بورسیه استانی ایتالیا

5/5 - (2 امتیاز)

آشنایی با بورسیه DSU ایتالیا

در ابتدا لازم است بدانید بورسیه تحصیلی در ایتالیا به دو صورت بورسیه دانشگاهی و بورسیه استانی وجود دارد.  بورسیه دانشگاهی معمولا مختص مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بوده و غالبا بر اساس مقاله‌های چاپ شده، رزومه علمی، دانش شخصی و مهارت فرد می­باشد.

متقاضیان مقطع دکتری از شانس بیشتری برای دریافت این بورسیه برخوردار هستند. اما بورسیه استانی ایتالیا که از مهمترین دلایل دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور است و نسبت به بورسیه دانشگاهی راحت تر قابل اتخاذ است، بورسیه DSU است.

بورسیه استانی ایتالیا بسته به درآمد خانواده و وضعیت معیشتی سرپرست خانواده متغیر است. برای اخذ این بورسیه باید ثابت کنید که درآمد خانواده و میزان ۲۰ درصد مستغلات، ارزششان کمتر از ۲۳۰۰۰ یورو است. در ادامه با ما همراه باشید تا در سایت تحصیل در خارج شما را با شرایط و چگونگی بورسیه DSU  بیشتر آشنا کنیم.

بورسیه DSU

این بورسیه به بورسیه جهان سوم نیز معروف است. بورسیه DSU  به دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های مختلف ایتالیا اعطا می‌شود که شرایط پرداخت شهریه و گذران زندگی در ایتالیا را ندارند.

سازمان بورسیه هر استان در ایتالیا، شرایط مالی و اقتصادی خانواده دانشجویان را بررسی کرده و به آن‌ها کمک هزینه مالی اعطا می‌کند. در اواخر جولای، هر سال اطلاعیه‌ای از طرف اداره بورسیه هر استان منتشر می‌شود که در آن شرایط، اسناد و مدارک مورد نیاز جهت اخذ این بورسیه و شرایط مالی که براساس آن، بورسیه را کاملا یا بخشی از آن را به دانشجو اعطا می‌کنند‌ و همه جزئیات مربوطه را در اطلاعیه ذکر می‌کنند.

کمک هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 •   وعده غذایی رایگان در سلف دانشگاه
 •   سکونت رایگان
 •   معافیت از شهریه
 •   تامین بخشی از هزینه‌ها مانند کتاب، جزوه و…

شرایط دریافت بورسیه DSU ایتالیا

دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری توانسته‌اند که پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا را اخذ نمایند، با داشتن شرایط ذکر شده در ادامه مطلب می‌توانند بورسیه استانی این کشور را نیز اخذ نمایند.

توجه داشته باشید در صورتی در مقطع کارشناسی قادر به تحصیل در ایتالیا خواهید بود، که مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید؛ به عبارتی دیگر این کشور به افرادی که دیپلم بدون پیش‌دانشگاهی (11سال تحصیل) دارند، بورسیه‌ای نخواهد داد.

دانشجویان کشورهای در حال توسعه خارج از اتحادیه اروپا، جهت اخذ این بورسیه باید اثبات کنند که درآمد خانواده‌شان بالا نیست و از موقعیت بالایی برخوردار نیستند.

این گواهی باید توسط موسسات نهاد نمایندگی دیپلماتیک کشور مبدا مانند سفارت یا دفتر کنسول و یا نمایندگان دیپلماتیک ایتالیا در کشور مبدا  تایید و صادر شود. این گواهی را باید prefettura ایتالیایی قانونی کند.

متقاضیان باید اسنادی مبنی بر درآمد سالیانه خانواده، تعداد اعضا، ارزش اموال خانوادگی به دانشگاه ارائه کنند. شرایط مورد نیاز برای گرفتن بورسیه  DSU عبارتند از:

 •       ارائه نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا: دانشجویان برای دریافت بورسیه DSU، ابتدا باید از یک دانشگاه دولتی و یا خصوصی ایتالیا پذیرش شده باشند.
 •       وضعیت مالی دانشجو: این بورسیه بر اساس وضعیت مالی دانشجو و خانواده‌اش اعطا می‌گردد و همانطور که گفته شد، میزان مالی باید کمتر از ۲۳۰۰۰ یورو باشد.
 •   شرایط سنی: گپ تحصیلی زیاد اخذ ویزا تحصیلی ایتالیا را دچار مشکل می‌کند. لازم به ذکر است که شرایط سنی فقط برای اخذ ویزا مهم است و بعد از آن دانشجو می‌تواند در هر سنی جهت اخذ بورسیه اقدام نمایند.
 •   مدرک زبان: ارائه مدرک زبان انگلیسی یعنی آیلتس حداقل ۶ یا ۵/۶ یا مدرک زبان ایتالیایی یعنی مدرک B2، از مهمترین شرط اخذ بورسیه می‌باشد.

فرآیند و زمان اقدام برای دریافت بورسیه DSU

هر ساله در ماه جولای (ابتدای­ مرداد ماه) فراخوان درخواست بورسیه های DSU در وب‌سایت DSU Toscana منتشر می­شود. ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا تنها یک بار در سال و عموما در ترم اول سال تحصیلی انجام می پذیرد.

برای سال ۲۰۲۳-۲۰۲۲ آخرین مهلت درخواست بورسیه تا سوم سپتامبر(آخر شهریور ماه) 2022 می­باشد.

لازم به ذکر است که مرحله اول دریافت DSU ، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­های ایتالیاست و متقاضی پس از ورود  به کشور ایتالیا با ارسال مدارک مورد نیاز به اداره بورسیه استانی محل تحصیل، جهت دریافت بورسیه اقدام می‌کند. توجه داشته باشید که مدارک بورسیه می بایست به زبان ایتالیایی ترجمه شود تا به تایید امور خارجه و دادگستری برسد.

بورسیه ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه DSU

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه DSU می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   ترجمه مدارک شناسایی دانشجو از قبیل شناسنامه
 •   اسکن و ترجمه فیش حقوقی سرپرست خانواده
 •   ارائه اجاره نامه سرپرست خانواده
 •   ارائه گواهی بانکی اموال سرپرست خانواده از بانک ملی
 •   ارائه مانده حساب بانکی تمام افراد خانواده
 •   وضعیت تمام دارایی‌ها و املاک افراد خانواده

مهلت بورسیه DSU ایتالیا

این بورسیه دارای مهلت یک ساله بوده که برای سال اول تنها سطح درآمد خانواده در نظر گرفته می­شود ولی در سال‌های بعد شایستگی‌ها و مهارت‌های تحصیلی فرد نیز مورد ارزیابی واقع می­شود.

مبلغ بورسیه DSU ایتالیا

مبلغ بورسیه بسته به شرایط هر استان بین 5200 تا 6000 هزار یورو در سال است که شامل بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل مانند: هزینه خوابگاه، کارت تغذیه و پرداخت یا تخفیف 10 الی 90 درصدی شهریه می باشد.

هر استان و دانشگاه سیاست‌های مالی خود را جهت پرداخت بورسیه دارد ولی سازوکار معمولا به این صورت است که در سال اول تمام هزینه بورسیه یکجا و پس از پاس کردن واحدهای مورد نظر واریز می­شود (خود متقاضی در سال اول باید هزینه‌های تحصیل را پرداخت کند، سپس در اواخر جولای مبلغ بورسیه سال اول به‌طور کامل برای وی واریز خواهد شد).

ولی در سال بعد معمولا بدین صورت عمل خواهد شد که نیمی از کل بورسیه در اوایل ترم و نیمه دیگر آن پس از پاس کردن واحدهای درسی پرداخت خواهد شد.

آنچه که در اینجا حائز اهمیت است، این است که واحدهای درسی که طی یک سال باید اخذ شود، بین 20 تا 35 واحد بوده و چنانچه فرد نتواند واحدهای مدنظر را پاس کند، بورسیه را از دست می­دهد و ملزم به بازپرداخت قسط اول می­باشد.

عدد ایزه ISEE در دریافت بورسیه DSU

عدد ISEE مخفف عبارت “Indicators della Situazione Economia Equivalente” است که به‌معنای شاخص وضعیت اقتصادی بوده و از اهمیت بالایی در دریافت بورسیه برخوردار است.

این عدد با در نظر گرفتن شاخص وضعیت اقتصادی و مقیاسی به نام “Scala di Equivalenza”، درآمد خالص اعضای خانواده را در مدت یک سال، ارزش 20 درصد املاک و سایر دارایی‌های اعضای خانواده را شامل شده و با در نظر گرفتن تعداد اعضای خانواده، درآمد را محاسبه می­کند.

طبق آخرین اطلاعیه اداره بورس ایتالیا، بورسیه شامل افرادی خواهد شد که درآمد سالانه آن‌ها کمتر از 23000 یورو باشد. لازم به ذکر است علاوه‌بر وضعیت مالی دانشجو (مهمترین عامل) عوامل دیگری نظیر معدل بالا، مقالات معتبر، توصیه نامه از اساتید برجسته، مدرک زبان با نمره بالا، تاثیر بالایی در اخذ بورسیه خواهد داشت.

تعهدات و شرایط کار حین تحصیل

در ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای اروپا فرد در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته و در مقاطع بالاتر میزان آن 20 تا 30 ساعت در هفته می باشد . البته متقاضی در قبال دریافت بورسیه هیچ تعهدی برای انجام خدمت در ایتالیا ندارد و می­تواند پس از اتمام تحصیل به هر کشوری مهاجرت کند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تمام نکات، شرایط و چگونگی اخذ بورسیه DSU  را برای شما بازگو کنیم، امیدواریم که برای شما مفید واقع شود. مطمئنا کسب بورسیه ایتالیا، اخذ ویزا یا تحصیل در ایتالیا و کشورهای دیگر، مستلزم مشورت با افراد متخصص و باتجربه در این حوزه است.

سایت تحصیل در خارج زبده‌ترین مشاوران خود را بکار گرفته تا شما را در راستای تحقق به اهداف مهاجرتی‌تان یاری کند. این موسسه با کارشناسان مجرب خود با داشتن ده‌ها مورد موفق، مفتخر است که در راستای اخذ بورسیه DSU شما را راهنمایی کند.

سوالات متداول:

به کدام افراد بورسیه DSU تعلق می‌گیرد؟

این بورسیه به افرادی تعلق می‌گیرد که بضاعت مالی پایینی دارند و مجموع ارزش اموال خانواده آن‌ها از ۲۳۰۰۰ یورو کمتر است.

مهلت درخواست بورسیه DSU چه موقع است؟

معمولا دانشجویان می‌توانند از اواخر ماه جولای تا اواخر ماه سپتامبر؛ یعنی از ابتدای مرداد تا اواخر شهریور برای بورسیه DSU  اقدام کنند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *