دندانپزشکی در ایتالیا

post

ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیلات عالی به ویژه در زمینه دندانپزشکی است. این کشور خانه چندین مورد از برجسته‌ترین دانشگاه‌های پزشکی جهان از جمله دانشگاه بولونیا و دانشگاه کاتولیک میلان (Università Cattolica del Sacro Cuore) است. هنگامی که صحبت از تحصیلات دندانپزشکی می‌شود، ایتالیا گزینه‌های محدودی برای دانشجویان بین‌المللی دارد که مایل به شرکت در رشته دندانپزشکی به زبان تحصیلی انگلیسی هستند.

دندانپزشکی در ایتالیا

سالانه متقاضیان زیادی از علاقمندان رشته دندانپزشکی به ویژه مقاطع کارشناسی جهت پذیرش در ایتالیا اقدام می‌ کنند. در دانشکده‌ های پزشکی ایتالیا دوره‌ های تئوری و کلینیکی برای اخذ مدرک دندانپزشکی برگزار می‌گردد. بعد از پایان این دوره‌ها این امکان نیز فراهم است تا برای آموزش بیشتر در دوره‌های 18ماه الی 2 ساله کالج های دندانپزشکی ثبت نام کنند و همزمان به کار دستیاری دندانپزشکی فعالیت داشته باشند. و همچنین در صورت تمایل به عنوان متخصص بهداشت و دهان در دوره‌های 3 الی 4 ساله ثبت نام کنند تا مهارت‌های مورد نظر خود را کسب کنند.

اکثر دانشکده‌ های دندانپزشکی در ایتالیا دندانپزشکی را به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند لذا بهتر است متقاضیان برای تحصیل دندانپزشکی تا حدودی با زبان ایتالیایی آشنا باشند برنامه درسی رشته دندانپزشکی در ایتالیا به صورت جامع بوده و همراه با کلاس‌های تئوری و عملی است. دندانپزشکی در ایتالیا یک دوره شش ساله است. دو سال اول بر روی درس‌های تئوری و بیماری‌های بدن متمرکز است. از سال سوم تا سال آخر، دانشجویان درگیر آموزش‌های بالینی هستند. این روال به آنها کمک می‌کند تا در تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و ارتباط با بیماران تخصص کسب کنند.

دندانپزشکی
مدت دوره 6 سال
زبان تحصیل انگلیسی و ایتالیایی
حداقل شرایط پذیرش دیپلم دبیرستان
روند انتخاب آزمون پذیرش توسط MUR یا آزمون آیمت

آزمون دندانپزشکی در ایتالیا

با قبولی در آزمون IMAT امکان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی را می‌توانید بدست آورید لذا بایستی حداقل امتیاز مورد نظر را کسب کنید. این آزمون یک سال دارای اعتبار می‌ باشد.

دانشگاه های ایتالیایی برای تحصیل دندانپزشکی

در جدول زیر اطلاعاتی در مورد برخی از دانشگاه‌های ایتالیا که رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند به همراه رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها در رده دندانپزشکی به همراه زبان آموزشی قید شده‌اند.

دانشگاه رتبه جهانی شناخته شده بر اساس رده‌ بندی جهانی شانگ های برای رشته “دندانپزشکی و علوم دهان” در سال 2022 زبان آموزشی رشته دندانپزشکی
Università Cattolica Del Sacro Cuore (دانشگاه کاتولیک مقدس) 101-150 ایتالیایی
University of Bologna (دانشگاه بولونیا) 101-150 ایتالیایی
University of Siena (دانشگاه سیِنا) 101-150 انگلیسی
Vita-Salute San Raffaele University (دانشگاه ویتا-سالوته سان رافائله) 151-200 ایتالیایی
University of Milan (دانشگاه میلان) 101-150 ایتالیایی
University of Naples (دانشگاه ناپل) 151-200 ایتالیایی
Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزا رم) 151-200 ایتالیایی
Unicamillus University (دانشگاه یونیکامیلوس) NA ایتالیایی
(University of Florence) 150-200 انگلیسی

در جدول زیر اطلاعات مربوط به دانشگاه‌های ایتالیایی که رشته  دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند به همراه نوع دانشگاه و مدت زمان دوره آموزشی آورده شده است:

نام دانشگاه نوع دانشگاه مدت زمان تحصیل
(University of Florence) عمومی 6 سال
University of Siena (دانشگاه سیِنا) عمومی 6 سال

با توجه به این جدول، دانشگاه سیِنا و دانشگاه فلورانس دروس دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است در طول زمان تغییر کند.

Sapienza University of Rome

دانشگاه عمومی ساپینزا رم در رشته دندانپزشکی (دندانپزشکی و پروتز‌های دندانی) به فارغ‌التحصیلان خود با دوره تحصیل شش ساله یک مدرک کارشناسی ارشد تک دوره‌ای ارائه می‌دهد که منجر به صلاحیت “Laurea Magistrale” می‌شود. این شامل 5000 ساعت آموزش تئوری و عملی در رشته‌های پایه و همچنین در بخش‌های پزشکی، دندانپزشکی و جراحی است. همچنین شامل دانش و مهارت‌های تخصصی علمی و نظری – عملی است. هزینه تحصیل در این دانشگاه در جدول زیر به صورت تقریبی می‌باشد.

رشته تحصیلی هزینه سالانه (EUR) هزینه سالانه  (USD)
دندانپزشکی و پروتز دندان 2,924 3,002

معیارهای واجد شرایط بودن برای دیپلم دبیرستان دانشگاه ساپینزا رم

 • دیپلم دبیرستان
 • حداقل نمره در آزمون پذیرش توسط وزارت دانشگاه و تحقیقات ایتالیا (MUR) باید کسب شود.(آزمون IMAT)
 • نمرات قبولی آزمون مهارت‌های زبان تحصیلی یا داشتن مدارک IELTS یا TOEFL

دندانپزشکی در دانشگاه سیه‌نا

دندانپزشکی و پروتزهای دندانی در دانشگاه سیه‌نا طی دوره شش ساله آموزش داده می‌شود. برنامه درسی بر اساس توصیه ADEE (انجمن آموزش دندانپزشکی اروپا) و وزیر آموزش ایتالیا است. به دانشجویان فصول علوم پایه پزشکی و نیز فصول دروس دندانپزشکی آموزش داده می‌شود. همه موضوعات از طریق تئوری و عملی ارائه می‌شوند.

سال آخر برای دوره بالینی در نظر گرفته شده است که دانشجویان باید روی بیماران دندانپزشکی کار کنند. دانشگاه سیه‌نا برای کلیه دانشجویان دندانپزشکی دوره های سطح A2  را که به زبان ایتالیایی می‌باشد برگزار می‌کند.

رشته تحصیلی هزینه سالانه (EUR) هزینه سالانه (USD)
دندانپزشکی و پروتز دندان 4,496 4,616

معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات دندانپزشکی دانشگاه سینا

 • دیپلم دبیرستان
 • نمره قبولی با آزمون پذیرش توسطMUR.(آزمون IMAT)
 • نمره مهارت زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL, Cambridge, etc.)

توجه: شرایط ورود به دوره‌های دندانپزشکی در دانشگاه ‌های فلورانس و دانشگاه سیه‌نا کمی سختگیرانه است. این آزمون دانش داوطلبان را بر اساس آزمون پذیرش MUR، در دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، دانش عمومی و استدلال منطقی ارزیابی می‌کند.

Unicamillus یا دوره های خاص دندانپزشکی

این دوره خاص با دروس جامع ، دوره کارشناسی ارشد 6 ساله در دندانپزشکی و پروتزهای دندانی (MDCDP) را به طور انحصاری برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. برنامه درسی جامع به فارغ التحصیلان اجازه می دهد تا دندانپزشکی را در بالاترین سطح آموزش ببینند. سمینارها و آزمون‌های دوره در دو سال اول به زبان انگلیسی می‌باشند.

این رشته شامل دروس یکپارچه و انتخابی است. دوره های تلفیقی دوره‌های اجباری متشکل از دروس علمی و disciplinary courses هستند. دوره‌های انتخابی شامل واحد‌های اختیاری مانند سمینارها و ارائه سخنرانی‌ها از مباحث علمی مرتبط می‌باشند.

Unicamillus دانشجویان را از طریق سمینارها و تمرین‌های بالینی جدا از کلاس های سخنرانی منظم آموزش می‌دهد.

در این دوره، از سال سوم کارآموزی و تدریس بالینی به زبان ایتالیایی خواهد بود.

دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه های تحصیل در دوره خاص دندانپزشکی Unicammilus

رشته تحصیلی هزینه سالانه (EUR) هزینه سالانه (USD)
دندانپزشکی و پروتز دندان (MDCDP) 21,000 21,560

معیارهای واجد شرایط بودن برای UniCamillus کسب نمرات کافی در هر یک از موارد زیر می‌باشد.

 • تکمیل دانش پایه در دروس در دبیرستان
 • فرهنگ عمومی، استدلال منطقی، ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی و شیمی
 • کسب حداقل نمره در آزمون پذیرش
 • سطح مهارت زبان ایتالیایی B2

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی رشته دندانپزشکی

UniCamillus، بورسیه‌های تحصیلی متعددی را اعطا می‌کند که به طور کامل یا جزئی، هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد.

آنها به دانشجویان شایسته غیر اتحادیه اروپا که نیاز به ثبات مالی دارند تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی بر اساس رتبه دریافت شده در آزمون پذیرش اعطا می‌شود.

شرایط پذیرش عمومی برای دانش آموزان بین‌المللی

 • دیپلم متوسطه
 • مدرک زبان انگلیسی IELTS و TOEFL
 • دانش پایه در دروسی مانند دانش عمومی، استدلال منطقی، ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی و شیمی
 • کسب نمره قبولی در IMAT

فرصت های شغلی

فارغ التحصیلان دندانپزشکی می‌توانند پس از ثبت نام و قبولی در آزمون دولتی در “Order of Dentists”  فعالیت دندانپزشکی را در ایتالیا آغاز کنند. فارغ التحصیلان اجازه خواهند داشت در شغل دندانپزشکی در فیلد‌های متنوعی چون خدمات و درمانهای بالینی، بهداشتی و زیست پزشکی مشغول به کار شوند. آنها همچنین می‌توانند برای فعالیت‌های مدیریتی سطح 1 و 2 در خدمات بهداشت ملی درخواست دهند. میانگین درامد سالانه دندانپزشکان را در ایتالیا می‌توان حدود 105000 یورو در نظر گرفت یعنی ماهانه حدود 8730 یورو.

به طور کلی دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا را به دولتی ترجیح می دهند. دلیل آن این است که دانشگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش کمتری برای رشته دندانپزشکی خود ارائه می‌دهند، به علاوه امتحان ورودی IMAT بسیار دشوار است. دانشکده‌های دندانپزشکی خصوصی تعداد ظرفیت پذیرش کافی ارائه می دهند و خود، آزمون ورودی را برگزار می‌کنند که گذراندن آن کمی راحت تر است.

کلام اخر

اگر قصد اینرا دارید که فرصت تحصیل دندانپزشکی را در کشور ایتالیا از دست ندهید بهتر است هر چه سریعتر جهت اخذ راهنمایی‌های کامل و صرفه جویی در وقت و هزینه خود با مشاورین موسسه اعزام دانشجویی نبولا تماس حاصل فرمایید.

 مشاورین ما در اسرع وقت اطلاعات مورد نیاز مهاجرتی را در اختیارتان قرار خواهند داد تا با پاسخ گویی به سوالات و رفع ابهامات شما عزیزان مسیر مهاجرت تحصیلی برایتان هموار شود.

سوالات متداول

آیا تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا الزامی است؟

بله. برای رشته‌های دندانپزشکی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، ارائه مدرک مهارت در زبان انگلیسی الزامی است. حداقل سطح واجد شرایط مهارت زبان انگلیسی IELTS 6  یا تافل 78 است.

چگونه میتوانم امکان تحصیل رایگان در ایتالیا را بدست بیاورم؟

بایستی شرایط لازم برای کسب بورسیه تحصیلی از سوی دانشگاه ایتالیا را داشته باشید.

چه مدارکی برای ویزای تحصیلی لازم دارم؟

مدارک شناسایی، تحصیلی، زبان، انگیزه نامه، رزومه، سوابق کاری در صورت وجود، فرم درخواست، نامه اجازه پذیرش از سوی دانشگاه و مدارک تامین توانایی مالی جهت هزینه های زندگی و تحصیلی در ایتالیا

آیا بیمه خدمات درمانی به دانشجویان ایرانی شامل می‌گردد؟

بله دو مدل بیمه A.S.L  و بیمه عمومی ارائه می‌گردد. که نوع عمومی برای اقامت ایتالیا لازم می‎‌باشد و دارای اعتبار شش الی یک ساله می‌باشد و نوع A.S.L  که کل خدمات درمانی اتحادیه اروپا رو پوشش می‌دهد لذا قیمت بالاتری دارد و ویزیت پزشک عمومی را رایگان می‌کند.

شرایط کلی برای اجازه شرکت در ازمون دندانپزشکی IMAT چیست؟

شرط سنی حداقل برای این آزمون نداریم لذا متقاضیان ایرانی که مدرک پیش‌دانشگاهی دارند و نیز دارندگان مدرک کارشناسی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند . از دیگر شرایط داشتن پاسپورت معتبر و آشنایی متوسط به بالا به زبان انگلیسی جهت درک سوالات برای پاسخگویی می‌باشد.

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *