کشور اسپانیا

post

تحصیل در خارج از کشور، به ویژه در کشور هایی با تاریخ و فرهنگ غنی همچون اسپانیا، از تجربیات جذاب و تحول ‌آفرین برای دانشجویان بین ‌المللی است. اسپانیا با دانشگاه‌ های برجسته، زیبایی‌ های طبیعی فراوان و فرهنگی چشم‌ گیر به عنوان یک مقصد محبوب برای تحصیل در اروپا شناخته می ‌شود. از این رو هر ساله تغداد زیادی از دانشجویان بین المللی به قصد تحصیل در اسپانیا به این کشور مهاجرت می کنند.

در این مقاله، ما به بررسی امکانات و فرصت‌ های تحصیلی در اسپانیا از جمله روند اخذ پذیرش، مزایای تحصیل در این کشور و نکات مهم برای دانشجویان بین ‌المللی خواهیم پرداخت و تمام جنبه ‌های مرتبط با تحصیل در اسپانیا را بررسی خواهیم کرد. اگر شما نیز به دنبال یک ماجراجویی تحصیلی در یکی از زیباترین کشور های اروپایی هستید ادامه مقاله ما را بخوانید.

 

معرفی کشور اسپانیا

کشور اسپانیا، کشوری با تاریخی باستانی و فرهنگی غنی، واقع در جنوب غربی اروپا، یکی از جذاب ‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان بین ‌المللی است. این کشور با جاذبه ‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی فراوان خود سالانه هزاران دانشجو را از سراسر جهان به خود جذب می ‌کند.

 • جغرافیا: اسپانیا از موقعیت جغرافیایی منحصر به ‌فردی برخوردار است. این کشور در جنوب غربی اروپا واقع شده و مرزهای طولانی با فرانسه، پرتغال و کشور هایی مانند مراکش دارد. جغرافیای اسپانیا متنوع بوده و از کوهستان‌ ها تا سواحل زیبای اطلس و مدیترانه را در بر می گیرد.
 • دین و زبان: اغلب اهالی اسپانیا به دین کاتولیک رومی اعتقاد دارند و این دین به عنوان یک جزء مهم از فرهنگ و زندگی اجتماعی این کشور تلقی می ‌شود. اسپانیایی ‌ها به زبان اسپانیایی یا همان کاستیلیایی صحبت می ‌کنند. همچنین زبان‌ های منطقه ‌ای محلی نیز در برخی نقاط کشور شنیده می ‌شوند.
 • فرهنگ و رسومات: اسپانیا ارزش‌ های فرهنگی گنجینه ‌ای از هنر، موسیقی و ادب را دارد. از موزه ‌های هنری و تئاتر ها تا جشنواره ‌های موسیقی و رقص فلامنکو، در هر گوشه و کنار این کشور دیده شده و چیزی جذاب برای تجربه دارد.

مزایای تحصیل در اسپانیا

 1. هزینه‌های مناسب تحصیل در اسپانیا: یکی از مهمترین مزایای تحصیل در اسپانیا، هزینه‌های تحصیلی مناسب است. در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر، اسپانیا برای تحصیل هزینه‌های نسبتاً کمتری دارند. این امر برای دانشجویانی که به‌دنبال یک تجربه تحصیلی ارزان‌تر در اروپا هستند جذابیت دارد.
 2. اعتبار علمی بالای دانشگاه‌های اسپانیا: دانشگاه‌های اسپانیا به‌عنوان مراکز تحصیلی با اعتبار علمی بسیار بالا شناخته می‌شوند. این دانشگاه‌ها به‌تدریج به جایگاه‌های برتری در رده‌بندی‌های جهانی دست یافته‌اند و دارای اساتید و محققان برجسته‌ای در زمینه‌های مختلف هستند.
 3. داشتن دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید در سایر کشورهای جهان و ایران: مدارک تحصیلی اسپانیا در سراسر جهان معتبر هستند. این به دانشجویان این امکان را می‌دهد که پس از فارغ‌التحصیلی، به‌راحتی در دیگر کشورها مطالعه و کار کنند. اکثر دانشگاه‌های دولتی اسپانیا مورد تایید ایران هستند. همچنین دانشجویان تحصیل‌کننده در اسپانیا به‌تدریج موفق به ورود به دوره‌های تحصیلی در کشورهایی همچون ایالات متحده، انگلیس، استرالیا و… می‌شوند.
 4. آزمون ورودی نسبتاً راحت: آزمون ورودی این کشور نسبت به سایر کشورها راحت تر می‌باشد.
 5. عضو شنگن: اسپانیا عضو منطقه شنگن است که به دانشجویان امکان سفر به کشورهای دیگر اروپایی را می‌دهد.
 6. امکان دریافت ویزای همراه: دانشجویان بین‌المللی که به اسپانیا می‌آیند می‌توانند ویزای همراه برای اعضای خانواده‌شان درخواست کنند. 
 7. مجوز کار قانونی: دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طول تحصیل خود در اسپانیا به‌صورت پاره وقت تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنند.

در اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی یک فرصت بی‌‌نظیر برای گسترش دانش، تجربه فرهنگی و ایجاد ارتباطات جهانی است. این کشور به‌عنوان مقصدی دلپذیر و آموزنده برای تحصیل در اروپا شناخته می‌شود.

سیستم آموزشی تحصیل در اسپانیا

شما می توانید در کشور اسپانیا در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مدارس و تحصیلات عالی در مقاطع مختلف به تحصیل بپردازید.

🔹تحصیل در مدارس اسپانیا

آموزش در اسپانیا شامل مدارس دولتی، مدارس و مؤسسات خصوصی با تأمین مالی از طرف دولت می‌ شود. معمولاً مهدکودک ‌ها تحت نظر دولت نیست و تامین مالی نمی شود. اما تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه توسط دولت اسپانیا حمایت شده و حتی در برخی شرایط امکان تحصیل رایگان وجود دارد.

پس از تکمیل تحصیلات متوسطه اجباری دراسپانیا، دانش ‌آموزان گواهی فارغ ‌التحصیلی متوسطه دریافت می‌ کنند. پس از اتمام دوره متوسطه، برای ورود به دانشگاه های دولتی دانش آموزان موظف هستند در دوره آمادگی دانشگاه یا کالج شرکت کنند. همچنین برای دانش آموزان بین المللی که خارج از اتحادیه اروپا می باشند دانشگاه های بین المللی وجود دارد که می توانند به تحصیل بپردازند.

در سیستم آموزشی اسپانیا، تحصیل از سن ۶ تا ۱۶ سالگی برای همه اجباری است. این تحصیل شامل چهار مرحله مختلف می شود که در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.

مقطع تحصیلی

محدوده سنی دانش آموز

مهد کودک و پیش دبستان تا 6 سالگی
ابتدایی 6 تا 12 سالگی
متوسطه 12 تا 16 سالگی
کالج یا دوره آمادگی برای دانشگاه 16 تا 18 سالگی

شرایط اسپانیا

کارشناسی در اسپانیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا برای بسیاری از دانش ‌آموزان جذابیت دارد. یکی از ویژگی ‌های قابل توجه برای تحصیل در اسپانیا این است که دانشجویان می ‌توانند به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی تحصیل کنند. البته تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا به زبان اسپانیایی می باشد و افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید دانشگاه های خصوصی را انتخاب کنند. مدت زمان دوره تحصیلی در این مقطع معمولا 4 سال می باشد.

برای ورود به این مقاطع تحصیلی، داشتن دیپلم ۱۲ ساله ضروری است. در اسپانیا دانشگاه ‌های دولتی و خصوصی وجود دارند و شرایط پذیرش در هر یک از این دانشگاه ‌ها ممکن است متفاوت باشد. در ادامه به نحوه ورود به هر دو نوع دانشگاه می پردازیم.

🔹راه‌ های ورود به دانشگاه های دولتی جهت تحصیل در اسپانیا

ورود به دانشگاه‌ های دولتی در اسپانیا از طریق یک آزمون ورودی به اسم اونِد که آزمون رقابتی است انجام می ‌شود. دانشجویان باید از طریق این آزمون رتبه لازم را کسب کنند تا از دانشگاه پذیرش بگیرند. بخشی از نمره این آزمون مربوط به تست و بخشی دیگر مربوط به معدل دیپلم شما می باشد. بنابراین معدل تحصیلی در اسپانیا برای ورود به دوره‌ های کارشناسی مهم است و دانشجویان باید شرط معدل را رعایت کنند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

🔹راه های ورود به دانشگاه های خصوصی جهت تحصیل در اسپانیا

از سوی دیگر، دانشگاه ‌های خصوصی اغلب بدون نیاز به آزمون ورودی هستند. اما برای ورود به این دانشگاه ‌ها معمولاً مدرک زبان مورد نیاز است و ممکن است برخی از دانشگاه های خصوصی جلسه ای برای مصاحبه تشکیل دهند. همچنین بهتر است بدانید برای ورود به این نوع دانشگاه ها شرایط سنی هم وجود ندارد و شما با هر سنی می توانید از این دانشگاه ها پذیرش بگیرید.

🔹دوره کالج  

برای دانشجویانی که نیاز به تقویت زبان اسپانیایی دارند و می‌ خواهند درس‌ های پایه تدریس شوند تا برای نحصیل در کورس اصلی آمادگی پیدا کنند، دوره کالج معمولاً در نظر گرفته می ‌شود. مدت زمان این دوره ‌ها متغیر است و از 6 ماه تا 2 سال می ‌تواند باشد.

در این دوره با توجه به رشته انتخابی شما دروس مختلفی همچون زیست شیمی، ریاضی و …. تدریس می شود. علاوه بر این در این دوره کالج زبان اسپانیایی نیز تدریس می شود تا شما بتوانید به راحتی دروس تدریس شده را درک کنید. این امر باعث می شود شما بدون نیاز به مدرک زبان از دانشگاه پذیرش بگیرید.

بعد از گذراندن دوره کالج شما در آزمون ورودی که در بالا توضیح داده شد شرکت می کنید. هزینه کالج نیز متفاوت بوده و از 3000 یورو تا 7000 یورو بسته به مدت زمان کالج می باشد. خبر خوب این است که شما می توانید هزینه دوره کالج را به صورت اقساطی پرداخت کنید.

کارشناسی ارشد در اسپانیا

در دوره ‌های ارشد در اسپانیا، دانشجویان می ‌توانند در تخصص‌ های مختلف تحصیل کنند. 

 • مدت زمان: دوره ‌های ارشد در اسپانیا معمولاً یک تا دو سال طول می‌ کشد و مدت زمان دقیق آن ها بسته به رشته تحصیلی متغیر است.
 • زبان تحصیل: دوره ‌های ارشد در اسپانیا معمولاً به دو زبان تحصیلی اسپانیایی و انگلیسی ارائه می‌ شوند. دانشجویان باید زبان مورد نیاز برای دوره مورد نظر خود را انتخاب کنند.
 • مدرک زبان: برای ورود به مقطع ارشد، دانشجویان ممکن است نیاز به گواهی معتبری از تسلط به زبان مورد نیاز داشته باشند، مانند IELTS یا TOEFL برای انگلیسی یا DELE برای اسپانیایی.
 • رزومه و مدارک مقاطع قبل: برای پذیرش در دوره ‌های ارشد، دانشجویان باید رزومه و مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود را ارائه دهند. این مدارک معمولاً شامل مدارک کارشناسی، ریز نمرات، مقالات و پورتفولیو در زمینه مرتبط با رشته انتخابی شما می باشد. سوابق تحصیلی شما برای پذیرش در این مقطع تحصیلی حائز اهمیت است.
 • پرونده تحصیلی: سوابق تحصیلی و تجربی دانشجویان نیز در پرونده تحصیلی برای پذیرش در نظر گرفته می ‌شود. این می ‌تواند شامل تجربیات کاری، پروژه ‌های تحقیقاتی و سایر موارد مرتبط با رشته تحصیلی باشد.

دکتری در اسپانیا

تحصیل در مقطع دکتری برای اسپانیا نیز جذابیت‌ های خود را دارد. این مرحله از تحصیلات بسیار مورد توجه است و برای ورود به آن، یک رزومه و پروپوزال قوی از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است. برای پذیرش در دانشگاه‌ های اسپانیا، شما نیاز دارید تا یک استاد راهنما و معرف برای تحقیقات خود پیدا کنید و مدارک و اطلاعات مرتبط با پروپوزال تحقیقاتی ‌تان را ارائه دهید.

پس از تایید استاد راهنما و موافقت او، این مرحله مهم را پشت سر می ‌گذارید و می‌ توانید با آرامش به تحصیل در دکتری در اسپانیا ادامه دهید. این فرصت شما را با محیطی پویا و پژوهشی در دانشگاه ‌های اسپانیا آشنا می ‌کند و به شما اجازه می‌ دهد تا در حوزه تخصصی خود به تحصیل بپردازید و تحقیقاتی خلاقانه و مفید انجام دهید.

 • مدت زمان: دوره دکتری در اسپانیا حداقل 3 سال و حداکثر 5 سال طول می ‌کشد.
 • زبان تحصیلی: دوره دکتری در اسپانیا به دو زبان تحصیلی اسپانیایی و انگلیسی ارائه می ‌شود.
 • مدرک زبان: برای ورود به دوره دکتری، دانشجویان باید گواهی معتبری از تسلط به زبان مورد نیاز داشته باشند، مانند IELTS یا TOEFL برای انگلیسی یا DELE برای اسپانیایی.
 • رزومه قوی: برای پذیرش در دوره دکتری، دانشجویان باید رزومه قوی و معتبری داشته باشند. این ممکن است شامل تجربیات تحقیقاتی، پروژه ‌های پژوهشی، مقالات منتشر شده و سوابق تحصیلی در مقاطع قبلی باشد.

 دانشجویان باید به دقت شرایط و الزامات مربوط به دوره دکتری در دانشگاه ‌های مختلف را بررسی کنند و با استاد راهنمای مناسب ارتباط برقرار کنند تا به پذیرش خود دست یابند.

دانشگاه ‌های اسپانیا

اسپانیا به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار برای تحصیلات عالی در اروپا و جهان شناخته می ‌شود. این کشور دارای دانشگاه ‌های برتر و متعددی است که به دانشجویان از سراسر جهان امکان تحصیل در رشته‌ های مختلف را می ‌دهند. دانشگاه‌ های اسپانیا به دو دسته دانشگاه ‌های دولتی و خصوصی تقسیم می ‌شوند و اکثر دانشگاه ‌های دولتی اسپانیا مورد تایید ایران هستند.

از دانشگاه های برتر کشور اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

شهر دانشگاه

دانشگاه کامپلوتنس Universidad Complutense de Madrid (UCM) دولتی مادرید
دانشگاه پلی تکنیک Universidad Politécnica de Madrid (UPM) دولتی مادرید
دانشگاه خود مختار Universidad Autónoma de Madrid (UAM) دولتی مادرید
دانشگاه کارلوس سوم Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) دولتی مادرید
دانشگاه آلکالا Universidad de Alcalá (UAH) دولتی مادرید
دانشگاه اروپایی Universidad Europea de Madrid خصوصی مادرید
دانشگاه آنتونیو د نبریجا Universidad Antonio de Nebrija خصوصی مادرید
دانشگاه فرانسیسکو دو ویتوریا Universidad Francisco de Vitoria (UFV) خصوصی مادرید
دانشگاه کامیلو خوزه سلا Universidad Camilo JoséCela (UCJC) خصوصی مادرید
دانشگاه CEU San Pablo خصوصی مادرید
دانشگاه بارسلونا Universitat de Barcelona (UB) دولتی بارسلونا
دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا UniversitatPolitècnica de Catalunya (UPC) دولتی بارسلونا
دانشگاه پمپئوفابرا UniversitatPompeuFabra (UPF) دولتی بارسلونا
دانشگاه خودمختار بارسلون UniversitatAutònoma de Barcelona (UAB) دولتی بارسلونا
دانشگاه رامون لول Universitat Ramon Llull (URL) دولتی بارسلونا
دانشگاه UniversitatAbatOliba CEU خصوصی بارسلونا
دانشگاه بین المللی کاتالونیا UniversitatInternacional de Catalunya (UIC) خصوصی بارسلونا
دانشگاه آزادکاتالونیا UniversitatOberta de Catalunya (UOC) خصوصی بارسلونا
دانشگاه ویک – دانشگاه مرکزی کاتالونیا Universitat de Vic –Universitat Central de Catalunya (UVic-UCC) خصوصی بارسلونا
دانشگاه والنسیا Universitat de València (UV) دولتی والنسیا
دانشگاه پلی تکنیک والنسیا UniversitatPolitècnica de València (UPV) دولتی والنسیا
مطالعه عمومی دانشگاه والنسیا Universitat de ValènciaEstudi General (UVEG) دولتی والنسیا
دانشگاه کاتولیک والنسیا سن ویسنته مارتر Universidad Católica de Valencia San Vicente Mártir (UCV) خصوصی والنسیا
دانشگاه اروپایی والنسیا Universidad Europea de Valencia خصوصی والنسیا

میانگین شهریه های دانشگاه های اسپانیا

درست است که هزینه تحصیل در اسپانیا به طور کلی نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه ‌تر می ‌باشد. اما باید بدانید که این هزینه‌ ها تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی، نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) و مکان محل تحصیل متغیر خواهد بود.

شهریه‌ های دانشگاه‌ های دولتی در اسپانیا بسیار مقرون به صرفه ‌تر از دانشگاه ‌های خصوصی هستند. پرداخت شهریه معمولا به صورت سالانه می باشد اما در برخی دانشگاه ها شما امکان پرداخت به صورت ترمی و اقساط را دارید.

در ادامه، به طور میانگین هزینه ‌های تحصیل در اسپانیا را ذکر می ‌کنیم:

🔹میانگین شهریه در دانشگاه های دولتی برای تحصیل در اسپانیا

مقطع تحصیلی میانگین شهریه برای یک سال
مقطع کارشناسی 700 تا 2000 یورو
مقطع کارشناسی ارشد 3000 تا 9000 یورو
مقطع دکتری 300 تا 700 یورو

🔹میانگین شهریه در دانشگاه های خصوصی برای تحصیل در اسپانیا

مقطع تحصیلی میانگین شهریه برای یک سال
مقطع کارشناسی 7000 تا 25000 یورو
مقطع کارشناسی ارشد 7000 تا 30000 یورو
مقطع دکتری تعرفه مشخصی نداشته و به رشته و دانشگاه بستگی دارد.

برای کسب دقیق ‌ترین اطلاعات در مورد هزینه تحصیل در اسپانیا، توصیه می ‌شود که به وبسایت‌ ها و منابع رسمی دانشگاه ‌های مورد نظرتان مراجعه کنید و یا با مشاوران تحصیلی موسسه ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی در مورد تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای دانشجویان بین ‌المللی است. این کشور با دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی با کیفیت بالا، امکانات تحصیلی عالی و فرصت‌ های شغلی و تحصیلی فراوان، دانشجویان را به خود جذب می ‌کند. هزینه‌ های تحصیل در اسپانیا به خصوص در دانشگاه ‌های دولتی معمولاً مناسب و متناسب با کیفیت تحصیلات است.

با زبان ‌های تحصیلی اسپانیایی و انگلیسی می‌ توانید برنامه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کرده و تجربه‌ آموزشی در یکی از کشور های اروپایی با فرهنگ و تاریخ غنی را داشته باشید. همچنین اعتبار بین ‌المللی دانشگاه ‌های اسپانیا در ایران و سراسر جهان به فارغ ‌التحصیلان این کشور فرصت ‌های شغلی و تحصیلی ویژه ‌تری می ‌دهد. اسپانیا یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی است که به دنبال یک تجربه تحصیلی بی ‌نظیر هستند.

شما می ‌توانید با اطمینان و با کمک کارشناسان ما به کشور اسپانیا مهاجرت کرده و در یکی از بهترین دانشگاه ‌های آن تحصیل نمایید. موسسه ما با تجربه و تخصص کافی، در تمام مراحل و مسیر مهاجرتی شما، از جمله انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی، تهیه مدارک و مستندات مورد نیاز، اخذ ویزای تحصیلی و ترتیبات مسکن و زندگی در اسپانیا به شما کمک ‌می کند. موسسه ما با ارائه راهنمایی دقیق، به شما این اطمینان را می ‌دهد که تجربه مهاجرت تحصیلی شما به اسپانیا به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد. (درخواست مشاوره)

سوالات متداول در مورد تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی اسپانیا برای دانشجویان بین ‌المللی چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی اسپانیا معمولاً بالاتر است و به طور میانگین بین 7000 تا 25000 یورو یا بیشتر در سال می باشد. اما دانشگاه ‌های خصوصی ممکن است برنامه ‌های تخفیفی برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه دهند.

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در اسپانیا چقدر است؟

دوره کارشناسی در اسپانیا معمولاً 4 سال طول می ‌کشد. این دوره به ترم ‌هایی تقسیم می ‌شود و هر سال تحصیلی دو ترم دارد. 

چگونه می‌ توان از یک دانشگاه دولتی اسپانیا در مقطع کارشناسی پذیرش گرفت؟

برای پذیرش در دانشگاه ‌های دولتی اسپانیا در مقطع کارشناسی، معمولاً نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارید. همچنین معدل تحصیلی شما نیز تاثیرگذار است.

آیا دانشگاه ‌های اسپانیا اعتبار بین ‌المللی دارند؟

بله، بسیاری از دانشگاه‌ های اسپانیا اعتبار بین ‌المللی دارند و مورد تایید ایران و سراسر جهان هستند.

10 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *