دانشگاه کارابوک ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه کارابوک ترکیه

مهاجرت تحصیلی که امروزه طرفدار زیادی پیدا کرده است، یکی از اهداف بسیار مهم اکثریت دانشجویان و دانش آموزان می باشد. اما قبل از هر چیزی باید در خصوص مهاجرت تحصیلی، رشته ها و دانشگاه های کشوری که مقصد شما است، تحقیق کنید تا بتوانید در مسیر درستی حرکت کنید. کشور ترکیه یکی از مقاصد مهم برای مهاجرت تحصیلی می باشد. این کشور به دلیل همسایگی با کشور ایران و داشتن دانشگاه هایی با اعتبار بین المللی بالا طرفدار زیادی در میان ایرانیان پیدا کرده است. در این مقاله ما قصد داریم در خصوص یکی از دانشگاه های ترکیه به شما اطلاعات دهیم.تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید.

دانشگاه کارابوک

دانشگاه کارابوک (Karabük Üniversitesi) که یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد، در سال 2007 میلادی در شهر کارابوک تاسیس شده است. این دانشگاه در اوایل فعالیت خود وابسته به دانشگاه بولنت اجویت بود که فقط با چند دانشکده شروع به فعالیت کرد. با گذشت زمان و پیشرفت دانشگاه کارابوک، در سال 2017 این دانشگاه در سطح ترکیه به فعال ترین دانشگاه در امر برنامه های تبادل دانشجویی اراسموس تبدیل شد. این دانشگاه با شعار «خانه‌ ی شما برای آموزش نوین» سیستم آموزشی خود را همانند نظام آموزشی اتحادیه اروپا کرده است. علاوه بر آن این دانشگاه عضو انجمن دانشگاهی قفقاز می باشد و همچنین در فرآیند بولونیا نیز شرکت کرده است.

Address: Kastamonu Yolu Demir Çelik Kampüsü, 78050 Kılavuzlar / Karabük Merkez / Karabük, Turkey

Website: https://www.karabuk.edu.tr

همچنین بهتر است بدانید این دانشگاه به واسطه فعالیت های خود و همچنین پیشرفت چشمگیری که داشته، توانسته جز دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. بنابراین این دانشگاه می تواند جز لیست انتخابی شما برای تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باشد.

نحوه ورود به دانشگاه کارابوک

داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه کارابوک را دارند می توانند از چندین روش برای ورود به این دانشگاه اقدام کنند.

ورود از طریق آزمون ورودی: یکی از اصلی ترین راه ها برای ورود به دانشگاه کارابوک شرکت در آزمون یوس مرکزی یا همان TR-YÖS می باشد. یکی دیگر از روش های ورود به این دانشگاه شرکت در آزمون یوسی است که خود دانشگاه برگزار می کند. شما با کسب نمره قبولی در این آزمون می توانید اقدام به گرفتن پذیرش از این دانشگاه کنید.

ورود بدون آزمون: همچنین این دانشگاه امکان ورود با سوابق تحصیلی دوران متوسطه دوم را نیز داده است. کسانی که معدل قابل قبولی دارند و شرایط سنی آن ها متناسب با قوانین دانشگاه است، می توانند از این روش نیز برای ورود به دانشگاه استفاده کنند.

زبان تحصیل در دانشگاه کارابوک

کسانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند می توانند به دو زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی به تحصیل بپردازند. البته برخی از رشته های موجود در این دانشگاه فقط به زبان ترکی ارائه شده و برخی دیگر فقط به زبان انگلیسی ارائه شده است. برخی دیگر از رشته ها وجود دارد که شما می توانید به دو زبان ترکی یا انگلیسی به تحصیل بپردازید. برای اطلاع از زبان تحصیل رشته های ارائه شده در دانشگاه کارابوک می توانید به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید.

متقاضیان تحصیل به زبان ترکی نیاز به مدرک TÖMER و متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به یکی از مدرک های YDS و یا TOEFL iBT دارند. البته کسانی که مدرک زبان ندارند می توانند در آزمون تعیین سطح زبان خود دانشگاه شرکت کنند و در صورت کسب نتیجه قابل قبول مستقیما وارد دوره اصلی تحصیلی خود یعنی ترم یک تحصیلی شوند.

ولی در میان کسانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، افرادی وجود دارد که دانش زبان ترکی یا انگلیسی آنها پایین بوده و نمی توانند در آزمون زبان نمره قابل قبولی کسب کنند. دانشگاه های ترکیه برای اینگونه افراد فرصتی فراهم کرده است تا بتوانند سطح زبان خود را بالا برده و امکان تحصیل داشته باشند. از این رو اینگونه افراد می توانند در دوره حاضرلیک که یک دوره آموزش زبان است و به مدت دو ترم یا همان یک سال طول می کشد و از سوی خود دانشگاه برگزار می شود شرکت کنند و در پایان دوره مجددا در آزمون تعیین سطح شرکت کرده و در صورت قبولی وارد دوره اصلی تحصیلی خود شوند.

رشته ها و شهریه های دانشگاه کارابوک

این دانشگاه هر ساله رشته های بسیار متنوعی را ارائه می دهد و شامل 16 دانشکده می باشد. ما قصد داریم در جدول زیر شهریه و زبان تحصیل برخی از رشته های پرطرفدار این دانشگاه را برای شما عزیزان بنویسیم.

بهتر است بدانید شهریه های دانشگاه های دولتی ترکیه بر اساس واحد پول ترکیه یا همان لیر پرداخت شده و برای دو ترم یا همان یک سال یک جا پرداخت می شود، اما شما امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط را دارید. همچنین شهریه های تحصیل به زبان انگلیسی 20 تا 40 درصد بیشتر از تحصیل به زبان ترکی می باشد.

تمامی شهریه های زیر مربوط به سال تحصیلی 2023-2022 می باشد و امکان افزایش قیمت برای سال جدید 2024-2023 وجود دارد.

رشته شهریه زبان تحصیل
دانشکده دندانپزشکی 40,000 t ترکی
دانشکده پزشکی 60,000 t ترکی
رشته های دانشکده علوم درمانی 7,500 t ترکی
رشته های دانشکده ادبیات 5,200 t ترکی
رشته های دانشکده ادبیات 7,800 t انگلیسی
رشته های دانشکده اقتصاد و علوم اداری 6,000 t ترکی
رشته های دانشکده اقتصاد و علوم اداری 9,000 t انگلیسی
 رشته های دانشکده مهندسی 10,000 t ترکی
رشته های دانشکده مهندسی 15,000 t انگلیسی

جدول فوق در خصوص یک سری رشته های محدود می باشد که طرفدار زیادی داشته و در مورد آن ها سوال زیادی پرسیده  می شود. اگر می خواهید به طور کامل از لیست رشته ها و شهریه های آن مطلع شوید به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید.

موسسه مهاجرتی نبولا با کادری مجرب و مشاورین ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در دانشگاه کارابوک با مشاورین ما در ارتباط باشید.

برای رزرو تایم مشاوره رایگان به لینک زیر کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

دانشگاه کارابوک ترکیه

رنکینگ و رتبه دانشگاه کارابوک

دانشگاه کارابوک به دلیل فعالیت های فرهنگی و همچنین داشتن برنامه های تبادل دانشجو از طریق بورسیه اراسموس توانسته جز بهترین دانشگاه های ترکیه و دنیا قرار بگیرد. رنکینگ این دانشگاه طبق گفته سایت QS ، در میان کشور های اروپایی و آسیایی جز 350 دانشگاه برتر می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه کارابوک

  • ترجمه و اصل مدرک دیپلم
  • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی (مخصوص نظام قدیم)
  • ترجمه و اصل ریز نمرات سه سال متوسطه دوم
  • برگه اشتغال به تحصیل (مخصوص افرادی که هنوز دیپلم نگرفته و در مقطع دوازدهم تحصیل می کنند.)
  • پاسپورت
  • عکس پرسنلی
  • نام مادر به لاتین

برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه کارابوک

دانشگاه کارابوک یکی از فعال ترین دانشگاه ها در برنامه تبادل دانشجو می باشد. این دانشگاه با شرکت در برنامه هایی همچون اراسموس، فارابی و مولانا امکان ادامه تحصیل در سایر کشور های اروپایی و آمریکایی را به دانشجویان می دهد.

موسسه مهاجرتی نبولا با کادری مجرب و مشاورین ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. شما می توانید به کمک موسسه نبولا از این دانشگاه بدون آزمون و از طریق معدل، پذیرش بگیرید. برای پذیرش و کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در دانشگاه کارابوک با ما در ارتباط باشید.

برای رزرو تایم مشاوره رایگان به لینک زیر کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

 

سوالات متداول

دانشگاه کارابوک خصوصی است یا دولتی؟

دانشگاه کارابوک دولتی است.

در این دانشگاه به چه زبان هایی می شود تحصیل کرد؟

به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی

از چه طریقی می توان در این دانشگاه پذیرش گرفت؟

از طریق آزمون یوس، یوس مرکزی و معدل می توانید اقدام به گرفتن پذیرش کنید.

آیا دانشگاه کارابوک مورد تایید وزارت های ایران می باشد؟

این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد.

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *