5/5 - (1 امتیاز)

شرایط تحصیل در روسیه پزشکی 

پزشکی در روسیه، بدون آزمون و مدرک زبان شرایط و هزینه ها، کیفیت آموزشی دانشگاه‌های روسیه در رشته پزشکی و اعتبار بالای مدرک پزشکی اعطا شده از سوی این دانشگاه‌ها در سطح جهانی، بسیاری از افراد را به سمت تحصیل در کشور روسیه سوق داده است‌.

هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل در روسیه، عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های دشوار و پرریسک از جمله مزیت‌های تحصیل رشته پزشکی در این کشور می‌باشند.

دانشگاه‌های کشور روسیه به دلیل استفاده از آخرین فناوری‌ها و امکانات روز دنیا، نظام آموزشی موفق و کیفیت بالا، جایگاه ویژه‌ای در بین علاقه‌مندان خارجی تحصیل در رشته پزشکی به دست آورده‌اند. علاوه‌براین اخذ ویزای روسیه به راحتی امکان‌پذیر است.

در ادامه مقاله اطلاعات کلی در رابطه با تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور روسیه، شرایط، مدارک و غیره را برای شما عزیزان شرح خواهیم دادگ پس با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در روسیه

کشور روسیه برای علاقه‌مندان تحصیل در رشته پزشکی، محیطی چند فرهنگی فراهم کرده است. برنامه درسی دانشگاه‌های این کشور هر ساله بر اساس استانداردهای بین‌المللی به‌روز می‌شوند.

دانشجویان حین تحصیل در رشته پزشکی، برای شرکت در کنفرانس‌ها و سمینارهای دانشگاه‌های مختلف تشویق می‌شوند، تا تجربه و دانش بیشتری در حوزه پزشکی کسب کنند.

طول دوره تحصیلی رشته پزشکی در دانشگاه‌های کشور روسیه 6 الی 7 سال طول می‌کشد. جالب است بدانید که اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته پزشکی نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ندارد.

دوره تحصیلی پزشکی در کشور روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می‌شود. تسلط به زبان روسی برای دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که دانشجویان پزشکی باید حین تحصیل و فعالیت در بیمارستان و کلینیک با بیماران ارتباط برقرار کنند.

بیش از 50 کالج و دانشگاه پزشکی در کشور روسیه تحت نظارت وزارت بهداشت عمومی فدراسیون روسیه به پرورش دانشجویان علاقه‌مند تحصیل در رشته پزشکی می‌پردازند‌. مدرکی که توسط این دانشگاه‌ها به فارغ‌التحصیلان پزشکی ارائه می‌شود در مجامع جهانی و یونسکو دارای اعتبار و شناخته‌ شده است.

روسیه اولین کشور در جهان بود که دانشکده پزشکی برای بیماران کودک در دانشگاه علوم‌ پزشکی آن افتتاح شد. علاوه‌براین دانشکده زیست‌ پزشکی نیز برای اولین بار در این کشور تاسیس شد. همچنین بزرگ‌ترین اکتشافات پزشکی نیز در روسیه انجام می‌شود.

تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان در دانشگاه‌های کشور روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان‌پذیر است. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی به زبان روسی، باید در دوره‌های آمادگی به نام پادفک شرکت کنند.

در این دوره، علاوه‌بر آموزش زبان روسی، پیش‌نیازهای تحصیل دانشگاهی نیز ارائه می‌شود. طول این دوره آموزشی بین 3 تا 9 ماه طول می‌کشد. پس از اتمام دوره آمادگی پادفک، افراد می‌توانند با شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی در رشته پزشکی به تحصیل بپردازند.

دانشگاه‌های برتر کشور روسیه جهت تحصیل در رشته پزشکی

دانشگاه‌های پزشکی در روسیه از کیفیت بالایی برخوردارند و از برنامه درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند. روسیه برای دانشجویان بین‌المللی زیرساخت‌های با‌کیفیتی جهت داشتن یک زندگی راحت فراهم کرده است.

این کشور توجه دقیقی به استانداردهای مربوط به کیفیت پزشکی دارد. به‌طوری که 17 دانشگاه روسیه، رتبه‌های جهانی زیر 500 را به خود اختصاص داده‌اند.

در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگو، دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ، دانشگاه ایالتی تومسک، دانشگاه ایالتی لومونوسوف، دانشگاه پاولو، دانشگاه سچینوا روسیه، دانشگاه رودن و دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک وجود دارند.

دانشجویانی که در هر یک از این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، پس از اتمام فارغ‌التحصیلی می‌توانند به کشور ایران برگردند و مدرک خود را معادل‌سازی کنند.

اسامی 5 دانشگاه برتر که توانسته‌اند در رده‌بندی جهانی رتبه زیر 500 را به خود اختصاص دهند به شرح زیر می‌باشند:

 • دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگو
 • دانشگاه لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه سن پترزبورگ
 • دانشگاه سچینوا
 • دانشگاه پاولوف

دانشجویانی که موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی یا MBBS از دانشگاه‌های کشور روسیه شوند، به راحتی در بیمارستان‌های برتر سایر نقاط جهان می‌توانند طبابت انجام دهند. زیرا مدرک فارغ‌التحصیلی پزشکی از دانشگاه‌های روسیه از نظر سازمان‌های علم‌سنجی و رتبه دهی بسیار معتبر و شناخته شده هستند.

سالانه افراد زیادی از کشورهای هند، پاکستان، ایران، بنگلادش، نپال و غیره برای تحصیل در رشته پزشکی به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند.

تحصیل رایگان در دانشگاه برای متقاضیان رشته پزشکی وجود دارد. برای این منظور بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. اما به‌طور معمول افراد کمی این بورسیه‌ها را دریافت می‌کنند، چرا که هزینه زندگی و تحصیل در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است.

شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر کشور روسیه عبارتند از:

 • دانشگاه لومونوسوف مسکو 510980 روبل روسیه
 • دانشگاه سچینوا 4753000 روبل روسیه
 • دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگو 460000 روبل روسیه
 • دانشگاه پاولو 300 الی 383650 هزار روبل روسیه
 • دانشگاه سن پترزبورگ 357100 روبل روسیه

ملزومات ورود به رشته پزشکی در روسیه

کشور روسیه به دلایل مختلف از جمله هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل، یکی از مقاصد محبوب برای متقاضیان بین‌المللی جهت تحصیل در رشته‌های مختلف مانند پزشکی است.

به دلیل افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه، تدریس رشته پزشکی در دانشگاه‌های این کشور به دو زبان انگلیسی و روسی انجام می‌شود. با این حال به متقاضیان این رشته توصیه می‌شود که در کنار زبان انگلیسی، تسلط نسبی به زبان روسی نیز داشته باشند. چرا که در تعاملات آن‌ها با بیماران در حین تحصیل تاثیرگذار است.

دانشگاه‌های روسیه برای سایر افراد خارجی امکان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را فراهم کرده‌اند. پذیرش در هر یک از این دوره‌ها نمره خاصی نیاز ندارد و متقاضیان تنها با داشتن معدل مناسب و انتخاب دانشگاه می‌توانند تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کنند.

مدارک لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های کشور روسیه عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • ریز نمرات تحصیلی
 • مدارک هویتی
 • نتیجه آزمایش HIV
 • عکس

هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های روسیه

تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه در کنار هزینه‌های پایین زندگی از کیفیت بالایی برخوردار است. شهریه دانشگاه‌های روسیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند همانند سایر دانشجویان روسی از مزیت‌های مختلف بهره‌مند می‌شوند. علاوه‌براین برخی از دانشگاه‌های کشور روسیه برای دانشجویان ممتاز در میزان شهریه تخفیفی قائل می‌شوند. میانگین شهریه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های روسیه بین 190 تا 510 هزار روبل روسیه متغیر است.

کار پس از فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی دانشگاه‌های روسیه

دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی خود، به مدت یک سال فرصت دارند تا در کشور روسیه شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند. تسلط به زبان روسی برای این دسته از افراد ضرورت دارد.

افراد می‌توانند با اخذ اقامت موقت روسیه، در این کشور در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوند. برای دریافت اقامت روسیه می‌توانید از طریق ویزای کار روسیه یا سایر ویزاها اقدام کنید.

درآمد پزشکان در کشور روسیه بسته به مهارت و شهر محل سکونت متفاوت است. به‌طور کلی میانگین درآمد پزشکان در کشور روسیه بین 2930000 تا 3000000 میلیون روبل روسیه متغیر می‌باشد.

تحصیل تخصص پزشکی در روسیه

دوره تخصصی پزشکی در دانشگاه‌های کشور روسیه 3 الی 4 سال طول می‌کشد. این دوره به زبان روسی ارائه می‌شود و برای ورود به آن، شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی الزامی می‌باشد. در طول این دوره تحصیلی به دانشجویان حقوقی پرداخت نمی‌شود‌.

متقاضیان تحصیل تخصصی پزشکی در دانشگاه‌های روسیه، در صورتی که مدرک پزشکی عمومی خود را از کشوری به غیر از روسیه اخذ کرده باشند، باید برای شرکت در دوره تخصص پزشکی دیپلم آبی یا ناسترفیکاتسیا را گذرانده باشند.

هر فرد برای تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های روسیه ملزم به اخذ این دیپلم است تا مدرکش مورد تایید وزارت آموزش روسیه قرار بگیرد.

مزیت‌های تحصیل رشته پزشکی در روسیه

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور روسیه از مزایای ویژه‌ای برخوردار است. از جمله این مزایا عبارتند از:

 • امکانات با کیفیت و مدرن دانشگاه‌های علوم‌پزشکی
 • مورد تایید بودن مدارک پزشکی توسط سازمان‌های UNESCO، Who و غیره
 • اعتبار بین‌المللی مدارک پزشکی اعطا شده توسط دانشگاه‌های روسیه
 • محیط تحصیلی امن و مطمئن
 • اخذ راحت ویزای دانشجویی و بیمه درمانی
 • شهریه پایین جهت تحصیل در رشته پزشکی
 • هزینه‌های پایین زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی
 • تدریس دروس دانشگاهی به دو زبان انگلیسی و روسی

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت تحصیل در خارج اطلاعات لازم در رابطه با تحصیل پزشکی در این کشور را برای شما عزیزان شرح دادیم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با رزرو وقت از مشاوران مجموعه سایت تحصیل در خارج ارتباط برقرار کنید. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید واقع شود.

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در رشته پزشکی برای متقاضیان بین‌ المللی وجود دارد؟

تحصیل رایگان در رشته پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر نمی‌باشد. اما هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه‌های روسیه نسبت به سایر کشورها بسیار کمتر است.

آیا دانشجویان می‌توانند حین تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به کشور خود یا سایر کشورهای دیگر مهاجرت کنند؟

خیر. تا پیش از اتمام دوره تحصیلی دانشجویان نمی‌توانند واحد‌های خود را معادل سازی کنند و به کشور دیگری منتقل شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *