5/5 - (2 امتیاز)

شرایط دریافت ویزای توریستی ایتالیا

ایتالیا از جمله کشور‌های توریستی جذاب است؛ به‌ طوری که سالانه حدود 50 میلیون گردشگر به آن سفر می‌کنند. توریست‌ های ایرانی برخلاف سایر افرادی که مقیم کشورهای اروپایی هستند، جهت سفر به کشور ایتالیا و بازدید از جاذبه‌ های گردشگری آن، علاوه‌بر پاسپورت و مدارک شناسایی، پیش از هرگونه اقدام باید برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا درخواست خود را ثبت کنند.

ایتالیا عضو کشور‌های حوزه شینگن است به همین دلیل می‌توان ویزای توریستی ایتالیا را همان ویزای شینگن دانست. گردشگران دارای ویزای توریستی ایتالیا می‌توانند در مدت زمانی معین از نقاط مختلف کشورهای حوزه شینگن دیدن کنند.

دارندگان ویزای توریستی ایتالیا حداکثر 3 ماه در طی 180 روز اجازه دارن که در این کشور اقامت داشته باشند. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا شما را با ویزای توریستی ایتالیا و شرایط آن بیشتر آشنا کنیم.

ویزای توریستی ایتالیا

ملیت افراد یک معیار مهم جهت دریافت ویزای توریستی ایتالیا است. همان‌گونه که پیش از این بیان کردیم، درصورتی‌که افراد تابعیت کشورهای حوزه شینگن یا اتحادیه اروپا را داشته باشند، نیازی به اخذ ویزای توریستی جهت ورود به ایتالیا نخواهند داشت.

درغیر این صورت لازم است که افراد برای ورود به ایتالیا یک الی دو ماه پیش از سفر، جهت اخذ ویزای توریستی اقدام کنند. بررسی اطلاعات متقاضیان برای صدور ویزای توریستی حداقل سه هفته یا بیشتر طول می‌کشد. تاریخ سفر و کشور مقصد از موارد دیگری هستند که در تعیین زمان صدور ویزا تاثیرگذار می‌باشند. درنتیجه لازم است که برای سفر خود برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهید.

همچنین حداکثر زمان اقامت در ایتالیا با استفاده از ویزای توریستی 90 روز است. درصورتی‌که افراد بنابه هر دلیلی نتوانند در مدت زمان مقرر کشور ایتالیا را ترک کنند، جهت دریافت ویزای ملی طولانی مدت ایتالیا لازم است که دلیل موجهی ارائه دهند. سرمایه‌گذاری، تحصیل و کار در کشور ایتالیا از جمله مواردی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها ویزای بلند مدت را دریافت کنید.

ثبت مشخصات کامل سفر اعم از زمان سفر، تاریخ ورود به ایتالیا، تاریخ خروج از ایتالیا، جزئیات سفر و شماره پرواز در فرم مربوط به اخذ ویزای توریستی ضرورت دارد. همچنین توریست‌ها باید مکان‌هایی که قصد دیدن آن‌ها را در کشور ایتالیا یا سایر مناطق شینگن دارند، به‌طور کامل مشخص کنند.

مراحل دریافت ویزای توریستی ایتالیا

دریافت ویزای توریستی ایتالیا طی فرایندی چند مرحله‌ای انجام می‌شود. این مراحل عبارتند از:

 •   رزرو قرار مقالات با سفارت کشور ایتالیا
 •   تکمیل فرم مربوط به دریافت ویزای توریستی ایتالیا
 •   تکمیل مدارک مربوطه
 •   ارسال درخواست
 •   انجام مصاحبه ویزا
 •   پرداخت هزینه مربوط به اخذ ویزا
 •   انتظار جهت پردازش ویزا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا

افرادی که تابعیت خارجی دارند برای دریافت این ویزا لازم است که اسناد و مدارک متعددی ارائه دهند. درصورتی‌ که پروسه دریافت ویزا و انگشت‌ نگاری به‌طور صحیح انجام شود، ویزای توریستی ایتالیا طی 14 روز الی 30 روز صادر می‌شود. این مدارک شامل:

 •   عکس: دو قطعه عکس پاسپورتی رنگی با ابعاد 3 در 4 که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد. توجه کنید که صورت فرد باید 70 الی 80 درصد عکس را پوشش داده باشد.
 •   فرم مربوط به اخذ ویزای ایتالیا: فرم تکمیل شده باید تاریخ و امضا شده باشد.
 •   فتوکپی ویزاهای قبلی: در صورتی‌که پیش‌ازاین اقدام، ویزایی دریافت کرده باشید لازم است که کپی آن را ارائه دهید.
 •   گذرنامه معتبر: گذرنامه شما در صورتی اعتبار دارد که حداکثر 10 سال از مدت زمان صدور آن گذشته باشد. ویزای شما باید دو صفحه خالی یا بیشتر و حداقل 3 ماه اعتبار در تاریخ خروج شما از کشور ایتالیا داشته باشد.
 •   بیمه سلامت: بیمه مسافرتی کشور ایتالیا باید در تمامی حوزه شینگن دارای اعتبار باشد. حداقل مبلغ لازم بیمه درمانی جهت اخذ ویزای ایتالیا 30 هزار یورو می‌باشد. این مبلغ باید کلیه هزینه‌های مربوط به درمان، فوریت پزشکی، بستری شدن و مرگ را پوشش‌دهی کند.
 •   اسناد وضعیت مدنی: این اسناد شامل گواهی تولد، گواهی ازدواج و غیره است که همراه داشتن آن‌ها ضروری می‌باشد.
 •   گواهی اقامت: گواهی اقامت شامل مدارک رزرو هتل، اجاره منزل، نامه مربوط به حامی مالی و غیره است. جهت دریافت ویزای توریستی ایتالیا لازم است که مدرک اقامت را نیز ارائه دهید.
 •   گواهی تمکن مالی: پیش از سفر به کشور ایتالیا، اثبات تامین هزینه‌های سفر با ارائه گواهی تمکن مالی ضرورت دارد. مدت زمان اقامت فرد در میزان تمکن مالی تاثیرگذار است. کپی کارت اعتباری، اظهارات بانکی و صورتحساب سپرده، از جمله مدارکی هستند که به‌عنوان گواهی تمکن مالی می‌توانید ارائه دهید. (کمترین میزان سپرده بانکی باید 200 الی 250 میلیون تومان باشد)
 •   مدارک سفر: مدارکی همچون رزرو بلیط پرواز، تاریخ پرواز، شماره پرواز و به‌طور کلی جزئیات سفر ارائه شود.

اخذ ویزای توریستی ایتالیا از طریق دعوتنامه

دعوتنامه در واقع یک نامه کتبی است که از طرف شخصی که در کشور ایتالیا اقامت دارد، برای ورود شما به کشور ایتالیا فرستاده می‌شود. دریافت دعوتنامه اقامت قانونی شما را در کشور ایتالیا تضمین می‌کند.

علاوه‌براین شخصی که برای شما دعوتنامه می‌فرستد، می‌تواند در جزئیات دعوتنامه‌ به این موضوع اشاره کند که در صورت ناتوانی شما در پرداخت هزینه‌های سفر از شما حمایت مالی کند.

در صورت دریافت ویزای توریستی لازم است که به همراه مدارک مربوطه، دعوتنامه خود را نیز ارائه دهید. دعوتنامه حضور هدفمند شما را برای سفارت معین می‌کند.

علاوه‌ بر این درصورتی‌که گردشگر پس از اتمام دوره مشخص سفر، اقامت غیرقانونی در کشور ایتالیا داشته باشد، مقامات مربوطه به واسطه اطلاعات فرد ارسال کننده دعوتنامه، به راحتی شخص را پیدا می‌کنند.

دارندگان دعوتنامه ویزای توریستی ایتالیا پروسه دریافت ویزا در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. همچنین ریسک ریجکت آن نیز به حداقل می‌رسد. در حالت کلی دعوتنامه ویزای توریستی ایتالیا انواع متفاوتی دارد که عبارتند از:

 •   دعوتنامه خویشاوندان و دوستان جهت مقاصد گردشگری
 •   دعوتنامه اسپانسر جهت اخذ ویزای شینگن
 •   دعوتنامه تجاری جهت اخذ ویزای شینگن
 •   دعوتنامه بیمارستان
 •   دعوتنامه دانشگاه

 اخذ ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه

همانطور که بیان کردیم اخذ ویزای توریستی ایتالیا با استفاده از دعوتنامه مزایای فراوانی دارد. اما بسیاری از افراد نمی‌توانند از این طریق به کشور ایتالیا سفر کنند.

در صورتی‌که شما تنها برای دیدن مکان‌های طبیعی، تاریخی، تفریحی و غیره قصد سفر به ایتالیا را دارید، می‌توانید بدون داشتن دعوتنامه ویزای توریستی ایتالیا را دریافت کنید.

روند اخذ ویزا بدون دعوتنامه، نسبت به اخذ ویزا به واسطه دعوتنامه کمی طولانی‌تر است. علاوه‌بر مدارک ذکر شده در مطالب فوق ارائه برنامه سفر، سپرده بانکی 6 ماه گذشته و گواهی تمکن مالی جهت اثبات در توانایی پرداخت هزینه‌ها برای اخذ این ویزا ضرورت دارد.

هزینه اخذ ویزای توریستی ایتالیا

هزینه لازم جهت اخذ این ویزا براساس سن و تابعیت افراد متغیر و حدود 35 الی 80 یورو می‌باشد. این مقدار از هزینه در زمان ثبت درخواست ویزا پرداخت می‌شود. در نتیجه با رد شدن درخواست شما یا انصراف از دریافت هزینه به شما بازگردانده نخواهد شد.

برخی افراد اعم از محققان که به قصد انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنند، کودکان زیر 6 سال، یکی از خویشاوندان فردی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا دارد، معلمان و دانش‌آموزان همراه در طی سفر مدرسه و دارندگان گذرنامه رسمی یا دیپلماتیک نیازی به پرداخت هزینه برای دریافت ویزا ندارند.

ریجکت شدن ویزای توریستی کشور ایتالیا

آگاهی نسبت به قوانین و مراحل دریافت ویزای توریستی ایتالیا به شما در کاهش ریسک ریجکت شدن ویزا کمک می‌کند. برای پیشگیری از ریجکت شدن ویزا رعایت نکات زیر ضروری می‌باشد:

 •   ارائه مدارکی که تاریخ بازگشت شما به کشور را تایید کنند؛ جهت اطمینان خاطر آفیسر برای اثبات عدم پناهندگی
 •   نداشتن استرس و اضطراب در هنگام مصاحبه
 •   بیان اطلاعات به‌طور کاملا صحیح و صادقانه (درصورتی‌که فرد اطلاعات نادرستی به آفیسر ارائه دهد، ممکن است ویزای شما را ریجکت کند و حتی به مدت 10 سال شما را از دریافت هر نوع ویزا این کشور محروم سازد(.
 •   با ارائه ناقص مدارک، تمکن مالی ضعیف و عدم ارائه سند ملکی معتبر، احتمال ریجکت شدن ویزا افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی

امروزه سفر به کشورهای حوزه شینگن به دلیل مناطق دیدنی فراوان روبه افزایش است. ما در این مقاله اطلاعات کلی و مهم جهت آگاهی شما عزیزان در رابطه با اخذ ویزای توریستی ایتالیا را شرح دادیم.

سایت تحصیل در خارج با کادری مجرب جهت ارائه خدمات متنوع در زمینه اخذ انواع ویزا، همواره آماده خدمت به شما می‌باشد. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید واقع شود.

سوالات متداول

  آیا ویزای توریستی کشور ایتالیا قابلیت تمدید است؟

با استفاده از ویزای توریستی ایتالیا حداکثر به مدت 90 روز می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. پس از اتمام این مهلت لازم است که منطقه شینگن را ترک کنید. پس از گذشت 3 ماه افراد می‌توانند برای مدت 90 روز دیگر به ایتالیا سفر کنند.

  هزینه لازم جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا چه مقدار است؟

این هزینه بسته به شرایط متفاوت است. هزینه دریافت ویزای توریستی ایتالیا برای کودکان با سن 6 الی 12 سال 48 دلار و برای افراد بالغ حدود 98 دلار می‌باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *