مهاجرت به ایتالیا

5/5 - (7 امتیاز)

مهاجرت به ایتالیا، شرایط و روش ها

ایتالیا به دلیل داشتن آب وهوای معتدل، هزینه های پایین و شرایط ایده آل برای کار و تحصیل و امکان رفت‌وآمد به سایر کشورهای اروپایی، به مقصد مهاجرتی بسیاری از افراد تبدیل شده است. در ادامه به بررسی انواع روش‌های مهاجرت به ایتالیا و شرایط آن می‌پردازیم، پس در سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید.

شرایط مهاجرت به ایتالیا

قبل از اقدام به مهاجرت به هر کشوری ابتدا باید شرایط آن کشور را از جوانب مختلف بررسی نمود؛ ایتالیا هم از این قاعده مستثنی نیست.  ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شنگن است.

این کشور با داشتن جاذبه های توریستی بسیار و امکانات تفریحی، آموزشی و شغلی یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت است. البته لازم به ذکر است که ایتالیا دارای اقتصاد ضعیف تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی می باشد.

شاید فکر کنید که مهاجران ایتالیا به این دلیل بسیار کم است اما باید اشاره کرد که ایتالیا مهد هنر و هنردوستان است. در ادامه مقاله به روش های مهاجرت به ایتالیا پرداخته ایم.

روش های مهاجرت به ایتالیا

هر کدام از روش های مهاجرت به ایتالیا مزایا و معایب خودش را دارد. بهترین روش های مهاجرت به ایتالیا، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و تحصیل می باشد. با این دو روش می توانید اقامت دائم و به دنبال آن تابعیت ایتالیا را اخذ نمایید.

 1. مهاجرت کاری به ایتالیا

این روش یکی از کم هزینه ترین راه ها برای مهاجرت به ایتالیا است.  پیدا کردن شغل مناسب برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به ایتالیا را دارند، کار آسانی نیست.

البته اگر در کار خود متخصص و حرفه ای باشید و رزومه قوی هم داشته باشید کار سختی نیست. قدم اول ارسال درخواست به یک کارفرمای ایتالیایی است، البته این کار مراحل مختلفی دارد.

پس از اینکه کارفرما به مدت 3 ماه شرایط کار را در روزنامه ها و اینترنت قرار داد، اگر نیروی کار بومی پیدا نشد، سپس یک دعوت نامه از جانب کارفرمای ایتالیایی جهت وارد کردن نیروی کار از اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

در آخر اگر نیروی بومی یا جز اتحادیه اروپا پیدا نشد، درخواست کارفرما برای وارد کردن نیرو خارج از اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

مهاجرت کاری به ایتالیا راه های مختلفی دارد. مثلا افراد متقاضی کارآفرینی در ایتالیا می توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی، مدارک و اسناد مورد نظر را به سفارت ایتالیا در محل زندگی خود ارسال نمایند.

افرادی که تصمیم به کار فصلی در این کشور را دارند، باید ویزای کار فصلی طولانی مدت اخذ نمایند. با اخذ این ویزا، افراد مجوز کار در ایتالیا به مدت دو سال را خواهند داشت. همچنین افراد در ایتالیا مجوز 48 ساعت کار در هفته، البته با اضافه‌کاری را دارند.

 1. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

این روش از معمول ترین و آسان ترین روش ها برای مهاجرت به ایتالیا می باشد، چون دانشجویان پس از 5 سال اقامت تحصیلی در ایتالیا، می توانند اقامت دائم اخذ کنند.

علاوه براین ایتالیا بورسیه های متفاوتی دارد که هزینه¬های تحصیلی و زندگی دانشجویان را پوشش می دهد و این موضوع باعث جذب دانشجوی بسیاری شده است.

تحصیل در کشور ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان‌پذیر است. متقاضیان تحصیل در ایتالیا مستلزم اخذ مدرک آیلتس یا تافل برای تحصیل به زبان انگلیسی یا مدرک زبان ایتالیایی (حداقل سطح (b2 در صورت تمایل به تحصیل به زبان ایتالیایی می باشند. برای اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کنند و نمره قبولی را اخذ نمایند.

ایتالیا دانشگاه های خوب و سطح بالایی دارد که مقصد بسیاری از دانشجویان متقاضی مهاجرت جهت ادامه تحصیل می باشد. در ادامه فهرستی از دانشگاه های برتر ایتالیا را برای شما آماده نموده ایم:

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پادوا
 1. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ایتالیا

افرادی که از اتحادیه اروپا نیستند و تصمیم بر دریافت ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا دارند، می توانند از طرق زیر اقدام به اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا نمایند:

 • ثبت شرکت در ایتالیا
 • راه اندازی استارتاپ
 • حمایت خیرخواهانه از منابع طبیعی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کشور ایتالیا
 • خرید اوراق قرضه دولتی

در ایتالیا امکان سرمایه گذاری و اخذ ویزا از طریق خرید املاک هنوز وجود ندارد.  در چند سال اخیر حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا نصف شده است.

لازم به ذکر است که برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری، داوطلب باید فاقد سابقه کیفری باشد و اموال شما باید به نام شما و قابل انتقال باشند.

 1. مهاجرت توریستی به ایتالیا

افراد خارج از اتحادیه اروپا برای سفر به ایتالیا مستلزم اخذ ویزای توریستی هستند. برای سفر توریستی به ایتالیا باید اقدام به اخذ ویزای شینگن نمایید. با در دست داشتن ویزای توریستی ایتالیا میتوانید به سایر کشورهای عضو معاهده شنگن سفر کنید.

ابتدا باید درخواست ویزای شنگن خود را دو هفته تا شش ماه قبل از سفر خود به سفارت و یا کنسولگری ایتالیا در محل زندگی خود ارائه دهید.

مدت زمانی که صدور ویزا توریستی ایتالیا طول میکشد، 3 تا 15 روز کاری می باشد و 90 روز در شش ماه معتبر است. با داشتن این ویزا فقط می‌توانید در ایتالیا گردش و تفریح کنید. اما اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید، این سفر می‌تواند فرصت خوبی برای شناخت این کشور باشد.

 1. مهاجرت از طریق همراه به ایتالیا

سخت گیری های اخذ ویزای همراه ایتالیا به مرور زمان کمتر شده است. افرادی که با سرمایه به ایتالیا مهاجرت میکنند، میتوانند از ویزای همراه استفاده کنند.

در صورت مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری، بسته به نوع سرمایه گذاری‌تان، نیاز است که 6 ماه تا یک سال در ایتالیا زندگی کنید. برای مهاجرت همراه باید فرزند شما زیر 18 سال باشد.

در صورتی که فرزند بالای 18 سال باشد، باید مجوز از سوی خود شخص وجود داشته باشد. کار و تحصیل در ایتالیا برای فرزند شما ممکن است اما برای همسر خود باید مجوز بگیرید.

 1. مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

فرایند اخذ تابعیت از طریق فرزند بر دو نوع است:

 1.     اصل تابعیت بر اساس خون
 2.     اصل تابعیت بر اساس خاک

در ایتالیا شرایط بر اساس خون است. برای اینکه فرزندتان تابعیت ایتالیا را بدست بیاورد، باید یکی از والدین او ایتالیایی باشد.

 1. مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

با ازدواج با یک فرد ایتالیایی امکان اخذ اقامت و حقوق شهروندی برای طرف غیر ایتالیایی، پس از گذشت 3 سال از تاریخ ازدواج وجود دارد. البته اگر فرد در ایتالیا حضور داشته باشد، اخذ اقامت دائم پس از گذشت دو سال ممکن است و در صورتی که زوجین صاحب فرزند شوند و یا کودکی را به فرزندی قبول کنند، این مدت زمان نصف خواهد شد.

 1. مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی توصیه نمیشود زیرا خطرات جانی و مالی در پی دارد. پناهنده باید تا حداکثر 8 روز پس از ورود به ایتالیا به پلیس گزارش دهد و یک دلیل قانونی برای ورود به این کشور داشته باشد.

در اداره پلیس یک فرم درخواست اقامت پر کند و مراحل انگشت نگاری و عکسبرداری را طی کند. پس از درخواست پناهجو برای اخذ ویزای پناهندگی، باید در یک مصاحبه ای شرکت نماید و در صورت تایید، ویزای پناهندگی فرد پس از 3 روز بعد از مصاحبه صادر خواهد شد.

آسان ترین راه برای مهاجرت به ایتالیا

در قدم اول باید با توجه به شرایط خود بهترین و راحت‌ترین راه مهاجرت را انتخاب کنید که می‌تواند تحصیلی، کاری و… باشد. بنابراین بهترین راه مهاجرت برای هر فرد بسته به هدف و شرایطی که دارد، متفاوت است؛ اما از بین راه های ذکر شده مهاجرت تحصیلی یک گزینه ایده آل است.

فرد با گذراندن 5 سال طول تحصیل و 5 سال زندگی و کار در ایتالیا می تواند جهت اخذ اقامت دائم اقدام کند. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ایتالیا نیز گزینه مناسبی برای اخذ ویزای ایتالیاست.

مبالغ ثبت شرکت در ایتالیا متغیر است و افراد می‌توانند با هر بودجه ای در این کشور ثبت شرکت کنند. برای دریافت اقامت دائم در ایتالیا 10 سال زمان نیاز است.

میزان رضایت مهاجران ایتالیا

جهت بررسی بهتر میزان رضایت مهاجران به این کشور دسته بندی های زیر را ایجاد کردیم:

 • دسته اول مربوط به فرهنگ است. ایتالیا دارای رسم و رسومات عجیبی است که در نقاط مختلف این کشور رواج دارند. ایتالیا قدرت اقتصادی پنجم اروپا است. 75 درصد از مهاجران ایرانی معتقد هستند که فرهنگ مردم ایتالیا با مردم ایران سازگار می باشد.
 • دسته بعدی مربوط به سبک زندگی در ایتالیا است. ایرانیان به راحتی می توانند در هنگام تحصیل، به کار بپردازند. این کشور با داشتن دانشگاه
 • های برتر و امکانات آموزشی در مدارس و دانشگاه ها، میزان رضایت از تحصیل در ایتالیا را به 89 درصد رسانده است.
 • سومین دسته بندی در خصوص کاریابی می باشد. یافتن شغل در ایتالیا را نه میتوان سخت در نظر گرفت و نه آسان؛ همه چیز بستگی به رزومه و تخصص شما دارد. بعضی رضایت شغلی در این کشور را بالای 86 درصد اعلام کرده اند اما برخی این درصد را به 50 و پایین تر کاهش داده اند. بدون سابقه کار و تخصص، کاریابی در ایتالیا بسیار مشکل است. اما با تحصیلات بالا و داشتن تخصص عملی، میانگین رضایت شغلی در این زمینه بالای 80 درصد است.

آمار مهاجران در ایتالیا

در یک سال اخیر حدود 90 هزار مهاجر از طریق دریا وارد خاک ایتالیا شده اند البته این آمار همواره در حال افزایش است. کشورهای بنگلادش و تونس بالاترین آمار مهاجرت به ایتالیا را دارند.

7/8 درصد از جمعیت ایتالیا را اتباع خارجی تشکیل می دهند. این آمار کودکان متولد از اتباع خارجی را شامل می شود ولی مهاجرانی که تابعیت ایتالیا را اخذ کرده اند را شامل نمی شود.

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرپذیری ایتالیا

فضای تحصیلی در ایتالیا بسیار عالی می باشد؛ به همین دلیل مهاجرت به ایتالیا هدف مهم بسیاری از افراد است. ریسک پذیرش تحصیلی در این کشور بسیار کم است و فارغ التحصیلان می توانند با فاصله زمانی کمی وارد حوزه کاری رشته خود شوند.

در چند سال اخیر آمار مهاجرت به ایتالیا صعودی بوده  است. بیشتر مهاجران به ایتالیا اهل هنر و هنردوست هستند چون در خیابان های این کشور آثار هنری زیادی دیده می شود. همچنین غذاهایی که در ایتالیا طبخ می شود مانند پیتزا و پاستا بسیار با ذائقه ایرانی سازگار است.

شهرهای مهاجرپذیر ایتالیا

در ادامه لیستی از بهترین شهرهای ایتالیا برای مهاجرت به این کشور را برای شما آماده کرده ایم:

 1.  رم

این شهر پایتخت ایتالیا و پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر ایتالیا محسوب می‌شود که محبوبیت زیادی دارد. رم مقصد مناسبی جهت کار و تحصیل است.

 1. میلان

میلان از شهرهای شمالی ایتالیا و یکی از مهم ترین شهرها از لحاظ اقتصادی، تجاری، گردشگری و سیاسی است. این کشور برای شغل یابی مقصد مناسبی است.

 1.  ونیز

این شهر برای افرادی که تصمیم بر سرمایه گذاری در ایتالیا دارند مقصد مناسبی است.

 شهرهای مناسب برای تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • میلان
 • ایتالیا
 • فلورانس
 • بولونیا

این شهرها از دانشگاه ها و کالج‌های برتری برخوردار هستند و مقاصد خوبی برای کسانی هستند که قصد تحصیل در رشته های علوم پایه و غیر مهندسی دارند.

اقامت در ایتالیا

اجازه اقامت در ایتالیا دو نوع موقت و دائم دارد. برای اخذ اقامت دائم باید ابتدا اقامت موقت دریافت کنید. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید اول اقامت موقت دریافت کنند.

آنان از طریق کار، تحصیل، ازدواج، تولد، پناهندگی و سرمایه گذاری در ایتالیا اقامت موقت بدست می آورند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا پس از 5 سال اقامت موقت، اقامت دائم و بعد از گذشت ده سال تابعیت کشور ایتالیا را اخذ می کنند.

نتیجه‌گیری

اگر به زندگی، کار و تحصیل در ایتالیا مشتاق هستید، موسسه معتبر تحصیل در خارج با داشتن موردهای موفق مهاجرتی و با بکارگیری مجرب‌ترین و حرفه‌ای‌ترین کادر خود، همراه شما خواهد بود. کارشناسان زبده این موسسه در راه رسیدن به هدفتان شما را یاری خواهند کرد.

سوالات متداول

پس از چند سال قادر به اخذ تابعیت ایتالیا هستیم؟

پس از 5 سال اقامت موقت، اقامت دائم و بعد از گذشت ده سال قادر به اخذ تابعیت کشور ایتالیا خواهیم شد.

شهرهای مناسب برای تحصیل در ایتالیا کدامند؟

سیه نا، رم، میلان، فلورانس و بولونیا

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *