دانشگاه دوکوز ایلول

5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi) یکی از مراکز آموزش عالی برجسته در کشور ترکیه است که برای دانشجویان بین‌المللی، مخصوصا دانشجویان ایرانی، یک آرزوی بزرگ محسوب می‌ شود. این دانشگاه به دلیل تأیید بودن در وزارت بهداشت و وزارت علوم کشور ایران، برخورداری از آموزش و پژوهش برتر و… در میان دانشجویان ایرانی بسیار محبوب می باشد

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی می باشد که در شهر ازمیر واقع شده است.  این دانشگاه در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد و از آن زمان به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی و پژوهشی مهم در ترکیه شناخته می‌شود در ادامه، برخی اطلاعات کلی درباره این دانشگاه را برای شما ذکر خواهیم کرد.

https://www.deu.edu.tr/website

نوع دانشگاه : دولتی

شهر : ازمیر

رتبه جهانی : 1201-1400

رتبه در ترکیه : ۱6

زبان تحصیل : ترکی / انگلیسی

نحوه پذیرش : آزمون یوس/ SAT / ACT / شرط معدل.

مورد تایید بودن این دانشگاه توسط  وزارت بهداشت و وزارت علوم کشور ایران برای دانشگاه دوکوز ایلول به عنوان یک مرکز آموزشی برجسته و قابل اعتماد، نشان از استاندارد های بالا، اهمیت تحصیلی و پژوهشی و تمرکز برکیفیت در آموزش و پژوهش در این دانشگاه می ‌دهد. این تاییدات، اعتماد و ارزشیابی مثبتی را درباره کیفیت آموزش و امکانات فراهم شده برای دانشجویان ایرانی در دانشگاه دوکوز ایلول ایجاد کرده است.

آدرس دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

https://goo.gl/maps/wA9Uu3amFGiPutPE7

نحوه ورود به دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه 9 ایلول از دو طریق اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. اولین روش که مهمترین و اصلی ترین روش پذیرش است، شرکت در آزمون های ورودی می باشد. دومین روش پذیرش از دانشگاه ها دوکوز ایلول از طریق معدل است

پذیرش از طریق آزمون ورودی: اولین و اصلی ترین آزمون ورودی به دانشگاه دوکوز ایلول، آزمون یوس می باشد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه با کسب نمره مورد قبول می توانند پذیرش بگیرند. این دانشگاه علاوه بر نمره آزمون یوس، نتایج آزمون های دیگری را نیز قبول می کند. دانشجویان می توانند علاوه بر آزمون یوس در آزمون SAT و یا ACT شرکت کنند و با کسب نمره مورد نیاز در این دانشگاه ثبت نام کنند.

پذیرش بدون آزمون: در این روش هیچ آزمونی از متقاضی گرفته نمی شود. در پذیرش بدون آزمون، سوابق تحصیلی دوران دبیرستان دانشجو مورد بررسی قرار می گیرد. معدل دانشجو در این روش حائز اهمیت می باشد. علاوه بر معدل، شرایط سنی دانشجو نیز مهم است.

زبان تحصیل در دوکوز ایلول

شما می توانید در دانشگاه 9 ایلول به دو زبان انگلیسی و ترکی تحصیل کنید. ولی بهتر است بدانید برخی از رشته ها فقط به زبان ترکی، برخی فقط به زبان انگلیسی و تعداد محدودی از رشته ها به هر دو زبان انگلیسی و ترکی در این دانشگاه ارائه شده است.

شما برای تحصیل به زبان ترکی نیاز به مدرک TÖMER و برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به یکی از مدرک های YDS و یا TOEFL iBT  دارید. جالب است بدانید در صورت نداشتن مدرک زبان شما می توانید در آزمون تعیین سطح زبان خود دانشگاه شرکت کنید و در صورت کسب نمره قابل قبول مستقیما وارد کورس اصلی تحصیلی خود شوید.

ولی در میان دانشجویان، افرادی وجود دارد که سطح زبان ترکی یا انگلیسی آنها پایین بوده و نمی توانند در آزمون ها نمره قابل قبولی کسب کنند. دانشگاه های ترکیه برای اینگونه افراد فرصتی فراهم کرده است تا بتوانند سطح زبان خود را بالا ببرند. از این رو اینگونه افراد می توانند در دوره آموزش زبان که خود دانشگاه برگزار می کند و حاضرلیک نام دارد شرکت کنند و در پایان دوره مجددا در آزمون تعیین سطح شرکت کرده و در صورت قبولی وارد دوره اصلی تحصیلی خود شوند.

دانشگاه 9 ایلول

رشته ها و شهریه های دانشگاه 9 ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول بیش از ۱۵۰ بخش، 18 دانشکده و رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. این رشته‌ها شامل رشته‌های مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی و انسانی، پزشکی، هنرها و معماری، ارتباطات، دریانوردی ، ورزش و بسیاری رشته دیگر می‌شوند.

بهتر است بدانید شهریه های دانشگاه های ترکیه به صورت سالیانه پرداخت می شود اما شما امکان پرداخت به صورت اقساط را نیز دارید. همچنین شهریه های تحصیل به زبان انگلیسی 20 تا 40 درصد بیشتر از تحصیل به زبان ترکی می باشد.

تمامی شهریه های زیر مربوط به سال تحصیلی 2024-2023 می باشد.

رشته زبان شهریه
پزشکی ترکی 100,000 لیر
دندانپزشکی ترکی 60,000 لیر
فیزیوتراپی ترکی 12,000 لیر
پرستاری ترکی 15,000 لیر
دامپزشکی ترکی 24,000 لیر
معماری ترکی 15,000 لیر
اقتصاد ترکی 10,000 لیر
حقوق ترکی 15,000 لیر
مهندسی کامپیوتر انگلیسی 15,000 لیر

 رشته های فوق فقط بخش کوچکی از رشته های موجود در دانشگاه 9 ایلول می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات درباره رشته درخواستی و شهریه آن با مشاوران موسسه تحصیل در خارج در ارتباط باشید.

موسسه مهاجرتی تحصیل در خارج نبولا با کادری مجرب و مشاوران ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در دانشگاه 9 ایلول با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای رزرو تایم مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

رنکینگ و رتبه دانشگاه 9 ایلول

دانشگاه 9 ایلول ازمیر به دلیل پیشرفت های علمی و داشتن امکانات مختلف و همچنین به خاطر مورد تایید بودن در ایران و کشور های اروپایی توانسته در لیست بهترین دانشگاه های جهان و ترکیه قرار بگیرد. این دانشگاه جزء 1400 دانشگاه برتر جهان و 20 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه 9 ایلول

 • ترجمه و اصل مدرک دیپلم
 • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی (مخصوص نظام قدیم)
 • ترجمه و اصل ریز نمرات سه سال متوسطه دوم
 • برگه اشتغال به تحصیل (مخصوص افرادی که هنوز دیپلم نگرفته و در مقطع دوازدهم تحصیل می کنند.)
 • پاسپورت
 • عکس پرسنلی
 • نام مادر به لاتین

امکانات دانشگاه 9 ایلول

تأثیر بین‌المللی: دانشگاه دوکوز ایلول در جذب دانشجویان و اساتید بین‌المللی فعال است. همچنین، ارتباطات بین‌المللی و همکاری با دانشگاه‌ ها و موسسات بین‌المللی دیگر جزء اولویت ‌های این دانشگاه محسوب می‌ شود.

پژوهش: دانشگاه دوکوز ایلول به عنوان یک مرجع تحقیقاتی مهم در ترکیه شناخته می ‌شود. اساتید و دانشجویان در زمینه‌های مختلف پژوهشی فعالیت می‌کنند و به تولید علم و توسعه فناوری در کشور و جهان کمک می‌ کنند.

تسهیلات و امکانات: دانشگاه دوکوز ایلول به دانشجویان امکانات و تسهیلات مناسبی را در اختیار می‌گذارد. این شامل کتابخانه ‌های بزرگ، آزمایشگاه‌ های پیشرفته، مراکز ورزشی، فضاهای آموزشی مدرن و خدمات دانشجویی متنوع می‌ شود و با دارا بودن ۴ خوابگاه بزرگ برای اسکان دانشجویان دختر و پسر، ۲۹ سلف پذیرایی، ۲۲ کافه، ۲ سالن تنیس، رقص و استخر، به طور کامل امکانات رفاهی و تفریحی را برای دانشجویان فراهم می‌ کند. همچنین، دانشجویان می‌ توانند از خدمات درمانی در بیمارستان دانشگاه استفاده کنند که شامل پزشکان متخصص، پزشکان خانواده، دندانپزشکان، پرستاران و روانپزشکان می ‌شود.

بورسیه دانشگاه 9 ایلول

امکانات بورسیه دانشگاه دوکوز ایلول بسیار منحصر به فرد است. درخواست بورسیه های تحصیلی این دانشگاه را امتحان کنید و شانس خود را برای دریافت آنها بالا ببرید. هر سال، دانشگاه دوکوز ایلول ظرفیت بورسیه های خارجی خود را جداگانه اعلام می‌کند. بورسیه های تحصیلی این دانشگاه توسط سازمان ترکیه بورسلاری ارائه می ‌شوند. زمان اقدام برای درخواست بورسیه تحصیلی از 25 دی تا 1 اسفند است. برای درخواست بورسیه کارشناسی ارشد، شما باید دارای مدرک لیسانس باشید. همچنین برای دوره دکتری، مدرک کارشناسی ارشد همراه با پایان ‌نامه از دانشگاه های معتبر الزامی است. شانس دریافت بورسیه بسته به نوع درخواست و رزومه ‌ای که ارائه می ‌دهید، متغیر است. داشتن مقالات پذیرش شده در ژورنال ‌های معتبر و یا ریویو شده می‌تواند شانس شما را به مراتب بالاتر ببرد.

مزایای دریافت بورسیه دانشگاه دوکوز ایلول عبارتند از:

 • بورسیه کامل برای طول دوره تحصیل
 • بورسیه ماهانه
 • اقامت رایگان
 • کمک به هزینه‌های زندگی
 • مخارج مربوط به سلامتی
 • دوره‌ های رایگان یک ساله ترکی
 • بلیط رفت به ترکیه

موسسه مهاجرتی نبولا با کادری مجرب و مشاوران ارزنده آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. برای پذیرش و کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در دانشگاه 9 ایلول با ما در ارتباط باشید.

برای رزرو تایم مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید. (لینک درخواست مشاوره)

 

سوالات متداول

دانشگاه 9 ایلول خصوصی است یا دولتی؟

دانشگاه 9 ایلول جزء بهترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد که در طی سالیان اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.

آیا دانشگاه 9 ایلول مورد تایید می باشد؟

بله این دانشگاه هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران و هم مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد.

زبان تحصیل در دانشگاه 9 ایلول چیست؟

شما می توانید به هر دو زبان انگلیسی و ترکی در این دانشگاه به تحصیل بپردازید.

آیا برای ورود به این دانشگاه نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد؟

بله یکی از راه های پذیرش در این دانشگاه شرکت در آزمون های ورودی می باشد اما این تنها راه ورود نیست و شما می توانید از طریق سوابق تحصیلی نیز اقدام کنید.