5/5 - (2 امتیاز)

هر آنچه درباره مهاجرت پزشکان به آلمان باید بدانید

پزشکان کشورهای در حال­ توسعه برای کار و اخذ مجوز طبابت در کشور آلمان، باید دانش تخصصی مطابق با استانداردهای این کشور را داشته باشند.

بنابراین آزمون kenntnisprüfung جهت معادل­سازی دانش پزشکان خارجی برگزار می­شود. تعداد دفعات مجاز برای شرکت در این آزمون حداکثر 2 بار است.

این آزمون در ایالت­ های مختلف کشور آلمان، در دو بخش بالینی و شفاهی برگزار می­شود و هزینه شرکت در این آزمون 266 تا 1100 یورو است.

همچنین مهاجرت سایر اعضای کادر درمان مانند پرستاران هم نیازمند گذراندن آزمون معادل سازی ویژه پرستاران است. ارائه مدرک مبنی ­بر اثبات تسلط به زبان آلمانی برای کادر درمان، به دلیل سروکار داشتن مداوم با بیماران، ضروریست.

در ادامه این مقاله با سایت تحصیل در خارج همراه باشید تا شما را با جزئیات و نحوه برگزاری آزمون معادل سازی تحصیلات پزشکی kenntnisprüfung آشنا کنیم.

آزمون معادل سازی kenntnisprüfung

آزمون kenntnisprüfung جهت بررسی سطح دانش تخصصی پزشکان خارجی، مطابق با استاندارد­های کشور آلمان است. تمرکز آزمون kenntnisprüfung بر روی موضوعات جراحی و داخلی است.

همچنین سوالات بین‌رشته­ ای در مورد روش­های تصویربرداری، حفاظت در برابر اشعه، پزشکی اورژانس و… پرسیده می­شود. معمولا پزشکان ابتدا در آزمون هم ارزی gleichwertigkeitsprüfung شرکت می­کنند و در صورت تایید نشدن تطابق سطح دانش، باید متقاضی در آزمون kenntnisprüfung شرکت کند.

نحوه ثبت نام در آزمون معادل سازی kenntnisprüfung

ثبت نام در این آزمون در انجمن پزشکان محلی با دولت ایالتی مسئول انجام می­شود. برای ثبت نام در آزمون معادل سازی kenntnisprüfung، باید درخواست خود را به دولت یا ایالت مسئول ارسال کنید. توصیه می شود حدود 6 ماه قبل از تاریخ آزمون موردنظر، درخواست خود را ارائه دهید.

هزینه شرکت در آزمون معادل سازی kenntnisprüfung

هزینه شرکت در این آزمون بین ایالت­ های فدرال کشور آلمان، متفاوت است. هزینه ثبت­نام از 266 یورو (ایالت زارلند) تا 1100 یورو (ایالت راینلند-فالتز و یا ایالت هسن) متغیر است. بنابراین ضروریست قبل از ارسال درخواست ثبت نام، اطلاعات لازم در مورد هزینه آزمون در ایالت موردنظر را کسب کنید.

مراحل آزمون معادل سازی kenntnisprüfung

این آزمون شامل دو بخش، آزمون بالینی و آزمون شفاهی است و به طور معمول این آزمون در بیمارستان و یا در کلینیک یک دانشگاه برگزار می­شود.

 •       آزمون بالینی: مدت زمان این بخش آزمون بین 30 الی 45 دقیقه است. در این آزمون، بیمار توسط پزشک معاینه می­شود و یکی از اعضای پزشکی هیئت معاینه بر آن نظارت می­کند. سپس پزشک یک گزارش پزشکی در مورد تاریخچه پزشکی و تشخیص بیماری می­نویسد. همچنین این گزارش پزشکی باید حاوی اطلاعاتی در مورد روش درمان نیز باشد.
 •       آزمون شفاهی: این آزمون به عنوان یک آزمون گروهی انجام می­شود و حداکثر 90 دقیقه به هر متقاضی اختصاص داده می­شود. در درجه اول تمرکز سوالات به موضوعات جراحی و طب داخلی است. اما سوالات بین رشته ای در مورد دارو درمانی / فارماکولوژی بالینی، روش­های تصویربرداری، حفاظت در برابر اشعه، پزشکی اورژانس و حتی مسائل حقوقی عمل پزشکی پرسیده می­شود.

اعلام نتایج: پس از گذراندن آزمون، هیئت آزمون نتیجه را به صورت شفاهی به پزشک اطلاع می­دهد.

در این آزمون نمره­ای اعلام نمی­شود و در صورت داشتن دانش و مهارت لازم، قبولی در آزمون تلقی می­شود. سپس تاییدیه کتبی آن توسط منطقه یا دولت ایالتی، برای متقاضی ارسال می­شود.

محتویات آزمون معادل سازی kenntnisprüfung

حداقل دانش لازم برای موفقیت در این آزمون:

 •       مفاهیم درمانی برای بیمار
 •       قوانین و مقررات حرفه­ای بهداشت و درمان در خصوص حقوق بیماران و وصیت­نامه زندگی
 •       قوانین جزایی کشور آلمان، در مورد موضوعاتی مانند سهل انگاری یا آسیب بدنی، قتل عمدی، اتانازی پزشک و رازداری و عدم ارائه کمک
 •       قوانین مواد مخدر کشور آلمان، در مورد تجویز داروها، مسائل مربوط به انتقال و پیوند و فرمان حفاظت در برابر تشعشعات

حداقل مهارت­ های لازم برای موفقیت در این آزمون:

 •       برقراری ارتباط درست با بیماران
 •       استفاده صحیح و مطمئن از اصطلاحات پزشکی
 •       ثبت صحیح پاتولوژی­های خاص بیمار
 •       استفاده از تکنیک رایج معاینه بالینی
 •       نوشتن نامه های پزشکی
 •       ترتیب معاینه های تشخیصی
 •       شروع درمان
 •       تفسیر صحیح ابزار­های تشخیصی مهم مانند ECG  و یافته­های آزمایشگاهی

لازم­ به ذکر است دوره های آمادگی آزمون برای قبولی در آزمون kenntnisprüfung  نیز برگزار می­شود.

پزشکان خارجی برای کار در کشورهای دیگر نیز مراحل مشابه­ ای را باید سپری کنند. مثلا در کشور فرانسه پس از قبولی در آزمون، باید به مدت 3 سال به عنوان دستیار در این کشور فعالیت نمایند.

نتیجه گیری

پزشکان کشورهای درحال توسعه برای کار در کشور آلمان نیاز به سنجش دارند؛ این سنجش توسط آزمون­ های معادل سازی تحصیلات انجام می­گیرد.

یکی از این آزمون­ ها آزمون kenntnisprüfung است که شامل دو بخش بالینی و شفاهی است. موسسه تحصیل در خارج مفتخر است، در زمینه بررسی انتخاب بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان و ارائه راهنمایی­ های تخصصی به آن‌ها، توسط کارشناسان مجرب خود شما را همراهی نماید.

بنابراین برای کسب اطلاعات لازم در زمینه تحصیل در آلمان، با ما در تماس باشید‌.

سوالات متداول

آزمون معادل سازی تحصیلات پزشکی kenntnisprüfung در کجا برگزار می­شود؟

این آزمون در ایالت ­های مختلف کشور آلمان برگزار می‌شود.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون معادل سازی kenntnisprüfung چند بار است؟

تنها دو بار مجاز به شرکت در آزمون معادل­سازی هستید.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *