ویزای ایتالیا

5/5 - (4 امتیاز)

ویزای تحصیلی ایتالیا برای ایرانیان

افرادی که کشور ایتالیا را جهت تحصیل انتخاب می‌کنند، علاوه‌بر بهره‌مندی از سیستم آموزشی با کیفیت، می‌توانند بورسیه‌های متنوع دانشگاه‌های برتر این کشور را نیز دریافت کنند.

همچنین حمل‌ونقل به سایر کشورهای حوزه شینگن برای دارندگان ویزای تحصیلی ایتالیا به‌راحتی امکان‌پذیر است. دانشجویان جهت اقدام برای ویزای تحصیلی ایتالیا در ابتدا لازم است که نامه اخذ پذیرش دانشگاه را دریافت کرده باشند.

به‌طور کلی مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا بسیار بیشتر از معایب آن است. علاوه‌براین دانشجویان در طول مدت تحصیل خود در این کشور می‌توانند با فرهنگ غنی مردم ایتالیا و آثار تاریخی آن آشنا شوند.

کشور ایتالیا که مهد موسیقی و هنر نیز خوانده می‌شود، شباهت فرهنگی بسیاری با کشور ایران دارد. در ادامه مقاله هر آنچه که در رابطه با اخذ ویزا تحصیلی مورد نیاز است برای شما شرح خواهیم داد؛ پس با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید.

شرایط لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اخذ پذیرش دانشگاه مورد نظر، دانشجویان باید به کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود برای ثبت درخواست ویزا مراجعه کنند. از آنجایی که روند صدور ویزای تحصیلی بین 1 الی 3 هفته یا بیشتر طول می‌کشد، بهتر است که حداقل سه ماه پیش از ورود به ایتالیا برای درخواست ویزا اقدامات لازم انجام شود. علاوه‌براین پس از درخواست ویزا، بهتر است حدود 4 تا 6 هفته پیش از زمان مصاحبه، برنامه‌ریزی و آمادگی لازم را داشته باشند.

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

دریافت ویزای تحصیلی بسته به طول مدت تحصیل و حضور شما در کشور ایتالیا متفاوت است. در حالت کلی ویزای تحصیلی ایتالیا دو نوع بلندمدت و کوتاه‌مدت دارد:

 1.   ویزای نوع D: ویزای نوع D برای اقامت بیش از 3 ماه صادر می‌شود. در صورتی که دوره تحصیلات دانشجویان طولانی‌ مدت باشد، لازم است که این نوع ویزا را دریافت کنند. دارندگان این ویزا می‌توانند آن را به مجوز اقامت دانشجویی تغییر دهند.
 2.   ویزای نوع C: این ویزا اقامت کوتاه‌مدت و تحصیل در یک بازه 90 روزه را برای شما فراهم می‌کند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

کلیه مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شده باشند. همچنین بهتر است متقاضیان برای کسی اطلاعات در رابطه با هزینه و مدارک مربوطه، به سفارت ایتالیا مراجعه نمایند. ارائه مدارک زیر برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ضرورت دارد:

 •   بیمه درمانی جهت تامین هزینه‌های پزشکی و بستری شدن، که هزینه آن برای سال اول تحصیل 171 دلار است
 •   گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی در پرداخت هزینه‌ها برای بازگشت به کشور مبدا
 •   رضایت‌نامه کتبی والدین برای تحصیل فرزندان
 •   کپی برنامه سفر که شامل شماره پرواز، تاریخ پرواز و تاریخ حرکت است.
 •   کپی مقاطع تحصیلی پیشین در صورت وجود
 •   مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 یا تافل با حداقل نمره 80 برای تحصیل در دوره‌های تحصیلی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. همچنین ارائه مدرک زبان ایتالیایی با سطح B2 جهت تحصیل در دوره‌های تحصیلی که به زبان ایتالیایی برگزار می‌شوند.
 •   گذرنامه‌ معتبر با حداقل دو صفحه خالی
 •   نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر
 •   گواهی تمکن مالی حداقل به مبلغ 91/5824 یورو برای یک سال
 •   ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 •   گواهی عدم سوء پیشینه
 •   اثبات شرایط اقامت در کشور ایتالیا
 •   رزومه تحصیلی
 •   عکس پرسنلی

مراحل اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مراحل دریافت ویزای تحصیلی به ترتیب شامل:

 1.   یافتن دانشگاه موردنظر

پیش از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است که نامه پذیرش را از دانشگاه دریافت کرده باشید. جهت اخذ نامه پذیرش نیز باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه مربوطه شرکت و نمره قبولی را به دست آورید.

 1.   مراجعه به نزدیک‌ترین سفارت ایتالیا در کشور خود

مراجعه به کنسولگری ایتالیا قسمت مهمی از مراحل درخواست ویزای تحصیلی است؛ چرا که به‌عنوان نهاد بررسی ویزا عمل می‌کند. تایید مدارک شما توسط سفارت انجام می‌شود. برای تعیین قرار ملاقات جهت اخذ ویزا لازم است که ابتدا با سفارت ایتالیا تماس بگیرید. برای بهتر پیش رفتن روند مصاحبه بهتر است به زبان ایتالیایی تسلط نسبی داشته باشید.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی

فرم مربوطه را می‌توانید از وب‌سایت رسمی سفارت ایتالیا بارگیری و تکمیل کنید. علاوه‌بر تکمیل این فرم تمامی مدارک بالا را به‌طور کامل جمع‌آوری کنید. برای اطلاع از هر گونه تغییر در فرایند اخذ ویزا با کنسولگری تماس بگیرید.

 1.  پرداخت هزینه درخواست ویزا

پس از پرداخت هزینه در صورت ریجکت شدن درخواست، هزینه به شما بازگردانده نخواهد شد.

 1.   مراجعه به سفارت ایتالیا در موعد مقرر

پیش از ورود به کنسولگری ایتالیا از تکمیل مدارک مربوطه اعم از کپی اصل مدارک و رسید درخواست ویزا اطمینان داشته باشید. در پایان مصاحبه یک رسید تایید درخواست ویزا توسط افسر کنسولی به شما تحویل داده خواهد شد.

 1.   انتظار برای اطلاع از نتیجه درخواست

اعلام نتایج در وب‌سایت رسمی سفارت ایتالیا قرار داده می‌شود. در صورتی که درخواست ویزای شما با موفقیت انجام شده باشد، برای دریافت آن به سفارت ایتالیا مراجعه کنید.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا حدود 57 دلار است که پس از پرداخت، درصورت ریجکت شدن بازگردانده نخواهد شد. همچنین هزینه درخواست مجوز اقامت که با مراجعه به ایستگاه پلیس محلی انجام می‌شود، تقریبا 86 دلار است که قابلیت‌ تمدید دارد.

ویزای ایتالیا

شرایط سنی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

پذیرش در اغلب دانشگاه‌های ایتالیا و موسسات آموزش عالی بدون محدودیت سنی انجام می‌شود. اما در صورتی که فاصله زمانی بین درخواست ویزای تحصیلی با زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی زیاد باشد، سفارت ایتالیا برای صدور ویزا سخت عمل می‌کند.

در نتیجه متقاضی باید دلیل موجهی برای گپ تحصیلی ارائه دهد. سن معمول متقاضیان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی 18 الی 25 سال، مقطع کارشناسی‌ارشد 23 الی 29 سال و مقطع دکتری 26 الی 32 سال می‌باشد.

اجازه اقامت دانشجویی به واسطه اخذ ویزای تحصیلی

در صورتی‌ که متقاضیان تابعیت اتحادیه اروپا را نداشته باشند، باید ظرف مدت 8 روز پس از ورود به کشور ایتالیا، درخواست مربوط به دریافت مجوز اقامت در شهر محل سکونت خود را ارسال کنند.

برای همین منظور با مراجعه به مرکز پلیس محلی یک کیت برنامه با فرم‌های ثبت‌نام دریافت خواهند کرد. علاوه‌براین باید مدارک زیر را نیز ارائه دهند:

 •   کپی گذرنامه که شامل صفحات ویزا و اطلاعات مربوط به محل اقامت است
 •   کپی نامه پذیرش دانشگاه
 •   کپی بیمه درمانی

پس از تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه مدارک فوق، رسیدی مبنی بر تایید درخواست مجوز اقامت شما توسط اداره پست محلی صادر می‌شود.

اجازه کار با ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، اجازه انجام کار ضمن تحصیل است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های کشور ایتالیا تحصیل می‌کنند، با دریافت بورسیه‌های متنوع می‌توانند بخش زیادی از هزینه‌های خود را تامین کنند.

اگرچه هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد، اما دانشجویان با دریافت مجوز اقامت معتبر می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت مشغول شوند.

جمع‌بندی

جهت انجام روند صحیح پروسه اخذ ویزای تحصیلی بهتر است از متخصصان فعال در این حوزه کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دریافت ویزای تحصیلی و هرگونه سوال، با روزو وقت جهت مشاوره غیرحضوری می‌توانید به سایت تحصیل در خارج مراجعه کنید.

سوالات متداول:

صدور ویزای تحصیلی ایتالیا چه مدت طول می‌کشد؟

در صورتی که پروسه اخذ ویزای ایتالیا به درستی انجام شود، صدور ویزا 2 الی 4 هفته طول می‌کشد.

آیا متقاضیان می‌توانند برای گذراندن دوره‌های زبان ایتالیایی ویزای تحصیلی دریافت کنند؟

کشور ایتالیا برای صدور ویزای تحصیلی قوانین دشواری ندارد، اما در رابطه با گذراندن دوره‌های زبان ایتالیایی، صدور ویزا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نمی‌باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *