بورسیه استانی ایتالیا

5/5 - (6 امتیاز)

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

ایتالیا از مقاصد محبوب دانشجویان جهت ادامه تحصیل است. وجود دانشگاه ­های برتر، بورسیه‌های متنوع و تحصیل با هزینه کم و یا رایگان، اشتیاق دانشجویان را برای تحصیل در ایتالیا بیشتر می­کند. اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه­ های ایتالیا هستید، پس تا آخر این مقاله در سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید.

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا شرایط را برای دانشجویان بین المللی، مخصوصا دانشجویانی که شرایط مالی خوبی ندارند بسیار آسان­تر کرده ­است.

اما اول از همه باید دانشجو شرایط و قوانین این بورسیه ها را بداند تا بفهمد آیا مشمول این بورسیه ها می­شود یا خیر. ما در ادامه مطلب به جزئیات این موضوع پرداخته ایم:

انواع بورسیه ها در ایتالیا

متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور همواره درگیر مشکلات مالی، مخصوصا ارزی بوده­ اند. به همین علت اکثر دانشجویان به اخذ بورسیه های تحصیلی تمایل بسیاری دارند که بتوانند هزینه های دانشگاه و بخشی از هزینه های زندگی را پوشش دهند.

بورسیه های متنوعی از جانب دولت و دانشگاه‌های ایتالیا به دانشجویان عرضه­ می­شود که بسته به نوع آن، هزینه تحصیل و هزینه زندگی دانشجو را پوشش ­خواهند داد.

برای اطلاع از انواع بورسیه در ایتالیا باید به سایت‌های مربوط به دولت ایتالیا، سایت دانشگاه و موسسه های خیریه در ایتالیا مراجعه و با ارسال مدارک و مشخصات، درخواست بورسیه خود را بفرستید.

همچنین برخی از بورسیه ها قبل از رسیدن به خاک ایتالیا به دانشجو اعطا می‌شود اما بعضی دیگر، بعد از ورود و تحصیل دانشجو، در صورت صلاحیت به او اعطا می‌شود.بورسیه‌ها در ایتالیا دو نوع هستند که شامل:

  بورسیه استانی ایتالیا

این نوع بورسیه با نام بورسیه DSU  شناخته می­شود. بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان، اعم از داخلی و بین­المللی مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد اعطا می­شود.

این بورسیه شرایط مالی و اقتصادی متقاضی را در نظر می‌گیرد و به متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌های مختلف ایتالیا را دارند، اما توانایی پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در ایتالیا را ندارند، تعلق می‌گیرد.

با دریافت این نوع بورسیه شهریه دانشگاه برای دانشجو کاملا رایگان است و امکان بهره مندی از مزایای دیگر هم وجود دارد که شامل هزینه خوابگاه، غذا و… می­شود. در اعطای این نوع بورسیه شرایط سختگیرانه ای لحاظ نشده است و فقط کافیست که معدل بالای 14 و حداقل نمره آیلتس 6 داشته­ باشید.

 بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این نوع بورسیه توسط موسسات آموزشی به دانشجو اعطا می­شود. شرایطی که جهت اخذ این نوع بورسیه توسط دانشگاه بررسی می شود، معدل، نمره زبان، دانش، رزومه علمی و مقاله‌های تخصصی فرد است.

این نوع بورسیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی، یعنی ارشد و دکتری به دانشجو داده­ می­شود؛ اما لازم به ذکر است که شانس دریافت این بورسیه در مقطع دکتری از مقطع کارشناسی‌ارشد بیشتر است. همچنین مبلغ اعطایی، بسته به رزومه دانشجو و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

مراحل و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا

برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا طی کردن مراحل زیر الزامی می­باشد:

  •   اطمینان از داشتن شرایط کلی مورد نیاز جهت اخذ یکی از بورسیه های تحصیلی دولتی و یا دانشگاهی ایتالیا
  •   تهیه توصیه نامه از اساتید قبلی و یا مکاتبه با اساتید ایتالیایی جهت اخذ توصیه نامه جهت تسریع روند مهاجرت
  •   انتخاب دانشگاه و تکمیل فرم درخواست پذیرش
  •   ارائه ریز نمرات
  •   ساخت حساب کاربری و ارائه درخواست آنلاین به سایت رسمی اسکالرشیپ ایتالیا Studyinitaly.esteri.it
  •   منتظر ماندن برای دریافت پاسخ از سایت اسکالرشیپ و یا از دانشگاه موردنظر

مسلما ارائه رزومه علمی قوی، نمره زبان، ترجمه و ریز نمرات مدارک تحصیلی مقاطع قبلی، نمرات آزمون SAT  و یا GRE  و مقاله‌های علمی دانشجو، مدارک مورد نیاز جهت طی مراحل اخذ بورسیه می باشند.

لیست برترین دانشگاه های ایتالیا:

عنوان دانشگاه شهر رنکینگ QS 2023 رنکینگ تایمز رنکینگ شانگهای
دانشگاه پلی تکینیک میلان میلان ۱۳۹ ۳۵۱-۴۰۰ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه بولونیا بولونیا ۱۶۷= ۱۷۲ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه ساپینزا رم ۱۷۱ ۱۹۷ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه پادوا بولونیا ۲۴۳= ۲۰۱-۵۰۰ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه میلان میلان ۳۲۴ ۳۰۱-۳۵۰ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه پلی تکنیک تورین تورین ۳۲۵= ۶۰۱-۸۰۰  ۵۰۱-۶۰۰
دانشگاه پیزا پیزا ۴۰۴ ۴۰۱-۵۰۰ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه ناپل ناپل ۴۱۶= ۴۰۱-۵۰۰ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل میلان ۴۳۶= ۲۰۱-۲۵۰ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه ترنتو ترنتو ۴۵۷= ۳۵۱-۴۰۰ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه فلورانس فلورانس ۴۶۰ ۴۰۱-۵۰۰ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه تورین تورین ۴۷۵= ۶۰۱-۸۰۰ ۵۰۱-۶۰۰
دانشگاه تورور گاتا رم رم ۴۹۹= ۳۰۱ ۵۰۱-۶۰۰

بورسیه استانی ایتالیا

در ادامه مطلب به بورسیه های برخی دانشگاه‌های مختلف ایتالیا می پردازیم:

بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا

این دانشگاه بورسیه هایی به دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی‌ارشد اعطا می‌کند. این بورسیه شهریه های یک سال دانشجو را به طور کامل پوشش می­دهد و همچنین 11000 یورو به دانشجو به‌عنوان کمک هزینه سالانه اعطا می­کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پلی تکنیک تورینو

دانشگاه پلی تکنیک تورینو در برنامه ­های اراسموس موندوس که در آن هزینه تحصیلی به دانشجو ارائه می­شود، شرکت می­کند. همچنین این دانشگاه در زمینه های مهندسی و معماری به دانشجویان بین المللی کمک هزینه هایی اعطا می‌کند.

 بورسیه تحصیلی دانشگاه Cattolica

در این دانشگاه بورسیه تحصیلی UCSC جهت کاهش هزینه شهریه سالیانه به دانشجویان بین‌المللی مقطع لیسانس ارائه می­شود. 8540 دلار مبلغ اعطایی از جانب دانشگاه، برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا است.

باید در نظر داشت که این بورس خودکار هر ساله برای مدت دوره تمدید می­شود و اگر دانشجو نتواند در تاریخ مقرر فارغ التحصیل شود، تمام هزینه های اضافی بر عهده دانشجو خواهد بود.

بورسیه این دانشگاه حدود 30% از هزینه تحصیل را به‌عنوان تخفیف پوشش می­دهد.

  بورسیه تحصیلی دانشگاه بوکونی

موسسه آموزشی بوکونی میلان انواع بورسیه را به دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می­دهد. شرکت در این طرح برای تمامی دانشجویان بین المللی ممکن است و قادرند در تمامی رشته های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد جهت اخذ این بورسیه از دانشگاه بوکونی اقدام نمایند.

  بورسیه تحصیلی دکتری SNS

این موسسه آموزشی، به دانشجویان برتر واجد شرایط بورسیه فول فاند ارائه می­دهد. دانشجویان خارجی که متقاضی این بورسیه هستند، باید به تحصیل در یکی از رشته های فرهنگ و اجتماع اروپا، هنر، تاریخ مدرن و قرون وسطی، ادبیات کلاسیک، فلسفه، ریاضیات، فیزیک، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، علوم مولکولی و علوم نانو در مقطع دکتری تمایل داشته ­باشند.

این بورسیه کمک هزینه های تحصیلی و کمک هزینه­ اجاره محل اقامت را پوشش می­دهد. دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا، می توانند از کمک هزینه‌های سفر به وطن خود اما به‌صورت محدود بهره مند گردند. این بورسیه بخشی از هزینه های مربوط به تحقیقات دانشجو را می‌پردازد.

  بورسیه کشورهای در حال توسعه UNIPV

این نوع بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان کشورهای در حال توسعه می­باشد. دانشجویان متقاضی این اسکالرشیپ باید در صورت داشتن شرایط لازم، مشتاق به تحصیل در یکی از رشته های مهندسی الکترونیک، اتوماسیون صنعتی، امور مالی و بین الملل، اقتصاد، روابط بین الملل، کارآفرینی، بیولوژی مولکولی و ژنتیک و تجارت بین الملل باشند.

این بورسیه هزینه های زندگی دانشجویی به مبلغ سالیانه 8000 یورو و یک بار سفر رفت و برگشت به ایتالیا را پوشش می­دهد.

  بورسیه دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی

این بورسیه از جانب آموزش و پرورش عمومی سیستم ایتالیایی به دانشجویان اعطا می‌شود. بورسیه هایی از جانب دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی واجد شرایط که متقاضی تحصیل در یکی از رشته­ های رقص، موسیقی و هنر می­باشند، در نظر گرفته ­شده­ است.

کسانی که این بورسیه را اخذ می­کنند، از پرداخت هزینه ثبت نام و شهریه معاف هستند و مشمول بیمه تصادفات و بیماری می­شوند. دولت ایتالیا هزینه‌های دوره­ های زبان ایتالیایی را هم پوشش می­دهد.

سایر بورسیه ­ها و اسکالرشیپ­ های تحصیلی ایتالیا:

  •   بورسیه فیزیک که توسط دانشگاه پلی تکنیک میلان برای مقطع دکتری ارائه می‌شود.
  •   بورسیه Excellence مخصوص دانشجویان دوره های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد که توسط دانشگاه پادوا ایتالیا ارائه می­شود.
  •   بورسیه مخصوص روزنامه نگاران بخش علوم و ارتباطات EISSJS
  •   کمک هزینه ای که به دانشجویان بین المللی دوره های لیسانس و فوق‌لیسانس که نیاز مالی دارند، تحت عنوان Regione Veneto

نتیجه‌ گیری

موسسه معتبر تحصیل در خارج سعی دارد که با همراهی شما متقاضیان، شما را در راه اخذ بورسیه های مختلف و در نهایت تحصیل در دانشگاه­های برتر ایتالیا یاری کند.

شما دانشجوی گرامی تا رسیدن به سوالات احتمالی خود در مورد تحصیل و روش­ های اخذ بورسیه ایتالیا، تنها یک تماس با کارشناسان مطرح و مجرب مهاجرتی موسسه تحصیل در خارج فاصله دارید. امیدواریم که مقاله نوشته شده توسط موسسه تحصیل در خارج ابهامات ذهنی شما را تا حدودی برطرف کرده­ باشد.

سوالات متداول:

آیا امکان اخذ بورسیه قبل از ورود به خاک ایتالیا وجود دارد؟

بله، این امکان برای دانشجویان خارجی فراهم می­باشد. همچنین ممکن است بورسیه خود را بعد از ورود و شروع به تحصیل در ایتالیا دریافت کنید.

آیا امکان اخذ بورسیه در تمامی مقاطع تحصیلی در کشور ایتالیا وجود دارد؟

بله، بورسیه های متفاوتی توسط دولت و دانشگاه ­های ایتالیا به دانشجویان مقاطع مختلف اعطا می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *