بورسیه دولتی ایتالیا، شرایط دریافت هزینه ها، تحصیل رایگان

5/5 - (2 امتیاز)

راهنمای اخذ بورسیه دولتی ایتالیا

دانشگاه‌های کشور ایتالیا از جمله دانشگاه‌های معتبر اروپایی هستند که هرساله متقاضیان فراوانی جهت تحصیل در این دانشگاه‌ها و دریافت بورسیه تحصیلی به این کشور مهاجرت می‌کنند.

ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است، به همین دلیل دانش‌آموختگان دانشگاه‌های این کشور با دریافت مدرک معتبر، می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلات در هر نقطه از اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند.

افرادی که در کشور ایتالیا تحصیل می‌کنند، علاوه بر دسترسی به آموزش جهانی می‌توانند یک زندگی با کمترین هزینه‌های تحصیل را تجربه کنند.

دانشگاه‌های کشور ایتالیا در گروه 1000 دانشگاه‌ برتر جهان قرار دارند. به همین دلیل فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها پس از اتمام دوره تحصیلی به راحتی می‌توانند در هر کشوری با ارائه مدرک تحصیلی، در حوزه مربوط به تحصیلات خود مشغول به کار شوند.

یکی از انواع بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا بورسیه دولتی است. تنها افرادی که مقیم کشور ایتالیا هستند، می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

بورسیه دولتی ایتالیا در تمامی دانشگاه‌های برتر این کشور دارای اعتبار می‌باشد. در ادامه شما را با شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا بیشتر آشنا می‌کنیم؛ پس با ما در سایت تحصیل در خارج همراه باشید.

استفاده از بورسیه دولتی ایتالیا

متقاضیان تحصیلی که موفق به اخذ بورسیه دولتی ایتالیا می‌شوند، هیچ‌گونه شهریه  بابت تحصیل پرداخت نمی‌کنند. به دانشجویان بورسیه شده از طرف دولت ایتالیا مبلغ 900 یورو در ماه تعلق می‌گیرد.

این مبلغ به صورت سه ماهه، یعنی 2700 یورو به حساب بانکی دانشجویان در ایتالیا واریز می‌شود. علاوه‌بر مقدار هزینه، هر یک از دانشجویان بورسیه شده از پوشش بیمه درمانی بهرمند می‌شوند که مدت اعتبار آن همزمان با اتمام اعتبار بورسیه به پایان می‌رسد. ت

وجه کنید که خدمات دندانپزشکی توسط این بیمه پوشش‌دهی نمی‌شود.

اغلب افرادی که برای تحصیل به کشور ایتالیا مهاجرت می‌کنند، قصد دریافت اقامت دائم این کشور را دارند‌. بورسیه دولتی ایتالیا در مقاطع کارشناسی‌ارشد، دکتری، دوره‌های فرهنگ و زبان ایتالیایی و پروژه‌های تحقیقاتی در بازه‌های زمانی سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه به متقاضیان واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

دانشجویانی که این بورسیه را دریافت کرده‌اند، در دانشگاه‌های دولتی این کشور به تحصیل می پردازند. لازم به ذکر است که تنها 15 کشور می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند و کشور ایران نیز جزو این گروه می‌باشد‌.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه دولتی ایتالیا

همانطور که پیش از این بیان کردیم، بورسیه دولتی ایتالیا به گروه‌های خاصی تعلق می‌گیرد. دوره‌های تحصیلات تکمیلی برگزار شده در کشور ایتالیا شامل رشته‌های معماری، اقتصاد، فناوری‌های پیشرفته، مهندسی، طراحی، هنر، رقص، فرهنگ و زبان ایتالیایی می‌باشد.

مطابق با قوانین دولت ایتالیا سن متقاضیان کارشناسی ارشد بورسیه دولتی ایتالیا باید کمتر از 28 سال و 364 روز باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری نیز لازم است که حداکثر سن 30 سال داشته باشند.

همچنین سن قابل قبول برای متقاضیانی که به قصد انجام کارهای تحقیقاتی مایل به دریافت این بورسیه هستند، حداکثر 41 سال اعلام شده است. در ادامه شرایط کلی دریافت بورسیه دولتی ایتالیا را برای هریک از گروه‌های مختلف شرح می‌دهیم.

 1.   شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد

این دسته از متقاضیان در اولین سال تحصیلی کارشناسی ارشد لازم است که مدرک کارشناسی خود را به دانشگاه مربوطه ارسال کنند. درصورتی که دانشجو در دومین سال تحصیل خود پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد، جهت دریافت بورسیه دولتی ایتالیا می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد.

لازم به ذکر است که تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا جهت ارائه بورسیه به دانشجویان، آزمونی برگزار می‌کنند. در نتیجه پیش‌ از هر گونه اقدام بهتر است، که از شرایط دانشگاه مورد نظر آگاهی کاملی به دست آورید.

 1.  شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری

دانشجویان مقطع دکتری جهت دریافت بورسیه دولتی ایتالیا لازم است که شرایط تحصیلی معین شده دانشگاه مربوطه را داشته باشند. این دسته از متقاضیان پس از ارائه نامه پذیرش در مقطع دکتری به دانشگاه مورد نظر، می‌توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه دولتی ایتالیا امتحان کنند.

 1.   شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا برای محققان

هریک از متقاضیان محققی که قصد دریافت بورسیه دولتی ایتالیا را دارند، باید یک پروپوزال تحقیقاتی که حاوی اطلاعاتی از جمله نام و نام خانوادگی استاد راهنمای پروژه تحقیقاتی، آدرس ایمیل و دعوتنامه پذیرش از دانشگاه را به موسسه مربوطه ارائه دهند.

این تحقیقات که تحت نظارت آکادمیک انجام می‌شوند، کمک هزینه‌ای شش ماهه یا نه ماهه دریافت می‌کنند. موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا، موسسه ملی بهداشت ایتالیا، موسسه ملی اختر فیزیک ایتالیا، موسسات حفاظت از محیط زیست و موزه‌های کشور ایتالیا، از جمله موسسات تحقیقاتی ایتالیا هستند که متقاضیان تحقیقات خود را در آن انجام می‌دهند.

 1.   شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا برای متقاضیان دوره‌های فرهنگ و زبان ایتالیایی

این بورسیه در یک مدت زمان سه ماهه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در یک دوره آموزشی زبان ایتالیایی، در یکی از موسسات فرهنگی یا دانشگاه‌های کشور ایتالیا شرکت می‌کنند. حداقل سطح لازم که دانشجویان پس از پایان دوره باید ارائه دهند، سطح A2 است.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه دولتی ایتالیا

دریافت بورسیه دولتی ایتالیا همچون سایر فعالیت‌ها نیازمند ارائه مدارکی معتبر می‌باشد. جهت دریافت بورسیه دولتی ایتالیا لازم است مدارکی را ارائه دهید از جمله آن‌ها:

 •   در صورتی که دوره تحصیلی انتخاب شده متقاضی به زبان انگلیسی تدریس شود، لازم است که دانشجو مدرک تسلط به زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6.5 را ارائه دهد.
 •   در صورتی که دوره تحصیلی دانشجو به زبان ایتالیایی تدریس شود، لازم است که مدرک تسلط به زبان ایتالی در سطح B2 را ارائه دهد.
 •   ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی که مورد تایید سفارت ایتالیا باشد.
 •   ارائه مدرک کارشناسی
 •   پاسپورت معتبر
 •   مدارک هویتی
 •   ویزای تحصیلی ایتالیا

ددلاین بورسیه دولتی ایتالیا

سیستم آموزشی کشور ایتالیا بسیار یکپارچه است. سال تحصیلی در کشور ایتالیا شامل دو ترم می‌باشد. ترم اول تحصیلی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه فوریه ادامه دارد.

شروع ترم دوم تحصیلی نیز از ماه مارس آغاز و در ماه ژوئیه خاتمه می‌یابد. اخذ بورسیه دولتی ایتالیا 9 ژوئن 2022 (۱۹/۳/۱۴۰۱) اعلام شده است.  همچنین متقاضیان می‌توانند در باره زمانی 1 نوامبر 2022 تا 31 اکتبر 2022 از این بورسیه  استفاده کنند.

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

متقاضیان دریافت بورسیه دولتی ایتالیا پیش از هر اقدامی لازم است جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدامات لازم را انجام دهند. ویزای تحصیلی در دو نوع کوتاه ‌مدت و بلند مدت به دانشجویان ارائه می‌شود.

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی کوتاه‌ مدت حداکثر سه ماه و مدت زمان ویزای تحصیلی بلند مدت بیش از سه ماه می‌باشد. البته متقاضیانی که تابعیت کشورهای هنگ‌کنگ، ایتالیا، نیوزلند، اوکراین و استرالیا را دارند، جهت تحصیل در مدت زمانی 90 روزه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نخواهند داشت .

در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ذکر شده است. این مدارک عبارتند از:

 •   معین کردن نوع ویزای تحصیلی
 •   گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 •   ارائه پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی
 •   کپی بلیط هواپیما
 •   گواهی عدم سوء پیشینه

جمع‌بندی

امروزه تحصیل  در کشورهای اروپایی بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. فرایند ثبت‌نام جهت دریافت بورسیه دولتی ایتالیا، با مراجعه به وب‌سایت study in Italy امکان‌پذیر می‌باشد.

همچنین انجام پروسه دریافت بورسیه دولتی ایتالیا نیازمند آگاهی و دانش کامل است. از این ‌رو مشاورین متعددی در این زمینه فعالیت می‌کنند. سایت رسمی تحصیل در خارج از جمله سایت‌های معتبر در زمینه ارائه خدمات مهاجرتی و بورسیه‌های تحصیلی به متقاضیان می‌باشد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاورین ما در سایت تحصیل در خارج ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول:

بورسیه دولتی ایتالیا که به دانشجویان متقاضی تعلق می‌گیرد، تا چه میزان می‌تواند هزینه‌های دوره تحصیلی را تامین کند؟

مبلغ بورسیه دولتی ایتالیا به مقدار 900 یورو در ماه به دانشجویان بورسیه شده پرداخت می‌شود.

هدف از ارائه بورسیه دولتی ایتالیا به متقاضیان بین‌المللی چیست؟

هدف از ارائه بورسیه ایتالیا به دانشجویان، کمک به افرادی است که توانایی و شرایط لازم جهت تحصیل در این کشور را دارند اما با مشکل مالی روبه‌رو هستند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *