سرمایه گذاری در ترکیه، اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

قوانین مربوط به سرمایه گذاری در ترکیه، نزدیکی ارزش لیر و ریال، امکان دسترسی به بازار جهانی و…، تنها چند تا از دلایلی است که ایرانیان را به سرمایه­گذاری در ترکیه ترغیب می­کند.

دولت این کشور با استفاده از طرح هایی مانند مالیات و تنوع در روش­های سرمایه گذاری، افراد خارجی را تشویق به سرمایه گذاری در این کشور نموده­ است.

با سرمایه‌گذاری در ترکیه افراد می‌توانند اقامت دائم برای خود، همسر و فرزندان (زیر 18 سال و بالای 18 سال دارای شرایط خاص) خود کسب ­کنند. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا شما را با شرایط و چگونگی سرمایه‌گذاری در ترکیه آشنا کنیم.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

قوانین جدید مربوط به سرمایه گذاری، اقتصاد پویا و فعال کشور ترکیه، موقعیت جغرافیایی مناسب آن که در جایی میان اروپا و آسیا (اوراسیا) واقع شده، دسترسی آسان به بازار­های اروپا، خاورمیانه، آفریقای شمالی، جذب شدید گردشگر و توریست از کشورهای ایران، روسیه و کشورهای عربی، از دلایل ترغیب سرمایه گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری از تمام نقاط  جهان است.

بعضی از سرمایه ­گذاران ایرانی ترکیه را به‌عنوان پلی به اروپا تلقی می‌کنند و با سرمایه گذاری در این کشور به کسب درآمد می پردازند و به سرمایه­ خود می افزایند.

روش­ های سرمایه گذاری در ترکیه

روش­های سرمایه گذاری در کشور ترکیه به نوع سرمایه‌گذاری، میزان سودآوری و نقاط مثبت و منفی مختص به آن‌ها متفاوت است. ما سعی داریم به معرفی روش هایی بپردازیم که کم‌ریسک­تر هستند و منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می­شوند.

لازم به ذکر است که کشور ترکیه از جمله کشور­هایی است که افراد دو تابعیتی را به رسمیت می­شناسد و افراد متقاضی اخذ تابعیت این کشور، می توانند با حفظ ملیت اول خود تابعیت این کشور را نیز اخذ کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه، اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه از روش‌های پرطرفدار اخذ اقامت در این کشور است. قانون سرمایه گذاری مستقیم در کشور ترکیه (FDL)، به سرمایه گذاران خارجی و داخلی حق و حقوق یکسانی می­دهد؛ یعنی هر قانونی که برای سرمایه­گذاران بومی ترکیه باشد، برای سرمایه گذاران خارجی نیز وجود دارد.

بنابراین سرمایه گذاران خارجی مجازند هر نوع شرکتی را که در قانون تجارت ترکیه ثبت شده (TCC) است را تاسیس نمایند.

انواع شرکت‌های قابل تاسیس در ترکیه

سرمایه گذاران داخلی و خارجی پنج نوع شرکت را می­توانند تاسیس کنند که به معرفی آن‌ها در ادامه مطلب می‌پردازیم:

 •       شرکت فرماندهی (Commandite)
 •       شرکت جمعی
 •       شرکت سهامی (JSC)
 •       شرکت مسئولیت محدود (LLC)
 •   شرکت تعاونی

روند تاسیس دو شرکت سهامی و مسئولیت محدود، یکسان هستند. این دو نوع شرکت رایج ترین شرکت­های تاسیسی توسط سرمایه گذاران بین‌المللی و داخلی در ترکیه است؛ اما تفاوت‌هایی در میزان حداقل سرمایه و یا نحوه چیدمان ارگان‌ها باهم دارند.

 سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

افراد با خرید ملک می توانند تابعیت ترکیه اخذ کنند، به‌شرطی که سرمایه گذار ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار آمریکا خریداری کند. امکان اخذ تابعیت ترکیه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال سرمایه گذار ملکی وجود دارد.

این تابعیت مادام‌العمر است و به فرزندان تازه متولد شده سرمایه گذاری نیز تعلق می­گیرد. سرمایه گذار و خانواده او با حفظ تابعیت اول، تابعیت ترکیه را نیز اخذ خواهند کرد. در مورد شرایط خرید ملک در ترکیه و به دنبال آن اخذ شهروندی این کشور نکات مهمی وجود دارد که باید رعایت کنید. این شروط عبارتند از:

 •   هیئت بازرسی و نظارت ملک باید ارزش ملک را حداقل 400 هزار دلار ارزیابی کنند و ملک هنگام عقد قرارداد باید حداقل 499 هزار دلار ارزش داشته باشد.
 •   در صورتی که با استفاده از وام ملکی خریداری شود یا مشمول رهن باشد، ارزش ملک جدا از وام یا رهن  محاسبه می­شود. یعنی مقدار وام و یا رهن از ارزش زمین کم می­شود و باقیمانده آن به‌عنوان ارزش واقعی زمین در نظر گرفته می‌شود.
 •   سرمایه گذار باید ملک خود را سه سال نگهداری کند و بفروشد.
 •   مبلغ هزینه ملک باید از طریق نقل‌وانتقالات بانکی به فروشنده تحویل داده شود. تاییدیه گواهی خرید توسط وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه الزامی است.

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

بر اساس قوانین این کشور در صورتی که اتباع خارجی به اقتصاد این کشور کمک کنند، خود و خانواده تحت تکفل تابعیت ترکیه  قرار می‌گیرند. سپرده گذاری در بانک­ های ترکیه یکی از انواع کمک هاست.

اگر سرمایه گذار خارجی 500000 دلار آمریکا، ارز خارجی یا معادل آن لیر ترکیه را در یکی از بانک­های فعال ترکیه سپرده کند و تا سه سال این مبلغ را نگه دارد، می‌تواند تابعیت ترکیه را اخذ نماید.

سرمایه گذاری از طریق اوراق قرضه

از روش­های دیگر سرمایه­گذاری در ترکیه خرید اوراق قرضه می­باشد. طبق قانون ترکیه سرمایه‌گذار بایستی 500000 دلار آمریکا، ارز خارجی یا معادل این مبلغ لیر ترکیه، اوراق قرضه را از دولت خریداری نموده و تا سه سال آن‌ها را نفروشد و یا انتقال ندهد.

نکته قابل توجه آن که این مدل سرمایه‌گذاری باید توسط وزارت دارایی و خزانه‌داری ترکیه تایید شود.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

این روش نیز از دیگر روش‌های اخذ تابعیت در کشور ترکیه است. سرمایه گذار باید سهامی به ارزش حداقل 500000 دلار آمریکا، ارز خارجی و یا معادل آن لیر ترکیه خریداری کرده و به تایید وزارت صنعت و فناوری ترکیه برساند. این سهام تا سه سال نباید خرید و فروش شود یا انتقال داده شود.

سرمایه گذاری در شرکت­ های املاک و مستغلات در ترکیه

از جمله روش­هایی که منجر به اخذ تابعیت ترکیه برای سرمایه گذار می شود، خرید سهام در یکی از شرکت­ هایی است که در زمینه املاک و مستغلات در ترکیه کار می­کنند.

سرمایه گذار باید در این روش سهمی به قیمت حداقل 500000 دلار آمریکا، ارز خارجی یا معادل آن لیر ترکیه خریداری کند. این سهم باید از صندوق سرمایه­گذاری املاک و مستغلات و یا صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر خریداری شود. طبق تعیین هیئت مدیره بازارهای سرمایه  ترکیه، این سهام نباید تا سه سال به فروش رسد.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در ترکیه

طبق قوانین جدید ترکیه در سال 2018 سرمایه گذارانی که بتوانند برای حداقل 50 نفر ترکیه­ای شغل ایجاد کنند، می‌توانند تابعیت این کشور را اخذ کرده و از نکات مثبت شهروندی بهره مند شوند.

شخص سرمایه گذار برای تحقق این امر باید یک طرح تجاری داشته باشد که  باید توسط وزارت کار و خدمات اجتماعی ترکیه تایید شود. در آن صورت موفق به اخذ تابعیت خواهد شد.

نکات مثبت سرمایه گذاری در ترکیه

 •   سرمایه گذار می‌تواند به بازارهای فروش اروپا و آسیا دسترسی داشته باشد.
 •   افرادی که تابعیت خود را از سال 2021 اخذ نموده­اند، حقوق شهروندی برابری با یک شهروند ترکیه ای که از بدو تولد در ترکیه بوده است، دارند.
 •   خانواده و فرزندان زیر 18 سال و فرزندان بالای 18 سال دارای شرایط خاص نیز تابعیت ترکیه اخذ می‌نمایند.
 •   بهره مندی از بیمه سلامت ترکیه که یک بیمه بهداشتی قدرتمند می­باشد.
 •   امکان پذیرش در بهترین دانشگاه‌های ترکیه و استفاده از امکانات پیشرفته آموزشی این کشور
 •   سرمایه گذار لزومی بر تسلط بر زبان ترکی برای اخذ تابعیت ترکیه ندارد.
 •   افراد متقاضی اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، الزامی بر داشتن اقامت در این کشور ندارند. با وکالت نامه‌ای که به وکیل خود می‌دهند حتی اگر در خارج از کشور باشند، می‌توانند برای دریافت تابعیت اقدام نمایند.
 •   لزومی برای اعلام و یا تضمین ثروت خود برای ثبت شرکت ندارید.
 •   می­توانید پاسپورت ترکیه بگیرید و از پاسپورت معتبر ترکیه ای بهرمند شوید.
 •   از خدمات درمانی مدرن و پیشرفته ترکیه می­توانید استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی داشتیم که نکات مثبت و جزئیات مربوط به ثبت شرکت در ترکیه را برای شما بازگو کنیم. امیدوارم توانسته باشیم که به سوالات احتمالی شما پیرامون این موضوع پاسخ داده باشیم.

مشاوران زبده و کارشناسان مهاجرتی موسسه تحصیل در خارج، آماده راهنمایی و یاری شما در راستای رسیدن به مقاصد مهاجرتی شما هستند.

سوالات متداول

سرمایه گذاران پس از چند سال اقامت موقت در ترکیه اقامت دائم می گیرند؟

سرمایه‌گذاران پس از ثبت شرکت باید هشت سال اقامت موقت داشته باشند و پس از آن موفق به اخذ اقامت دائم می­شوند.

آیا قوانین خاصی برای سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه وجود دارد؟

خیر. قوانین مربوط به سرمایه­ گذاری، برای سرمایه‌گذاران بومی و غیر بومی در ترکیه برابر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *