پزشکی در ایتالیا

5/5 - (3 امتیاز)

پزشکی در ایتالیا، پذیرش از بهترین دانشگاها

امروزه بسیاری از افراد جهت تحصیل در رشته پزشکی به کشور ایتالیا مهاجرت می‌کنند؛ چرا که تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا همانند رشته دندانپزشکی، به دلایل مختلف از جمله هزینه پایین، کیفیت بالای آموزش و تحصیل به زبان انگلیسی بسیار محبوب است.

شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های کشور ایتالیا آزمون آی مت نام دارد و کسب حداکثر نمره 90 در این آزمون،  برای متقاضیان بین‌المللی جهت تحصیل در رشته پزشکی ضروری است. طول دوره تحصیلی رشته پزشکی در کشور ایتالیا 6 سال  است که شامل دوره‌های تئوری و بالینی می‌باشد‌.

در ادامه اطلاعاتی در زمینه تحصیل پزشکی دانشگاه‌های کشور ایتالیا برای شما بیان می‌کنیم، پس با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید.

درباره تحصیل رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا

به‌طور کلی انتخاب کشور ایتالیا جهت تحصیل در رشته پزشکی از مزایای ویژه‌ای برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به هزینه پایین شهریه اشاره کرد.

جهت ورود به کشور ایتالیا و اخذ پذیرش دانشگاه‌های آن برای تحصیل، لازم است که متقاضی در ابتدا ویزای تحصیلی را دریافت و برخی مدارک را نیز ارائه دهد. مدارک مورد نیاز بسته به شرایط هر شخص متفاوت است.

به‌صورت کلی دریافت اقامت تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا طی دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول متقاضی باید مدارک لازم را برای اخذ اقامت خود به مرکز مربوطه ارائه دهد.

طی مرحله دوم در صورتی که فرد متقاضی نامه پذیرش دریافت کند، برای دریافت ویزا لازم است که فرم و مدارک خواسته شده را به دولت این کشور تحویل دهد.

اعتبار مدرک پزشکی ایتالیا

با وجود اینکه برخی کشورها قوانین خاصی برای به رسمیت شناختن مدرک پزشکی دارند، اما دیپلمی که دانشجویان از دانشگاه ایتالیا دریافت می‌کنند در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای غیر اروپایی به رسمیت شناخته می‌شود.

شرایط لازم جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا

پذیرش متقاضیان بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا به دو شرط زیر وابسته است:

 1. کسب نمره قبولی در آزمون IMAT یا آزمون مختص دانشگاه‌های خصوصی
 2. گذراندن 12 سال تحصیل در مدرسه

اگرچه بسیاری از دانشگاه‌های کشور ایتالیا ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل را برای شرکت در آزمون آی مت ضروری نمی‌دانند، اما بهتر است که متقاضیان حداقل مدرک b2 زبان انگلیسی را دریافت کنند.

برای تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی علاوه‌بر دو شرط فوق، لازم است که مدارک دیگری نیز به دانشگاه ارائه شود.

در صورتی که متقاضیان تمایل دارند تحصیلات پزشکی خود را به زبان ایتالیایی سپری کنند، علاوه‌بر گذراندن تحصیلات 12 ساله، باید مدرک تسلط به زبان ایتالیایی با حداقل سطح b2 آزمون CILS را داشته باشند و همچنین در آزمون آی مت که به زبان ایتالیایی برگزار می‌شود، شرکت کنند.

دانشکده‌های پزشکی انگلیسی برخلاف دانشکده‌های پزشکی ایتالیایی، در تعداد محدودی از دانشگاه‌ها وجود دارند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا شرایط سنی خاصی ندارد‌، اما متقاضی باید حداقل سن 17 سال داشته باشد. همچنین برای افزایش شانس پذیرش‌، بهتر است که سن افراد کمتر از 30 سال باشد‌.

بهترین دانشکده پزشکی در ایتالیا

برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در کشور ایتالیا به ترتیب عبارتند از:

دانشگاه رتبه
دانشگاه میلان 29
دانشگاه بولونیا 71
دانشگاه ساپینزا رم 116
دانشگاه فلورانس 124
دانشگاه تورین 148
دانشگاه پیزا 180

آزمون‌های ورودی دانشکده‌های پزشکی ایتالیا

همانگونه که پیش از این بیان کردیم، داوطلبان تحصیل در رشته‌ پزشکی دانشگاه‌های کشور ایتالیا باید در آزمون آی مت یا آزمون مختص دانشگاه‌های خصوصی نمره قبولی را به دست آورند. این آزمون‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • آزمون IMAT

شرکت در آزمون آی مت یا همان آزمون پذیرش بین‌المللی پزشکی که متشکل از 60 سوال به زبان انگلیسی است، برای هر یک از متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی ضرورت دارد.

در این آزمون که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، داوطلبان 100 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات پاسخ دهند. نتایج نهایی درخواست دانشجویان پس از بررسی امتیاز به دست آمده در آزمون آی مت اعلام می‌شود.

حداقل نمره مورد قبول در آزمون آی مت 90 است. زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی، فرهنگ عمومی و استدلال منطقی مباحث مربوط به آزمون IMAT هستند. هزینه لازم جهت شرکت در این آزمون حدود 130 یورو است.

 • آزمون دانشگاه‌های خصوصی

هر یک از این دانشگاه‌ها معمولا آزمون مخصوص به خود را دارند. برای کسب اطلاعات در این زمینه علاوه‌بر بررسی صفحه موردنظر در وب‌سایت دانشگاه، می‌توانید با کارشناسان مجموعه سایت تحصیل در خارج ارتباط برقرار کنید. برخی از این آزمون‌ها عبارتند از:

 • آزمون پذیرش آموزش پزشکی انگلیسی UniCamillus
 • آزمون ورودی جهت تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه سن رافائل
 • آزمون پذیرش آموزش پزشکی انگلیسی HUMATE
 • آزمون ورودی دانشکده پزشکی دانشگاه کاتولیکا

مراحل ثبت‌نام پزشکی در ایتالیا

جهت ثبت‌نام در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا لازم است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. اطمینان از برآورده کردن تمامی شرایط مورد نیاز
 2. آماده سازی مدارک
 3. ثبت‌نام در آزمون IMAT از طریق وب‌سایت Universitaly
 4. شرکت در آزمون انتخابی
 5. بررسی نتایج و رتبه به دست آمده در آزمون
 6. ثبت‌نام در دانشکده پزشکی ایتالیا در صورت کسب نمره قبولی آزمون آی مت

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی

آزمون پزشکی توسط 13 دانشکده دولتی در ایتالیا که در گروه 500 دانشکده برتر جهان نیز قرار دارند، به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. در صورتی که داوطلبان در این آزمون نمره قبولی را به دست آورند، می‌توانند در سایر نقاط کشور ایتالیا به تحصیل بپردازند.

جهت تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا علاوه‌بر نمره قبولی آزمون آی مت، باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 یا تافل با حداقل نمره 78 را نیز ارائه دهید.

البته به دلیل ارتباط با بیماران در طول فرایند آموزش بالینی، تسلط به زبان ایتالیایی نیز اهمیت دارد. زیرا در صورت ناتوانی در صحبت کردن به زبان ایتالیایی شانسی برای پزشک شدن نخواهید داشت.

دانشگاه‌های ایتالیا برای پیشگیری از مشکلات ارتباطی دانشجویانی که تحصیلات خود را به زبان انگلیسی سپری می‌کنند، در سال‌های اول تحصیل دوره‌های رایگان آموزش زبان ایتالیایی ارائه می‌دهد.

آموزش پزشکی در ایتالیا علاوه‌بر دانشگاه‌های دولتی در برخی از دانشگاه‌های خصوصی نیز برگزار می‌شود که از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی برخوردار می‌باشد. میانگین شهریه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های انگلیسی زبان سالیانه حدود 1200 یورو است.

تعدادی از دانشگاه‌های خصوصی که آموزش پزشکی در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود عبارتند از:

 • دانشگاه Humanitas در شهر میلان
 • دانشگاه سن رافائله در شهر میلان
 • دانشگاه Camillus در شهر رم
 • دانشگاه کاتولیکا در شهر رم

مطابق با آخرین رتبه‌بندی اعلام شده از Times Higher Education، بهترین دانشگاه‌های پزشکی که تدریس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه ویتا-سلوت سان رافائل
 • دانشگاه ناپل فدریکو دوم
 • دانشگاه میلان-بیکوکا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه اینسوبریا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه پادوا

تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی

متقاضیان تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی‌، می‌توانند در یکی از 40 دانشگاه مختلفی که این رشته را ارائه می‌دهند به تحصیل بپردازند. ظرفیت پذیرش دانشجویان در هریک از دانشگاه‌ها بسته به شرایط، هر ساله متفاوت است.

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل دارند تحصیل پزشکی خود را به زبان ایتالیایی بگذرانند، لازم است در ابتدا با شرکت در دوره‌های آموزشی زبان ایتالیایی که شامل 3 ترم کلاس می‌باشد، آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون زبان ایتالیایی را برای کسب مدرک معتبر به ‌دست آورید.

این آزمون هر سال در ماه آذر برگزار می‌شود. پس از قبولی در آزمون زبان ایتالیایی، مدرک معتبری از سوی سفارت ایتالیا به شما اعطا می‌شود. پس از طی این فرایند، متقاضیان می‌توانند در دانشگاه انتخابی خود در کشور ایتالیا در آزمون ورودی پزشکی شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک زبان

داوطلبان برای تحصیل در رشته پزشکی بدون ارائه مدرک زبان، باید به‌گونه‌ای اثبات کنند که تحصیلات پیشین خود را در آموزشگاه‌های انگلیسی زبان گذرانده‌اند و یا زبان مادری آن‌ها انگلیسی است. در غیر این صورت باید در دوره‌های آموزشی زبان شرکت و مدرک معتبر کسب کنند.

تخصص پزشکی در ایتالیا

به دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی 6 ساله و شرکت در تمامی دوره‌های کارآموزی یک مدرک معتبر فارغ‌التحصیلی و یک عنوان MD اعطا می‌شود. این دسته از فارغ‌التحصیلان می‌توانند بدون هیچ‌گونه وظیفه اجباری برای ادامه تحصیل، در آزمون تخصص پزشکی شرکت کنند.

این آزمون که از اصلی‌ترین معیارهای مورد بررسی برای تخصص است، شامل تعدادی سوال چند گزینه‌ای به زبان ایتالیایی است. ارسال درخواست برای بیمارستان‌های ایتالیا جهت گذراندن دوره تخصص که بین 4 تا 5 سال طول می‌کشد، به نمره‌ای بستگی دارد که در این آزمون به دست می‌آورید.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا متغیر و بین 156 تا 3500 یورو است. درآمد خانواده دانشجو در تعیین هزینه شهریه نقش دارد. در صورتی که درآمد خانواده دانشجو سالانه کمتر از 23000 یورو باشد، میزان شهریه پرداختی 156 یورو در نظر گرفته می‌شود.

دانشجویانی که درآمد خانواده خود را اعلام نکنند، باید بالاترین میزان شهریه که حدود 3500 یورو است را پرداخت کنند. همچنین اگر دانشجو حداقل به مدت 2 سال جدا از خانواده خود زندگی کند، درآمد وی برای مشخص کردن میزان شهریه در نظر گرفته می‌شود.

میزان شهریه دانشگاه‌های خصوصی کشور ایتالیا متفاوت و بین 15000 الی 20000 یورو متغیر است. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور ایتالیا تفاوت چندانی در رابطه با کیفیت آموزشی ندارند و شهریه بالا دلیلی برای سنجش کیفیت آموزشی نمی‌باشد.

بورسیه تحصیلی پزشکی در ایتالیا

اگر چه هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد اما برخی دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

برخی از بورسیه‌های ارائه شده توسط دولت ایتالیا برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بورسیه ‌بین‌المللی دانشگاه پاویا: ارزش حدود ۸٬۰۰۰ یورو
 • بورسیه تحصیلی  EDISU Piedmont: مسکن
 • بورسیه دولتی MACI : ارزش ۹٬۰۰۰ یورو
 • بورسیه بولونیا: ارزش ۱۱٬۰۰۰ یورو
 • بورسیه دولتی  DSU: ارزش ۶٬۰۰۰

پزشکی در ایتالیا

کار پس از اتمام دوره تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا

برای ورود به حرفه پزشکی لازم است که دانشجویان مدرک دکترا پزشکی یا همان  M. D را دریافت کرده باشند. با در دست داشتن این مدرک قبل از صدور مجوز پزشکی، فارغ‌التحصیلان باید علاوه‌بر یک دوره کارآموزی 1 ساله به مدت 3 سال در محیطی پزشکی اقامت داشته باشند.

در صورتی که پزشک متخصص تصمیم به ادامه تحصیل داشته باشد، باید 1 الی 3 سال آموزش اضافی را نیز بگذراند.

برای ورود به حرفه پزشکی در کشور ایتالیا داشتن مجوز پزشکی ضرورت دارد. لازم به ذکر است کار پیدا کردن در کشور ایتالیا با دشواری‌هایی روبه‌رو می‌باشد.

اما از آنجایی که مدرک ارائه شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا در سراسر اتحادیه اروپا دارای اعتبار است، نگرانی در این مورد جایز نیست.

درآمد پزشکان در ایتالیا

حداقل درآمد یک پزشک عمومی در کشور ایتالیا ماهانه 3150 یورو و حداکثر 14500 یورو است. به دلیل تفاوت بالا در میزان حقوق و پزشکان متخصص، نمی‌توان میانگین درآمد آن‌ها را بیان کرد.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان ایرانی جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا ملزم هستند مدارک زیر که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ترجمه شده‌اند ارائه دهند:

 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی آیلتس یا تافل با حداقل نمره قبولی و مدرک تسلط به زبان ایتالیایی حداقل با سطح B2
 • گواهی تمکن مالی حداقل به مبلغ 5824.91 یورو در سال
 • بیمه درمانی 150 یا 171 دلار برای سال اول تحصیل
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • فرم تکمیل شده مربوط به ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • کپی برنامه سفر
 • گذرنامه معتبر
 • عکس پرسنلی

مزایای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا از مزایای فراوانی برخوردار است. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • فرصتی برای زندگی در یک کشور توسعه یافته و توریستی
 • امکان انجام کار دانشجویی حین تحصیل در دانشگاه
 • هزینه‌های کم و بورسیه‌های متنوع
 • فرصت آموزش به زبان انگلیسی
 • تحصیل در محیط بین‌المللی
 • آموزش باکیفیت
 • مدرک معتبر اروپایی

جمع‌بندی

اعتبار مدرک دانشگاهی یکی از مسائل مهم برای افرادی است که به تازگی دوره 12 ساله تحصیل خود را اتمام کرده‌اند. اگر شما نیز قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های کشور ایتالیا را دارید، بهتر است پیش از هر گونه اقدام با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید.

سایت رسمی تحصیل در خارج با کادری مجرب، شما را در تمامی مراحل دریافت ویزا، مهاجرت و غیره راهنمایی می‌کند.

سوالات متداول

آیا صحبت کردن به زبان ایتالیایی در طول دوره کارآموزی ضرورت دارد؟

بله‌. به دلیل ارتباط پزشک با بیمار در طول مدت کارآموزی، تسلط نسبی به زبان ایتالیایی ضرورت دارد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا چه مدت طول می‌کشد؟

تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا 6 سال به‌ طول می‌انجامد که آموزش در 3 سال اول آن به‌صورت تئوری و در 3 سال پایانی به صورت بالینی می‌باشد‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *