5/5 - (1 امتیاز)

هزینه زندگی در روسیه چگونه است 

روسیه پهناورترین کشور در سراسر جهان است و مساحت آن تقریبا دو برابر مساحت کشور آمریکا است. روسیه در اروپای خاوری و شمال آسیا واقع شده است. همچنین روسیه با کشور‌های حوزه دریای ژاپن، دریای سیاه، دریای بالتیک و دریای خزر ارتباط و نیز با 14 کشور اروپایی و آسیایی مرز زمینی دارد.

کیفیت بالای زندگی،  هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و حضور دانشگاه‌های برتر در روسیه، سبب محبوبیت این کشور نزد مهاجران شده است.

در ادامه مقاله با سایت تحصیل در خارج شما را با شرایط زندگی در کشور روسیه آشنا می‌کنیم، با ما همراه باشید.

درباره کشور روسیه

روسیه حدود 146 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن شهر مسکو است. اگرچه شهروندان روسیه در برخی از مناطق آن به زبان ترکی صحبت می‌کنند، اما زبان رسمی در این کشور روسی است. در نتیجه تسلط به زبان روسی برای زندگی در این کشور ضروری است.

تمامی معاملات و دادوستدها در کشور روسیه با واحد روبل انجام می‌شود. این کشور توسعه یافته همواره در حال پیشرفت است. بنابراین مکان مناسبی برای مهاجرت و زندگی محسوب می‌شود.

رشد اقتصادی در کشور روسیه همواره روبه افزایش است؛ ازاین‌رو شرکت‌های بین‌المللی بسیاری فعالیت اقتصادی و تجاری خود را در این کشور پایه‌گذاری کرده‌اند‌. به دلیل تحولات اقتصادی در این کشور فرصت‌های شغلی فراوانی برای مهاجران به‌ویژه در شهرهای سن‌پترزبورگ و مسکو ایجاد شده است.

هزینه زندگی در کشور روسیه

به لحاظ هزینه‌های زندگی، روسیه در گروه گران‌قیمت‌ترین کشورهای اروپایی قرار گرفته است. در بین شهرهای روسیه، مسکو عنوان گران ‌قیمت‌ترین شهر را به خود اختصاص داده است.

مخارج زندگی در کشور روسیه به شهر و شیوه زندگی شما بستگی دارد. اما به‌طور کلی هزینه زندگی در این کشور حدود 400 الی 500 دلار برآورد شده است.

از آنجایی که روسیه روابطی دوستانه و نزدیک با کشور ایران دارد، اخذ ویزای این کشور پروسه‌ای بسیار راحت دارد. با چشم‌پوشی از هزینه‌های مربوط به مسکن در روسیه، می‌توان این کشور را از نظر هزینه‌های زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر دانست.

شهر مسکو بالاترین هزینه‌های زندگی و شهر ولگوگراد نیز پایین‌ترین هزینه‌ها را شامل می‌شود. شهر سن‌پترزبورگ نیز هزینه‌ای متوسط دارد.

اقتصاد در کشور روسیه

با سرمایه‌گذاری کشورهای هلند، انگلستان، قبرس و سوئیس در روسیه، این کشور به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شده است. قدرت اقتصادی روسیه بر پایه صنایع اصلی این کشور شامل صنایع نفت، گاز، چوب، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، بافندگی، مبلمان و تولید انرژی، فلز، بافندگی و غیره است.

بزرگترین صنعت کود سازی و مکانیزه جهان متعلق به کشور روسیه است. با این وجود نمی‌تواند نیاز مردم کشور خود را تامین کند. دلیل این امر امکانات نامطلوب ذخیره‌سازی، حمل‌ونقل و برداشت‌های ناکافی است. نفت و محصولات شیمیایی، چوب، گاز و تسلیحات نظامی صادرات عمده روسیه هستند.

حداقل درآمد در روسیه

روسیه کشوری بسیار پهناور است که جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. از آنجایی که این کشور سالانه پذیرای مهاجران زیادی است. به همین دلیل بازار کار در این کشور شرایط چندان مساعدی ندارد؛ به‌ویژه برای افرادی که به زبان روسی تسلطی ندارند.

حداقل حقوق افراد در کشور روسیه نسبت به اروپا بسیار کمتر است. میزان حقوق توسط دولت فدرال تعیین می‌شود. اگرچه در سال‌های اخیر بر اثر تورم اقتصادی، حداقل حقوق افراد از 9489 روبل روسیه به 11163 روبل روسیه افزایش یافته است، اما باز هم افراد نمی‌توانند زندگی با کیفیتی را تجربه کنند.

اجاره خانه در روسیه

سکونت در منازل کشور روسیه به پرداخت رهن نیازی ندارد. در واقع چیزی به اسم پرداخت رهن برای سکونت در این کشور مورد قبول نمی‌باشد. شرایط سکونت در این کشور به گونه‌ای است که صاحب‌خانه در همان روز اول کل مبلغ اجاره یک ماهه را از متقاضی به‌عنوان ضمانت دریافت می‌کند.

این به معنای آن است که مبلغ اجاره همواره باید زودتر پرداخت شود. به‌عنوان مثال اگر متقاضی منزل موردنظر را به طور مستقیم از صاحب‌خانه اجاره کند، در زمان عقد قرارداد ملزم به پرداخت اجاره مربوط به دو ماه می‌باشد.

توجه داشته باشید که اگر برای پیدا کردن خانه به آژانس املاک مراجعه کنید، باید مبلغی به اندازه یک ماه اجاره را به‌عنوان حق کمیسیون پرداخت کنید. هزینه اجاره یک منزل در مرکز شهر به‌طور میانگین 500 دلار و اجاره پانسیون نیز 5000 روبل می‌باشد.

همچنین سکونت در خوابگاه دانشجویی در مقایسه با اجاره مسکن هزینه بسیار کمتری را بر افراد متحمل می‌کند.  به‌طور کلی هزینه زندگی در کشور روسیه به عواملی همچون شهر محل سکونت و شیوه زندگی بستگی دارد.

خرید ملک در کشور روسیه

بر اساس قوانین دولت فدرال روسیه، افراد خارجی می‌توانند جهت اخذ اقامت روسیه در این کشور خرید ملک انجام دهند. البته توجه داشته باشید که با خرید ملک در روسیه نمی‌توان اقامت دائم آن را اخذ کرد.

مهاجرت به کشور روسیه شرایطی خاص دارد. در روسیه اغلب منازل مسکونی بیمه می‌شوند. بنابراین در صورتی که شما هم منزلی را در این کشور خریداری کنید، باید آن را بیمه کنید.

شرایط کاری و زندگی در کشور روسیه

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به روسیه ورود به این کشور از طریق اخذ ویزای کاری روسیه است. ویزای کارروسیه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 1. ویزای تک ورود: این ویزا اعتباری 90 روزه دارد. در این روش یک دعوتنامه از طرف سفارت روسیه برای شهروندان غیر روسی ارسال می‌شود که بر اساس آن مجوز کاری روسیه به افراد اعطا می‌شود.
 2. ویزای ورود مجدد: مدت اعتبار این ویزا حدود یک سال است که از طرف دفتر محلی پلیس مهاجرت روسیه به افراد ارائه می‌شود.

دریافت مجوز کار در کشور روسیه و کاریابی با طی کردن مراحل خاصی امکان‌پذیر است.

انواع مجوز استخدام در روسیه عبارتند از:

 • مجوز عمومی کارفرما برای بکارگیری نیروی کار خارجی
 • تایید مجوز کار شهروند خارجی

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم روسیه

به مهاجرانی که در کشور روسیه اقامت دارند تسهیلات درمانی و بیمه تعلق می‌گیرد.

 • بیمه عمر و درمانی کشور روسیه

اخذ بیمه عمر و درمانی برای دانشجویان مقیم کشور روسیه اجباری می‌باشد که هزینه آن بین 160 تا 250 دلار متغیر است. خرید و فروش برخی از داروها در روسیه ممنوع می‌باشد. ازاین‌رو بهتر است برخی داروهای ضروری را به همراه خود به روسیه وارد کنید.

 • سامانه اعلام درخواست بیمه شهروندان ایرانی خارج کشور

شهروندان ایرانی که در خارج از کشور اقامت دارند، می‌توانند جهت آغاز پروسه حق بیمه یا تداوم پرداخت حق بیمه در نزد سازمان تامین اجتماعی به این سامانه مراجعه و فرم بیمه ایرانیان خارج از کشور را تکمیل کنند.

خدمات بانکی و مالی در روسیه

خدمات بانکی و مالی در کشور روسیه خدماتی متنوع و سودمند را برای افراد فراهم می‌کند. به افرادی که در بانک‌های کشور روسیه یک حساب در سه نوع روبل، دلار و یورو افتتاح کنند، یک مسترکارت یا ویزا کارت اعطا می‌شود. با استفاده از این کارت افراد می‌توانند در فروشگاه‌های واقع در تمام دنیا به صورت آنلاین یا حضوری خرید انجام دهند.

پس از افتتاح حساب در بانک‌های کشور روسیه افراد می‌توانند تنها با یک پاسپورت از صرافی‌های کشور ایران به حساب خود پول واریز کنند. در نتیجه توصیه ما به شما این است که حتی در صورت سفر گردشگری به کشور روسیه یک حساب بانکی جهت بهره‌مندی از خدمات آن برای خود افتتاح کنید.

ویزا کارت، مستر کارت و سیستم داخلی روسیه مثل شتاب تنوع کارت‌های بانکی ارائه شده در این کشور هستند.

حمل‌ و نقل در روسیه

سیستم حمل‌ونقل عمومی اعم از تاکسی، قطار، مترو، تندرو و تراموا در تمامی شهرهای کشور روسیه وجود دارند. در شهرهای نووسیبیرسک، کازان، سن‌پترزبورگ، نیژنی نوگورود و ولگوگراد نیز مترو وجود دارد. هزینه بلیط تک‌نفره مترو یک‌طرفه با اتوبوس، تریلر و تراموا  در شهر مسکو حدود 55 روبل روسیه است.

توصیه ما به تمامی افرادی که به روسیه مهاجرت یا سفر می‌کنند، اخذ کارت حمل‌ونقل روسیه است. چرا که علاوه‌بر صرفه‌جویی در وقت، هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد. هزینه کارت مترو با اعتبار یک ماهه بین 250 تا 500 روبل متغیر است. هزینه کارت بلیط اتوبوس نیز 10 الی 50 سنت می‌باشد.

گواهینامه و خرید ماشین در روسیه

برای رانندگی در کشور روسیه شرکت در دوره‌های آموزشی رانندگی این کشور و اخذ گواهینامه روسی ضرورت دارد. اغلب مردم روس علاقه‌ای به خرید ماشین‌های نو و دسته اول ندارند.

به همین خاطر به خرید و فروش ماشین‌های کارکرده مشغول می‌باشند. قیمت خودروها در این کشور بین 469000 روبل تا 2329000 روبل متغیر است.

موارد ممنوعه موجود در کشور روسیه

هر کشوری قوانین و شرایطی خاص دارد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هر گونه مشکل، پیش از ورود به کشور با موارد ممنوعه و قوانین خاص آن آشنا شوید:

 • اقامت در کشور روسیه بدون اعلام حضور
 • به همراه داشتن برخی از داروها
 • قرار دادن مدارک در مکان‌های ناامن
 • حمل کردن مقدار پول زیاد
 • سوار شدن در ماشین‌های غیرتاکسی‌ و افراد غریبه
 • خارج کردن اشیاء عتیقه از این کشور
 • دوستی با افراد غریبه و پذیرفتن دعوت آن‌ها

ازدواج خارجی‌ها در روسیه

در صورتی که افراد با فردی که تابعیت روسی دارد ازدواج کنند، اقامت دائم یا موقت کشور روسیه را به دست خواهند آورد. البته اخذ اقامت کشور روسیه از این طریق حدود 4 سال طول می‌کشد. ترجمه شناسنامه و پاسپورت و گواهی تجرد برای ثبت ازدواج در دفاتر مربوطه ضروری است.

اثبات سلامت، تسلط به زبان روسی، تمکن مالی و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، از دیگر مواردی هستند که برای اخذ تابعیت روسیه باید توسط متقاضی ارائه شوند.

 قوانین روسیه

کشور ایران و روسیه در برخی از موارد از جمله قوانین دارای تشابهاتی هستند. تعدادی از این تشابهات عبارتند از:

 • استفاده از ارز رسمی کشور روسیه
 • قوانین رانندگی
 • ارزشمند بودن صنایع دستی
 • سفر به صرفه‌تر و راحت‌تر با قطار
 • تعصب بالای افراد

فرهنگ در کشور روسیه

کشور روسیه دارای فرهنگ غنی و بناهای تاریخی فراوان است. در این کشور حدود 160 قومیت حضور دارند. چچن، تاتار، باشقیر و اسلاو برخی از این قومیت‌ها هستند.

علاوه‌براین روسیه از جهت هنرهایی ماند مینیاتور، رقص، ادبیات و نقاشی بسیار غنی است. تولستوی، آنتوان چخوف و داستایوفسکی از جمله نویسندگان برجسته عرصه هنر روسیه می‌باشند.

برخی از ویژگی‌های فرهنگی مردم کشور روسیه به شرح زیر می‌باشد:

 • نخوردن غذا به‌طور کامل
 • فشردن دست در اولین ملاقات جهت ابراز ادب و صمیمیت
 • هدیه دادن و هدیه گرفتن
 • انگشت شست نماد توهین است
 • شیوه زندگی مرد سالاری

هنرهای رایج در کشور روسیه

مردم کشور روسیه ارزش بالایی برای فرهنگ و هنر قائل هستند. هنرمندان روسی نیز توانسته‌اند جایگاه قابل توجهی در زمینه‌های ادبی، موسیقی، سینمایی و تئاتر را به خود اختصاص دهند.

هنر سینمای روسی به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره پیش از فروپاشی شوروی و دوره پس از فروپاشی شوروی. متاسفانه پس از دوره فروپاشی، سینمای این کشور هنوز نتوانسته شکوه و جلال اولیه را باز یابد.

نوع پوشش مردم روسیه

پوشش مردم روسیه بر اساس آب‌وهوای منطقه زندگی و متناسب با موقعیت آن‌ها مشخص می‌شود. زنان روسی در هنگام ورد به کلیسا به‌طور کامل بدن خود را پوشش می‌دهند. برخی از پوشش‌های رایج مردم کشور روس عبارتند از:

 • سارافان: در ابتدا پوشش زنان روستایی بوده است. به تدریج این لباس توانست جایگاهی ویژه و دوست‌داشتنی را به خود اختصاص دهد.
 • اوشانکا: اوشانکا را می‌توان شناسنامه کشور روسیه در نظر گرفت. اوشانکا کلاهی گرم است که از افراد در مقابل سرما محافظت می‌کند.
 • کوکوشینک: کوکوشینک کلاهی تلفیقی به دست آمده از دو فرهنگ روسی با اسلاوها می‌باشد.

اعیاد و تعطیلات رسمی در روسیه

تعطیلات سال نو در کشور روسیه همزمان با کریسمس آغاز می‌شود که بیشتر از یک هفته طول می‌کشد. برخی از تعطیلات رسمی این کشور عبارتند از:

 • اولین روز سال نو: 1 ژانویه
 • دومین روز تعطیلات سال نو: 2 ژانویه
 • کریسمس ارتدوکس روسی: 7 ژانویه
 • ارتدوکس (سال نو): 14 ژانویه
 • جشنواره زمستانی روسیه: 16 ژانویه
 • شروع تعطیلات زمستانی: 25 ژانویه
 • روز مدافع سرزمین پدری: 23 فوریه
 • روز جهانی زن: 8 مارس
 • روز فضانورد: 12 آوریل
 • روز پیروزی: 9 می
 • روز توافق و آشتی: 7 نوامبر
 • روز روسیه: ۱۲ ژوئن
 • روز پرچم ملی: ۲۲ آگوست
 • روز مسکو: ۱۹ سپتامبر
 • روز پلیس: ۱۰ نوامبر
 • روز استقلال روسیه یا روز قانون اساسی: ۱۲ دسامبر
 • روز وحدت: ۴ نوامبر

خرافات در کشور روسیه

مردم کشور روسیه همانند سایر کشورها از خرافات پیروی می‌کنند. در ادامه برخی از این خرافات را برای شما توضیح می‌دهیم:

 • شهروندان روسی زمانی که از منزل خارج می‌شوند، بلافاصله به خانه برنمی‌گردند. این عمل حتی در موارد واجب هم انجام نمی‌شود‌. چرا که در نظر آن‌ها این کار باعث بدبیاری‌ در آن روز می‌شود.
 • سرخ شدن گونه سمت راست نشانه خوش‌شانسی است.
 • این افراد چتر خود را در فضای بسته باز نمی‌کنند.
 • سوت زدن در منزل فقر و بدبختی به دنبال دارد.
 • رد شدن گربه سیاه از کنار فرد، به ویژه از سمت چپ، بد یمن است.
 • نبردن زباله به بیرون از خانه در هنگام تاریکی
 • بیرون ریخته شدن نمکدان موجب ضررهای مالی می‌شود.

دین در کشور روسیه

روسیه کشوری چند ملیتی است که اکثریت شهروندان آن مسیحیان ارتدوکس هستند. به‌طور تقریبی 5 درصد افراد این کشور مسلمان و 8 درصد آن‌ها بی دین هستند.

فرقه‌های کاتولیک، یهودیت، پروتستان و بودایی درصد باقیمانده را شامل می‌شوند. جادوگری و طالع‌بینی نیز در کشور روسیه بسیار رواج دارد.

شایعات در مورد کشور روسیه

 • از جمله شایعات متداول در رابطه با کشور روسیه این است که شهروندان خارجی در صورت ازدواج با یک دختر روسی، می‌توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند.
 • عصبانیت مردم روس در هنگام صحبت در رابطه با موضوع جنگ چین و گرجستان نیز از دیگر شایعات این کشور است.

غذاهای روسی

در گذشته‌های دور، مردم کشور روسیه اغلب به کار کشاورزی مشغول بودند و غذای اصلی آن‌ها سوپ به همراه نان بوده است، اما به تدریج فرهنگ غذایی آنان تغییر کرد. برخی از غذاهای روسی عبارتند از:

 • ماهی دودی قزل آلا یا همان شاه ماهی شور خوراک
 • بیف استراگانف
 • سوپ برش
 • خاچاپوری
 • آکروشا
 • گلابچی
 • سوپ کلم
 • بلینی
 • نیش
 • ژارکیه
 • چاک چاک
 • پلمنی

تفریح در کشور روسیه

تفریحات کشور روسیه بیشتر مورد توجه افرادی است که به‌عنوان توریست به روسیه سفر می‌کنند. اطلاع از مراکز تفریحی کشور روسیه سفری هیجان‌انگیز را برای مسافران این کشور رقم خواهد زد. مکان‌های تفریحی اصلی در کشور روسیه به شرح زیر می‌باشند:

 • بازار صنایع دستی ایزومایلوا
 • شهربازی دیو استرو
 • پارک پیترلند
 • پارک المپیک
 • ایستگاه فضانوردی
 • موزه

ورزش در کشور روسیه

در سال‌های اخیر کشور روسیه در زمینه ورزش پیشرفت فراوانی داشته است که از جمله آن‌ها می‌توان به موفقیت تیم ملی بسکتبال روسیه در جام ملت‌های بسکتبال اروپا اشاره کرد.

علاوه‌براین، تیم ملی هاکی روی یخ مسکو نیز موفق به اخذ رتبه سوم جهانی شد. شهر مسکو در سال 2010 به‌عنوان یکی از نامزدهای میزبان دوره نخست بازی‌های المپیک نوجوانان معرفی شد.

امنیت در روسیه

امنیت یک کشور موضعی مهم و حیاتی برای مهاجرت به یک کشور بیگانه است. وجود جرائم در هر کشوری یک مسئله طبیعی است. درصد جرائم در کشور روسیه به نسبت بالا است. سرقت و کلاهبرداری دو مورد از جرائم عمده موجود در روسیه می‌باشند.

تبعیض نژادی نیز در این کشور بسیار به چشم می‌خورد. درگیری‌های موجود بین افراد سفید پوست و سیاه پوست یکی از عوامل برهم زننده امنیت روسیه محسوب می‌شود.

به‌طور کلی کشور روسیه امنیت چندانی ندارد. اما آگاهی نسبی در رابطه با این موضوع برای زندگی در این کشور به شما کمک فراوانی می‌کند.

برای پیشگیری از نظرات احتمالی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • در حمل‌ونقل عمومی، سوار ماشین‌های غیر از  تاکسی‌ نشوید.
 • خیلی زود با افراد صمیمی نشوید، چون ممکن است در دام کلاهبرداری بیفتید.
 • هنگام شب با ماشین شخصی سفر نکنید و به هیچ‌وجه به سرتان نزند در کنار جاده توقف کنید یا بخوابید.
 • به باشگاهای شبانه نروید.

به دلیل آمار بالای جرم در کشور روسیه، پلیس‌های روسی معمولا رفتاری خشن از خود بروز می‌دهند. بنابراین در هنگام مواجه با این افراد آرامش خود را حفظ کنید.

جمع‌بندی

پروسه اخذ ویزا برای مهاجرت به کشورهای اروپایی همچون روسیه، همواره با فرازونشیب‌هایی روبه‌رو است. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم که فرایند مهاجرت خود را به یک مجموعه معتبر واگذار کنید. مشاوران مجموعه سایت تحصیل در خارج آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه مهاجرت به شما عزیزان می‌باشند.

سوالات متداول

آیا تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه نیازمند پرداخت هزینه است؟

بله. هزینه‌های تحصیل در کشور روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد. علاوه‌براین کشور روسیه برای مهاجران تحصیلی بورسیه‌های متنوعی در نظر گرفته است.

آیا انجام کار برای افراد مهاجر به کشور روسیه امکان‌پذیر است؟

بله. هریک از افراد مهاجر پس از اخذ مجوز کار روسیه می‌توانند در حرفه خود مشغول به کار شوند. همچنین دانشجویانی که در حال تحصیل در این کشور هستند، می‌توانند به مدت 20 الی 30 ساعت در هفته یک شغل پاره وقت داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *