5/5 - (1 امتیاز)

مهاجرت کادر درمان به آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که با مشکل افزایش شدید میانگین سنی و پیر شدن جمعیت خود مواجه است. همین مسئله باعث شده تا این کشور با کمبود نیروی انسانی در بخش کادر درمانی رو‌به‌رو شود.

با در نظر گرفتن روند افزایش میانگین سنی این کشور و همچنین باتوجه‌ به سیستم خدمات بهداشتی و درمانی آلمان، نیاز به کادر درمانی مجرب به‌ طور روزافزون در این کشور افزایش می‌یابد.

طبق آمار در حال حاضر کشور آلمان 80 هزار پرستار نیاز دارد. این حجم از جذب نیرو  فرصت بسیار خوبی را برای مهاجرت کادر درمان به این کشور فراهم کرده است.

برای مهاجرت به‌عنوان کادر درمان به این کشور لازم است که آزمون معادل‌سازی را پشت سر بگذاريد و همچنین مجوز کار در آلمان را کسب کنید. از آنجایی که کادر درمان دائماً با بیماران و دیگر افراد در ارتباط هستند؛ لازم است که تسلط کامل به زبان این کشور داشته باشید.

برای مهاجرت به‌عنوان کادر درمان به کشور آلمان لازم است که مدرک آزمون Testdaf و یا DSH را دریافت کنید. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه باشید تا با چگونگی مهاجرت تحت عنوان کادر درمان به آلمان آشنا شوید.

اطلاعات کلی راجب مهاجرت کادر درمان به آلمان

آلمان از کشورهای پرطرفدار بین علاقه‌مندان به مهاجرت است. این کشور از بهترین انتخاب‌ها برای کادر درمان به‌حساب می‌آید، زیرا علاوه بر این که حقوق خوبی به کادر درمان در این کشور پرداخت می‌شود، فرصت بسیار خوبی برای زندگی کردن در یک کشور جهان اولی و توسعه یافته است.

مقامات و مسئولان مرتبط به حوزه بهداشت و سلامت در کشور آلمان خدمات بسیار خوبی به کارکنان این حوزه ارائه می‌دهند تا این افراد با بیشترین کیفیت ممکن کار کنند.

قبل از اینکه شما برای ویزای جستجوی کار در آلمان اقدام کنید؛ باید تسلط خود را به زبان آلمانی اثبات کنید تا مقامات این کشور مطمئن شوند که شما توانایی برقراری تعامل با بیماران را دارید.

کادر درمان مورد نیاز آلمان

کشور آلمان به‌صورت سالانه لیست مشاغلی را که می‌خواهد از دیگر کشورها جذب نماید، اعلام می‌کند. در سال 2022 طبق اعلام کشور آلمان، این کشور در حوزه درمان نیاز به پرستار، پزشک خانواده، پزشک، دستیار پرستار و علوم آزمایشگاهی داشته است.

در صورت داشتن تخصص در هر یک از این زمینه‌ها، شما می‌توانید برای ویزای کاری خود اقدام کنید. از آنجایی که این کشور به تخصص شما نیاز دارد، همکاری بسیار خوبی با شما در طی پروسه اخذ ویزا، پاسپورت و اقامت خواهد کرد.

موقعیت شغلی شرایط استخدام حقوق
کادر بهداشت و درمان پذیرش خانوم و آقا طبق وزارت کار آلمان
متخصص داخلی و سالمندان پذیرش خانوم و آقا بر اساس تجربه و مهارت
متخصص داخلی پذیرش خانوم و آقا بر اساس تجربه و مهارت
متخصص و دستیار پزشک در رادیولوژی پذیرش خانوم و آقا با توجه به مهارت و سابقه کار
پرستار پذیرش خانوم و آقا طبق وزارت کار آلمان

 

شرایط لازم برای مهاجرت کادر درمان به آلمان

برای مهاجرت به‌عنوان کادر درمان لازم است که واجد یک سری شرایط باشید. باید توجه داشته باشید که کشور آلمان به دنبال جذب نیروی جوان می‌باشد؛

پس باید سعی کنید تا در جوانی برای مهاجرت به‌عنوان نیروی کار به این کشور اقدام کنید تا شانس شما برای مهاجرت افزایش پیدا کند. شرایط لازم برای مهاجرت کادر درمان به آلمان به شرح زیر است:

 •   ارائه مدرک دانشگاهی معادل با مدارک تحصیلی در کشور آلمان (برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا)
 •   اثبات تسلط به زبان آلمانی حداقل در سطح B2
 •   داشتن حداقل دو سال سابقه کاری
 •   سلامت کامل بدنی
 •   عدم سوء پیشینه
 •   سن کمتر از ۴۳ سال

کسب مجوز کار برای کادر درمانی در آلمان

برای اینکه بتواند به‌عنوان کادر درمان در کشور آلمان شروع به کار  کنید؛ لازم است که مجوز کادر درمان را دریافت کنید. این مجوز را با نام گواهی ارائه خدمات درمانی در آلمان می‌شناسند.

برای گرفتن این مجوز لازم است که در سایت بهداشت مقامات عالی ایالت فدرال کشور آلمان نام‌نویسی کنید و پروسه گرفتن مجوز را در این سایت پیگیری کنید.

مجوز کار کادر درمان برای ایرانی‌ها

در صورتیکه شما در اتحادیه اروپا،  نروژ، لیختن‌اشتاین و سوئیس تحصیل نکرده‌اید و تحصیلات خود را در خارج از اتحادیه اروپا به پایان رسانده‌اید، لازم است که تحصیلات و دانش خود را با تحصیلات آلمانی معادل‌سازی کنید.

در صورتیکه مسئولین مرتبط به این بخش تشخیص دهند که تحصیلات شما معادل با تحصیلات آلمانی نیست؛ لازم است که آزمون ارزیابی و معادل‌سازی را پشت سر بگذارید تا مجوز کار کادر درمان را کسب کنید. از آنجایی که اکثر ایرانی‌ها تحصیلات خود را در خارج از اتحادیه اروپا گذرانده‌اند، باید در این آزمون شرکت کنند.

مجوز کار کادر درمان برای ساکنان اتحادیه اروپا

اگر شما در داخل اتحادیه اروپا تحصیل کرده‌اید؛ در اولین مرحله باید مدرک خارجی شما در کشور آلمان مورد تایید باشد و معادل مدارک آلمانی به‌شمار آید. تحصیلات این افراد معمولاً در کشور آلمان به رسمیت شناخته می‌شود و می‌توانند مجوز کار کادر درمانی را دریافت کرده و شروع به کار کنند.

معادل‌سازی مدارک پرستارهای خارجی در آلمان

همان‌طور که در بالاتر اشاره شد، زمانی که شما مدرک خود را در خارج از کشور آلمان دریافت کرده باشید، نیاز دارید که مدرک خود را با تحصیلات آلمانی معادل‌سازی کنید.

این که مدرک شما را معادل مدارک آلمانی بشناسند؛ وابسته به مسئولین و قوانین هر ایالت در آلمان متفاوت می‌باشد و تصمیم نهایی در این مورد را مقامات‌ آلمانی می‌گیرند.

برای کار به‌عنوان پرستار در آلمان لازم است مدارک زیر را به ایالتی که می‌خواهید در آن مشغول به کار شوید، ایمیل کنید تا در مورد معادل‌سازی مدارک شما و یا عدم معادل بودن مدارک شما با مدرک آلمانی تصمیم‌گیری شود.

 •   ریزنمرات تمامی مقاطع تحصیلی
 •   گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و قضایی
 •   ترجمه گواهی‌های سابقه کار
 •   گواهی مهارت زبان آلمانی حداقل مدرک B2
 •   ترجمه مدرک تحصیل پرستاری
 •   گواهی پزشکی برای سلامت جسمانی کامل
 •   دقیق و بروز شده مدرک CV
 •   گواهینامه‌های دبیرستان
 •   گذرنامه

اگر مدارک شما رد شد و معادل با مدرک آلمانی شناخته نشد؛ لازم است که در دوره‌های آموزش رشته پرستاری در این کشور شرکت کنید. این نوع آموزش به‌عنوان آموزش حرفه‌ای شناخته می‌شود و حدود 2 الی 3 سال طول می‌کشد.

پس از پشت سر گذاشتن این دوره شما باید در آزمون ویژه پرستاری شرکت کنید. در صورت قبولی در این آزمون می‌توانید به‌عنوان پرستار در کشور آلمان شروع به فعالیت کنید.

آزمون یاد شده داری سه بخش شفاهی، کتبی و عملی است که پس از قبولی در آن، مجوز دولتی برای کار به‌عنوان پرستار به شما تعلق می‌گیرد.

معادل‌سازی مدارک پزشکان خارجی در آلمان

پزشکانی که در کشورهای در حال توسعه و یا توسعه یافته دیگری غیر از آلمان تحصیل کرده‌اند و قصد ادامه کار در کشور آلمان را دارند، برای اینکه بتوانند مجوز طبابت و همچنین اجازه کار در آلمان را دریافت کنند؛

باید دانش و تخصصی مطابق با چارچوب‌ها و استانداردهای تعیین شده توسط کشور آلمان داشته باشند. بنابراین پزشکان برای معادل‌سازی دانش و تخصص خود باید در آزمون معادل‌سازی تحصیلات پزشکی در کشور آلمان شرکت کنند.

این آزمون دارای دو بخش بالینی و شفاهی است و هر شرکت‌ کننده حداکثر دو بار می‌تواند شانس خود را برای قبولی در این آزمون امتحان نماید. در این آزمون توجه زیادی به موضوعات داخلی و جراحی شده است و اکثر پرسش‌ها حول این موضوعات می‌باشد.

سوالات بین‌رشته‌ای راجب دارو درمانی، پزشکی اورژانس، روش‌های مختلف تصویربرداری و مسائل حقوقی مرتبط با عمل پزشکی نیز در این آزمون وجود دارد. برای شرکت در این آزمون بهتر است که 6 ماه مانده به آزمون در خواست خود را به ایالت و یا دولت منطقه مورد نظر ارسال کنید.

حقوق کادر درمان در آلمان

درآمد حوزه سلامت در کشور آلمان به فاکتورهای مختلفی وابسته است. میزان سابقه کار و سطح تحصیلات فرد از اصلی‌ترین فاکتورها برای تعیین میزان درآمد است.

حقوق یک پرستار در آلمان بین 1340 یورو تا 4620 یورو متغیر می‌باشد. در مورد پزشکان و دندان‌پزشکان میزان حقوق بین 3 تا 6 هزار یورو در ماه است. همچنین میانگین حقوق سالانه یک متخصص در این کشور 80 هزار یورو است.

مشاغل درآمد مشاغل درآمد
رادیولوژیست 9790 یورو تکنسین بیهوشی 3,940 یورو
تکنسین رادیولوژی 4,330 EUR متخصص بیهوشی 11800 یورو
پرستار 2,840 تا 3700 متخصص قلب و عروق 14700 یورو
متخصص مراقبت از پوست 5,610 یورو فیزیوتراپیست 5,880 یورو
سونوگرافی 4,270 یورو روانشناس بالینی 11400 یورو
جراح 11000 – 15700 تکنسین دندانپزشکی 2,360 یورو
دستیار جراحی 3690 یورو دندانپزشک 8660 یورو
اورولوژیست 13200 یورو متخصص پوست 10600 یورو
بینایی سنجی 3,400 یورو متخصص تغذیه 7,210 یورو

هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان

هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان به فاکتور های زیادی بستگی دارد. با شناخت این فاکتورها و محاسبه تقریبی هزینه‌ ها می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که مهاجرت شما به آلمان امکان‌پذیر است یا خیر. به‌طور کلی هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان به‌n صورت زیر است

موضوع هزینه مورد نیاز
خرید خانه بین 2000 تا 6000 یورو
دریافت ویزا هزینه ویزا از 35 یورو شروع شده و با زمان حضور در آلمان افزایش می‌یابد.
هزینه خورد و خوراک روزانه 7 یورو
ماهانه 200 یورو
معادل‌سازی مدارک 485 یورو

نتیجه‌گیری

کشور آلمان از کشورهای سطح اول و توسعه یافته است. میانگین سنی بالای افراد این کشور، باعث شده تا سالانه تعدادی زیادی کادر درمان از دیگر کشورها جذب کنند.

حقوق بالای کادر درمان باعث شده تا مهاجرت به‌عنوان کادر درمان به آلمان فرصت خوبی برای یک زندگی ایده‌آل باشد. شما می‌توانید سؤالات خود را در این زمینه از مشاوران سایت تحصیل در خارج بپرسید.

سؤالات متداول

هر شخص چند بار می‌تواند در آزمون معادل‌سازی تحصیلات پزشکی در آلمان شرکت کند؟

هر فرد حداکثر دو بار حق شرکت در این آزمون را دارد‌.

حداکثر سن برای اقدام به مهاجرت در آلمان به‌عنوان کادر درمان چقدر است؟

حداکثر سن 43 سال است؛ اما هرچه در سنین کمتر اقدام کنید شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *