مهاجرت به روسیه

5/5 - (3 امتیاز)

شرایط مهاجرت کادر درمان به روسیه

روسیه پس از پشت ­سر گذاشتن دوران کرونا، یعنی اوایل سال 2021 جهت جذب نیروی کادر درمان اقدام نموده و تغییراتی در قوانین خود به ­وجود آورد. این کشور چندین رشته علوم پزشکی به مشاغل مجاز، جهت مهاجرت کاری به روسیه اضافه­ کرده­ است.

تمام پزشکانی که در خارج از روسیه تحصیل کرده­اند، باید در آزمون وزارت بهداشت فدرالی روسیه شرکت نمایند و نمره حد نصاب را کسب کنند. طبق قوانین جدید روسیه، اخذ اقامت دائم با مهاجرت کادر درمان آسان­تر شده و متقاضی می­تواند بعد از یک­ سال کار تمام وقت، درخواست اقامت دائم دهد.

در ادامه این مقاله از موسسه معتبر تحصیل در خارج تصمیم بر این داریم که به مهاجرت کادر درمان به روسیه بپردازیم، اگر از کادر درمان هستید و به مهاجرت به روسیه فکر می­کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لیست کادر درمان مورد نیاز کشور روسیه

افرادی که در حوزه پزشکی و کادر درمان فعالیت می­کنند، به دلیل حساس بودن و سروکار داشتن با جان و زندگی انسان­ها، برای مهاجرت کاری به کشور دیگر، باید واجد شرایط خاصی باشند.

روسیه مطابق بخشنامه جذب نیرو در سال 2019 به مشاغل مربوط به درمان و پزشکی نیاز پیدا کرده­­ است؛ همچنین این کشور بعد از پیدایش و همه گیری کرونا برای اینکه شرایط را جبران کند، جهت ایجاد تغییر در بخشنامه سال 2019 اقدام نموده­ است.

لازم به ذکر است که تا قبل از سال 2019 هیچ رشته کادر درمانی، در رشته‌های مجاز دریافت ویزای کاری روسیه وجود نداشت.

جهت اطلاع از عناوین شغلی مربوط به کادر درمان مورد نیاز در روسیه، باید به بخش­نامه p۱۵۳۷ که در آپریل 2022 منتشر شد توجه کنید. مطابق این بخشنامه، 80 شغل که تا سال 2019 برای اتباع خارجی در روسیه مجاز شناخته می شوند و در لیست آپدیت فوریه 2020 به 134 نوع شغل مورد نیاز افزایش یافته بودند، در آپدیت جدید آوریل 2022 به 174 عنوان شغلی افزایش یافت. لیست گروهی از این رشته ها در ادامه برای شما آورده شده ­است:

 •       دندانپزشک
 •       روانشناس
 •       گفتار درمانگر
 •       پرستار
 •       رادیولوژیست
 •       علوم آزمایشگاهی
 •       پزشک مرکز بهداشت
 •       ماما
 •       پزشک متخصص عفونی
 •       پزشک اورولوژیست کودکان
 •       پزشک غدد درون ریز کودکان
 •       جراح کودکان
 •       پزشک بیهوشی
 •       پزشک بیماری­های خونی هماتولوژیست
 •       باکتریولوژیست
 •       پزشک انکولوژی کودکان

مطابق قانون جدید وزارت بهداشت روسیه پزشکان اطفال، پیراپزشکان، فیزیوتراپیست، چشم پزشکان، دامپزشکان، متخصصان مغز و اعصاب، باکتریولوژیست و انکولوژیست، مستلزم ارزیابی مدرک خود از طریق آزمون ورودی هستند.

حقوق کادر درمان در روسیه

بعضی از رشته های علوم پزشکی در کشور روسیه رشته های دولتی به حساب می آید، از این رو رشته­های پرستاری و پزشکی ممکن است حقوق کمی داشته­ باشند؛ یعنی طبق میانگین پایه حقوق و دریافتی کارمندان دولت روسیه، ۱۳ هزار روبل می­باشد.

لازم به ذکر است که طبق آمار اداره کار روسیه، متوسط دریافتی افرادی که در حوزه پیراپزشکی در کشور روسیه فعالیت می کنند، ماهیانه بین 39 تا 46 هزار روبل متغیر است. البته این حقوق ­ها ممکن است در شهرها و ایالت­های مختلف روسیه متفاوت باشد.

در بخش ­های فدرالی روسیه، پزشکان متخصص به طور میانگین ماهانه 109 هزار روبل، در بخش­های منطقه­ای حدود 90 هزار روبل و متخصصانی که در ارگان­های درمانی زیر نظر شهرداری ها فعالیت می کنند، میانگین حدود 57 هزار روبل حقوق می­گیرند.

نکته قابل توجه آن­که در بخش خصوصی، هم شرایط جذب نیرو و هم میزان حقوق بسیار متفاوت است. فهرست زیر بیانگر میانگین میزان حقوق دریافتی رشته های پزشکی در روسیه بطور سالیانه است:

 •       پزشک: 3120500 روبل معادل 50850 دلار آمریکا
 •       دندان­پزشک: 2435000 روبل معادل 39670 دلار آمریکا
 •       پرستار: 1092600 روبل معادل 17800 دلار آمریکا
 •       روانشناس: 1173700 روبل معادل 19120 دلار آمریکا

شرایط کاری کادر درمان در روسیه

در چند سال گذشته اشتغال در روسیه، برای افرادی که در خارج از کشور روسیه در رشته های مربوط به کادر درمان تحصیل کرده­اند، بنابر شرایطی امکان پذیر بود؛ یعنی فرد باید از طریق راه ­های دیگر مهاجرت به این کشور اقدام به اخذ اقامت موقت می کرد، چون تا سال 2015 رشته­ های کادر درمان، از مشاغل مجاز اخذ ویزای کاری به حساب نمی آمدند.

از سال 2015 دولت روسیه در راستای جذب نیروی کادر درمان، تلاش نموده تا قوانینی جهت جذب نیروی کار در این زمینه با وزارت بهداشت تنظیم نماید. در آوریل سال 2022 روسیه بسیاری از مشاغل درمانی را بعد از همه گیری کرونا، به مشاغل مجاز جهت اخذ ویزای کار اضافه کرده ­است.

مهاجرت به روسیه

سیستم اجرایی دولت فدرالی روسیه

جهت بررسی شرایط کاری کادر درمان در روسیه ابتدا باید به سیستم حکومتی این کشور توجه­ کرد. روسیه دارای حکومت فدرالی است که زیر نظر دولت مرکزی اداره می­شود. ارگان­ های مجری در اداره­ کردن سازمان­ها و مراکز عبارتند از:

 •       بخش شهرداری­ ها
 •       بخش غیر دولتی یا خصوصی
 •       بخش ایالتی که از بخش فدرال و منطقه­ای تشکیل شده­ است.

همه این بخش­ها دستورات وزارتخانه های دولت مرکزی فدرال را اجرا می­کنند و نیروهای کادر درمانی که در این سه مرکز مشغول به کار هستند، شرایط کاری متفاوتی خواهند داشت.

شهرداری­ ها و بخش­ های فدرالی چون ماهیت دولتی دارند، نیروی جذب شده مثل یک کارمند دولت در نظر گرفته می­شود و در سیستم اداری دولتی حقوق میانگین دریافت خواهند کرد.

اما افرادی که در بخش­ های خصوص مشغول به­ کار هستند، از مزایای بیشتری از جمله میانگین درآمد بالاتر که به کادر درمان تخصیص داده­ شده، برخوردار هستند.

مراحل انجام درخواست کار کادر درمان در  روسیه

همانطور که گفته شد جهت مهاجرت کادر درمان به کشور روسیه، باید در آزمون وزارت بهداشت فدرالی روسیه شرکت کرد. این آزمون را وزارت بهداشت فدرالی روسیه برای مشاغل کادر درمان برگزار می­کند و فرد در صورت کسب نمره قبولی، وارد مراحل دیگر اخذ اجازه کار در روسیه می شود.

مراحل لازم جهت اخذ اجازه کار کادر درمان در روسیه عبارت است از:

 1. تایید مدرک دانشگاهی توسط اداره آموزش روسیه
 2. کسب نمره قبولی در امتحان وزارت بهداشت فدرالی روس ازدارونازور
 3. ارائه مدرک زبان روسی و امتحان تاریخ و قوانین روسیه

مطابق بخشنامه دولتی، کلیه بخش­ها چه دولتی چه خصوصی، نباید هیچ­گونه ارجعیتی درباره جذب نیروی غیر بومی یا بومی در روسیه داشته­ باشند.

مزایای مهاجرت کادر درمان به روسیه

مطابق قوانین جدید وضع شده در روسیه، این کشور مایل به جبران کمبود نیروی درمانی خود در بخش­های ایالتی و منطقه­ ای است. در این طرح شرایط درخواست اخذ اقامت دائم برای اتباع خارجی متقاضی کار در روسیه به‌عنوان نیروی کادر درمان چنین ذکر شده که: نیروهای کادر درمانی جذب شده که در رشته هایی که در بالا گفته شد فعالیت می­کنند،

در صورتی که بتوانند یک سال در روسیه با شرایط ذکر شده کار کنند، می توانند جهت اخذ اقامت دائم و شهروندی روسیه اقدام نمایند. این قانون باعث شد که موج عظیمی از دانشجویان رشته های حوزه پزشکی در روسیه، تمایل به جذب و اخذ شهروندی این کشور پیدا کنند.

نتیجه گیری

موسسه معتبر مهاجرتی تحصیل در خارج، با داشتن سابقه ای پربار در زمینه مهاجرت از جمله کشور روسیه و داشتن ده­ها کیس موفق در زمینه اخذ ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و…، آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز می­باشد.

مشاوران و کارشناسان ما همواره جهت راهنمایی و پاسخ به سوالات شما در زمینه مهاجرت کادر درمان به روسیه آماده خواهند بود.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه روسیه برای رشته روانشناسی کدام است؟

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته روانشناسی در روسیه، دانشگاه عالی اقتصاد (HSE university) است.

آیا می‌توان پس از تحصیل در رشته روانشناسی برای اخذ اقامت قانونی اقدام کرد؟

بله، در صورت تحصیل در پایه معتبر دولتی در یکی از دانشگاه‌های دولتی روسیه و داشتن جاب آفر از یک کارفرمای روسی، این امر امکان‌پذیر است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *