اقامت از طریق تولد در روسیه

5/5 - (3 امتیاز)

اخذ اقامت در کشور روسیه از طریق تولد

هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه و شانس بالای اخذ ویزا، کشور روسیه را به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان تبدیل کرده­ است. از روش­های مهاجرت به روسیه مهاجرت از طریق تولد است.

لازم به ذکر است که روسیه از قانون خاک تبعیت نمی کند؛ بدان معنی که والدین خارجی در صورتی که در خاک روسیه صاحب فرزند شوند، فرزندشان تابعیت روسیه پیدا نمی‌کند.

اما اوکراین و کانادا کشورهایی هستند که از قانون خاک پیروی می­کنند و جهت اخذ تابعیت از طریق تولد، کشورهای مناسبی است. تعداد افرادی که به روسیه مهاجرت کرده­اند از سال 1990 تا 2010 سیر نزولی داشته ولی از سال 2010 تا 2020 تصاعدی بوده ­است.

در این مقاله با سایت تحصیل در خارج همراه باشید، تا به بررسی شرایط اخذ ویزای روسیه از طریق تولد بپردازیم.

اطلاعات کلی درباره مهاجرت به روسیه از طریق تولد

 •  تابعیت بر اساس محل تولد (قانون خاک)

برخی از کشورها به فرزندان تازه متولد شده­ والدین خارجی، که به‌طور موقت یا دائم در آن کشور اقامت دارند، بدون قید و شرط تابعیت اعطا می­کند؛ حتی اگر در مرزهای هوایی و یا زمینی این کشور متولد شوند. کشورهای کانادا و آمریکا از این قانون پیروی می­کنند.

 • تابعیت از طریق تبار فرد (قانون خون)

اغلب کشورها از این قانون پیروی می­کنند. یعنی تابعیت فرزند بر اساس ملیت پدر و مادر یا یکی از آن­ها تعیین می­شود. به این نوع تابعیت، تابعیت خون گفته­ می­شود. طبق این قانون، فرزند تازه متولد شده، تابعیت کشوری را اخذ می­کند که والدین یا یکی از آن­ها تابعیت آن کشور را داشته باشد. روسیه از کشورهایی است که از قانون خون پیروی می­کند.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

در صورت برقرار بودن یکی از شروط زیر، کودک می­تواند تابعیت روسیه را از طریق تولد دریافت نماید:

 •       هر دو والدین یا در صورت تک والد بودن، یکی از آن­ها شهروند روسیه باشند
 •       یکی از والدین شهروند روسیه باشد و دیگری بدون تابعیت باشد
 •       یکی از والدین شهروند روسیه باشد و دیگری تبعه خارجی باشد، اما کودک در روسیه به ­دنیا آمده­ باشد
 •       یکی از والدین شهروند روسیه باشد و دیگری از اتباع خارجی باشد یا کودک در روسیه به ­دنیا نیامده باشد اما تابعیت کشوری را نداشته ­باشد.
 •       هر دو والدین تبعه خارجی، دارای اقامت دائم یا موقت روسیه باشند و بنا به شرایط خاص مثل به خطر افتادن جان کودک یا والدین، نتواند تابعیت والدین خود را دریافت کند.
 •       یک کودک بدون والدین، پس از 6 ماه همچنان بدون والدین در روسیه باشد.

 

همچنین اگر فرزند پدر و مادر روسی داشته­ باشد اما در کشور دیگر متولد شده ­باشد، تابعیت کودک روسی خواهد بود. ولی اگر یکی از والدین روسی باشد، اما دیگری ملیت دیگری داشته­ باشد و فرزند در خاک یک کشور دیگر متولد شده ­باشد، اخذ تابعیت روسی کودک بستگی به کشوری دارد که در آن متولد می­شود. اگر تابعیت آن کشور به نوزاد تعلق نگرفت، در این صورت تابعیت روسی به او داده می­شود.

قوانین شهروندی و دریافت اقامت روسیه توسط دولت فدرال این کشور بررسی می­شود. اما در 10 سال اخیر دستخوش تغییراتی شده است. پوتین، رئیس جمهور روسیه قوانین مربوط به اعطای تابعیت روسیه را ساده تر ساخته است.

یکی از مواردی که تغییر داده­ است این مورد است که اگر فردی مسلط به زبان روسی باشد و یکی از اجداد فرد اقامت دائم در یکی از ایالت­های روسیه را داشته ­باشد، تابعیت روسیه را می تواند اخذ کند.

اقامت از طریق تولد در روسیه

دریافت شناسنامه برای یک کودک تازه متولد شده در روسیه

تولد فرزندان اتباع خارجی که در روسیه اقامت دارند معمولا توسط اداره ثبت رسمی در محل تولد کودک و یا محل اقامت یکی از والدین ثبت می­شود. جهت اخذ گواهی تولد نوزاد بعد از ترخیص از بیمارستان، می توانید از مراکز زیر درخواست کنید:

 • مرکز خدمات عمومی چند منظوره محلی
 • دفتر منطقه ای اداره ثبت آمار حیاتی که والدین در آن ثبت­نام کردند، یا در صورتی که اقامت دائمی و یا موقت در محل زندگی والدین داشته باشند.

لازم به ذکر است که روسیه تابعیت دوگانه را نمی پذیرد بدان معنی که کودک باید ملیت یکی از والدین را دریافت کند و آن­ هم باید ملیت روسی باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ شناسنامه کودک

 •       سند صادر شده توسط موسسه پزشکی محل تولد نوزاد
 •       ارائه پاسپورت ترجمه ­شده یکی از والدین به زبان روسی
 •       گواهی ازدواج ترجمه شده به زبان روسی والدین

خوب است بدانید که بعضی از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی روسیه به اتباع خارجی خدمات رایگان ارائه می­دهند و همین امر سبب کاهش هزینه های والدین می­شود.

مراحل دریافت تابعیت روسیه از طریق تولد

در صورتیکه نوزاد در روسیه به ­دنیا آمده باشد و نتواند تابعیت والدین خود را دریافت نماید، اخذ اقامت روسیه در 3 مرحله برایش امکان پذیر است:

 1. اخذ مجوز اقامت موقت روسیه توسط شهروند خارجی
 2. دریافت شناسنامه و مجوز اقامت روسیه از طریق تولد بعد از بدنیا آمدن کودک
 3. اخذ شهروندی برای کودک، پس از اخذ اجازه اقامت از طریق تولد

نکته مهم اینکه هزینه درخواست اقامت روسیه 3500 روبل روسیه است. شهروندان جماهیر شوروی سابق و کودکان فاقد سرپرست از پرداخت این هزینه معاف می­باشند. همچنین هزینه درخواست پاسپورت روسی برای کودکان 1500 روبل روسیه است.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت روسیه از طریق تولد

اتباع خارجی که تصمیم دارند از طریق تولد برای تابعیت روسیه درخواست دهند، مستلزم ارائه گواهی تولد رسمی صادر شده در روسیه هستند. کسانی که در روسیه به ­دنیا آمده­اند، صرف نظر از ایالتی که در آن شهروند هستند، باید گواهی تولد ارائه دهند و این گواهی تولد باید توسط یک موسسه ذیصلاح در روسیه صادر شده­ باشد. سند اصلی جهت درخواست تابعیت از طریق تولد شناسنامه می­باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد و اقامت در روسیه

اشخاصی که به روسیه مهاجرت کرده­اند ولی هنوز شهروند روسیه نیستند، اگر کودکی را در روسیه به دنیا آورند، فرزند متولد شده که تابعیتی ندارد، اهلیت قانونی دارد و اگر به سن 18 سالگی برسد، می تواند جهت اخذ تابعیت فدراسیون روسیه درخواست دهد. البته شروطی هم دارد که عبارت است از:

 1. زندگی مداوم در روسیه به مدت 5 سال؛ در صورتی زندگی فرد در روسیه مداوم در نظر گرفته­ می‌شود که فرد حداکثر سه ماه در یک سال، فدراسیون روسیه را ترک­ کند.
 2. دارای منبع درآمد قانونی باشد
 3. تسلط کامل به زبان روسی
 4. تعهد به قانون اساسی و قوانین فدراسیون روسیه

مزایای تابعیت روسیه

شرایط زندگی ایده آل برای زندگی کودک، سیستم تحصیلی عالی و سطح بالا، بهره مندی از حقوق شهروندی و خدمات درمانی پیشرفته کشور روسیه، هزینه مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل و پرداختن کودک به آنچه که بدان علاقمند است، از مزایای اخذ تابعیت از طریق تولد در روسیه برای فرزندان است.

نتیجه‌گیری

روسیه از پرمتقاضی ترین کشورهایی است که  مهاجران بسیاری آن را به دلایلی که ذکر شد، مقصد خود قرار می‌دهند. افراد بسیاری از طریق موسسه معتبر تحصیل در خارج، جهت اخذ اقامت و شهروندی در این کشور اقدام می­کنند.

سایت تحصیل در خارج، از اخذ اقامت و ویزا تا اسکان شما عزیزان در روسیه همراه شما خواهد بود. موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج با داشتن ماهانه چندین کیس مهاجرتی موفق به روسیه مفتخر است که تا رسیدن با کشور مقصد شما را همراهی کند.

سوالات متداول

  آیا امکان دریافت شناسنامه برای نوزاد به ­دنیا آمده در خاک روسیه از والدین خارجی وجود دارد؟

بله. برای این کار ارائه گواهی بیمارستان و ترجمه روسی گواهی ازدواج والدین الزامی است.

آیا امکان اخذ تابعیت روسیه برای نوزاد تازه به ­دنیا آمده در خاک روسیه، از والدینی که تبعه روسیه نیستند و اقامت هم ندارند، وجود دارد؟

خیر. روسیه از قانون خاک تبعیت نمی­کند. برای اخذ تابعیت روسیه برای کودک باید هر دو والدین، یا یکی از آن­ها تبعه روسیه یا شهروند روسیه باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *