مدارس روسیه

5/5 - (2 امتیاز)

شرایط تحصیل در مدارس بین المللی و دبیرستان های روسیه

تحصیل در روسیه به دلیل هزینه های تحصیل و زندگی مقرون‌ به ­صرفه، پذیرش آسان، امکانات تحصیلی بالا و آماده کردن کودکان برای ورود به دانشگاه ­های برتر جهان، یک انتخاب پرطرفدار برای ایرانیان است. تحصیل در مدارس روسیه یکی از راه­ های مهاجرت قبل از 18 سالگی می­باشد.

این کشور دارای تعدادی مدرسه بین المللی در شهرهای کازان، سن پترزبورگ، مسکو و سمارا است که دانش آموزان سراسر دنیا را پذیرش می­کند.

زبان تحصیلی هر مدرسه می­تواند متفاوت باشد ولی معمولا در مدارس بین­المللی روسیه به زبان‌های روسی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تدریس می­شود. میانگین شهریه مدارس بین المللی روسیه حدود 20 هزار دلار در سال می­باشد.

در ادامه این مقاله که توسط موسسه معتبر تحصیل در خارج نوشته شده­ است، قصد داریم اطلاعاتی در مورد مدارس روسیه و اخذ پذیرش از آن برای اتباع خارجی در اختیار شما قرار دهیم.

سیستم آموزشی مدارس روسیه

نظام آموزشی در کشور روسیه زیر نظر وزارت آموزش و پرورش این کشور فعالیت می­کند. روسیه از کشورهای امضا کننده معاهده بولونیا است؛ بدان معنی که مدارک آموزشی این کشور، در تمامی کشورهای اروپایی بدون نیاز به معادل سازی معتبر است.

به همین علت این کشور سعی در مدرن کردن قوانین آموزشی خود داشته ­است.

رتبه سیستم آموزشی روسیه در رتبه بندی جهانی خیلی بالا نیست اما به‌­طور کلی رتبه خوب و قابل توجهی دارد. طبق نظرسنجی در سال 2018 درباره استانداردها میان نوجوانان 15 ساله، روسیه در علوم رتبه 34، در ریاضیات رتبه 31 و در مهارت­ های خواندن رتبه 30 جهان را به خود اختصاص داده­ است.

تحصیلات در این کشور از سن 6 سالگی تا 15 سالگی اجباری است و سال تحصیلی آن مانند ایران 9 ماه بوده و از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد.

ساختار سیستم آموزشی در مدارس روسیه

سیستم آموزشی در مدارس روسیه به فرم زیر دسته بندی می­شود:

 •       آموزش حرفه­ ای متوسطه : مدارس، مدارس فنی، دبیرستان و کالج را شامل می­شود.
 •       آموزش عمومی: شامل مدارس، دبیرستان­ ها و سالن­ های ورزشی که در مقاطع آموزش ابتدایی، پایه و متوسطه ارائه می­شوند.

مقطع تحصیلی ابتدایی در کشور روسیه سه مرحله آموزش ابتدایی، آموزش پایه و آموزش متوسطه را شامل می­شود و از سال 2001 این کشور طول دوره آموزش عمومی در مدارس را از 10 سال به 11 سال افزایش داده­ است.

مقاطع تحصیلی در مدارس روسیه

انواع دوره های آموزشی مدارس روسیه به شرح زیر است:

 1.     4 سال آموزش ابتدایی
 2.     5 سال آموزش پایه
 3.     2 سال تحصیلات متوسطه

در ادامه توضیحاتی در مورد هر یک از این مقاطع به شما ارائه خواهیم­ داد، با ما همراه باشید:

 1.   دوره پیش‌دبستانی در روسیه

هدف این مقطع در روسیه همانند سایر کشورها، آماده کردن کودک برای محیط مدرسه است. در روسیه والدین کودکان خود را از سن 5/1 تا 3 سالگی به مهدکودک یا پیش‌دبستانی ­می­فرستند. لازم به ذکر است که در برخی پیش‌دبستانی‌ها نوزادان 9 ماهه نیز پذیرش می­شوند.

گذراندن دوره پیش‌دبستانی برای کودکان در روسیه اجباری نیست و والدین قادر به ثبت نام کودکان خود در این مقطع از دو ماهگی تا 7 سالگی هستند. ثبت نام در بیشتر این موسسات برای شهروندان روسی هزینه ای دربردارد.

 1.   دوره ابتدایی در مدارس روسیه

تحصیلات ابتدایی در این کشور بدین صورت است که کودکان 6 و 8 ساله در پایه اول تحصیل می کنند و تا 10 و 11 سالگی به تحصیل در مقطع ابتدایی می پردازند. مربیان این مقطع وظیفه آموزش خواندن، نوشتن، محاسبات و ریاضی، یک زبان خارجه، ورزش، موسیقی و به طور کلی دانش لازم برای زندگی روزمره را به دانش‌آموزان دارند. مطابق قانون آموزشی این کشور در یک روز نباید بیش از 4 درس تدریس شود.

 1.   دوره پایه در مدارس روسیه

سیستم مدرن آموزش پایه در روسیه شامل 5 سال تحصیل یعنی تا پایه نهم می­باشد. بدان­ معنی که تحصیل تا پایه نهم برای دانش آموزان اجباری است. طی گذراندن تحصیلات پایه در روسیه، دانش­آموزان گرایش‌ها و دانش اولیه رشته­ های آینده را کسب می­کنند.

طبق قانون در طول یک روز نباید بیشتر از 6 درس به دانش آموزان تدریس گردد و هر معلم در مدرسه کلاس مختص به خودش را دارد. در کنار معلم، یک یا دو معلم دیگر می­توانند فعالیت کنند و انتخاب این معلمان مرتبط با موضوع تدریس می­باشد.

 1.   دوره متوسطه در مدارس روسیه

این مقطع آخرین دوره تحصیل در مدارس روسیه است و فارغ التحصیلان  دوره متوسطه دیپلم بین المللی IB Diploma دریافت خواهند کرد. این دوره یک برنامه پیش‌دانشگاهی است که به دانش ­آموزان سنین 16 تا 19 سال تدریس می­شود و دو سال طول خواهد کشید. هدف اصلی این مقطع آن است که دانش آموزان را برای دانشگاه آماده کند.

طبق نظام آموزشی روسیه، پایه های دهم و یازدهم به اصطلاح دوره های ارشد دبیرستان­ هم خوانده ­می­شوند. در این دو پایه روی موضوعات تدریس شده در مقاطع قبلی بیشتر تمرکز می­شود و تمامی دانش­ آموزان مستلزم شرکت در آزمون­ های ریاضی و زبان روسی هستند.

مطابق قوانین در یک روز نباید بیشتر از 7 درس تدریس شود. گذراندن این دو پایه (دهم و یازدهم) در روسیه اجباری نیست.

انواع مدارس در روسیه

مدارس روسیه به سه دسته مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می­شوند. نکته قابل توجه آنکه در این کشور مدارس مخصوص مهاجران ایرانی ساکن روسیه نیز وجود دارد.

مدارس دولتی در روسیه به افرادی که مقیم دائم این کشور و یا اتباع روسیه هستند تعلق دارد. بیشتر والدین مهاجر در روسیه فرزند خود را در مدارس بین المللی روسیه ثبت ­نام می­کنند. این مدارس هزینه­ های بالایی از دانش­ آموزان دریافت می­کنند ولی امکانات آموزشی بالایی را هم در اختیار دانش‌آموزان قرار می­دهند.

تحصیل در مدارس بین المللی روسیه

با تحصیل در مدارس بین المللی این کشور، فارغ التحصیلان دیپلم IB را دریافت­ خواهند کرد. شهر­های بزرگ روسیه مانند مسکو و سن­پترزبورگ بیشترین مدارس بین ­المللی را در خود جای داده ­اند.

بهترین مدارس بین المللی، مدارسی هستند که از مدرک بین‌المللی lB ، برنامه­ های درسی انگلیس و ایالات متحده پیروی می­کنند.

مدارس بین المللی روسیه به صورت شبانه روزی یا روزانه فعالیت می کنند. در ادامه نام برخی مدارس بین المللی در روسیه برای شما آورده ­شده ­است:

 •       مدرسه بین المللی بروکز مسکو
 •       مدرسه بین المللی مسکو
 •       مدرسه بین المللی کازان
 •       مدرسه بین المللی کمبریج
 •       مدرسه بین المللی سمارا
 •       مدرسه بین المللی بریتانیا مسکو

تحصیل در مدارس خصوصی روسیه

ارائه برنامه های قوی آکادمیک توسط برخی از مدارس خصوصی، برخی از والدین را مشتاق به ثبت ­نام فرزندان خود در این مدارس می­کند. این مدارس با ایجاد یک محیط آموزشی پیشرفته، کلاس­ هایی با جمعیت کمتر را ایجاد می‌کنند و انتخاب­ های گسترده‌ای همچون هنر و ورزش را ارائه می‌دهند.

از این‌رو خانواده هایی که از امکانات مالی بالایی برخوردارند را مشتاق به ثبت نام فرزند خود می­کنند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی روسیه سالیانه بین 15 تا 37 هزار دلار متغیر است. برخی از مدارس خصوصی در روسیه عبارت است از:

 •       مدرسه خصوصی بین المللی مسکو
 •       مدرسه انگلیسی-آمریکایی مسکو

تحصیل در مدارس ایرانی در روسیه

سه مدرسه ایرانی در روسیه، در شهرهای مسکو، کازان و آستراخان وجود دارد. در این مدارس تدریس به زبان فارسی و روسی انجام می­شود. برنامه تحصیلی و تقویم این مدارس مطابق مدارس ایران است. نام مدارس ایرانی در روسیه عبارتند از:

 •       مدرسه پیام امام در مسکو
 •       مدرسه نوید آینده
 •       مدرسه سفارت جمهوری اسلامی

مدارس روسیه

سیستم نمره دهی در مدارس روسیه

اکثر موسسات آموزشی در روسیه از یک مقیاس نمره بندی استفاده­ می­کنند که در آن 5 بالاترین نمره و 1 پایین ترین نمره است. همچنین دانش ­آموزی در روسیه نمره 1 دریافت نمی­کند و  معمولا این نمره برای نشان­ دادن نگرش و رفتار دانش آموز به‌جای دانش او استفاده می­شود، مانند انجام ندادن یک تکلیف ریاضی.

سبک نمره دهی در مدارس روسیه

 •       نمره 2: نامطلوب، در صورتی که تمام یا بخش زیادی از سوالات پاسخ داده­ شود یا پاسخ غلط داده ­شود.
 •       نمره 3: رضایت بخش، در صورتیکه که دانش آموز از مواد آموزشی و برنامه درسی مطلع باشد
 •       نمره 4: خوب، در صورتی که دانش آموز مطالب پرسیده ­شده را بداند و به‌خوبی سوالات را درک کرده باشد.
 •       نمره 5: عالی، زمانی که دانش آموز به همه مطالب کاملا مسلط باشد و کاملا درک کرده ­باشد.

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

هزینه زندگی و تحصیل در روسیه نسبت به بقیه کشورهای اروپایی بسیار پایین­تر است، اما باید درنظر داشت که هزینه تحصیل در مدارس خصوصی در همه جای دنیا بالا است.

میانگین هزینه تحصیل در مدارس بین المللی روسیه سالیانه حدودا 20000 دلار است، اما شهریه مدارس خصوصی روسیه به دلیل امکانات آموزشی بیشتر، سالیانه حدودا 15 تا 35 هزار دلار است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

والدینی که تمایل دارند فرزندشان در مدارس روسیه به تحصیل بپردازند، باید جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنند. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی روسیه عبارتند از:

 •       ارائه اصل و کپی پاسپورت معتبر
 •       دعوت­نامه رسمی برای ورود به کشور روسیه
 •       تکمیل فرم­های مورد نیاز
 •       عکس به ابعاد 5/۴*5/۳
 •       تست سلامت
 •       اجازه پدر و مادر دانش­آموز

نتیجه ­گیری

سالانه دانش ­آموزان زیادی از سراسر جهان، مخصوصا ایران اقدام به مهاجرت تحصیلی به روسیه می­کنند. اگر شما نیز دانش­آموز هستید و یا والدینی که در فکر ساختن آینده­ای روشن برای فرزندتان هستید، موسسه معتبر تحصیل در خارج با ارائه مشاوره ­های مفید و در اختیار گذاشتن اطلاعات ارزشمند درباره مهاجرت تحصیلی همراه شما خواهد بود.

این موسسه با بکارگیری کارشناسان مهاجرتی مجرب، شما را در راستای رسیدن به اهداف مهاجرتی­تان یاری خواهد کرد.

سوالات متداول

آیا در روسیه مدارس ایرانی برای مهاجران ایرانی وجود دارد؟

بله. مدارس پیام امام، مدرسه سفارت جمهوری اسلامی و مدرسه نوید آینده برای مهاجران ایرانی در مسکو هستند. این مدارس طبق زمان­بندی و سرفصل‌های مدارس ایران تدریس می­کنند.

شهریه مدارس بین­ المللی در روسیه چقدر است؟

شهریه این مدارس در روسیه سالیانه حدود 20000 هزار دلار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *