آزمون ست ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

در حال حاضر، دانشگاه ‌های ترکیه به عنوان یک مقصد پرطرفدار برای آموزش عالی در سطح جهان شناخته شده است. دانشگاه ‌های این کشور به دلیل استاندارد های بالای آموزشی، کیفیت تحصیلی برتر، تسهیلات مدرن، محیط های دوستانه، هزینه‌ های تحصیل مناسب و فرصت ‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی، جذابیت ویژه‌ای در میان دانشجویان بین‌المللی پیدا کرده است. اما شما برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیازمند شرکت در آزمون های مخصوص هستید. یکی از آزمون های مهم برای ورود به این دانشگاه ‌ها، آزمون SAT ترکیه است که به دانشجویان این امکان را می‌ دهد تا توانایی ‌ها و استعداد های خود را نشان دهند و بتوانند وارد دانشگاه‌ های ترکیه شوند.

بنابراین در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات بیشتری را در مورد آزمون SAT و جزئیات آن در اختیارتان قرار دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT که مخفف (Scholastic Assessment Test) است، یک آزمون ارزیابی استاندارد است که در ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورها برای ورود به دانشگاه ها استفاده می‌ شود. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ های ترکیه نیز، این آزمون را برای پذیرش دانشجویان خارجی برگزار می‌ کنند. این آزمون برای سنجش توانایی‌ ها و سطح آمادگی تحصیلی دانش‌آموزان طراحی شده است.

آزمون SAT  ترکیه چندین بار در سال در بازه های زمانی مختلف برگزار می شود. حوزه های امتحانی این آزمون معمولا در شهر های ارزروم، ازمیر، آنتالیا، استانبول و آنکارا قرار دارد. به این نکته توجه داشته باشید که برای انتخاب زمان و حوزه برگزاری آزمون تا 4 هفته و نهایتاً 2 هفته قبل از برگزاری آزمون فرصت دارید. آزمون ست انواع مختلفی دارد که در ادامه در خصوص هرکدام بطور جداگانه توضیح خواهیم داد.

انواع آزمون SAT

آزمون SAT دو نوع بوده و تفاوت هایی بین این دو نوع آزمون وجود دارد که این تفاوت مربوط به ساختار، محتوا و هدف آزمون می باشد.

آزمون عمومی (General SAT)

این آزمون به عنوان آزمون اصلی SAT شناخته می ‌شود و مهارت ‌های ریاضی و کلامی دانش‌آموزان را ارزیابی می‌کند. این آزمون به طور عمومی مورد نیاز برای ورود به مقاطع کارشناسی در بسیاری از کشورها است.

آزمون موضوعی (Subject SAT)

این آزمون به عنوان یک آزمون موضوعی شناخته شده است. آزمون ست موضوعی بر روی یک حوزه خاص تمرکز دارد و شامل سوالات بیشتری در زمینه های مختلف مانند علوم، تاریخ، زبان، ریاضیات و… است. آزمون ست توضیحی به کسانی توصیه می ‌شود که در حوزه ‌ای خاص مهارت دارند و قصد گرفتن پذیرش از دانشگاه ‌های برتر و با رتبه عالی را دارند.

مهم بودن آزمون SAT و نوع آن در هر کشور ممکن است متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره آزمون‌ های SAT و دانشگاه ‌هایی که برگزار کننده این آزمون است به وبسایت رسمی آزمون ست مراجعه کنید.

مفاد درسی و مدت آزمون SAT ترکیه

همانطور که در بالا گفته شد برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه شما باید نمره قبولی در آزمون جنرال ست را کسب کنید. این آزمون به دانشجویان این امکان را می ‌دهد تا توانایی‌ ها و مهارت ‌های عمومی خود را در زمینه ریاضیات، زبان انگلیسی و تفکر تحلیلی نشان دهند.

مدت زمان اصلی آزمون 3 ساعت می باشد. البته این مدت زمان بدون در نظر گرفتن بخش اختیاری می باشد. مدت زمان پاسخگویی به بخش اختیاری آزمون 50 دقیقه است.

نکته: بخش اختیاری آزمون مربوط به انشا و مقاله است.

مفاد درسی

محتوا و مباحث نمره تعداد سوال مدت زمان
ریاضیات
 • حل مسئله، جبر و تجزیه و تحلیل داده‌ها، ریاضیات پیشرفته (ماشین حساب اختیاری)
 • موضوعات دیگر مانند: هندسه، مثلثات و پیش حساب (بدون ماشین حساب)
200 تا 800 58 سوال 55 دقیقه
25 دقیقه
درک مطلب و نگارش زبان انگلیسی
 • خواندن و واژگان در متن
200 تا 800 52 سوال 65 دقیقه
 • گرامر و کاربردها
44 سوال 35 دقیقه

موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج (نبولا) با کادری مجرب و مشاوران ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان است. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص آزمون ست با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای رزرو مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

نمرات آزمون SAT 

مجموع و کل نمره در این آزمون «1600» است و هر قسمت آزمون به ‌صورت جداگانه نمره دارد. در بخش ریاضیات، باید نمره‌ای بین 200 تا 800 دریافت کنید و در بخش دوم که شامل سوالات چند گزینه ‌ای نگارش و درک مطلب است، نیازمند نمره ‌ای بین 200 تا 800 هستید. مجموع نمرات دو بخش تعیین کننده نمره نهایی شما است.

آزمون ست ترکیه

مشخصات و قوانین آزمون SAT ترکیه

 • سوالات بخش درک مطلب و نگارش تستی تشریحی می باشد. بیشتر سوالات چند گزینه ای است.
 • سوالات بخش ریاضی چند گزینه ای می باشد.
 • این آزمون نمره منفی ندارد.
 • نتیجه این آزمون در کشور ترکیه به مدت دو سال اعتبار دارد. (در کشور های دیگر مدت اعتبار این آزمون 5 سال است.)
 • آزمون ست به صورت کتبی برگزار می شود.
 • تمامی سوالات این آزمون به زبان انگلیسی است.
 • این آزمون محدودیت سنی ندارد.
 • شما می توانید در این آزمون به تعداد دفعات دلخواه شرکت کنید و محدودیتی ندارد.
 • برای ورود به آزمون حتما باید کارت ورود به جلسه را همراه خود داشته باشید. (عکس دار)

هزینه ثبت نام در آزمون ست

هزینه ثبت‌نام در آزمون SAT ترکیه در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰۷ دلار می باشد که ۶۰ دلار آن هزینه ثابت و ۴۷ دلار آن هزینه منطقه می باشد. البته بهتر است بدانید این آزمون یک سری هزینه های جانبی دارد که در جدول زیر ذکر شده است.

هزینه های جانبی

هزینه
تعیین مرکز آزمون ۲۴ دلار
تغییر مرکز آزمون ۲۵ دلار
لغو ثبت‌نام در آخرین مهلت تغییر ۲۵ دلار
لغو ثبت‌نام پس از پایان مهلت ۳۵ دلار
ارسال درخواست اعتراض به نمره

60 دلار

ارسال نتایج آزمون

نتایج آزمون SAT دانشجویان برای پذیرش به دانشگاه ‌های ترکیه ارسال می ‌شود. دانشگاه‌ ها با بررسی این نتایج، در فرایند پذیرش دانشجویان به آن‌ها توجه می‌کنند. نتایج این آزمون معمولا بین 3 تا 6 هفته مشخص می شود.

دانشجویان خارجی می‌توانند با استفاده از آزمون SAT ترکیه وارد دانشگاه‌های آن شوند. نتایج آزمون، یک عامل مهم در انتخاب دانشجویان توسط دانشگاه‌ها می‌باشد بنابراین، دانشجویان خارجی با آمادگی برای آزمون SAT و نمایش عملکرد موفق، شانس پذیرش به دانشگاه‌های ترکیه را افزایش خواهند داد.

آمادگی برای آزمون

دانشجویان خارجی می‌توانند از منابع مختلفی مانند کلاس ‌های خصوصی، کتاب ‌ها، منابع آنلاین یا دوره ‌ها برای آمادگی برای آزمون ست استفاده کنند. این فرایند آمادگی شامل فهم قالب آزمون، نوع سوالات و استراتژی ‌های آزمون است.

شما می توانید برای اطلاع از منابع عالی برای مطالعه این آزمون با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مراحل ثبت ‌نام و ارسال درخواست

دانشجویان باید وارد وب ‌سایت رسمی https://collegereadiness.collegeboard.org/sat شوند و در آزمون SAT ثبت ‌نام کنند.

 • ایجاد پروفایل شخصی
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • انتخاب نوع آزمون و حوزه برگزاری آزمون
 • بارگذاری عکس واضح پرسنلی
 • پرداخت هزینه و دریافت رسید
 • دریافت کارت ورود به جلسه (داوطلب باید از صحت اطلاعات کارت ورود به جلسه اطمینان حاصل کند و در صورت وجود هرگونه اشتباه، آن ها را در اولین فرصت برطرف نماید.)

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از ثبت نام در آزمون تمامی شرایط و اطلاعات آزمون را در سایت رسمی آن مطالعه کنید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی با مشاوران موسسه در ارتباط باشید.

در این مقاله ما سعی داشتیم که هر آنچه مربوط به آزمون ست ترکیه بود، برای شما ارائه دهیم. امیدواریم با این مقاله ابهامات ذهنی شما را برطرف کرده باشیم. مشاوران مجرب  موسسه، شما را در دست‌یابی به اهداف مهاجرتی‌تان یاری خواهند کرد.

سوالات متداول در مورد آزمون SAT ترکیه

نتیجه آزمون ست چند سال اعتبار دارد؟

این آزمون در کشور ترکیه دو سال اعتبار دارد.

نمره این آزمون از چند است؟

مجموع نمرات این آزمون 1600 است.

آیا این آزمون محدودیت سنی دارد؟

خیر محدودیت سنی ندارد.

مدت زمان آزمون چقدر است؟

مدت بخش اصلی آزمون در مجموع 3 ساعت است.