دانشگاه ازمیر تکنولوژی

5/5 - (1 امتیاز)

انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

یک از دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه، انستیتو تکنولوژی ازمیر نام دارد که هر ساله جهت تحصیل از سوی متقاضیان انتخاب می‌شود. این دانشگاه رشته‌ های پرمتقاضی از جمله دندانپزشکی، پزشکی، پرستاری و مهندسی را پوشش می‌دهد.

در این مقاله از سایت تحصیل در خارج اطلاعات کاربردی در رابطه با انستیتو تکنولوژی ازمیر را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

معرفی انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

İzmir Institute of Technology یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی در ازمیر ترکیه است. این دانشگاه در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی شهرت بسیاری دارد و به همین دلیل در بین دانشگاه‌های تحقیقاتی کشور ترکیه منحصربه‌فرد می‌باشد.

تدریس دروس در تمامی رشته‌های ارائه شده انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه به زبان انگلیسی انجام می‌شود. در نتیجه دانشجویان بین‌المللی نیازی به یادگیری زبان ترکی نخواهند داشت.

ادرس انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

https://goo.gl/maps/xqA8ZjV2gZxdkAzL8

تاریخچه تاسیس انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

انستیتو تکنولوژی ازمیر در تاریخ 11 جولای سال 1992 در شهر Aegean ازمیر تاسیس شد. این دانشگاه بر علوم و فناوری تاکید فراوانی دارد و به همین دلیل دانشجویان را به تحقیق و پژوهش تشویق می‌کند.

آموزش، انجام پژوهش، تولید، مشاوره در زمینه‌های مختلف علمی و انتشار، از جمله اهداف اصلی این دانشگاه هستند. انستیتو تکنولوژی ازمیر با 2600 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ‌ارشد و دکتری، دارای 16 دپارتمان، مراکز تحقیقاتی، مدارس فنی‌وحرفه‌ای و 3 دانشکده است.

چشم‌انداز و مأموریت انستیتو تکنولوژی ازمیر

 •   مأموریت: انجام تحقیقات، تولید، نشر و مشاوره در زمینه‌های مختلف علمی از جمله وظایف مهم انستیتو تکنولوژی ازمیر می‌باشد.
 •   چشم انداز: هدف این دانشگاه از پرورش دانشجویان بین‌المللی و ملی، پیشرو شدن در زمینه علم و فناوری و به دست آوردن جایگاهی منحصربفرد از نظر اجرای استانداردهای آموزشی است.

رنکینگ انستیتو تکنولوژی ازمیر

این دانشگاه در سال 2023 توانسته در رتبه‌بندی QS، رتبه ۱۴۰۰-۱۲۰۱ را به خود اختصاص دهد. در نتیجه می‌توان این دانشگاه را یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان به‌شمار آورد.

تحصیل در انستیتو تکنولوژی ازمیر در میان متقاضیان از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ چرا که زبان آموزشی در این دانشگاه 100 درصد انگلیسی است. با تمام این ویژگی‌های برجسته، انستیتو تکنولوژی ازمیر در حال حاضر مورد تائید وزارت علوم ایران نمی‌باشد.

آموزش در انستیتو تکنولوژی ازمیر

همانطور که پیش از این بیان کردیم، انستیتو تکنولوژی ازمیر یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی است که تدریس دروس را به زبان انگلیسی انجام می‌دهد.

همین امر توجه بسیاری از دانشجویان خارجی را به خود جلب کرده است. همچنین انستیتو تکنولوژی ازمیر حضور فعالی در برنامه‌های تبادل دانشجویی همانند اراسموس دارد.

در واقع این دانشگاه می‌تواند برای چند ترم تحصیلی، اقدامات لازم جهت تبادل دانشجو و مدرس، با بهترین دانشگاه‌های اروپایی را انجام دهد. این برنامه را می‌توان فرصتی فوق‌العاده برای دانشجویانی که در انستیتو تکنولوژی ازمیر مشغول به تحصیل هستند به شمار آورد.

به‌طورکلی این دانشگاه دارای 505 استاد و 2600 دانشجو است.

دانشکده‌های انستیتو تکنولوژی ازمیر

 •   دپارتمان برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 •   دپارتمان طراحی صنعتی
 •   دپارتمان معماری ترمیمی
 •   دانشکده معماری
 •   دپارتمان معماری

دانشکده مهندسی

 •   دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک
 •   دپارتمان مهندسی مواد غذایی
 •   دپارتمان مهندسی مکانیک
 •   دپارتمان مهندسی عمران
 •   دپارتمان مهندسی شیمی
 •   دپارتمان مهندسی کامپیوتر

دانشکده علوم

 •   دپارتمان زیست شناسی مولکولی و ژنتیک
 •   دپارتمان ریاضیات
 •   دپارتمان شیمی
 •   دپارتمان فیزیک

دانشگاه ازمیر تکنولوژی

معرفی مراکز تحقیقاتی انستیتو تکنولوژی ازمیر

یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی دانشگاهی کشور ترکیه، متعلق به انستیتو تکنولوژی ازمیر می‌باشد. از جمله این مراکز عبارتند از:

 •   مرکز تحقیقات مواد

این مرکز مجهز به ابزارهای تحلیلی عمده‌ مانند دستگاه پراش اشعه ایکس، میکروسکوپ الکترونی، سیستم اندازه‌گیری سطح BET و دستگاه تست مکانیکی ۲۵۰ کیلوولت می‌باشد.

این مرکز، محل انجام کلیه پروژه‌های مربوط به علوم و مهندسی مواد است. آزمایشگاه این مرکز که به تحقیقات تخصصی مواد اختصاص یافته، حدود 1500 متر مربع مساحت دارد. این مرکز به علت پیشرفت‌های مختلف در زمینه سرامیک، کامپوزیت، پلیمر، فلزات و غیره شناخته شده است.

انستیتو تکنولوژی ازمیر دارای 4 واحد تخصصی است که هر یک مجهز به ابزار و وسایل پیشرفته می‌باشند. این دانشگاه توسط بیش از 20 عضو هیئت علمی، از طریق فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و تحقیقاتی حمایت می‌شود.

 •   مرکز تحقیقاتی ایمنی مواد غذایی

این مرکز تحقیقاتی یک گروه پژوهشی چند رشته‌ای است که دانشمندان بسیاری را از رشته‌های مختلف شیمی، زیست، مهندسی گردآوری کرده است.

مرکز تحقیقات ایمنی مواد غذایی بر اساس ایده اهمیت ایمنی مواد غذایی در فقدان بیماری‌های مزمن، زبان‌های اقتصادی، مرگ و غیره در سال 2004 تاسیس شد و همچنان مشغول به فعالیت است.

مرکز تحقیقاتی برنامه‌های کامپیوتری، مرکز تحقیقاتی مهندسی و تکنولوژی‌های زیستی، موسسه تحقیقاتی ژئوترمال، مرکز مدیریت پروژه، مرکز تحقیقاتی شبکه‌های اجتماعی و چند رسانه‌ای دیگر، مراکز تحقیقاتی انستیتو تکنولوژی ازمیر هستند.

امکانات موجود در انستیتو تکنولوژی ازمیر

پردیس اصلی انستیتو تکنولوژی ازمیر با 6000 هکتار مساحت در سواحل اژه و در خارج شهر ازمیر واقع شده است که مناظری دیدنی و بکر را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. تمامی امکانات علمی و آموزشی این دانشگاه در این پردیس وجود دارد. که در برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 •   خدمات پزشکی: خدمات بهداشتی و مشاوره‌ای برای افراد در محوطه این دانشگاه ارائه می‌شود. بخش مربوط به سلامت، یک دندانپزشک، یک پزشک، سه پرستار، یک متخصص آزمایشگاه، یک روانشناس و یک تکنسین اورژانس را شامل می‌شود. کارکنان و دانشجویان این دانشگاه در صورت لزوم می‌توانند با مراجعه به این مرکز از خدمات آن به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند. توجه داشته باشید که در این مرکز اقدامات اولیه اورژانسی انجام می‌شود و در صورت نیاز، بیمار را به وسیله آمبولانس به نزدیک‌ترین بیمارستان انتقال می‌دهند.
 •   خدمات فرهنگی و اجتماعی: انستیتو تکنولوژی ازمیر در حال حاضر، دارای 58 انجمن دانشجویی می‌باشد. این انجمن ها در حمایت و تحرک اجتماعی و فرهنگی دانشجویان نقش مهمی ایفا می‌کنند. افراد می‌توانند با گذراندن اوقات فراغت از طریق انجام فعالیت‌های علمی و فرهنگی برای ورود به جامعه آماده شوند.
 •   امکانات ورزشی: کارکنان و دانشجویان این مرکز می‌توانند از امکانات ورزشی این مجموعه که شامل سالن ورزشی با ظرفیت ۲۰۰۰ تماشاچی، استودیوی رقص، سالن تناسب اندام، فوتبال در فضای باز، بسکتبال، تنیس، مینی گلف و فوتبال به‌صورت رایگان استفاده کنند.
 •   خدمات تغذیه‌ای: سالن غذاخوری این دانشگاه با ظرفیت 5000 نفر، غذایی سالم و رایگان را در اختیار دانشجویان و کارکنان انستیتو تکنولوژی ازمیر قرار می‌دهد. علاوه‌براین غذا و نوشیدنی‌های سالم با قیمتی مناسب در کافه تریاها و رستوران‌های این دانشگاه به افراد ارائه می‌شود.

نحوه پذیرش در انستیتو تکنولوژی ازمیر

ورود به این دانشگاه در مقطع کارشناسی، نیازمند شرکت در آزمون YOS است. همچنین افراد جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ملزم به شرکت در آزمون‌ های مختلف از جمله  آیلتس یا GRE می‌باشند.

به دلیل اینکه آموزش در این دانشگاه به صورت انگلیسی انجام می‌شود، ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ضرورت دارد.

هزینه و شهریه تحصیل

برای دسترسی بهتر و دقیق تر به این هزینه ها با این دانشگاه ارتباط برقرار کنید. به طور کلی، دانشجویان بین المللی باید هزینه ای بین 0 تا 750 یورو را برای مقطع تحصیلی کارشناسی و مبلغی بین 750 تا 1800 یورو را در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد پرداخت نمایند.

جمع بندی

مهاجرت به کشور ترکیه و تحصیل در دانشگاه‌های آن، نیازمند کسب اطلاعات کافی در زمینه‌های مختلف است.

در صورتی که شما نیز قصد دارید به دانشگاه‌های این کشور مهاجرت کنید، توصیه می‌شود با مشاوران مجموعه سایت تحصیل در خارج ارتباط برقرار کنید. مشاوران موسسه بهترین راه‌حل‌های مهاجرتی و تحصیلی را متناسب با شرایط شما، برایتان انتخاب می‌کنند.

سوالات متداول

  آیا ورد به انستیتو تکنولوژی ازمیر نیازمند شرکت در آزمون ورودی است؟

بله، پذیرش و ورود به این دانشگاه نیازمند شرکت در آزمون YOS می‌باشد.

  آموزش در انستیتو تکنولوژی ازمیر به کدام زبان ارائه می‌شود؟

زبان آموزشی در این دانشگاه برای تمامی رشته‌ها، انگلیسی است.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *