دانشگاه استانبول

5/5 - (1 امتیاز)

دانشجویان ایرانی که تصمیم می‌ گیرند در خارج از کشور تحصیل کنند، اغلب به دنبال دانشگاه ‌هایی هستند که مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران باشند و بتوانند پس از اتمام تحصیلات خود در آنجا، به سادگی وارد بازار کار ایران شوند. یکی از دانشگاه ‌هایی که در این زمینه مورد توجه قرار می ‌گیرد، دانشگاه استانبول است.

یکی از این مزایا ی دانشگاه استانبول محل قرارگیری این دانشگاه در شهر استانبول است. استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی و اقتصادی ترکیه، یکی از شهر های مهم و جذاب جهان محسوب می ‌شود. این شهر به عنوان یک پل بین قاره‌ های آسیا و اروپا شناخته می ‌شود و فرصتی فراهم می‌ کند تا دانشجویان در محیط چند فرهنگی و پویا تحصیل کنند. به علاوه، استانبول با داشتن جاذبه‌ های گردشگری فراوان، امکانات فرهنگی و هنری غنی و همچنین مراکز تجاری و صنعتی پیشرفته، زندگی شهری پویا و مناسبی را برای دانشجویان فراهم می ‌کند.

با توجه به این مزایا، دانشگاه استانبول به عنوان یکی از مقاصد مورد توجه دانشجویان ایرانی در نظر گرفته می ‌شود. فرصت‌ های تحصیلی و زندگی شهری پویا در استانبول، همراه با تایید وزارت بهداشت و علوم ایران، این دانشگاه را به یک گزینه جذاب و مناسب برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند تبدیل کرده است.

دانشگاه استانبول

استانبول شهری است که آسیا و اروپا را به هم وصل می ‌کند. استانبول با تاریخ طولانی و جاذبه‌ های فراوان، یک مقصد هیجان ‌انگیز برای دانشجویانی که به تحصیل در خارج از کشور علاقه ‌مند هستند، محسوب می ‌شود. دانشگاه استانبول که مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشد، در این شهر واقع شده است، تنها یک دانشگاه نیست، بلکه به گونه ‌ای است که با تحصیل در آن، شما گویی در قلب تاریخ قرار می ‌گیرید. به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین دانشگاه‌ های ترکیه، دانشگاه استانبول بسیار محبوب است و بر اساس نظرسنجی‌ های معتبر، جزو بهترین دانشگاه‌ های ترکیه و جهان محسوب می ‌شود.

AddressBeyazıt, 34452 Fatih/İstanbul, Türkiye

https://www.istanbul.edu.tr/en/

نام انگلیسیIstanbul University

نوع: دولتی

شهر: استانبول

تاییدیه: وزارت علوم /  وزارت  بهداشت

رتبه جهانی: 711 – 720

رتبه در ترکیه: 5

زبان تحصیل: ترکی / انگلیسی

نحوه پذیرش: آزمون یوس / TR YOS

این دانشگاه در سال 1453 میلادی در دوران حکومت عثمانیان تأسیس شد و از آن زمان به عنوان یک دانشگاه دولتی فعالیت می کند. پردیس اصلی آن در مجاورت میدان بیازیت در استانبول قرار دارد. در دوران حکومت عثمانی، دانشگاه استانبول نام‌ های مختلفی داشت، اما پس از اصلاحات آموزشی در سال 1933، به نام استانبول شناخته می‌ شود. دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه ‌های برتر جهان و منطقه است و جذابیت بسیاری برای دانشجویان ایرانی دارد.

آدرس دانشگاه استانبول ترکیه

https://g.page/iu1453?share

نحوه ورود به دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول جزو دانشگاه ‌های برتر ترکیه است که قبولی بر اساس آزمون SAT را تأیید نمی ‌کند. برای ورود به دانشگاه استانبول، دانشجویان بین‌ المللی باید از طریق آزمون یوس (YÖS) شرکت کنند. در بین ده دانشگاه برتر ترکیه، فقط دانشگاه استانبول قبولی بر اساس آزمون SAT را تأیید نمی‌ کند. از این رو، دانشجویان بین‌ المللی باید از طریق آزمون یوس در دانشگاه استانبول قبول شوند. همچنین شما می توانید علاوه بر آزمون یوس خود دانشگاه در آزمون یوس مرکزی که دولت ترکیه برگزار می کند شرکت کنید.

شرایط ثبت نام در دانشگاه استانبول نسبت به سایر دانشگاه‌ ها کمی متفاوت است.  متقاضیان باید دارای رزومه و معدل بالایی باشند تا فرصت قبولی در این دانشگاه نسیب آن ها شود. برای مثال، ممکن است شاهد افرادی با نمره 100 در آزمون یوس دانشگاه استانبول باشیم، اما آن ها نتوانسته‌ باشند در رشته ‌های پزشکی و دندانپزشکی قبول شوند.

علاوه بر این، در دانشگاه استانبول، اولویت پذیرش به افرادی با سن کمتر تعلق می ‌گیرد. بنابراین، افرادی که سن کمتری دارند، در فرایند پذیرش این دانشگاه اولویت بالاتری دارند.

به همین دلیل، برای دانشجویانی که تمایل به پذیرش در دانشگاه استانبول را دارند، مهم است که علاوه بر آزمون یوس، رزومه قوی و معدل بالا را داشته باشند تا شانس قبولی در رشته‌ های مورد نظرشان را افزایش دهند. همچنین، در صورتی که سن کمتری داشته باشند، فرصت بیشتری برای پذیرش در دانشگاه استانبول خواهند داشت.

زبان تحصیل در دانشگاه استانبول

در دانشگاه استانبول ترکیه، دانشجویان امکان تحصیل به دو زبان، ترکی و انگلیسی، را دارا می ‌باشند. بخش قابل توجهی از دروس به زبان ترکی تدریس می ‌شود تا دانشجویان بتوانند فهم و ارتباط بهتری با جامعه داشته باشند. همچنین، برخی از دروس نیز به زبان انگلیسی ارائه می ‌شوند تا دانشجویان بتوانند مهارت‌ های زبان انگلیسی خود را تقویت کرده و در محیط بین ‌المللی به خوبی ارتباط برقرار کنند.

برای تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه استانبول ، برای متقاضیان نیاز به داشتن مدرک TÖMER می‌ باشد. این مدرک برای نشان دادن مهارت زبان ترکی شما استفاده می ‌شود.

همچنین، برای تحصیل به زبان انگلیسی، نیاز به یکی از مدارک YDS یا TOEFL iBT دارید. مدرک YDS یک آزمون استاندارد زبان انگلیسی برای دانشجویان ترکیه است و مدرک TOEFL iBT نیز یک آزمون بین‌ المللی زبان انگلیسی است.

در صورتی که مدرک زبان مورد نیاز را در اختیار ندارید، می‌ توانید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه استانبول  شرکت کنید. با کسب نمره قابل قبول در این آزمون، می ‌توانید مستقیماً به دوره اصلی تحصیلی وارد شوید و در محیط آموزشی به بهبود زبان خود ادامه دهید.

در راستای حمایت از دانشجویانی که سطح زبان ترکی یا انگلیسی آنها پایین است، دانشگاه استانبول برنامه ‌ای به نام “حاضرلیک”(Hazırlık)  را برگزار می ‌کند. این برنامه به معنای آمادگی و آموزش زبان است و به افراد امکان می ‌دهد زبان خود را بهبود بخشیده و سطح زبان مورد نیاز برای شرکت در آزمون ‌ها را کسب کنند. این برنامه درک مطلب، مهارت ‌های شفاهی و نوشتاری و دانش دستور زبان را تقویت می ‌کند تا دانشجویان بتوانند به خوبی در دروس تحصیلی خود پیشرفت کنند.

دانشگاه استانبول

رشته ها و شهریه های دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول با داشتن 17 دانشکده، 13 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 2 مدرسه عالی و 2 مدرسه فنی حرفه‌ ای، برنامه‌ های آموزشی گسترده ‌ای را در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می ‌دهد. این دانشگاه به طور عمده در رشته ‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مشهور است و جذابیت بسیاری برای دانشجویان تحصیل در این رشته ‌ها دارد. دانشگاه استانبول به عنوان یکی از دانشگاه‌ های معتبر و مشهور در ترکیه، هر ساله بیش از 2500 دانشجو را در رشته‌ های پزشکی میزبانی می ‌کند. به ویژه تحصیل در رشته دندانپزشکی در این دانشگاه از اعتبار بالایی برخوردار است و جذب دانشجویان بین ‌المللی زیادی را به خود اختصاص می‌ دهد. این مسئله باعث می‌ شود که دانشجویان از نقاط مختلف جهان به استانبول برای تحصیل در این دانشگاه مشهور و برجسته آمده و در آنجا به دانش و تخصص خود بپردازند.

در دانشگاه استانبول ترکیه، شهریه برای رشته ‌های مختلف به صورت سالانه و به واحد لیر تعیین می ‌شود. در زیر لیستی از رشته‌ ها و میزان شهریه آن ‌ها در دانشگاه استانبول قابل مشاهده است. در سال جدید تمامی شهریه ها افزایش خواهند یافت.  (2023-2022)

رشته زبان شهریه
پزشکی ترکی 40,000 لیر
دندان پزشکی ترکی 25,000 لیر
داروسازی ترکی 20,000 لیر
پرستاری ترکی 9,000 لیر
دامپزشکی ترکی 14,000 لیر
معماری ترکی 7,500 لیر
مهندسی ترکی 10,000 لیر
حقوق ترکی 8,000 لیر

موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج نبولا با ارائه خدمات حرفه ‌ای و با اعتماد به نفس به شما کمک می ‌کند تا رویا های تحصیلی خود را در ترکیه به واقعیت تبدیل کنید. هدف ما، راهنمایی شما در این مسیر پر چالش است و اطمینان ما از موفقیت شما در محیط دانشگاهی ترکیه است. (درخواست مشاوره)

رنکینگ دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول، به عنوان یکی از موسسات برتر در ترکیه شناخته شده است. در رتبه‌بندی ‌های مختلف، جایگاهی قابل توجه دارد. به طور خاص:

 • در رتبه ‌بندی دانشگاه ‌های جهانی QS، دانشگاه استانبول در بازه رتبه 711 تا 720 قرار دارد.
 • در رتبه ‌بندی QS World University Rankings بر اساس موضوع، دانشگاه استانبول در بازه رتبه 201 تا 250 قرار دارد.
 • در رتبه ‌بندی پایداری QS، دانشگاه استانبول در دسته ‌بندی 601 به بالا قرار دارد.
 • در رتبه ‌بندی اشتغال فارغ التحصیلان، دانشگاه استانبول در بازه رتبه 301 تا 500 قرار دارد.

همچنین، در رتبه ‌بندی داخلی ترکیه، دانشگاه استانبول در رتبه 5 قرار دارد، که نشان ‌دهنده جایگاه برتر آن در کشور است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه استانبول

 • نتایج YOS-TR YOS
 • ترجمه و اصل مدرک دیپلم
 • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی (مخصوص نظام قدیم)
 • ترجمه و اصل ریز نمرات سه سال متوسطه دوم
 • برگه اشتغال به تحصیل (مخصوص افرادی که هنوز دیپلم نگرفته و در مقطع دوازدهم تحصیل می کنند.)
 • پاسپورت
 • عکس پرسنلی
 • نام مادر به لاتین

برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول  نیز در برنامه ‌های تبادل دانشجویی معروفی مانند برنامه اراسموس، فارابی، مولانا شرکت می‌ کند. این برنامه ‌ها به دانشجویان امکان می ‌دهند تا تحصیلات خود را در دانشگاه‌ های دیگر در کشور های مختلف انجام دهند. برنامه Erasmus، به دانشجویان بین المللی فرصت می ‌دهد تا به مدت 6 ماه تا یک سال در دانشگاه ‌های عضو برنامه تحصیل کنند.

 برنامه Farabi نیز به دانشجویان امکان می ‌دهد تا یک ترم یا یک سال تحصیل خود را در دانشگاه‌ های عضو برنامه Farabi  در کشور های عضو انجام دهند.

 برنامه Mevlana نیز به تبادل دانشجویی بین دانشگاه ‌های اروپایی و دانشگاه ‌هایی در کشورهای غیرعضو اروپایی اختصاص دارد. این برنامه به دانشجویان امکان می ‌دهد تا برای یک ترم تحصیلی به دانشگاه‌ هایی در کشور هایی مانند ایران، عراق و ترکیه شمالی بروند و تحصیلات خود را ادامه دهند.

بورسیه های دانشگاه استانبول

در هنگام ثبت نام برای بورسیه تحصیلی ترکیه، شما می ‌توانید هر یک از رشته‌ های دانشگاه استانبول ترکیه را انتخاب کنید. زمان ثبت نام برای بورسیه ترکیه معمولاً از اواخر ماه دی تا اوایل ماه اسفند است. به منظور افزایش شانس قبولی، لازم است نمره معدل خوبی داشته باشید، رزومه قوی، توصیه نامه ‌های قوی و به ویژه یک انگیزه نامه بسیار خوب را تهیه کنید و در هنگام ثبت نام آن را ارائه دهید. با قبولی در بورسیه تحصیلی، تمامی هزینه‌ های شما بر عهده سازمان بورسیه ترکیه قرار خواهد گرفت. علاوه بر پرداخت کامل شهریه تحصیلی، مبلغ 800 لیر به صورت ماهیانه به حساب دانشجو واریز می‌ شود. از جمله هزینه ‌هایی که سازمان بورسیه ترکیه بر عهده می‌ گیرد، می ‌توان به شهریه دانشگاه، هزینه اقامت در خوابگاه، هزینه غذا، هزینه ایاب و ذهاب و هزینه بلیط رفت هواپیما به ترکیه اشاره کرد.

در این مقاله سعی کردیم تمامی موارد در خصوص دانشگاه دولتی استانبول را برای شما توضیح دهیم. تحصیل در این دانشگاه دولتی می تواند در آینده شما تاثیر مثبتی بگذارد. بنابراین این دانشگاه گزینه خوبی برای تحصیل می باشد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات تکمیلی درباره تحصیل در دانشگاه استانبول و همچنین بهره ‌مندی از خدمات مشاوره، می ‌توانید با مشاوران مجرب موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس بگیرید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می ‌باشند و می ‌توانند در رزرو تایم مشاوره رایگان شما را همراهی کنند. برای درخواست مشاوره و رزرو تایم، می‌توانید از لینک درخواست مشاوره موجود استفاده کنید. (درخواست مشاوره)

سوالات متداول

آیا دانشگاه استانبول توسط وزارت بهداشت ایران تایید شده است؟

بله، دانشگاه استانبول توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران تایید شده است.

آیا دانشگاه استانبول دانشگاه دولتی است و در شهر استانبول واقع شده است؟

بله، دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی است و در شهر استانبول قرار دارد.

چگونگی رتبه ‌بندی بالای دانشگاه استانبول را توضیح دهید؟

دانشگاه استانبول جزو دانشگاه ‌های با رتبه بالا است و در رتبه ‌بندی جهانی QS در محدوده 711-720 قرار دارد.

چه راه ‌هایی برای ورود به دانشگاه استانبول وجود دارد؟

برای ورود به دانشگاه استانبول، راه‌ هایی مانند شرکت در آزمون یوس (YÖS) و TR YOS (آزمون ترکیه برای دانشجویان خارجی) وجود دارد. این دو آزمون به عنوان راه ‌های اصلی ورود به دانشگاه استانبول مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *