دانشگاه حاجت تپه

5/5 - (1 امتیاز)

معرفی دانشگاه حاجت تپه ترکیه، توضیحات کامل

دانشگاه حاجت تپه یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است که در این مقاله قصد داریم به‌طور کامل به آن بپردازیم.

 

 • نام انگلیسی : Hacettepe University
 • نوع : دولتی
 • شهر : آنکارا
 • رتبه جهانی : ۵۵۸
 • رتبه در ترکیه : ۲
 • زبان تحصیل : ترکی / انگلیسی
 • وه پذیرش : آزمون SAT / شرط معدل

در این مقاله با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید، تا اطلاعاتی در مورد این دانشگاه و نحوه اخذ پذیرش آن را ارائه دهیم.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه یک دانشگاه دولتی، معتبر و ممتاز کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه جز دانشگاه‌های جامع محسوب می‌شود که دارای دانشکده‌ها و رشته‌های مختلف همچون رشته‌های گروه علوم مهندسی، علوم طبیعی و کاربردی، علوم پزشکی و رشته‌های هنری است.

این دانشگاه دارای 16 دانشكده، 4 دانشکده فنی‌وحرفه‌ای، 15 موسسه، 98 مرکز تحقیق و پژوهش کاربردی، 2 کالج و 1 هنرستان است. مراکز کاربردی این دانشگاه با دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی رقابت می‌کند.

دانشگاه حاجت تپه به‌عنوان دانشگاهی عمل می‌کند که در تمامی برنامه‌های خود دقیق و شفاف است.

این دانشگاه دارای یک ساختار مالی قوی است و مسئولین دانشگاه حاجت تپه با کارکنان خود بسیار منصفانه عمل می‌کنند‌ همچنین در میان ذینفعان خود هیچ تبعیضی قائل نمی‌شوند و به شایستگی و انصاف اهمیت می‌دهند.

دانشگاه حاجت تپه به‌عنوان یک دانشگاه پژوهش محور، به آموزش دانشجویان با شرایط عالی و مورد ارزیابی قرار دادن سطح علمی افراد شهرت جهانی دارد.

این دانشگاه تعهد دارد که در حفظ استانداردهای علمی، آموزشی و تحقیقاتی اطمینان حاصل کرده و آموزشی با بالاترین کیفیت در سطح استانداردهای علمی بین‌الملل ارائه نماید.

تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی صورت می‌گیرد اما برخی از رشته‌ها به زبان‌های فرانسه و آلمانی نیز تدریس می‌شوند.

آدرس دانشگاه حاجت تپه

https://goo.gl/maps/X4qpc2X7tzdK1xZ99

دانشکده‌های دانشگاه حاجت تپه

 •       دانشکده مهندسی
 •       دانشکده پزشکی
 •       دانشکده داروسازی
 •       دانشکده دندانپزشکی
 •       دانشکده پرستاری
 •       دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی
 •       دانشکده علوم بهداشت
 •       دانشکده ارتباطات
 •       دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 •       دانشکده حقوق
 •       دانشکده ادبیات و زبان خارجه
 •       دانشکده هنرهای زیبا
 •       دانشکده آموزش
 •       دانشکده علوم
 •       دانشکده علوم ورزشی

موسسات و مدارس عالی دانشگاه حاجت تپه

 •       موسسه آتاتورک
 •       موسسه سرطان
 •       مدرسه عالی علوم هستهای
 •       مدرسه عالی انفورماتیک
 •       مدرسه عالی واکسینولوژی
 •       مدرسه عالی علوم بهداشت
 •       مدرسه عالی بهداشت عمومی
 •       مدرسه عالی بهداشت کودکان
 •       مدرسه عالی علوم عصب‌شناسی
 •       مدرسه عالی مطالعات ترکی
 •       مدرسه عالی مطالعات جمعیتی
 •       مدرسه عالی علوم اجتماعی
 •       مدرسه عالی علوم آموزشی
 •       مدرسه عالی هنرهای زیبا
 •       مدرسه عالی علوم مهندسی

رشته‌های دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر در کشور ترکیه، همواره در تلاش حفظ ارزش‌های جهانی و توسعه اجتماعی است. در ادامه به معرفی برخی از رشته‌های این دانشگاه می‌پردازیم.

رشته پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه، از نظر سطح علمی در کشور ترکیه رتبه دوم را داراست. طول دوره پزشکی در این دانشگاه 6 سال بوده و دانشجویان در سه سال اول به فراگیری شناخت بدن انسان، انواع بیماری‌ها، آزمایشگاه‌های پزشکی، علوم پایه و… می‌پردازند.

در سال چهارم وپنجم دوره‌های کارآموزی و بالینی را در بیمارستان‌ها و یا کلینیک‌ها سپری و به‌صورت عملی به شناخت بیماری‌های مختلف و روش‌های درمانی آن می‌پردازند و در سال ششم وارد دوران انترنی می‌شوند.

دانشجویان سال ششم رشته پزشکی همانند سایر پزشکان در بیمارستان و یا کلینیک‌ها، زیر نظر دانشگاه به کسب تجربه عملی طبابت و ویزیت بیماران می‌پردازند.

رشته پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی تدریس شده و سطح علمی بالای این دانشکده موجب می‌شود دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی دارای تجربه و دانش ارزشمندی باشند.

همچنین این دانشگاه و کلیه رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه حاجت تپه، مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

رشته دندانپزشکی

دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه 5 سال است و در طول این مدت دانشجویان مجموعه‌های متنوعی از دروس آزمایشگاهی، بالینی، کلینیکی و نظری را فرا می‌گیرند.

از جمله خصوصیات تحصیل در رشته دندانپزشکی در این دانشگاه، کسب تجربه عملی در کلینیک‌ها، انجام کارهای پروتز و زیبایی و کار با دستگاه‌های مدرن و لیزری در تشخیص بیماری‌های مختلف است.

دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه دارای کلینیک‌های دندانپزشکی متعدد بوده و سالانه تعداد زیادی از بیماران را ویزیت و مداوا می‌کند. دانشکده و رشته دندانپزشکی این دانشگاه نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. همچنین لازم به ذکر است که زبان تحصیل در این رشته ترکی است.

رشته داروسازی

از دیگر دانشکده‌های معتبر این دانشگاه، دانشکده داروسازی است که در پردیس اصلی این دانشگاه واقع شده است. دانشکده داروسازی از سه بخش علوم پایه داروسازی، علوم حرفه‌ای داروسازی و تکنولوژی داروسازی تشکیل شده است.

بخش علوم حرفه‌ای داروسازی دپارتمان‌های فارماکولوژی، شیمی دارویی، گیاهی دارویی، توکسیکولوژی دارویی، داروخانه کلینیکی و مدیریت داروخانه را داراست و بخش تکنولوژی دارویی دپارتمان‌های رادیوفارماسی، تکنولوژی دارویی و بیوتکنولوژی دارویی را داراست؛ همچنین بخش علوم پایه دارویی دپارتمان‌های بیوشیمی، شیمی تجزیه، میکروبیولوژی دارویی و علوم پایه دارویی را داراست.

رشته‌های پیراپزشکی

اکثر رشته‌های پیراپزشکی در دانشکده علوم و بهداشت ارائه می‌شوند. رشته‌هایی همچون گفتار درمانی، شنوایی سنجی، تغذیه و رژیم درمانی، کار درمانی و بهبود توسعه کودکان در این دانشکده تدریس می‌شوند.

رشته فیزیوتراپی و توانبخشی در دانشکده فیزیوتراپی و رشته پرستاری در دانشکده پرستاری ارائه می‌شوند. زبان تدریس این رشته‌ها ترکی است و به مدت ۴ سال طول می‌کشد. همچنین تمام رشته‌های پیراپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

رشته‌های مهندسی

دانشکده مهندسی در پردیس بی تپه در نزدیکی شهر آنکارا واقع شده است. همچنین رشته‌های متعددی در مقاطع کارشناسی تا دکترا ارائه می‌شود.

دانشکده مهندسی دارای 13 دپارتمان مهندسی عمران، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی غذا، مهندسی کامپیوتر، مهندسی محیط، مهندسی ژئولوژی، مهندسی صنایع، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی هسته ای، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن، مهندسی فیزیک و مهندسی شیمی است.

رشته مهندسی عمران در سال 1992 به مجموعه رشته‌های این دانشگاه افزوده شد و از سال 2014 در تمامی مقاطع تحصیلی این رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

در رشته عمران گرایش‌های مختلفی همچون آب‌وفاضلاب، ژئوتکنیکال، محیط، برنامه‌ریزی شهری و علوم مواد ارائه می‌شود.

دپارتمان مهندسی کامپیوتر در ابتدا به‌عنوان مدرسه عالی انفورماتیک تاسیس شد؛ این دپارتمان نیز شامل سه بخش نرم افراز کامپیوتر، سخت‌افزار کامپیوتر و علوم کامپیوتر است.

از قدیمی‌ترین دپارتمان‌های دانشکده مهندسی دانشگاه حاجت تپه، دپارتمان شیمی است و از سال 1997 تمامی فعالیت‌ها در این دپارتمان به زبان انگلیسی انجام می‌شود. دپارتمان شیمی شامل سه بخش فرآیند و طراحی راکتور، تکنولوژی شیمیایی و عملیات پایه و ترمودینامیک است.

رشته‌های دانشکده هنرهای زیبا

این دانشکده در سال 1982 راه‌اندازی شد. در ابتدا با دوره‌های نقاشی، گرافیک، مجسمه سازی، شیشه و سرامیک کار خود را آغاز کرد و در سال 1987 رشته‌های طراحی محیطی و معماری داخلی نیز به آنان اضافه شد.

رشته‌های دانشکده ادبیات و زبان خارجه

در دانشکده ادبیات دانشگاه حاجت‌ تپه زبان‌های مختلف بین‌المللی و مجموعه دروس متنوعی ارائه می شود. از مزایای تحصیل در دانشکده ادبیات دانشگاه حاجت تپه تحصیل به زبان اصلی رشته مورد نظر است.

برای نمونه رشته زبان و ادبیات فرانسوی به زبان فرانسه، رشته زبان و ادبیات آلمانی به زبان آلمانی و رشته زبان و ادبیات آمریکایی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

سایر رشته‌ها همچون  باستان شناسی، زبان شناسی، گویش‌های انگلیسی، تاریخ، مدیریت اطلاعات، روانشناسی و جامعه شناسی، مترجمی زبان‌های فرانسه، آلمانی، انگلیسی و… از مقطع کارشناسی تا دکترا در این دانشکده ارائه می‌شود.

رشته‌های دانشکده آموزش

دانشکده آموزش در سال 1983 میلادی تاسیس و شامل 7 دپارتمان است. در این دانشکده رشته‌های مختلف و دوره‌های متنوعی همچون آموزش علوم و ریاضیات، آموزش زیست‌شناسی، آموزش علوم اجتماعی و ترکی، آموزش فیزیک و… تدریس می‌شود.

اکثر رشته‌های ذکر شده از جمله مشاغل دبیری بوده و فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها در مدارس و یا آموزشگاه‌های کشور ترکیه مشغول به کار می‌شوند.

رشته‌های دانشکده اقتصاد و علوم اداری

این دانشکده دارای 8 دپارتمان است. دپارتمان‌های مدیریت کسب‌وکار، علوم مصرف کننده، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، کار اجتماعی، سلامت اداری، مالی عمومی و اقتصاد از جمله دپارتمان‌های این دانشکده هستند.

رشته‌های دانشکده ارتباطات

در این دانشکده رشته‌های رادیو، تلویزیون ، سینما و علوم ارتباطات ارائه می‌شود. این دانشکده در سال 2005 تاسیس و گرایش‌های ارتباطات و علوم سیاسی، ارتباطات و علوم رفتاری، حقوق ارتباطات، ارتباطات پرسنلی و ارتباطات سیاسی از جمله گرایش‌های دپارتمان علوم ارتباطات هستند.

دانشگاه حاجت تپه

شهریه دانشگاه حاجت تپه

 شهریه (2022-2023)
رشته زبان شهریه
آموزش زبان فرانسه آلمانی 73590 لیر
آموزش کامپیوتر و آموزش فناوری ترکی استانبولی 73590 لیر
تدریس زیست شناسی ترکی استانبولی 73590 لیر
آموزش علوم ترکی استانبولی 73590 لیر
آموزش فیزیک ترکی استانبولی 73590 لیر
آموزش زبان آلمانی فرانسه 73590 لیر
تدریس ریاضی ترکی استانبولی 73590 لیر
آموزش پیش دبستانی ترکی استانبولی 73590 لیر
راهنمایی و مشاوره روانشناسی ترکی استانبولی 73590 لیر
آموزش زبان انگلیسی انگلیسی 73590 لیر
پزشکی  انگلیسی 185690 دلار
داروسازی  ترکی استانبولی 133960 دلار
مهندسی کامپیوتر ترکی استانبولی و انگلیسی 109506 دلار
مهندسی صنایع ترکی استانبولی و انگلیسی 109506 دلار
مهندسی برق و الکترونیک ترکی استانبولی و انگلیسی 109506 دلار
مهندسی مکانیک انگلیسی 109506 دلار
اقتصاد ترکی استانبولی و انگلیسی 82800 دلار
مدیریت کسب و کار  انگلیسی 82800 دلار
فیزیوتراپی و توانبخشی  انگلیسی 73590 لیر
حقوق ترکی استانبولی 68910 لیر

نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه، از جمله دانشگاه‌های برتر و ممتاز است. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه جهت اخذ پذیرش، نیازمند به شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قابل قبول هستند.

این دانشگاه هر سال آزمون ورودی YOS  را به‌صورت اختصاصی برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه حاجت تپه برگزار می‌کند. همچنین شرکت در آزمون SAT برای متقاضیان بین‌المللی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند الزامیست.

آزمون SAT همانند آزمون YOS است ولی برای متقاضیان بین‌المللی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. نمره قبولی در این آزمون 1200 از 1600 است. آزمون SAT برای متقاضیان خارجی و آزمون YOS برای متقاضیان ترک برگزار می‌شوند.

یکی دیگر از روش‌های موجود جهت اخذ پذیرش، از طریق سوابق تحصیلی، معدل بالای 18 و ریز نمرات است. اما امکان اخذ پذیرش از این روش بسیار کم است و بیشتر سهمیه ورودی با توجه به آزمون‌های ورودی پر می‌شوند.

دانشجویان در جهت اخذ پذیرش در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد باید در آزمون ALES شرکت کنند. متقاضیان پس از کسب نمره قبولی باید مدارک خود را جهت ثبت‌نام به دانشگاه ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز در جهت اخذ پذیرش دانشگاه حاجت تپه

 •       ارائه فرم درخواست پذیرش به‌صورت تکمیل شده
 •       ارائه ترجمه رسمی مدرک پیش‌دانشگاهی و دیپلم به زبان انگلیسی و یا ترکی
 •   ارائه ترجمه رسمی ریز نمرات دوره پیش‌دانشگاهی و یا متوسطه به زبان انگلیسی و یا ترکی
 •   ارائه گواهی آزمون تافل و یا آیلتس
 •   شرکت در آزمون‌های ورودی تعیین شده و کسب نمره قبولی
 •       ارائه فیش واریزی هزینه درخواست پذیرش در این دانشگاه

همچنین متقاضیان بین‌الملل پس از اخذ پذیرش دانشگاه حاجت تپه جهت دریافت ویزای تحصیلی، باید نسبت به تهیه و تکمیل مدارک موردنیاز اقدام نمایند این مدارک شامل:

 •       ارائه فرم درخواست ویزا به‌صورت تکمیل شده در کنسولگری کشور ترکیه
 •   ارائه کپی و اصل پاسپورت و شناسنامه
 •   ارائه عکس پرسنلی
 •   ارائه نامه پذیرش دانشگاه حاجت تپه
 •   ارائه نامه داشتن تمکن مالی که نشان دهنده توانایی مالی دانشجو جهت زندگی و تحصیل در این کشور می‌باشد.
 •       پرداخت هزینه اخذ ویزا و ارائه رسید به کنسولگری کشور ترکیه

امکانات دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود و امکانات تفریحی، ورزشی، تحقیقاتی و آموزشی متنوعی برای دانشجویان فراهم کرده است.

بخشی از امکانات این دانشگاه شامل آزمایشگاه‌های مدرن و مجهز، مراکز تحقیقاتی، کتابخانه مرکزی، سالن‌های ورزشی، استخر، استادیوم، زمین فوتبال و بسکتبال، رستوران و کافی‌شاپ، شعب بانک‌های مختلف، اداره پست، مجتمع خوابگاهی بزرگ و مجهز و… است.

همچنین این دانشگاه شامل دو پردیس است، پردیس اصلی در داخل شهر آنکارا و پردیس دوم در فاصله 13 کیلومتری شهر آنکارا واقع شده است و امکانات رفاهی و تفریحی کامل و متنوعی در هر دو پردیس در اختیار دانشجویان است.

در هر دو پردیس اصلی، مراکز بهداشت مجهزی وجود دارد که در این مراکز پزشک، پرستار، رادیولوژیست، فیزیوتراپیست، آزمایشگاه‌های مجهز و دندانپزشک خدمات پزشکی مورد نیاز دانشجویان را ارائه می‌دهند.

همچنین بیمه خدمات درمانی برای تمامی دانشجویان این دانشگاه الزامی است.

این دانشگاه دارای باشگاه‌های دانشجویی متعددی است که در زمینه‌های متنوعی همچون زمینه‌های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت می‌کنند.

این گروه‌ها و تیم‌های دانشجویی زیر نظر دپارتمان امور فرهنگی دانشگاه حاجت تپه به فعالیت می‌پردازند. همچنین دانشگاه حاجت تپه با داشتن یک مرکز آموزش موسیقی، دوره‌های متنوعی در جهت آموزش موسیقی به دانشجویان برگزار می‌کند.

نتیجه‌گیری

دانشگاه حاجت تپه (hacettepe university) در رتبه‌بندی QS جهان رتبه 801 – 1000 را کسب نموده و از جمله دانشگاه‌های ممتاز و پرطرفدار در کشور ترکیه می‌باشد.

در این دانشگاه رشته‌های متعددی ارائه می‌شوند و همه ساله پذیرای دانشجویان بومی و یا بین‌الملل است. شرط ورود به این دانشگاه دولتی کسب نمره قبولی در آزمون‌های ورودی تعیین شده است.

حال اگر شما قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید، باید به کارشناسان مربوطه مراجعه کرده تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند. موسسه معتبر تحصیل در خارج مفتخر است که با استفاده از کارشناسان و متخصصان مجرب خود شما را در راه رسیدن به مقصد مهاجرتی خود همراهی کند.

سوالات متداول

  آیا می‌توان با مدرک دیپلم از دانشگاه حاجت تپه ترکیه پذیرش گرفت؟

بله. با توجه به معدل بالای ۱۸ و سوابق تحصیلی می‌توان در انتخاب رشته این دانشگاه شرکت کرد.

  آیا دانشگاه حاجت تپه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت کشور ایران است؟

بله. دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی و اتمام دوره تحصیل خود، به ایران بازگشته و مشغول به کار شوند.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *