سرمایه گذاری در روسیه

5/5 - (2 امتیاز)

شرایط سرمایه گذاری در کشور روسیه

یکی از پرطرفدارترین روش­ های مهاجرت به کشور روسیه، سرمایه ­گذاری در این کشور است. در حال حاضر با توجه به جنگ میان روسیه و اوکراین، سرمایه­ گذاری در این کشور انتخابی پرریسک خواهد بود، اما در شرایط عادی مقصد مناسبی جهت سرمایه گذاری های پرسود است.

کشور روسیه در سال‌ های اخیر، دارای شرایط اقتصادی بسیار مناسبی بوده است و برای سرمایه­ گذاری گزینه پرسودی خواهد بود.

از جذابیت­های کشور روسیه برای سرمایه گذاری می­توان به نرخ پایین بیکاری (در حدود 4.1 درصد)، امکان دریافت اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری و امکان اشتغال اشاره کرد.

لازم به ذکر است که کشور روسیه در سال 2022 در رده بندی اقتصادهای بزرگ جهان رتبه 12 را کسب کرده است. در این مقاله با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد سرمایه گذاری در کشور روسیه در اختیار شما قرار دهیم.

سرمایه گذاری در کشور روسیه

سرمایه­ گذاری در کشور روسیه یکی از روش­ های اخذ اقامت این کشور است، اما به این نکته توجه کنید که سرمایه­ گذاری در کشورهای مختلف، قوانین مخصوص به خود را دارند؛ بنابراین باید تمامی جوانب آن را در نظر گرفت تا بتوان با ریسک کمتری در کشور مقصد سرمایه گذاری کرد.

از جمله عواملی که باید برای مهاجرت به ­روش سرمایه گذاری به آن توجه کرد، مزایای سرمایه گذاری، بهترین روش سرمایه گذاری در کشور مورد نظر و نحوه اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و… است.

کشور روسیه به علت غنی بودن از لحاظ منابع طبیعی، توسعه صنایع نو ظهور، ارتباط مستقیم با اروپا و اقتصاد درحال رشد و قدرتمند، می تواند فرصت­ های زیادی برای سرمایه گذاری ایجاد کند.

در سال 1999 کشور روسیه قانونی به اجرا درآورد که به شرکت ­های سرمایه گذاری خارجی، تمامی مزایا مانند شرکت­ های روسی تعلق خواهد گرفت. پیشرفت زیاد کشور روسیه در پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) باعث بهبود فضای سرمایه گذاری خارجی در کشور روسیه شده است.

این کشور در تلاش است که به عضویت سازمان همکاری و توسعه نیز درآید تا با دسترسی به بازارهای بین المللی، سرمایه گذاران خارجی بیشتری را به خود جذب کند.

سرمایه گذاری های خارجی در کشور روسیه با کاهش مالیات و اصلاحات بخش اقتصادی نیز تشویق می­شوند. دولت کشور روسیه، سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در بخش­ های توزیع غذا و انرژی و بخش ­های نفت و گاز تشویق می­کند.

کشور روسیه از فرصت­ های اقتصادی و رشد بازار کافی برخوردار است. رشد در کشور روسیه پس از زمان بحران مالی و کاهش ارزش روبل در سال 1998، همواره در حال افزایش یافتن است.

در طی سال­ های اخیر ارزش بازار سهام این کشور بسیار بالا رفته است. لازم به ذکر است هر شرکت یا شخص خارجی مجاز به راه اندازی یک شغل در کشور روسیه است اما هر نوع سرمایه­ گذاری شرایط مخصوص به خود را دارد.

مناطق ویژه اقتصادی در کشور روسیه

کشور روسیه ۲۸ منطقه ویژه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است. این 28 منطقه ویژه اقتصادی در کشور روسیه (SEZ) شامل 14 منطقه گردشگری و تفریحی، 3 منطقه بندری، 5 منطقه فناوری و نوآوری و 6 منطقه صنعتی و تولیدی  است.

این مناطق در پیشرفته ترین بخش­ های کشور روسیه واقع شده­اند و بسیاری از شرکت­ های تحقیقاتی و پیشرفته در این مناطق تاسیس شده­اند.از مزایای تاسیس شرکت در این مناطق برای سرمایه گذاران خارجی، راه اندازی شرکت با تخفیف 30 درصدی نسبت به سایر مناطق این کشور است.

بسیاری از شرکت­ های بزرگ و بین­ المللی شعب متعددی در این مناطق تاسیس کردهاند که باعث جذب تعداد زیادی از کارگران شده ­است. افرادی که در کشور روسیه سرمایه گذاری می­کنند و در تمامی 28 منطقه ملک خریداری می­کنند، بین 10 الی 15 سال از معافیت مالیاتی، برخوردار می­شوند.

یکی دیگر از مزایای بزرگ برای بازرگانان، برنامه سفارشی ویژه است که آنان را ملزم به پرداخت مالیات برارزش افزوده و حقوق گمرکی برای کالاهای خارجی نخواهند کرد.

کشور روسیه با توجه به دسترسی به دریای سیاه، ژاپن، بارنتس و حتی اقیانوس آرام و قطب شمال، سرمایه های خارجی را در بخش دریایی جذب می کند.

همچنین نیروی کار متخصص خارجی، در صورت مراجعه به یکی از این مناطق از یک سیستم مهاجرتی ساده برخوردار می­شود. به‌عنوان مثال منطقه آزاد سلوتسکایا گاوان شهری بندری است که به دریای ژاپن دسترسی دارد. این شهر برای سرمایه گذاری مناسب است که به دنبال مزایای مختلف هستند.

از نظر حمایت و تضمین سرمایه گذاری خارجی، این کشور بیش از 30 عهدنامه سرمایه­ گذاری دو جانبه با کشورهای اروپایی، کانادا، هند، ژاپن، چین، آفریقای جنوبی و مصر بسته است.

روسیه نیز عضو آژانس تضمین سرمایه گذاری چند جانبه است. کشور روسیه بیشتر به دلیل صادرات گاز طبیعی و صنعت نفت در سرمایه­گذاری بین­المللی شناخته شده است.

روش­ های مختلف سرمایه گذاری در کشور روسیه

برای سرمایه گذاری در کشور روسیه روش ­های مختلفی وجود دارد. این کشور دارای یکی از سریع ترین بازارهای در حال ظهور در جهان و عضو کشورهای BRIC  است.

انواع مختلف روش ­های سرمایه گذاری در کشور روسیه:

 •   سرمایه گذاری به­ روش ثبت شرکت در کشور روسیه
 •   سرمایه گذاری به­ روش خرید ملک در کشور روسیه
 •   سرمایه گذاری به ­روش خرید اوراق قرضه دولتی در کشور روسیه

هزینه های سرمایه گذاری در کشور روسیه

هر کدام از روش ­های سرمایه گذاری در روسیه، مقدار هزینه متفاوتی نیاز دارد که شخص نسبت به شرایط و توانایی ­های خود می­تواند هر کدام را انتخاب نماید. به طور کلی مقدار هزینه مورد نیاز برای هر مورد به ­شرح زیر است:

 •   برای سرمایه گذاری به ­روش ثبت شرکت حداقل 20 الی 30 هزار دلار نیاز است.
 •   برای سرمایه گذاری به­ روش خرید ملک حداقل 400 هزار دلار نیاز است.
 •   برای سرمایه گذاری به ­روش خرید اوراق قرضه متناسب با نوع این اوراق، هزینه نیز متفاوت است البته لازم به ذکر است که این روش فعلا به تعلیق درآمده است.

ثبت شرکت در کشور روسیه

ثبت شرکت در کشور روسیه می تواند هم جزو حوزه سرمایه­گذاری و هم حوزه کاری در نظر گرفته شود. نوع ویزای دریافتی برای ثبت شرکت، ویزای سرمایه گذاری است.

به طور کلی روند ثبت شرکت در این کشور روند دشواری نیست و جز راه ­های کم‌ریسک و مطمئن برای اخذ اقامت کشور روسیه به حساب می آید. فرد خارجی پس از ثبت شرکت در این کشور، امکان اخذ اقامت و پاسپورت کشور روسیه را دارد.

باید توجه کرد که رزومه خاصی نیز برای ثبت شرکت نیاز نیست، بنابراین از بهترین روش­ها برای مهاجرت به این کشور محسوب می­شود.

انواع شرکت ­های قابل ثبت در کشور روسیه

در تمامی کشورها بسته به شرایط تجاری و قوانین، شرکت ­های مختلفی قابل ثبت است. چند مورد مهم از ثبت شرکت ­ها در کشور روسیه، عبارتند از:

 •   شرکت­های مشارکتی عمومی
 •   شرکت­های مشارکتی خصوصی
 •   شرکت­های با مسئولیت محدود (LLC)
 •   و…

شرکت­ های خارجی می توانند شعب یا نمایندگی های خود را در این کشور راه اندازی کنند.

شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت در کشور روسیه

برخلاف شرایط کار در کشور روسیه، برای ثبت شرکت شخص نیازی به آشنایی با زبان روسی ندارد. آشنایی با زبان روسی ممکن است در برخی موارد روند کار را برای او آسان­تر کند اما ضرورتی ندارد.

همچنین نیازی به سابقه کار برای ثبت شرکت در این کشور وجود ندارد. ثبت شرکت در این کشور نیازمند رعایت برخی جزئیات است. سرمایه گذاری اولیه باید حداقل بین 20 الی 30 هزار دلار باشد.

سرمایه­ گذاری اولیه در راستای افتتاح شرکت هزینه می­شود. با توجه به نوع شغل و وسعت آن ممکن است هزینه های مورد نیاز بیشتر و یا کمتر باشد.

مدارک و مراحل جهت ثبت شرکت در کشور روسیه

مدارک هویتی شخص، مدارک شرکت، تعداد سهام داران، نام شرکت، مدارک مکان شرکت و بیزینس پلن شرکت مورد نظر و… برای ثبت شرکت ضروریست. لازم­ به ذکر است که بیزینس پلن برای قبولی پرونده نقش تاثیرگذاری ایفا می­کند.

مدارکی که برای ثبت شرکت لازم­ است عبارتند از:

 •   ارائه شناسنامه و یا گذرنامه شرکای شرکت
 •   اساسنامه و تفاهم­نامه شرکت
 •   بیزینس پلن
 •   معرفی مدیر شرکت و اطلاعات هویتی او
 •   ارائه آدرس قانونی شرکت (ارائه اجاره نامه)
 •   ارائه مدارک بانکی که نشان دهنده واریز سرمایه در یک بانک روسیه­ای است

برای درخواست ثبت شرکت در کشور روسیه، می­توان به سفارت این کشور در ایران مراجعه کرد. معمولا روند ثبت شرکت و اخذ تایید آن، در حدود سه ماه طول خواهد کشید.

سرمایه گذاری در روسیه

نحوه اخذ اقامت در کشور روسیه پس از ثبت شرکت

سرمایه‌گذاران خارجی با ثبت شرکت در روسیه اقامت یک ساله دریافت می‌کنند. پس از آن اقامت او 3 ساله می­شود. امکان اقدام برای اخذ اقامت دائم، پس از گذشت 2 الی 3 سال از ثبت شرکت وجود دارد. پس از دریافت اقامت دائم، امکان دریافت پاسپورت کشور روسیه نیز فراهم خواهد شد.

سرمایه­ گذاری به ­روش خرید ملک در کشور روسیه

یکی از محبوب ترین و معتبرترین روش های سرمایه گذاری در کشور روسیه، سرمایه گذاری از طریق خرید املاک مسکونی در این کشور است. امروزه این روش در حال رونق و پیشرفت است.

کشور روسیه در رابطه با نحوه استفاده و تصرف ملک مسکونی و دیگر جنبه های خرید ملک، قوانین کاملی تصویب کرده است. دو شهری که سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب می کنند، مسکو و سن­پترزبورگ هستند و مکان اصلی جهت سرمایه گذاری املاک به شمار می آیند.

طبق قوانین افراد خارجی مجاز به خرید ملک در این کشور هستند اما نیازمند رعایت برخی شروط است. قانون این کشور به­ گونه ­ای است که شهروند خارجی نمی­تواند ملکی در مناطق مرزی خریداری کند و همچنین او باید دارای مجوز اقامت معتبر باشد.

شهروندان خارجی همچنین محدودیت هایی در خرید زمین­های کشاورزی دارند. توصیه می­شود که برای خرید ملک، از آژانس املاک کمک بگیرند تا از خطرات احتمالی پیشگیری شود.

سرمایه گذاری به روش خرید اوراق قرضه در کشور روسیه

اوراق قرضه در کشور روسیه از سازمان­ های بزرگ دولتی تا شرکت­های نوپا تشکیل شده است. بازار سهام کشور روسیه در سال ­های اخیر رشد چشمگیری داشته است.

خرید سهام در شرکت­ های روسی یک استراتژی سودآور است و همچنین فرصتی برای رشد آن‌ها فراهم می­کند. خرید اوراق بهادار دولتی، شرکت­ های بزرگ، شهرداری­ ها  ریسک نسبتا کم و بازده بالایی دارد.

اوراق بهادار به شما حق مالکیت، حق مشارکت در مدیریت و امکان دریافت سود سالیانه را به صاحبان خود می­دهند.

از اوراق قرضه محبوب برای سرمایه گذاران خارجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   لوک اویل ADR
 •   گازپروم OAO ADR
 •   میشل OAO
 •   The shares MSCI Russia Capped index Fund (NYSE:ERUS)
 •   و…

باید توجه کرد که در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی این روش تعلیق شده است.

شرایط مالیاتی برای سرمایه گذاری در کشور روسیه

یکی از مهم­ترین نکات برای سرمایه گذاری در کشورهای خارجی، میزان مالیات بر درآمد و سرمایه است. در کشور روسیه شرایط مناسبی برای جذب سرمایه گذار در نظر گرفته شده است. میزان مالیات مصوب شده برای هرگونه سرمایه در روسیه به صورت زیر است:

 •   20 درصد مالیات بر سود
 •       2.2 درصد مالیات بر املاک
 •       0.3 درصد ارزش زمین مسکونی یا کشاورزی و 1.5 درصد برای انواع دیگر زمین­ها
 •       13 درصد مالیات بر درآمد شخصی برای افراد خارجی که فقط بر درآمد مستخرج از کشور روسیه در نظر گرفته می­شود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در کشور روسیه

تمامی بازارها به­ ویژه بازارهای نوظهور داری ریسک هستند. نرخ بالای رشد در کشور روسیه می تواند نشانه صعودی برای سرمایه گذاران خارجی باشد. مزایای سرمایه گذاری در کشور روسیه به شرح زیر است:

 •   این کشور از منابع طبیعی سرشار است.
 •   دارای صنایع نوظهور قوی است.
 •   در حال رشد است.

هر کشور علاوه بر مزایا برای سرمایه گذاری دارای معایبی نیز هست؛ که این معایب به شرح زیر است:

 •   کشور روسیه هنوز مقررات مناسبی برای محافظت از سرمایه گذاران ندارد.
 •   کشور روسیه به منابع طبیعی متکی است.
 •   این کشور در حال حاضر در جنگ با کشور اوکراین است و ممکن است تحریم اقتصادی شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی داشتیم که شما را با شرایط سرمایه گذاری در کشور روسیه، روش ­های موجود، هزینه ها و… آشنا کنیم. مهاجرت از طریق سرمایه ­گذاری در روسیه روشی کم­ریسک و معمولا سریع است.

اما برای جلوگیری از خطرات احتمالی و جلوگیری از هر گونه کلاه­برداری لازم است با آژانس ­های مهاجرتی معتبر مشورت کنید. موسسه معتبر تحصیل در خارج  مفتخر است شما را در تمامی مراحل و مقاصد مهاجرتی خود همراهی کند.

سوالات متداول

کدام یک از روش­ های سرمایه گذاری بهتر است؟

هر کدام از این روش­ ها برای شرایط و افراد مختلفی می تواند بهترین گزینه باشد.

حداقل میزان سرمایه گذاری برای ثبت شرکت در کشور روسیه چه مقدار است؟

ثبت شرکت در این کشور روشی نسبتا کم هزینه است. حداقل سرمایه مورد نیاز 20 الی 30 هزار دلار است که می­تواند موجب اخذ اقامت در این کشور نیز شود.

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *