دکتری ایتالیا

5/5 - (4 امتیاز)

تحصیل دکتری PHD در ایتالیا

ایتالیا به دلیل امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان، از محبوب‌ترین مقاصد افراد برای مهاجرت تحصیلی است. دانشجویان دکتری در این کشور می‌توانند از انواع بورسیه‌های ارائه شده توسط  دولت و دانشگاه‌های ایتالیا بهره‌مند شوند.

این کشور عضو معاهده بولونیا می‌باشد و سطح‌های تحصیلی در بولونیا سه دوره‌ای است که دوره سوم همان دکتری می‌باشد. دکتری در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ایتالیا بر دو نوع است:

 1. Dottorato Di Ricerca

این نوع مدرک بالاترین سطح مدرک تحصیلی در ایتالیا است که برنامه‌های این دوره در اغلب کشورها، به‌عنوان دوره دکتری شناخته‌ شده‌ است.

 1. دکترای مشارکتی

این مدرک به‌صورت مشارکتی بین دانشگاه­های مقصد و برخی دانشگاه­ های خارجی یا بعضی صنایع صادر می­شود. در صورت مشارکت با دانشگاه­ های خارجی، دکترای بین‌المللی صادر می­شود و در صورتی که با صنعت مشارکت کنند، دکترای صنعتی صادر می­شود.

مدت زمان تحصیل دکتری در دانشگاه­ های ایتالیا

مدت تحصیل دکتری در ایتالیا سه تا چهار سال به طول می‌انجامد. دوره دکتری 6 ترم دارد و در بعضی رشته­ها ممکن است 4 سال هم طول بکشد. دانشجویان در مدت تحصیل دکتری تعدادی واحد درسی گذرانده و در آخر پایان‌نامه ارائه می­دهند.

مدت سال تحصیلی در ایتالیا

سال تحصیلی در ایتالیا دو ترم آموزشی و دو بازه امتحانی دارد:

 •   ترم اول سال تحصیلی: اکتبر (اوایل مهرماه) تا دسامبر (اوایل دی ماه) به‌طول می­انجامد و بازه امتحانی آن از ژانویه (نیمه دی ماه) تا فوریه ( اوایل اسفند ماه) می‌باشد.
 •   ترم دوم سال تحصیلی: بازه تدریس این ترم از مارچ (اوایل اسفند ماه) تا می (اوایل خرداد ماه) می­باشد و بازه امتحانی این ترم از ژوئن (اوایل خرداد ماه) تا جولای (اوایل شهریور ماه) ادامه دارد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکتری در ایتالیا

 1.       ارائه مدرک کارشناسی ارشد

دانشجویانی که قصد دارند در رشته دکتری تحصیل کنند، باید مدرک کارشناسی ارشد یا همان لیسانس را جهت ثبت نام به دانشگاه ارائه دهند.

 1.       پذیرش از یک استاد راهنما

یکی از اساتید مرتبط با رشته دانشجو، با توجه به رزومه و فعالیت او، باید آن را تایید کند و به‌عنوان یک دانشجو پذیرش کند.

 1.       ارائه مقالات بین­المللی در حوزه تحقیقاتی و رزومه مرتبط

ارائه مقالات به ویژه مقالات ISI  جهت اخذ پذیرش الزامی است. بررسی سوابق تحقیقاتی و مقاله­های دانشجو جهت اعطای فاند و پذیرش بسیار تاثیرگذار است.

 1.       ارائه انگیزه­نامه

دانشجویان در نوشتن این نامه دقت زیادی به خرج دهند و هدف خود را از ادامه تحصیل بیان کنند.

 1.       توصیه­نامه از طرف اساتید

این نامه باید از جانب یک یا دو نفر از اساتید دانشگاهی ارائه ­داده­ شود. این نامه تاثیر زیادی در دریافت پذیرش دکتری دارد.

 1.       ارائه پروپوزال تحقیقاتی

ارائه پروپوزال تحقیقاتی ممکن است از طرف دانشگاه به برخی از دانشجویان مقطع دکتری داده شود‌.

مدارک زبان برای تحصیل دکتری در ایتالیا

ارائه مدرک زبان برای اثبات توانایی­های زبان دانشجو الزامی است. آزمون­های بین­المللی زبان انگلیسی  و ایتالیایی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع ضروری است. مدارک معتبر زبان در مقطع دکتری به شرح زیر است:

 •   آیلتس حداقل 5/6
 •   TOEIC
 •   تافل حداقل 80
 •   CELI آزمون زبان ایتالیایی حداقل سطح B2
 •   CILS آزمون زبان ایتالیایی حداقل سطح B2

دانشگاه­ های برتر ایتالیا در مقطع دکتری

دانشگاه­ های معتبر ایتالیا به دلیل ارتباطات قوی با دانشگاه‌های اروپا و کیفیت آموزشی بالا، از دلایل اشتیاق دانشجویان در تحصیل در دانشگاه­ های این کشور است. از جمله دانشگاه­ های معتبر ایتالیا عبارتند از:

 •   دانشگاه بولونیا
 •   دانشگاه نرمال عالی پیزا
 •   دانشگاه ساپینزا رم
 •   دانشگاه پادوا
 •   دانشگاه سن رافائل
 •   دانشگاه برشا
 •   دانشگاه میلان

دکتری در ایتالیا

هزینه­ های تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری

هزینه­ های تحصیل در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است. فرایند ثبت­نام در دانشگاه­ های دولتی هزینه­ ای حدود 30 تا 50 یورو دارد و همچنین هزینه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه دولتی سالانه بین 600 تا 900 یورو می­باشد.

شهریه دانشگاه­ های خصوصی از دولتی گران­تر است و شهریه ای به مبلغ 600 تا 20000 یورو در سال می­باشد. با این که هزینه تحصیل در ایتالیا پایین است اما باید هزینه زندگی در آن کشور را نیز در نظر داشت.

دانشجویان در حین تحصیل در ایتالیا اجازه کار دارند و قادرند درصد زیادی از هزینه زندگی خود را تامین کنند. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور مبلغی بین 700 تا 100 یورو می‌باشد که این هزینه کاملا بستگی به سبک زندگی و سلیقه افراد دارد.

بورسیه ­های بین ­المللی کشور ایتالیا در مقطع دکتری

 •   بورسیه تحصیلی برخی از دانشگاه­ ها: دانشگاه­ها براساس شایستگی­ های علمی فرد مبلغی حدود 12000 تا 20000 یورو در سال به دانشجو اعطا می‌کنند.
 •   بورسیه­ های دولتی ایتالیا برای دانشجویان بین­المللی: مبلغ این بورسیه ماهانه 900 یورو است و به دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایتالیا و همچنین دانشجویان ایتالیایی در حال تحصیل در خارج از کشور اعطا می‌شود.
 •   پروژه ­های ارائه شده از جانب برخی شرکت­ ها: برخی شرکت­ها ممکن است مقداری پول برای برخی پروژه‌های دکتری اعطا کنند.
 •   بورسیه استانی ایتالیا: معروف­ترین نوع بورسیه، بورسیه استانی ایتالیا می­باشد. جهت اخذ این بورسیه باید شرایط مالی این دانشجو بررسی شود و دانشجویان می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی از این نوع بورسیه استفاده کنند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری در ایتالیا

افرادی که اهل اتحادیه اروپا نیستند و می‌خواهند از طریق تحصیل در ایتالیا به این کشور مهاجرت کنند، مدارک زیر جهت اخذ ویزا لازم است:

 •   مدارک شناسایی اعم از عکس و پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی و نامه پذیرش از یکی از دانشگاه­های ایتالیا
 •   ارائه سندی مبنی بر اثبات تمکن مالی و پرداخت هزینه­های شخصی خود از طریق اسناد بورسیه تحصیلی و یا پرینت حساب بانکی با موجودی حداقل 07/448 یورو
 •   ارائه مدرکی مبنی بر اجاره یک محل اقامت و خوابگاه در سال اول اقامت به سفارت ایتالیا
 •   پوشش بیمه­ای مناسب برای درمان و بستری در بیمارستان که هزینه این بیمه 150 یورو برای سال اول تحصیل است
 •   برنامه سفر که شامل تاریخ و شماره پرواز می­باشد
 •   کپی یا اصل مدرک مربوط به سوابق تحصیلی باید ارائه شود.

کار بعد از تمام شدن تحصیل دکتری در ایتالیا

دانشجویان بین­المللی خارج از اتحادیه اروپا می­توانند اجازه اقامت کوتاه مدت برای 6 تا 12 ماه را دریافت نمایند و پس از پیدا کردن شغل باید درخواست ویزای کاری ایتالیا را بدهند.

فارغ­ التحصیلانی که می­خواهند در کشور ایتالیا کارآفرینی کنند باید به زبان ایتالیایی تسلط کافی داشته ­باشند. لازم به ذکر است که در شهرهای بزرگ ایتالیا مانند تورین، میلان و جنوا پیدا کردن شغل آسان­تر است.

نتیجه‌گیری

سایت تحصیل در خارج همواره دانشجویان اخذ پذیرش در کشور ایتالیا را پشتیبانی می‌کند و با مشاوره انگیزشی توسط روانشناسان متخصص، بهترین راه‌حل را به آن‌ها ارائه می‌دهد.

شما با تماس با مشاوران و کارشناسان مجرب مهاجرتی این موسسه می­توانید سوالات خود را درباره مهاجرت کاری و یا تحصیلی به ایتالیا بپرسید و ابهامات ذهنی خود را برطرف کنید.

سایت تحصیل در خارج همواره در مسیر مهاجرت و رسیدن به اهداف مهاجرتی در کنار شما خواهد بود و شما را راهنمایی خواهد کرد.

سوالات متداول

دانشجویان مقاطع مختلف در ایتالیا اجازه کار دارند؟

بله، دانشجویان ضمن تحصیل در ایتالیا، مجوز 20 ساعت کار در هفته دارند و همچنین می­توانند به صورت تمام وقت در تابستان کار کنند.

دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا برای یافتن کار پس از تحصیل چه مدت وقت دارند؟

دانشجویان پس از فارغ­ التحصیلی با اخذ ویزای کوتاه مدت برای یافتن شغل، می­توانند 6 تا 12 ماه در ایتالیا اقامت داشته باشند. در صورت یافتن شغل باید برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایند.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *