5/5 - (1 امتیاز)

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه 2022

بورسیه دولتی روسیه، هزینه ها، شرایط و مدارک دریافت بورسیه، یکی از انواع بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان دانشگاه‌های کشور روسیه تعلق می‌گیرد، بورسیه دولتی روسیه است‌. این بورسیه از طرف دولت به دانشجویان خارج از کشوری که در حال تحصیل در رشته‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری هستند تعلق می‌گیرد.

سالانه حدود 15 هزار جایگاه در سال برای دریافت بورسیه‌های دولتی کشور روسیه فراهم می‌شود. مطابق با آمار اعلام شده  در سال 2021، حدود 18 هزار بورسیه به دانشجویان بین‌المللی و داخلی کشور روسیه اعطا شده است.

بورسیه دولتی  روسیه که برای اغلب رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌شود، هزینه‌های مربوط به تحصیل و شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد.

در ادامه اطلاعات کلی در رابطه با بورسیه دولتی روسیه برای شما عزیزان شرح خواهیم داد، پس با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید.

درباره بورسیه‌های دولتی روسیه

بورسیه دولتی روسیه که توسط دولت این کشور به دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل تعلق می‌گیرد، از اغلب دانشگاه‌ها و رشته‌ها قابل درخواست می‌باشد.

همانطور که پیش از این توضیح دادیم، بورسیه دولتی روسیه تمامی هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری  را تأمین می‌کند. حداقل مبلغ لازم جهت تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه 1750 دلار در سال و حداکثر مبلغ آن نیز حدود 9 هزار دلار است.

بورسیه دولتی روسیه از موارد زیر پشتیبانی نمی‌کند:

 • هزینه سکونت در کشور روسیه در صورت نبود خوابگاه
 • هزینه سفر به کشور روسیه
 • هزینه‌های شخصی
 • هزینه بیمه

انواع بورسیه دولتی روسیه

بورسیه دولتی کشور روسیه از نظر نوع رشته دانشگاهی محدودیتی ندارد، چرا که حدود 500 دانشگاه روسیه در بورسیه دولتی روسیه مشارکت دارند. بنابراین متقاضیان تحصیل در این کشور جهت اخذ این بورسیه می‌توانند مطابق با علاقه، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

ارائه رزومه و مدارک تحصیلی قبلی برای  دریافت این بورسیه از سوی دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری ضرورت دارد.

درصد افرادی که به تفکیک مقطع تحصیلی، موفق به اخذ بورسیه دولتی روسیه شده‌اند به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی‌ارشد، 63.2 درصد
 • مقطع کارشناسی، 42 درصد
 • متخصص 37.8 درصد

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه‌های دولتی روسیه

بورسیه دولتی روسیه به افراد توانا در حوزه تحصیلی ویژه متقاضی، ارائه می‌شود. صلاحیت فرد متقاضی بر اساس دوره‌های تحصیلی قبلی و روزمه، توسط هیئت تصمیم گیرنده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جهت شرکت در رقابت، لازم است که شخص مدارک خود را آماده کند. اگر چه برای دریافت این بورسیه تسلط به زبان روسی ضرورتی ندارد، اما ارائه مدرکی مبنی بر تسلط به زبان روسی امتیاز بالایی محسوب می‌شود.

مراحل درخواست بورسیه‌های دولتی روسیه

بورسیه دولتی روسیه توسط دانشگاه‌های متعددی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. برخی از این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز می‌باشند‌. پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر، جهت اخذ پذیرش در آن و دریافت بورسیه دولتی، لازم است که مراحلی به شرح زیر انجام شود:

 1. دریافت اطلاعات در رابطه با بورسیه‌های موجود در زمینه رشته تحصیلی خود

به دلیل همکاری‌های گسترده بین کشورها، دریافت بورسیه‌های متنوع برای دانشجویان رشته‌های مختلف امکان‌پذیر است. بیش از 14 هزار برنامه برای رشته‌های مختلف در حدود 500 دانشگاه کشور روسیه در نظر گرفته شده است.

متقاضیان می‌توانند اطلاعات لازم در رابطه با بورسیه دولتی روسیه را با مسئولان این فرایند از جمله نماینده Rossotrudnichestvo در سفارت در کشور روسیه، دفتر نمایندگی Rossotrudnichestvo و سفارت کشور روسیه مراجعه کنند.

 1. ثبت‌نام در وبسایت رسمی بورسیه دولتی روسیه

اطلاعات سکونتی، هویتی، پاسپورت، رشته و حوزه کاری مواردی هستند که فرد باید به‌طور دقیق در وب‌سایت مربوطه وارد کند. در این مرحله سطح توانایی فرد در تسلط به زبان روسی و سطح تحصیلات وی بررسی خواهد شد.

متقاضیان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه، در صورت نداشتن تسلط کافی برای درخواست بورسیه دولتی یا هر بورسیه دیگری، ملزم به گذراندن دوره‌های آمادگی جهت یادگیری زبان روسی هستند.

این دوره‌ها با عنوان پادفک شناخته می‌شود که علاوه‌بر آموزش زبان روسی شامل دروس پایه مرتبط مانند فیزیک، زیست، ریاضی و غیره می‌شود. پس از اتمام این دوره آموزشی افراد می‌توانند در رشته مورد نظر خود به تحصیل بپردازند و برای اخذ بورسیه دولتی روسیه درخواست خود را ثبت نمایند.

 1. انتظار برای دریافت دعوت‌نامه مصاحبه و آزمون

تاریخ مصاحبه و برگزاری آزمون مربوطه، بر اساس کشور مبدا متقاضی از طریق ایمیل یا وب‌سایت به افراد اطلاع رسانی می‌شود. مصاحبه‌ها و تست‌ها از طریق یک گروه که نمرات و شرایط متقاضیان را ارزیابی می‌کنند، تنظیم و اجرا می‌شود.

 1. بررسی نتایج آزمون‌ها از طریق وب‌سایت

نتایج نهایی مصاحبه‌ها و آزمون‌ها در وب‌سایت رسمی گروه مصاحبه کننده ارائه می‌شود. امکان اطلاع رسانی از طریق ایمیل نیز امکان‌پذیر است.

 1. آماده‌سازی مدارک و ارسال آن‌ها برای شروع تحصیل

متقاضیان در صورت اخذ پذیرش برای تیم مصاحبه کننده، ملزم به ارائه مدارک به‌صورت حضوری یا ارسال آن‌ها از طریق ایمیل می‌باشند. این مدارک عبارتند از:

 • تاییدیه پزشک مبنی بر سلامت کامل متقاضی و نشان‌دهنده تست منفی ایدز
 • کپی مدارک متقاضی که به زبان روسی ترجمه شده باشد
 1. انتظار جهت انجام پروسه اخذ پذیرش و فرایندهای بعدی آن‌ها

پس از ارسال مدارک مربوطه نتیجه نهایی درخواست پذیرش به فرد متقاضی اعلام می‌شود. پس از این مرحله و اخذ پذیرش، فرد می‌تواند جهت دریافت ویزای تحصیلی روسیه اقدامات لازم را انجام دهد و در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپردازد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه دولتی روسیه

برای دریافت بورسیه دولتی کشور روسیه لازم است که مدارکی به شرح زیر ارائه دهید:

 • مدارک پزشکی که توانایی تحصیل و عدم ابتلا متقاضی به بیماری ایدز را تایید کند
 • فرم درخواست تحصیل
 • مدارک تحصیلی
 • پاسپورت معتبر

تاریخ درخواست و اعلام نتایج بورسیه دولتی روسیه

تاریخ ثبت درخواست جهت اخذ بورسیه دولتی روسیه معمولا هر ساله در ماه‌های دسامبر و ژانویه می‌باشد. این تاریخ برای افراد بسته به محل سکونت متفاوت است.

به طور معمول این تاریخ برای اکثر کشورها 10 دسامبر است. برای مثال متقاضیان قزاقستانی تا 19 ماه فوریه فرصت دارند که درخواست خود را برای دریافت بورسیه دولتی روسیه ثبت کنند. ثبت‌نام برای دانشجویان ارمنی نیز تا تاریخ 2 مارس امکان‌پذیر است.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این رابطه می‌توانید به وب‌سایت رسمی سایت وزارت علوم و تحصیلات عالی کشور روسیه مراجعه کنید.

کشورهای متقاضی تحصیل در روسیه

تعداد دانشجویان کشورهای مختلف که برای تحصیل به روسیه مهاجرت می‌کنند، بسته به کشور مبدا متفاوت است. بیشترین تعداد دانشجویان  خارجی که در دانشگاه‌های کشور روسیه تحصیل می‌کنند بر حسب کشور مبدا به ترتیب عبارتند از:

 • قزاقستان
 • ازبکستان
 • چین
 • ترکمنستان
 • تاجیکستان
 • هندوستان
 • مصر
 • بلاروس
 • اوکراین
 • قرقیزستان
 • آذربایجان
 • ایران

همانطور که می‌بینید کشور ایران در رتبه دوازدهم این فهرست قرار دارد.

هزینه زندگی در کشور روسیه

زندگی در کشور روسیه از هزینه‌های بسیار پایینی نسبت به سایر کشورها برخوردار است. محل سکونت، نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، شیوه زندگی و غیره عواملی هستند که در میزان هزینه‌های زندگی کشور روسیه تاثیرگذار می‌باشند.

جمع‌بندی

به‌‌طور کلی بورسیه دولتی روسیه همواره مورد توجه متقاضیان بین‌المللی تحصیل در این کشور می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پروسه اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور روسیه و هر گونه سوال مهاجرتی می‌توانید با مشاوران مجموعه سایت تحصیل در خارج ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

آیا اخذ بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان بین‌المللی محدودیت سنی دارد؟

اگرچه اطلاعاتی در زمینه محدودیت سنی برای اخذ بورسیه دولتی روسیه گزارش نشده است اما به دلیل رقابتی بودن پذیرش، سن متقاضی در پذیرش قطعا تاثیرگذار می‌باشد.

بورسیه دولتی روسیه مشمول چه هزینه‌هایی می‌شود؟

بورسیه دولتی روسیه تمامی هزینه‌های تحصیل را در بر می‌گیرد. علاوه‌براین ممکن است این بورسیه برای برخی از افراد هزینه‌های زندگی را نیز شامل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *