دوره حاضرلیک

4/5 - (4 امتیاز)

دوره حاضرلیک

یکی از پر تکرار ترین سوالات در مورد مهاجرت تحصیلی به ترکیه در خصوص دوره مقدماتی یا حاضرلیک می باشد. امروز ما قصد داریم در این مقاله بطور کامل در مورد این موضوع توضیح دهیم. تا آخر مقاله در کنار ما باشید.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه به دلیل مزایای زیادی که دارد بسیار پر طرفدار است و متقاضیان زیادی به ویژه از ایران اقدام به تحصیل در این کشور می کنند. داوطلبان می توانند در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی یا انگلیسی به تحصیل بپردازند. انتخاب زبان تحصیل کاملا اختیاری می باشد و شما با توجه به سطح زبان، علاقه و همچنین اهدافی که برای آینده دارید، انتخاب می کنید که به چه زبانی به تحصیل بپردازید.

اما شما برای تحصیل در این کشور نیاز به مهارت و دانش در زبان ترکی یا انگلیسی دارید.

کسانی که دارای دانش زبان ترکی هستند می توانند با شرکت در آزمون تومر و گرفتن مدرک زبان به راحتی در دانشگاه ثبت نام کنند و وارد کورس اصلی تحصیلی خود شوند.

و کسانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند می توانند با ارائه مدرک زبانTOEFL-IBT  یاYDS  از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرند و وارد کورس اصلی شوند.

اما بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه، سطح زبان پایینی دارند و نمی توانند نمره قابل قبولی از آزمون های زبان کسب کنند. دانشگاه های ترکیه برای این افراد فرصتی فراهم کرده است که دانشجویان بتوانند با شرکت در دوره حاضرلیک سطح زبان خود را تقویت کنند‌.

دوره حاضرلیک چیست؟

دوره حاضرلیک (Hazirlik) یک دوره شش ماهه تا یک ساله آموزش زبان می باشد که دانشگاه های ترکیه برگزار می کنند. این دوره شامل یک یا دو ترم تحصیلی می باشد و قبل از کورس اصلی تحصیلی دانشجویان برگزار می شود.

هزینه های دوره حاضرلیک

هزینه های دوره حاضرلیک با توجه به نوع دانشگاه متفاوت می باشد.

در دانشگاه های خصوصی بدون در نظر گرفتن سطح شما بطور ‌کلی طی یک دوره ۶ تا یک ساله آموزش می بینید و هزینه کل دوره بطور میانگین بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار می باشد.

اگر مقاله آزمون تومر را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که زبان ترکی شامل شش سطح می باشد.

این سطوح شامل سطح A1 – سطح A2 – سطح B1 – سطح B2 – سطح C1 و سطح C2 می باشد. شما برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیازمند سطح C1 هستید.

کسانی که قصد دارند در دوره های حاضرلیک دانشگاه های دولتی ترکیه شرکت کنند، ابتدا باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنند تا سطح زبان ترکی آن ها مشخص شود. هزینه هر دوره یا هر سطحی که آموزش می بینند در این دانشگاه به طور میانگین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر می باشد.

برای مثال اگر شما از سطح B1 قبول شوید باید دو دوره آموزشی را بگذرانید تا به سطح مورد قبول برسید. در نتیجه شما هزینه دو دوره را می دهید.

آیا در دوره حاضرلیک شرکت کنم یا نه؟

پیشنهاد ما به افرادی که سطح زبان خوبی ندارند و همچنین از لحاظ روحی و اخلاقی فردی حساس و وابسته هستند این است که در این دوره شرکت کنند. زیرا دوره حاضرلیک فقط آموزش زبان نیست. این دوره این امکان رو به شما عزیزان می دهد تا با فرهنگ ترکیه آشنا شوید همچنین به سختی های مهاجرت و دوری از خانواده بدون استرس و فشار درسی عادت کنید. همچنین این دوره این امکان را می دهد تا با اساتید و روش تدریس آن ها آشنا شوید و حتی با افراد ترم بالایی ارتباط برقرار کنید و به جواب بسیاری از سوالاتتان در خصوص درس و دانشگاه و حتی کشور ترکیه برسید‌.

و در آخر بهتر است بدانید افرادی که دارای ویزای کاری هستند و یا به هر دلیلی به این کشور مهاجرت کرده اند و قصد تحصیل ندارند، می توانند در این دوره شرکت کنند تا به زبان این کشور مسلط شوند. البته تمامی دانشگاه ها اجازه شرکت به این گونه افراد نمی دهند. فقط برخی از دانشگاه ها این شرایط را فراهم کرده است.

 

سوالات متداول

مدت زمان دوره حاضرلیک چقدر است؟

این دوره بین ۶ تا ۱ سال می باشد.

شرکت در این دوره اجباری است؟

خیر اجباری برای شرکت در این دوره وجود ندارد.

هزینه دوره حاضرلیک چقدر است

در دانشگاه های خصوصی کل دوره ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار و در دانشگاه های دولتی هر دوره و سطح بطور میانگین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر است.

آیا افراد غیر دانشجو امکان شرکت در این دوره را دارند؟

بله برخی دانشگاه ها این امکان را فراهم کرده است.