دانشگاه مارمارا

5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای امروز، مهاجرت تحصیلی به دانشگاه ‌های برتر و معتبر جهان برای بسیاری از دانشجویان یک آرزوی بزرگ است. همراه با پیشرفت فناوری و گسترش ارتباطات، فرصت ‌های مهاجرت و تحصیل در موسسات آموزش عالی خارجی برای دانشجویان ایرانی نیز روز به روز بیشتر می ‌شود. یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت تحصیلی، دانشگاه مارمارا در شهر استانبول ترکیه است. با بیشتر شدن مهاجرت تحصیلی، دانشگاه ‌هایی که مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند، برای دانشجویان ایرانی به عنوان یک آرزوی بزرگ محسوب می ‌شوند. دانشگاه مارمارا، یکی از دانشگاه‌ های ترکیه است که مورد تایید این دو وزارتخانه ایرانی قرار دارد. این موضوع باعث می ‌شود که دانشجویانی که علاقه ‌مند به تحصیل در ترکیه و بازگشت به ایران برای کار هستند، دانشگاه مارمارا را به عنوان یک گزینه مناسب در نظر بگیرند.

دانشگاه مارمارا  استانبول

دانشگاه مارمارا، یکی از موسسات دولتی ترکیه است که در منطقه فاتیح  استانبول واقع شده  است. این دانشگاه  نه تنها  به عنوان یکی از برترین دانشگاه ‌های ترکیه شناخته می ‌شود، بلکه توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز تایید شده است. بنابراین، افرادی که تمایل به تحصیل در ترکیه و بازگشت به ایران برای کار دارند، می ‌توانند به راحتی این دانشگاه را به عنوان گزینه‌ ای مناسب در نظر بگیرند. همچنین، مدارک دریافتی از دانشگاه ‌های ترکیه در بسیاری از کشور های اروپایی و آمریکا نیز تحت تایید قرار می ‌گیرند، به این ترتیب فارغ‌ التحصیلان می‌ توانند در کشور های مختلف شغلی پیدا کنند یا در خود ترکیه به فعالیت بپردازند.

Address: Eğitim, Fahrettin Kerim Gökay Cd., 34722 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

https://www.marmara.edu.tr/ : وب سایت

دانشگاه مارمارا در سال 1883 تأسیس شده و زبان ‌های اصلی آموزش آن ترکی و انگلیسی می ‌باشد. برای ورود به این دانشگاه، متقاضیان می‌ توانند از طریق آزمون TR‌‌‌ YÖS و یا آزمون SAT درخواست پذیرش نمایند. این دانشگاه دارای 18 دانشکده می باشد. در رتبه بندی دانشگاه ‌های ترکیه، مارمارا در رتبه 11 قرار دارد. علاوه بر این، این دانشگاه توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران  تایید شده است. ما در موسسه تحصیل در خارج نبولا، همراه شما خواهیم بود تا نیازمندی ‌های مربوط به دانشگاه مارمارا در ترکیه را به شما ارائه دهیم.

آدرس دانشگاه مارمارا استانبول

https://g.page/marmarauni?share

نحوه ورود به دانشگاه مارمارا

برای پذیرش از دانشگاه مارمارا به نکات زیر توجه کنید.

کسب حداقل نمره قبولی آزمون ست (SAT) : در صورتی که قصد ورود به مقاطع کارشناسی دارید، باید نتایج آزمون ست را به دانشگاه ارسال کنید. این آزمون برای سنجش توانایی تحصیلی عمومی شما در ریاضیات و زبان انگلیسی استفاده می ‌شود.

کسب حداقل نمره قبولی در آزمون YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) :آزمون YÖS برای داوطلبان خارجی که قصد ورود به دانشگاه‌ های ترکیه را دارند، اجباری است. این آزمون به منظور سنجش سطح هوش داوطلبان و توانایی آنها در حوزه ‌های دیگر از جمله ریاضیات و هندسه استفاده می ‌شود. همچنین دانشجویان می توانند در یوس مرکزی که آزمون سراسری است شرکت کنند.

نمرات آزمون تافل یا آزمون های مشابه: برای مقاطع بالاتر ارشد و دکتری، نمرات قبولی در آزمون تافل و آزمون های مشابه نیز مورد نیاز است. این آزمون‌ ها به منظور سنجش توانایی شما در زبان انگلیسی استفاده می ‌شوند. اما برای مقطع کارشناسی اجباری به ارائه مدرک زبان ندارید.

زبان تحصیل در دانشگاه مارمارا

زبان تحصیل در دانشگاه مارمارا شامل ترکی و انگلیسی است. با توجه به اینکه بیشتر رشته ‌های این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می ‌شوند، تسلط به زبان ترکی برای متقاضیان اهمیت دارد. اما اجباری به ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی در مقطع کارشناسی نیست. شما می توانید در آزمون تعیین سطح دانشگاه شرکت کنید. همچنین اگر توانایی شما در زبان پایین باشد می توانید در دوره حاضرلیک شرکت کنید. در صورتی که شما علاقه ‌مند به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستید، باید مدارکی مانند نمرات آزمون تافل یا سایر مدارک مشابه را ارائه دهید. این مدارک به عنوان اثبات توانایی شما در زبان انگلیسی مورد نیاز خواهند بود.

رشته ها و شهریه های دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا در حال حاضر دارای 18 دانشکده، 9 مدرسه فنی و حرفه ‌ای و 11 موسسه است. این دانشگاه بیش از 136 رشته کاردانی و کارشناسی در گروه ‌های مختلف ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی ارائه می ‌دهد. برخی از بهترین و پرطرفدار ترین رشته ‌ها در دانشگاه مارمارا شامل تحصیل پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، اقتصاد، معماری، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی برق، آموزش ورزش، روابط بین ‌الملل، علوم سیاسی، جامعه ‌شناسی، بانکداری، مامایی، بیمه‌گری، بازار سرمایه، رشته سینما و تلویزیون، انفورماتیک، مدیریت بهره ‌برداری، دبیری تعلیمات دینی، روزنامه ‌نگاری، آرشیوگری، بیولوژی، مهندسی ماشین آلات، دبیری نساجی و غیره می ‌باشد.

شهریه برخی از رشته ها در مارمارا سال (2023-2022)

رشته زبان تحصیل شهریه  سالانه
پزشکی انگلیسی 37.936 لیر
دندانپزشکی انگلیسی 34.211 لیر
داروسازی ترکی 34.211 لیر
پرستاری ترکی 11.693 لیر
فیزیوتراپی ترکی 11.693 لیر
تغذیه و رژیم درمانی ترکی 11.693 لیر
مامایی ترکی 11.693 لیر
مهندسی صنایع انگلیسی 7.461 لیر
مهندسی کامپیوتر انگلیسی و ترکی 7.461 لیر
مهندسی الکتریک-الکترونیک انگلیسی و ترکی 7.461 لیر
مهندسی مکانیک انگلیسی وترکی 7.461 لیر
معماری داخلی ترکی 9.391 لیر

موسسه مهاجرتی نبولا با کادری مجرب و مشاورین ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در دانشگاه مارمارا  با مشاورین ما در ارتباط باشید.

برای رزرو تایم مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

دانشگاه مارمارا

رنکینگ و رتبه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا در رتبه ‌بندی دانشگاه ‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم در بهترین رده قرار دارد. در رنکینگ جهانی اعلام شده در سال 2022، دانشگاه مارمارا موفق به کسب رتبه +1100 در بین بهترین دانشگاه‌ های جهان شده است. همچنین، این دانشگاه در رتبه 212 بهترین دانشگاه ‌های آسیا و رتبه 11 بهترین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. این رتبه ‌بندی نشان می‌ دهد که دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه‌ های نسبتاً خوب و معتبر ترکیه برای ادامه تحصیل است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه مارمارا

  • نتایج SAT
  • نتایج YOS یا TR YOS
  • ترجمه و اصل مدرک دیپلم
  • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی (مخصوص نظام قدیم)
  • ترجمه و اصل ریز نمرات سه سال متوسطه دوم
  • برگه اشتغال به تحصیل (مخصوص افرادی که هنوز دیپلم نگرفته و در مقطع دوازدهم تحصیل می کنند.)
  • پاسپورت
  • عکس پرسنلی
  • نام مادر به لاتین

برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا برنامه‌ های تبادل دانشجویی مانند برنامه فارابی و مولانا را دارا است. این برنامه ‌ها در چارچوب همکاری بین دانشگاه ‌ها، امکان تبادل دانشجو، اعضای هیئت علمی و حتی استادان بین مؤسسات آموزش عالی داخلی و خارجی را فراهم می‌ کنند. این برنامه‌ ها به دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه مارمارا فرصتی را می ‌دهند تا در محیطی بین ‌المللی تحصیل کنند و تجربه ‌ی آموزش و پژوهش را در دانشگاه‌ های دیگر کسب کنند.

طبق اطلاعات کسب شده، دریافتیم که دانشگاه مارمارا با توجه به سطح علمی بالا، داشتن اساتید مجرب، مورد تایید بودن، داشتن محیطی زیبا همراه با امکانات رفاهی گزینه مناسبی برای متقاضیان می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دانشگاه، از مشاوره های رایگان موسسه ما بهره مند شوید. (درخواست مشاوره)

 

سوالات متداول

آیا دانشگاه مارمارا توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران تایید شده است؟

بله، دانشگاه مارمارا توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران تایید شده است.

آیا دانشگاه مارمارا یک دانشگاه دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه مارمارا یک دانشگاه دولتی است.

آیا دانشگاه مارمارا برنامه ‌های تبادل دانشجویی دارد؟

بله، دانشگاه مارمارا برنامه ‌های تبادل دانشجویی مانند برنامه فارابی و مولانا را دارا است.

دانشگاه مارمارا در کدام شهر قرار دارد؟

دانشگاه مارمارا در شهر استانبول واقع شده است.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *