زمینه علمی و همین‌طور دوره‌های زبان را برای بیش از ۵۳ زبان مختلف ارائه می‌دهد.

دانشکده حقوق بین‌الملل موسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو اولین بار در سال ۱۹۴۹ تاسیس شد و در مدت زمان کوتاهی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های حقوق را در روسیه ارائه کرد.

پس از گرفتن دیپلم، فارغ التحصیلان MGIMO می‌توانند در برخی از برجسته‌ترین شرکت‌های حقوقی چه در داخل و چه در خارج از کشور، موقعیت‌هایی دریافت کنند که ثابت می‌کند MGIMO یکی از بهترین دانشکده‌های حقوق در روسیه است.

این دانشگاه به دانشجویان کارشناسی خود امکان تحصیل در رشته حقوق را به زبان‌های روسی، فرانسوی و تا حدی انگلیسی می‌دهد. به‌علاوه به دلیل ارتباط میان دانشگاه با مدرسه سوئیس جهت روابط بین‌الملل، به دانشجویان فرصت‌های کارآموزی متعددی در روسیه و سوئیس داده می‌شود.

دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی (HSE) |National Research University Higher School of Economics

این دانشکده نیز همانند دیگر دانشگاه‌ها، دورهای تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری را ارائه می‌دهد. یکی از بهترین دانشکده‌های روسیه در زمینه تحصیلات حقوقی، دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی است که در سال ۱۹۹۲ در مسکو راه‌اندازی شد.

این دانشگاه یک پردیس مرکزی در شهر مسکو دارد و علاوه‌بر آن، پردیس‌هایی در شهرهای پرم، نیژنی نووگورود و سن پترزبورگ نیز دارد. همچنین اولین موسسه آموزش عالی در روسیه که سیستم بولونیا را پذیرفت این دانشگاه بود.

از اولین دانشکده‌هایی که در این دانشگاه تاسیس شد، دانشکده حقوق بود و همچنان یکی از نخبه‌ترین برنامه‌های حقوقی در روسیه باقی مانده است. با توجه به همکاری این دانشکده با دانشگاه لندن، این امکان برای دانشجویان HSE فراهم است که مدرک حقوق خود را از یک مدرسه انگلیسی دریافت کنند.

حقوق در روسیه

هزینه تحصیل رشته حقوق در روسیه

متقاضیانی که می‌خواهند در رشته حقوق در کشور روسیه تحصیل کنند، می‌توانند برخی از هزینه‌های ماهانه خوابگاه یا هزینه‌های دپارتمان را در لیست زیر مشاهده کنند.

 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ: هزینه ماهانه خوابگاه: ۶۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه:۷۵۰۰ دلار
 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو: هزینه ماهانه خوابگاه: ۱۰۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۷۵۰۰ دلار
 • دانشگاه دوستی مردم روسیه: هزینه ماهانه خوابگاه: ۱۲۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۵۰۰۰ دلار
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک: هزینه ماهانه خوابگاه: ۵۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۴۲۰۰ دلار
 • دانشگاه دولتی لوباچفسکی نیژنی نووگورود: هزینه ماهانه خوابگاه: ۳۵ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۲۸۰۰ دلار
 • دانشگاه دولتی کوبان: هزینه ماهانه خوابگاه: ۳۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۲۵۰۰ دلار.
 • دانشگاه فدرال کازان: هزینه ماهانه خوابگاه: ۱۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۲۸۵۰ دلار
 • دانشگاه دولتی آستاراخان: هزینه ماهانه خوابگاه: ۵۰ دلار، هزینه سالانه دانشگاه: ۳۱۰۰ دلار

موقعیت کاری پس از تحصیل رشته حقوق در روسیه

همه‌ی کسانی که در روسیه مدرک حقوق دارند، می‌توانند در روسیه وکالت کنند اما تنها کسانی می‌توانند در پرونده‌های جنایی حضور یابند که مدرک تحصیلی دارند و به‌عنوان وکیل پذیرفته شده‌اند. به دلیل گستردگی کشور روسیه، فرصت‌های شغلی متعددی پیش روی دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه قرار دارد.

درآمد یک وکیل در روسیه ماهانه حدود ۱۹۶۰۰۰ روبل است. دستمزد وکلا بین ۹۹۷۰۰ روبل (کمترین) تا ۳۰۱۰۰۰ روبل (بالاترین) متغیر است. این میزان حقوق ماهانه شامل حمل‌ونقل، مسکن و سایر موارد است. همچنین حقوق یک وکیل در روسیه با توجه به مهارت، تجربه، موقعیت مکانی و یا جنسیت بسیار متفاوت است.

جمع‌بندی

با توجه به آموزش عالی که در کشور روسیه به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌شود، سالانه به تعداد متقاضیانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند افزوده می‌شود‌.

از میان رشته‌های پرطرفدار، رشته حقوق یکی از بهترین رشته‌هایی است که در موسسات و دانشگاه‌های عالی روسیه به بهترین نحو ارائه می‌شود.

پروسه ادامه تحصیل در روسیه یک پروسه نسبتا طولانی است که نیاز به راهنمایی و مشاوره کاملا تخصصی دارد. سایت تحصیل در خارج با مجموعه حرفه‌ای خود یکی از معتبرترین موسساتی است که در این زمینه به چنین افرادی خدمات ارائه می‌دهد.

جهت ارتباط با مشاوران و متخصصان مجموعه و بهره‌گیری از راهنمایی‌های آن‌ها با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا تحصیل در رشته حقوق در کشور روسیه بدون آزمون امکان‌پذیر است؟

بله. روسیه به دانشجویان خارجی این امکان را می‌دهد که بدون آزمون برای این رشته پرطرفدار اپلای کنند.

زبان انتخابی برای تحصیل در روسیه چیست؟

تحصیل در روسیه به زبان روسی صورت می‌گیرد ولی امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تعدادی از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *