دانشگاه‌های برتر ایتالیا برای تحصیل، هزینه ها و بورسیه ها

5/5 - (4 امتیاز)

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

کشور ایتالیا از مقاصد بسیار محبوب دانشجویان جهت ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، معماری و هنر است. این کشور هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌ به­ صرفه­‌ای نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا دارد.

مهاجرت کم‌هزینه از طریق تحصیل در دانشگاه­ های این کشور و اخذ بورسیه‌های تحصیلی مانند بورسیه استانی ایتالیا، برای دانشجویان امکان‌پذیر است.

همچنین تحصیل به زبان انگلیسی نیز به راحتی در دانشگاه­های این کشور برای دانشجویان فراهم است. کشور ایتالیا پلی برای دستیابی به کشورهایی مانند کانادا و آمریکا می‌باشد. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید، تا شما را با برترین دانشگاه‌های ایتالیا آشنا کنیم.

برترین دانشگاه‌های ایتالیا براساس رتبه‌بندی جهانی

ایتالیا 14 دانشگاه با رتبه زیر 500 در رنکینگ  QS  دارد و ۲۷ دانشگاه آن در این رتبه­بندی بین 500 تا 100 قرار دارند. ۱۰ دانشگاه برتر این کشور عبارتند از:

نام دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳
دانشگاه پلی تکنیک میلان ۱۳۹
دانشگاه بولونيا ۱۶۷
دانشگاه ساپینزا رم ۱۷۱
دانشگاه پادوا ۲۴۳
دانشگاه میلان ۳۲۴
دانشگاه پلی تکنیک تورین ۳۲۵
دانشگاه پیزا ۴۰۴
دانشگاه فدریکو دوم (ناپل) ۴۱۶
دانشگاه ترنتو ۴۵۷

در ادامه به معرفی دانشگاه ­های برتر ایتالیا با جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت:

 1. دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان رتبه 139 QS ، رتبه ۴۰۰-۳۵۱ تایمز و رتبه ۳۰۰-۲۰۱ را در رتبه‌بندی شانگ‌های، به خود اختصاص داده است. این دانشگاه هفت دانشکده مانند لکو، کرمونا، مانتوا، پیا چزابه وسیوا و لئوناردو دارد، که در میلان و سایر شهرهای نزدیک قرار دارند.

فارغ التحصیلان این دانشگاه بسیار زیاد هستند و دانشجویان نخبه های مانند رنزو پیانو و آلدو روسی؛ برندگان جایزه پیرتزکر و جولیو ناتا برنده نوبل شیمی را آموزش داده­ است.

 1. دانشگاه بولونیا

این دانشگاه در رتبه ۱۶۷ QS ، 172 تایمز و ۳۰۰-۲۰۱ شانگ‌های قرار دارد. دانشگاه بولونیا از قدیمی­ترین و بزرگترین دانشگاه‌های ایتالیا بشمار می‌رود و یک دانشگاه دانشجومحور محسوب می‌شود.

 1. دانشگاه ساپینزا رم

این دانشگاه رتبه ۱۷۱ QS ، 197 تایمز و ۲۰۰- ۱۵۱ شانگ‌های را ازآن خود کرده است. دانشگاه ساپینزا رم بزرگترین دانشگاه اروپا است؛ چرا که 700 سال سابقه دارد و دارای 11700۰ دانشجو، ۳۳۰۰ استاد، 2200 مسئول، کتابدار و تکنسین و بیش از 1500 کارمند در بیمارستان‌ها و درمانگاه­ های خود است. این دانشگاه به دلیل کیفیت پژوهش­ها و کیفیت آموزش درمیان اولین دانشگاه‌های ایتالیا قرار دارد.

 1. دانشگاه پادوا

این دانشگاه رتبه 243 QS ، 201-500 تایمز و ۲۰۰- ۱۵۱ شانگ‌های را ازآن خود کرده است. دانشگاه پادوا جز 250 دانشگاه برتر جهان است که بهترین دانشگاه از نظر کیفیت تحصیل در ایتالیا بشمار می‌رود.

شهریه این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه­های ایتالیا بسیار رقابتی می­باشد و بورسیه هایی بنا بر شایستگی دانشجویان به آن‌ها ارائه می‌شود.

 1. دانشگاه میلان

این دانشگاه رتبه 324 QS ، 301-350 تایمز و ۲۰۰-۱۵۱ شانگ‌های را ازآن خود کرده ­است و کیفیت تحصیلی بسیار بالایی در تمامی رشته‌ها دارد. دانشگاه میلان از نظر بهره­وری علمی، فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی سطح بالایی را ارائه می­دهد.

این دانشگاه از منابع مهم در زمینه اجتماعی – اقتصادی می باشد؛ چرا که ارتباط دانشگاه میلان با دنیای تجارت بسیار گسترده­ است. این دانشگاه تنها دانشگاه ایتالیایی است که به لیگ دانشگاه­های تحقیقاتی اروپا پیوسته است.

 1. دانشگاه پیزا

این دانشگاه رتبه 404 QS ، 401-500 تایمز و ۲۰۰- ۱۵۱ شانگ‌های را به خود اختصاص داده است‌‌.  دانشگاه پیزا از مشهورترین دانشگاه‌های ایتالیا می­باشد که دارای 20 دپارتمان است و در زمینه‌های کشاورزی، کامپیوتر، فیزیک، مهندسی، دامپزشکی و پزشکی، تحقیقاتی سطح بالا و پیشرفته­ای دارد.

 1. دانشگاه ناپل

این دانشگاه رتبه 416 QS ، 401-500 تایمز و ۴۰۰-۳۰۱ شانگ‌های را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ناپل دانشگاه مدرنی است که پس از دانشگاه بولونیا و پادوا، قدیمی ترین دانشگاه ایتالیا است که در ابتدا برای رقابت با این دو دانشگاه معروف ساخته شده ­بود.

 1. دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل

این دانشگاه رتبه 436 QS ، ۲۰۱-۲۵۰ تایمز و ۵۰۰-۴۰۱ شانگ‌های را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه از جمله دانشگاه­های فعال شهر میلان ایتالیا است. دانشکده­های این دانشگاه شامل دانشکده پزشکی روانشناسی فلسفه می‌باشد.

دانشگاه ویتا همچنین یک پارک علم‌‌‌وفناوری و یک موسسه تحقیقاتی معتبر نیز دارد که تعاملات بینظیری در این دو مکان رخ می­دهد. این دانشگاه دو سالن در محوطه دانشگاه دارد که به دانشجویان خارجی اجازه اقامت در آن را می­دهد. این دانشگاه 26 دانشکده پزشکی نیز دارد.

 1. دانشگاه ترنتو

این دانشگاه رتبه 457 QS ، 351-400 تایمز و  ۵۰۰-۴۰۱ شانگ‌های را ازآن خود کرده است. دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می­شود. همچنین  اولویت‌های این دانشگاه، کیفیت تدریس و پژوهش می­باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

این مدارک به مقطع و رشته مورد نظر شما بستگی دارد اما بطور کلی برای ثبت­نام مدارک زیر مورد نیاز شما خواهند بود.

 •   رزومه تحصیلی
 •   انگیزه نامه
 •   اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده
 •   تاییدیه تحصیلی
 •   مدرک زبان انگلیسی در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی (آیلتس حداقل ۶ یا تافل حداقل 80)
 •   مدرک زبان ایتالیایی حداقل B2 ، در صورت تمایل به تحصیل به زبان ایتالیایی
 •   پاسپورت
 •   عکس پرسنلی مطابق استانداردهای شینگن
 •   رزومه علمی پژوهشی دانشجویان متقاضی دکتری
 •   گواهی بیمه درمانی برای دانشجویان خارج از اروپا
 •   پورتفولیو برای رشته‌های هنری

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشجویان برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا حتما باید مدرک لیسانس ارائه بدهند. مدت‌زمان تحصیل در این مقطع همانند ایران، ٢ سال است و متقاضیان نیاز است مهارت خود را در زبان انگلیسی یا ایتالیایی اثبات کنند. به همین دلیل باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ و یا مدرک زبان B٢ ایتالیایی ارائه بدهند.

برای پذیرش در دوره‌ی کارشناسی ارشد بعلاوه مدارک مورد نیاز در مقطع کارشناسی، مدارک زیر مورد نیاز هستند:

 • ارائه کلیه مدارک تجصیلی و ترجمه آن‌ها (این مدارک باید به تأیید اداره‌ مرکزی دانشگاه مربوطه برسند. ترجمه‌ این مدارک نیز باید مانند مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و با مهرهای لازم انجام شود.)
 • ارائه توصیه‌نامه‌ اساتید
 • ارائه گواهی بیمه درمانی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا عموما به صورت همکاری با اساتید در یک پروژه تحقیقاتی انجام می‌شود. زبان تحصیل در این مقطع ایتالیایی است و متقاضیان تحصیل در این مقطع باید مهارت بالایی در این زبان داشته باشند.

حدود ٩٠ دوره دکترای پژوهشی در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد. موسسات دولتی بزرگ سالانه میزبانی حدود ١٠٠،٠٠٠ دانشجوی دکترا را دارند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع دکتری

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره‌ی دکترا علاوه‌بر مدارکی که در بالا ذکر شد، شامل موارد زیر نیز می‌شوند:

 • ارائه گواهی زبان (مدرک زبان انگیسی حداقل در سطح b٢ و یا زبان ایتالیایی در سطح c١) .
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • ارائه رزومه علمی (ارائه مستنداتی که نشان‌دهنده سابقه فعالیت علمی شما در برخی دانشگاه‌ها است.)

زینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا بیشتر به رشته و دانشگاهی که مد نظر دارید، بستگی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا سالیانه بین 900 تا 4000 یورو و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های غیردولتی ایتالیا بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو متغیر است.

در دانشگاه بولونیا دانشجو می‌تواند درخواست شهریه خود را بر اساس میزان درآمد خانواده خود بدهد. بنابراین حداقل هزینه تحصیل 158 یورو در سال است اما حداکثر هزینه بسته به رشته مدنظر، بین 2200 تا 6100 یورو متغیر است.

دانشگاه‌های برتر ایتالیا برای تحصیل، هزینه ها و بورسیه ها

بورسیه های متنوع دانشگاه ­های ایتالیا

این بورسیه‌ها که از جانب دانشگاه و یا دولت اعطا می شوند،  امکان تحصیل رایگان و هزینه پایین را برای دانشجویان فراهم نموده است. بورسیه استانی ایتالیا از مشهورترین نوع بورسیه‌هاست.

این نوع بورسیه ها به افرادی اعطا می شود که قصد تحصیل و زندگی در اروپا را دارند اما توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند. این بورسیه با توجه به سطح مالی دانشجو، رشته و دانشگاه به فرد اعطا می­شود. همچنین بورسیه استعدادیابی ایتالیا از دیگر انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا است.

حمایت­های مالی دولت ایتالیا و دانشگاه­های آن، به میزان بضاعت و شایستگی تحصیلی شما بستگی دارد. دانشجویان متقاضی این نوع بورسیه‌ها می‌توانند درخواست هایی مبنی بر درخواست وام دانشجویی، کمک مسکن و هزینه های غذا را به دولت و یا دانشگاه ارائه دهند.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که در اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر موفق شده‌اند، نیاز است تا اقدامات لازم برای اخذ ویزای ایتالیا را هم انجام دهند. البته از آنجایی که ایتالیا در حوزه شنگن قرار دارد با دریافت ویزای ایتالیا می‌توان به راحتی با دردست داشتن ویزای شنگن به سایر کشورهای اروپایی در این حوزه سفر کرد.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه‌های زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر است. هزینه‌ های مصرفی در ایتالیا به سلیقه و سبک و سیاق زندگی شما در ایتالیا بستگی دارد.

هزینه زندگی در شهرهای توریستی این کشور مثل رم، میلان و فلورانس در مقایسه با سایر شهرهای دیگر مسلما بالاتر است. به‌طور کلی هزینه ماهانه گذران زندگی دانشجویی در ایتالیا حدود ۶۰۰ الی 800 یورو می­باشد.

مقطع تحصیلی هزینه تحصیل
مقطع کارشناسی ١٢٠٠ تا ۴٠٠٠ یورو در سال
مقطع کارشناسی ارشد ١۵٢٠ تا ١٢٠٠٠ یورو در سال
مقطع دکترا ٩٠٠ تا ۴٠٠٠ یورو در سال

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به برترین دانشگاه‌های ایتالیا بپردازیم، امیدواریم توانسته باشیم ابهامات ذهنی شما را در این مورد برطرف نماییم. مشاوران و کارشناسان مجرب ما در سایت تحصیل در خارج، شما را در مسیر دستیابی به تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های ایتالیا یاری خواهند کرد.

امید است که شما ایرانیان عزیز را بتوانیم در راه رسیده به اهداف مهاجرتی شما یاری کنیم.

سوالات متداول:

آیا تحصیل در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم است؟

بله. تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های برتر ایتالیا به‌راحتی برای دانشجویان خارجی فراهم است.

آیا به دانشجویان خارجی بورسیه تعلق می‌گیرد؟

بله. به دانشجویان خارجی متقاضی در ایتالیا بسته به توانایی‌ها، استعدادهای دانشجو و بضاعت مالی خانواده او، بورسیه‌های خوبی تعلق می‌گیرد که امکان تحصیل با هزینه پایین یا رایگان را برای دانشجو فراهم می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *