تحصیل درآلمان

5/5 - (2 امتیاز)

توضیحات کلی در مورد تحصیل در آلمان

آلمان برای تحصیل یکی از گزینه‌های بسیار مناسب محسوب می‌شود؛ چرا که دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌ های برتر به‌صورت رایگان تحصیل کنند.

بیشتر دانشگاه‌های دولتی این کشور فقط هر ترم حدود ۲۵۰ یورو به‌ عنوان شهریه اخذ می‌کنند. همچنین شما می‌توانید برای اخذ اقامت آلمان پس از فارغ‌ التحصیلی؛ در این کشور مشغول به کار شوید و ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل کنید.

با توجه به سایت statista، نرخ بیکاری در این‌ کشور حدود ۳ درصد در سال ۲۰۲۲ است. متقاضیان می‌توانند به راحتی در این کشور از طریق سایت یا به‌صورت حضوری شغل دلخواه و مطابق رشته تحصیلی خود را بیابند.

بهتر است بدانید که اگر متاهل هستید می‌توانید برای فرزندان زیر ۱۸ سال و همسر خود ویزای همراه این کشور را دریافت کنید. علاوه‌براین حتی همراهان شما نیز می‌توانند در کشور آلمان مشغول به کار شوند.

در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا شما را بیشتر با شرایط تحصیل در آلمان آشنا کنیم.

دلایل تحصیل در کشور آلمان

یکی از کشور‌های بسیار جذاب برای تحصیل، کشور آلمان است. مدرک دانشگاهی آلمان نیز در سراسر کشور برای کارفرمایان مورد احترام می‌باشد. دلایلی که سبب می‌شود بسیاری از متقاضیان آلمان را برای تحصیل برگزینند عبارتند از:

 •  آموزش با کیفیت بالا: دانشگاه‌های آلمان با ارائه تحقیقات و آموزش عالی و باکیفیت، در رتبه‌ بندی جهانی میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند.
 • تنوع در رشته‌های تحصیلی: طیف گسترده رشته‌های ارائه شده این دانشگاه، به متقاضیان این امکان را می‌دهد که در رشته دلخواه خود تحصیل کنند.
 •  آمادگی شروع کار بعد از تحصیل: دانشگاه‌های زیادی در کشور آلمان همواره با شرکت‌ها همکاری می‌کنند و برنامه‌های عملی و مطالعاتی تئوری را ترکیب می‌کنند. این استراتژی سبب می‌شود شروع کار شما بسیار آسان شود.
 •  استفاده از استعداد‌ها و تمام پتانسیل خود: در کشور آلمان می‌توانید مهارت‌های شخصی و توانایی‌های فکری خود را به‌صورت آزادانه توسعه دهید و به پتانسیل مورد نظر خود برسید.
 •  کشور امن: کشور آلمان در مقایسه با کشور‌های دیگر، کشوری بسیار امن است که در روز و شب می‌توانید آزادانه در آنجا رفت‌و‌آمد کنید. علاوه‌براین کشور آلمان دارای ثبات اقتصادی و سیاسی است از این رو این کشور، مکانی ایده‌آل برای تحصیل می‌باشد.

ساختمان وزارت دفاع آلمان در باغ وحش محله Reichpietschufer برلین

شرایط پذیرش در دانشگاه آلمان

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کشور آلمان به شرح زیر است:

1.آزمون TestAS: این آزمون برای مقایسه استعداد تحصیلی دانشجویان است که به زبان انگلیسی و آلمانی برگزار می‌شود. با این آزمون دانشجو می‌تواند شانس خود را برای تحصیل در بهترین‌ دانشگاه‌ها امتحان کند.

2.آزمون TMS: متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را در کشور آلمان دارند، باید در این آزمون شرکت کنند. این آزمون در سال فقط دو بار برگزار می‌شود و در آن درک دانشجو را از نظر پزشکی و علمی ارزیابی می‌کند.

3.مهارت زبان آلمانی: برای بیشتر رشته‌های تحصیلی، پیش‌ شرط پذیرش در دانشگاه؛ دانش زبان آلمانی است. توصیه می‌کنیم آموزش زبان آلمانی را در برنامه‌های خود قرار دهید. برای ثابت کردن مهارت زبان آلمانی می‌توانید در آزمون‌های DSH و TestDaF شرکت کنید.

4.تمکن مالی: فرد متقاضی باید ثابت کند که بودجه کافی برای زندگی در کشور آلمان را دارد. تمکن مالی مورد نیاز برای یکسال ۱۰۳۳۲ یورو می‌باشد. تمکن ‌مالی از طریق حساب مسدود شده آلمان یا بورسیه‌های تحصیلی ثابت می‌شود.

5. بیمه درمانی: متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند، باید دارای بیمه درمانی باشند. در هنگام ثبت‌نام باید بیمه درمانی خود را ارائه دهید.

6.ویزا: برای تحصیل در کشور آلمان به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید برای اخذ ویزا اقدام کنید.

 

مقاطع تحصیلی در دانشگاه کشور آلمان

  تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور حدود سه تا چهار سال طول می‌کشد. زبان تدریس در دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان اغلب آلمانی است.

رایج‌ترین مدارک لیسانس در این کشور لیسانس آموزش‌وپرورش BEd, لیسانس علوم BSc، لیسانس هنر BA و لیسانس مهندسی BEng می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی شامل:

1.    ارائه ریز نمرات و ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی

2.    ارائه ریز نمرات و ارائه مدرک دیپلم

3.    کپی پاسپورت

4.    مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

5.    مدارک قبولی آزمون ورودی دانشگاه کشور آلمان

6.    معادل سازی مدارک

7.    CV

شما می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی به‌صورت رایگان تحصیلات خود را ادامه دهید، اما توجه داشته باشید که حدودا باید هر ترم مبلغ ۲۵۰ یورو پرداخت کنید

و این مبلغ با توجه به دانشگاه‌ها متفاوت خواهد بود؛ ولی بیش از ۲۵۰ یورو نمی‌باشد. معمولا برای اینکه بتوانید از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرید، باید از تبادل دانشگاهی uni_asist استفاده کنید.

تحصیل درآلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشور آلمان حدود ۲ سال طول خواهد کشید. هر سال تحصیلی در آلمان از ابتدای اکتبر تا پایان سپتامبر است. متقاضیان می‌توانند در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی تحصیل کنند.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • ارائه ریز نمرات و ترجمه مدرک دیپلم
 •  ارائه ریز نمرات و ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی
 •  ارائه ریز نمرات و ترجمه مدرک فوق دیپلم
 •  ارائه ریز نمرات و ترجمه مدرک لیسانس
 •  کپی پاسپورت
 •  گواهی زبان آلمانی سطح B2 (اگر متقاضی قصد دارد به زبان آلمانی تحصیل کند)
 •   مدرک آیلتس یا تافل (اگر متقاضی قصد دارد به زبان انگلیسی تحصیل کند)
 •  انگیزه‌نامه
 •   رزومه تحصیلی

تحصیل در این مقطع معمولا در کشور آلمان رایگان می‌باشد، اما اگر فرد قصد دارد در دانشگاه‌های خصوصی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کند، باید حداکثر ۳۰.۰۰۰ یورو برای هزینه دانشگاه پرداخت کند.

تحصیل در مقطع دکترا

مدت زمان تحصیل در این مقطع در کشور آلمان متغیر می‌باشد، اما حدودا ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید. معمولا تحصیل در این مقطع رایگان است و بیشتر از یک‌ چهارم ‌متقاضیانی که در این مقطع تحصیل می‌کنند، از کمک هزینه‌های تحصیلی استفاده می‌کنند‌. این دوره در کشور آلمان به دو صورت ارائه می‌شود که عبارتند از:

 1. دکترای فردی: یکی از متداولترین شیوه‌ها برای اخذ مدرک دکترا، روش دکترای فردی می‌باشد. در کشور آلمان در حین تحصیل در این مقطع مقاله خود را  تحت نظر یک استاد آماده می‌کنید، اما در بیشتر مواقع فرد باید به‌صورت مستقل بر روی مقاله خود کار کند. شما در این مقطع مجبور نیستید امور پژوهشی خود را فقط در یک دانشگاه انجام دهید؛ بلکه می‌توانید پروژه خود را حتی در یک شرکت آلمانی در بخش صنعت نیز انجام دهید.
 2. دکترای ساختار یافته: این روش شامل یک گروه از دانشجویان مقطع دکترا می‌باشد که این گروه توسط یک استاد راهنما همراهی می‌شود. در کشور آلمان بیشتر از ۷۰۰ طرح با این ویژگی وجود دارد که بیشتر آن‌ها به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. این روش با روش دکتری فردی تفاوت‌هایی دارد؛ چرا که پروپوزال تحقیق این دانشجویان باید با همدیگر مرتبط باشد. در حالی که در روش قبل طرح تحقیقی شخصی است و ساختار آزادانه‌تری دارد.

دانشگاه‌های بسیاری در این کشور دوره دکترا را ارائه می‌دهند. می‌توانید برای جستجوی برنامه مناسب دکترا از موسسه تبادل آکادمیک آلمان استفاده کنید. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان حدودا ۲۵۰ یورو در هر ترم می‌باشد.

تبدیل معدل به سیستم آلمانی

برای اینکه بتوانید پذیرش دانشگاه‌های کشور آلمان را اخذ کنید، باید معدل خودتان را به سیستم آلمانی تبدیل کنید. با این کار می‌توانید معدل خود را با حداقل معدل مورد نظر دانشگاه دلخواه خود مقایسه کنید. برای تبدیل معدل می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

Z= [(Nmax-Nd)/(D’Max-Min)]*3+1

·   بیشترین نمره قابل کسب در کشور ایران: Nmax

·   حداقل نمره برای قبولی در ایران : Namin

·   نمره فرد متقاضی: ND

·   نمره معادل در سیستم آلمان: Z

حداقل نمره مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه آلمان ۱۲ می‌باشد اما برای بالا رفتن شانس قبولی بهتر است ۱۵ در نظر گرفته شود.

تحصیل در آلمان

دانشگاه‌های برتر کشور آلمان

کشور آلمان از نظر آموزش عالی از شهرت قابل ‌توجهی برخوردار می‌باشد. در کشور آلمان بیشتر از ۴۰۰ دانشگاه وجود دارد که بسیاری از این دانشگاه‌ها مطابق با رنکینگ جهانی QS جزو دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند.

 

دانشگاه‌های برتر کشور آلمان

 دانشگاه فنی مونیخ  رتبه ۴۹
 دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ  رتبه ۵۹
 دانشگاه هایدلبرگ  رتبه ۶۵
 دانشگاه آزاد برلین  رتبه ۱۱۸
  دانشگاه هومبولت برلین رتبه ۱۳۱
موسسه فناوری کارلسروهه رتبه ۱۴۱
دانشگاه فنی آخن رتبه ۱۴۷
دانشگاه فنی برلین رتبه ۱۵۸
دانشگاه توبینگن رتبه ۱۶۹
دانشگاه فرایبورگ رتبه ۱۸۹
دانشگاه فنی درسدن رتبه ۲۰۰
دانشگاه بن رتبه ۲۰۱
دانشگاه گوتینگن رتبه ۲۱۵
دانشگاه هامبورگ رتبه ۲۲۸
دانشگاه فنی دارمشتات رتبه ۲۷۵
دانشگاه گوته فرانکفورت رتبه ۳۲۸
دانشگاه کلن رتبه ۳۳۵
دانشگاه ارلانگن نورنبرگ رتبه ۳۴۰
دانشگاه ینا رتبه ۳۵۲
دانشگاه اشتوتگارت رتبه ۳۵۵
دانشگاه اولم رتبه ۳۷۵
دانشگاه مونستر رتبه ۳۸۴
دانشگاه وورتسبورگ رتبه ۴۱۰
دانشگاه رور بوخوم رتبه ۴۱۶
دانشگاه یوهانس گوتنبرگ