تحصیل رایگان در ترکیه

post

تحصیل رایگان در ترکیه چگونه است؟

یکی از کشور‌هایی که متقاضیان زیادی قصد مهاجرت به آن را دارند، ترکیه است. کشور ترکیه دارای چندین دانشگاه برتر جهان می‌باشد. آزمون‌های ورودی دانشگاه ترکیه به نسبت کشور‌های دیگر راحت‌تر است، به همین سبب متقاضیان زیادی تمایل به تحصیل در این کشور را دارند.

با وجود اینکه هزینه دانشگاه و زندگی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشور‌های دیگر کمتر است، اما با این حال شما می‌توانید در این کشور به صورت رایگان نیز تحصیل کنید.

اکنون می‌خواهیم در این مقاله از سایت تحصیل در خارج مطالبی حول محور تحصیل رایگان در کشور ترکیه به شما متقاضیان عزیز ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل رایگان در کشور ترکیه

برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه به‌صورت رایگان تحصیل کنید، باید بورسیه‌های تحصیلی این کشور را اخذ کنید. برای اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه، رزومه تحصیلی، میانگین نمرات بالا، تسلط کافی به زبان انگلیسی یا ترکی ضروری می‌باشد.

شما می‌توانید برای تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به اخذ بورسیه کنید و رایگان در ترکیه تحصیل کنید. علاوه‌بر دارا بودن شرایط لازم، باید به موقع از زمان اخذ بورسیه مطلع باشید و برای دریافت آن درخواست دهید.

با اخذ بورسیه، هزینه محل اقامت، شهریه، بیمه درمانی، بلیط رفت و برگشت هواپیما، هزینه یک سال دوره زبان ترکی و هزینه ماهانه به‌صورت منظم را دریافت خواهید کرد.

بورسیه‌های دولتی همچون بورسلاری و بورسیه بانک اسلامی، تمامی هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند و فرد کمک هزینه ماهانه 800 لیر تا 1700 لیر را دریافت می‌کند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه

دولت ترکیه یکی از محدود کشور‌هایی به‌شمار می‌رود که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها کاملا تمامی هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند.

یکی از دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف مخصوصا مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد، دانشگاه استانبول در کشور ترکیه است.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه این دانشگاه شوند، کمک‌های مالی همه‌جانبه همچون: کمک هزینه ماهانه، هزینه تحصیل، اقامت، بیمه درمانی و بلیط هواپیما را دریافت می‌کنند.

دانشگاه آنکارا، یکی دیگر از دانشگاه‌هایی است که در کشور ترکیه به دانشجویان مقطع کارشناسی بورسیه می‌دهد. با دریافت این بورسیه دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به صورت رایگان در ترکیه تحصیل کنند.

همچنین دانشجویان می‌توانند بورسیه AGU دانشگاه عبدالله گل را دریافت کنند. با اخذ این بورسیه در تمام مدت تحصیل، از پرداخت شهریه معاف هستند. علاوه‌بر مواردی که در بالا ذکر کردیم، دانشگاه بیلکنت هم بورسیه‌هایی ارائه می‌دهد که با اخذ آن‌ها کلیه هزینه تحصیل  شما را پوشش می‌دهد.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

متقاضیان در مقطع کارشناسی نیز با اخذ بورسیه می‌توانند در کشور ترکیه تحصیل کنند. اکنون تعدادی از دانشگاه‌هایی که در این مقطع بورسیه ارائه می‌دهند را به شما معرفی می‌کنیم.

این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را به دانشجویان بین‌المللی موفق ارائه می‌دهد. افرادی که موفق به دریافت بورسیه شوند از ۱۰۰% این بورسیه برخوردار  هستند.

کمک هزینه ماهانه، هزینه‌های پرواز و رفت و آمد، هزینه دوره یک ساله زبان ترکی و سایر هزینه ها شامل این بورسیه می‌باشد.

 • دانشگاه سابانجی

دانشکده‌هایی که در این دانشگاه قرار دارند، دانشجویان بین‌المللی را بورسیه کامل می‌کنند. از جمله دانشکده فنی و مهندسی و علوم طبیعی در این دانشگاه بورسیه ارائه می‌دهند.

دانشجویان موفق در مقطع کارشناسی ارشد هزینه کامل شهریه و کمک هزینه ماهیانه ۲۵۰۰ لیر، بیمه درمانی، هزینه حمل‌ونقل، مسکن در محیط دانشگاه، را از طریق این بورسیه دریافت می‌کنند.

 • سایر دانشگاه‌ها

همانند دوره‌های کارشناسی، متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه استانبول و آنکارا می‌توانند با دریافت بورسیه به تحصیل رایگان در کشور ترکیه بپردازند.

دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه می‌شوند از پوشش هزینه‌های خوابگاه، بیمه، حمل‌ونقل، هزینه ماهیانه ۱۱۰۰ لیر و هزینه دوره یک ساله زبان ترکی  برخوردار هستند.

تحصیل رایگان در مقطع دکترا کشور ترکیه

تحصیل در مقطع دکتری بسیار پرهزینه است، اما در کشور ترکیه می‌توانید کاملا رایگان در این مقطع تحصیل کنید. زیرا برخی از دانشگاه‌های این کشور بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند و با دریافت این بورسیه‌ها فرد می‌تواند رایگان در این کشور تحصیل کند.

برای مثال دانشگاه سابانجی و کوچ برای افرادی که می‌خواهند در مقطع دکترا تحصیل کنند، فرصت‌هایی را فراهم کرده‌اند تا بدون در نظر گرفتن امور مالی به تحصیلات خود ادامه دهند.

متقاضیانی که دارای بورسیه دکترا دانشگاه کوچ باشند، شهریه کامل، خوابگاه، بیمه درمانی، کمک هزینه ماهیانه ۱۶۰۰ لیر، بلیط هواپیما و هزینه دوره یکساله زبان ترکی را دریافت می‌کنند.

همچنین متقاضیانی که بورسیه دانشگاه سابانجی را دریافت کرده باشند از اقامت رایگان، معافیت از پرداخت شهریه و کمک هزینه ماهانه ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ لیر برخوردار می‌شوند.

همچنین دانشجو‌های مقطع دکترا می‌توانند برای دریافت کمک مالی، به بورسیه‌های پروژه و هیئت علمی درخواست بدهند.

تحصیل در کشور ترکیه با توجه به زبان تحصیل

راهکار‌های دیگری نیز برای کاهش هزینه‌های تحصیل و تحصیل رایگان در کشور ترکیه وجود دارد که یکی از این راهکار‌ها تحصیل به زبان ترکی است؛ زیرا شهریه تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه بیشتر از تحصیل به زبان ترکی می‌باشد.

به همین دلیل تسلط به زبان ترکی و دارا بودن مدرک آن، می‌تواند شانس شما را برای تحصیل رایگان یا کاهش هزینه‌های تحصیل بیشتر کند.

تحصیل رایگان در کشور ترکیه با توجه به نوع دانشگاه

در کشور ترکیه دو نوع  دانشگاه خصوصی و دولتی وجود دارد که تحصیل در دانشگاه دولتی به صرفه‌تر از دانشگاه‌ خصوصی می‌باشد. همانطور که می‌دانید شهریه‌های دانشگاه دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است.

باید در آزمون های YOS ،SAT ،GRE ،ALES شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. در ترکیه برخی از دانشگاه‌های دولتی نیز برای تحصیل رایگان بورسیه ارائه می‌دهند.

برای مثال متقاضیانی که برای دریافت پذیرش دانشگاه فنی خاورمیانه  درخواست داده‌اند، با توجه به سوابق تحصیلی آن‌ها به‌طور خودکار برای بهره‌مندی از تخفیف یا معاف شدن از شهریه ارزیابی خواهند شد.

تحصیل رایگان با کمک مؤسسه‌های خصوصی

در کشور ترکیه علاوه‌بر دانشگاه‌های دولتی و موسسات آموزشی؛ برخی از دانشگاه‌های خصوصی و موسسات خصوصی نیز به دانشجویان بورسیه‌های مختلفی ارائه می‌دهند.

برای مثال دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی در کشور ترکیه به‌شمار می‌رود که به دانشجویان بین‌المللی خود بورسیه تحصیلی جزئی یا کامل ارائه می‌دهد.

بورسیه جزئی فقط بخشی از هزینه تحصیل را تامین کرده و بورسیه کامل  تمامی هزینه‌ها را تامین می‌کند. دانشجویان بر اساس نتایج و سوابق تحصیلی خودشان ارزیابی می‌شوند و پس از بررسی، بورسیه تحصیلی جزئی یا کامل به آ‌ن‌ها تعلق می‌گیرد.

تحصیل رایگان در ترکیه

 چه رشته هایی در کشور ترکیه پر طرفدار هستند

 • رشته پزشکی
 • رشته دندانپزشکی
 • رشته پرستاری
 • رشته فیزیوتراپی
 • رشته مهندسی معدن
 • رشته مهندسی برق

انتخاب دانشگاه به‌صرفه و تحصیل رایگان در ترکیه

همانطور که گفتیم مقدار شهریه دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است، اما بهتر است مقدار شهریه رشته خود را در دانشگاه‌های کشور ترکیه مورد بررسی قرار دهید و در آخر دانشگاهی که مقدار شهریه‌ کمتری دریافت می‌کند را انتخاب کنید.

بهتر است به چند دانشگاه درخواست پذیرش دهید که اگر یک دانشگاه درخواست شما را قبول نکرد، باز هم شانس پذیرش داشته باشید.

اخذ بورسیه ایرانی و تحصیل رایگان در ترکیه

دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی و برنامه‌های تبادل دانشجو که توسط دولت ایران و دانشگا‌‌ه‌های ایرانی ارائه شده استفاده کنند. برای پیگیری این برنامه‌ها می‌توانید به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنید.

این برنامه‌ها به دانشجو این امکان را می‌دهد که برای مدت معینی به تحصیل رایگان در کشور ترکیه بپردازند. این برنامه‌ها عبارتند از:

 • تبادل دانشجو مولانا
 • تبادل دانشجو اراسموس
 • برنامه تبادل دانشجو فارابی

 

راهکار‌های مختلف برای تحصیل رایگان در کشور ترکیه

ممکن است به دلیل رقابت بالا میان متقاضیان اخذ بورسیه موفق نشوید بورسیه کشور ترکیه را دریافت کنید، در این مواقع می‌توانید کنار تحصیل در کشور ترکیه کار کنید.

می‌توانید با کار کردن در کشور ترکیه بخشی از هزینه تحصیل خود را فراهم کنید. راهکار‌های دیگری نیز برای کاهش هزینه تحصیل در کشور ترکیه وجود دارد. این راهکار‌ها عبارتند از:

 • استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی برای اقامت یا اجاره کردن خانه مشترکی با دوستان و دانشجویان دیگر
 • استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی
 • می‌توانید کتاب‌های مورد نیاز خود را از دانشجویان ترم بالاتر خریداری کنید و بعد از پایان ترم آن را بفروشید.
 • می‌توانید به جای خرید کتاب‌های درسی، از کتاب‌های الکترونیکی استفاده کنید.
 • از وام‌های دانشجویی استفاده کنید.
 • به موقع فارغ‌التحصیل شوید.

 

هزینه‌های جانبی تحصیل رایگان در کشور ترکیه

دانشجویان برای تحصیل در کشور ترکیه از هزینه‌های جانبی برخوردار هستند. این هزینه‌ها شامل وسایل آموزشی، خرید کتاب، خرید کتاب‌های کمک آموزشی و… می‌شود.

به همین دلیل بیشتر بورسیه‌های کشور ترکیه مبلغی را به‌عنوان کمک هزینه برای دانشجو پرداخت می‌کنند. این مبلغ با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای مثال کمک هزینه بورسیه بورک بورسلاری ۸۰۰ تا ۱۷۰۰ لیر می‌باشد.

مزایای تحصیل رایگان در کشور ترکیه

دانشجویانی که در کشور ترکیه به‌صورت رایگان تحصیل می‌کنند، از مزایای زیادی نیز بهرمند می‌شوند، این مزایا عبارتند از:

 • تشابهات فرهنگی بین کشور‌های ایران و ترکیه
 • مدارک کسب شده از دانشگاه ترکیه مورد تایید کشور‌های زیادی می‌باشد، چرا که سیستم آموزش این کشور از معاهده بولونیا نیز پيروي می‌کند.
 • هزینه زندگی نسبت به سایر کشور‌ها کمتر است.
 • تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا

 

سخن پایانی

در این مقاله از سایت تحصیل در خارج اطلاعاتی در مورد تحصیل کردن در کشور ترکیه به‌صورت رایگان را در اختیار شما قرار داد‌ه‌ایم.

مجموعه ما تعدادی از کارشناسان خود را به این امور اختصاص داده ‌است تا متقاضیان عزیز بتوانند با کمترین هزینه به ترکیه مهاجرت کنند و تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند. در صورت وجود هرگونه سوال می‌توانید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا می‌توان به‌صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تحصیل کرد؟

خیر. اما شهریه دانشگاه دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است.

آیا در دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه، امکان تحصیل رایگان وجود دارد؟

بله، دانشگاه های خصوصی این کشور بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهد.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *