5/5 - (1 امتیاز)

مدارک و مراحل ثبت شرکت در روسیه

برای مهاجرت روش‌های متنوعی وجود دارد. یکی از روش‌های ایمن برای مهاجرت کردن، ثبت شرکت در کشور مورد نظر می‌باشد. اما نکته‌ای که اهمیت بسیار زیادی دارد؛ این است که کدام کشورها برای مهاجرت از طریق ثبت شرکت مناسب هستند.

کشور روسیه شرایط مساعدی را برای افرادی که علاقه‌ به ثبت شرکت در این کشور دارند فراهم کرده است. شرایط سیستم مالیاتی این کشور و همچنین قانون‌گذاری کشور روسیه به نحوی بوده که سرمایه‌گذاران خارجی از این کشور به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ثبت شرکت یاد می‌کنند.

کشور روسیه در سال‌های اخیر روند صعودی چشمگیری در تولید ناخالص داخلی خود داشته که این موضوع نشان دهنده ظرفیت بالای این کشور برای تجارت می‌باشد.

اقتصاد رو به رشد کشور روسیه باعث شده تا این کشور بتواند جایگاه یازدهم را از نظر میزان تولید ناخالص در سال 2021 از آن خود کند. همچنین شما می‌توانید با شروع تجارت در این کشور دری برای تجارت با دیگر کشورهای اروپایی به روی خود باز کنید و کسب و کار خود را به سرعت گسترش دهید.

سایت رسمی تحصیل در خارج که از کادری باسابقه و مجرب تشکیل شده، یکی از موسسات عالی در زمینه مهاجرت می‌باشد که برای مشاوره با کارشناسان با تجربه و همچنین دریافت خدمات مهاجرت، می‌توانید به اين سايت مراجعه کنید.

از آنجایی که امروزه بستر مناسبی برای ثبت شرکت در کشور روسیه فراهم شده، بالطبع میزان متقاضیان برای ثبت شرکت در این کشور هم افزایش یافته که در ادامه با چگونگی و همچنین جزئیات ثبت شرکت در این کشور آشنا می‌شویم.

آشنایی با جزئیات ثبت شرکت در کشور روسیه

ثبت شرکت یکی از زمینه‌هایی به شمار می‌رود که می‌توان آن را در هر دو دسته ویزای کاری و ویزای سرمایه‌گذاری به‌حساب آورد. اما بر خلاف  آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند؛ ثبت شرکت در روسیه ویزای کاری به شمار نمی‌آید و در مجموعه ویزای سرمایه‌گذاری جای می‌گیرد.

از آنجایی که این کشور برای ثبت شرکت پروسه طولانی و روند سختی را در نظر نگرفته است، یکی از راه‌های کم دردسر و مطمئن برای مهاجرت به این کشور و گرفتن اقامت روسیه، روش ثبت شرکت به حساب می‌آید.

برای اینکه کشور روسیه به شما امکان ثبت شرکت را بدهد، شما نیاز به رزومه خاصی ندارید و علاوه‌بر آن با این روش می‌توانید اقامت خود را در این کشور بگیرید.

همچنین امکان دریافت پاسپورت این کشور را نیز از طریق ثبت شرکت دارید. بنابراین باید با توجه به صحبت‌های ذکر شده به این نتیجه رسیده باشید که کشور روسیه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت و گرفتن اقامت به روش ثبت شرکت است.

انواع شرکت قابل ثبت در روسیه

هر کشوری با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی خود قانون گذاری‌های متفاوتی برای شرکت‌های ثبتی در آن کشور وضع کرده است. سه نوع ثبت شرکت در کشور روسیه متداول است.

 1.  شرکت با مسئولیت محدود در روسیه

یکی از پرطرفدارترین روش انواع ثبت شرکت در کشور روسیه، شرکت با مسئولیت محدود می‌باشد. این نوع شرکت‌ها برای تعداد سهامداران آن‌ها سقف مشخص شده و به همین دلیل به آن‌ها شرکت با مسئولیت محدود می‌گویند.

تعداد مؤسسان این نوع شرکت کم است. این نوع شرکت را می‌توان به صورت یک نفره یا چند نفره تاسیس و ثبت کرد. حجم زیادی از متقاضیان ثبت شرکت در روسیه این نوع شرکت را تأسیس می‌کنند؛ زیرا روند ثبت آن‌ها کوتاه است و پیچیدگی خاصی ندارد. این شرکت‌ها نمی‌توانند بیشتر از پنجاه سهامدار داشته باشند.

 1.   شرکت‌های مشارکت خصوصی در روسیه

نوع دیگری که افراد می‌توانند در کشور روسیه به ثبت شرکت بپردازند، ثبت شرکت مشارکت خصوصی است. تفاوت این نوع شرکت با مدل قبلی این است که در این نوع، سهام شرکت تنها بین افراد تاسیس کننده شرکت قابل تقسیم می‌باشد و صاحبان شرکت نمی‌توانند سهام شرکت خود را به خارج شرکت عرضه کرده و سهامداری از خارج شرکت داشته باشند. در این نوع نیز حداکثر تعداد سهامداران پنجاه نفر است، اما باید تمام آن‌ها عضو افراد ایجاد کننده شرکت باشند.

 1.   شرکت‌های عمومی در روسیه

سومین نوع شرکتی که می‌توان اقدام به ثبت آن کرد؛ شرکت‌های عمومی هستند. در این نوع شرکت‌ها مؤسسان آن آزادی عمل بیشتری برای فروش سهام‌های شرکت خود دارند.

در این نوع هیچ محدودیتی برای فروش سهام‌های شرکت وجود ندارد و صاحبان این نوع شرکت‌ها می‌توانند هر تعداد سهامدار که می‌خواهند جذب کنند. این نوع از شرکت‌ها را به دلیل نداشتن محدودیت، شرکت‌های باز می‌نامند.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در روسیه

هر یک از روش‌های مهاجرتی و اقامتی دارای پروسه خاص و منحصر‌به‌فردی است که به نوع مهاجرت و کشور مقصد شما بستگی دارد. شرایط لازم برای ثبت شرکت در کشور روسیه در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی پیچیده نیست.

چهار شرط اساسی برای این کار وجود دارد که شامل سرمایه لازم برای ثبت شرکت، آشنایی با زبان روسی‌‌، سابقه کار و بیزینس پلن می‌شود.

 1.   سرمایه مورد نیاز

کاملاً بدیهی است که تجارت و سرمایه‌گذاری نیازمند به سرمایه حداقلی می‌باشد. برای ثبت شرکت در کشور روسیه نیاز به سرمایه هنگفتی ندارید، اما مبلغی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار را لازم دارید.

این مبلغ را شما برای ثبت شرکت در این کشور و همچنین اجاره مکان برای شرکت خود خواهید پرداخت. البته سرمایه مورد نظر تا حد زیادی نیز بستگی به نوع شرکت و بزرگی شرکت هم دارد.س

 1.   سابقه کار مورد نیاز

یکی از دلایلی که افراد زیادی متقاضی ثبت شرکت در کشور روسیه هستند، عدم سختگیرانه بودن قانون این کشور برای ثبت شرکت است. برخلاف اکثر کشورها، برای ثبت شرکت در کشور روسیه نیازی به سابقه کار مرتبط در حوزه‌ای که می‌خواهید شرکت افتتاح کنید و یا حتی داشتن سابقه کار در دیگر حوزه‌ها ندارید.

تنها لازمه ثبت شرکت در این کشور داشتن پلن برای بیزینس که می‌خواهید راه‌اندازی کنید؛ است. اگر شما برای عملکرد شرکت خود فقط یک بیزینس پلن مناسب داشته باشید؛ می‌توانید اقدام به ثبت آن شرکت کنید.

 1.   آشنایی با زبان روسی

در مورد زبان روسی نیز به افرادی که قصد تجارت در این کشور را دارند، ساده گرفته شده است و ضرورتی از لحاظ قانونی برای یادگیری زبان روسی در این نوع مهاجرت وجود ندارد. اما به طبع آشنایی با زبان روسی می‌تواند تا حد زیادی به شما برای پیشرفت در این کشور و ساده‌تر شدن زندگی در آن کمک کند.

 1.   بیزینس پلن

داشتن بیزینس پلن مشخص و منطقی یکی از لازمه‌های ثبت شرکت در کشور روسیه است. منظور از بیزینس پلن طرح و ایده شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار و تجارت است.

شما برای ثبت شرکت باید یک نقشه مُدَوّن، دقیق و اجرایی داشته باشید. باید بدانید دقیقاً در طول مسیر کسب‌وکار خود چه اقداماتی می‌خواهید انجام دهید و چگونه می‌خواهید اهداف خود را محقق کنید.

بیزینس پلن برای موفقیت هر کسب‌وکاری ضروری است و ارائه آن نیز برای ثبت شرکت الزامی می‌باشد. بیزینس پلن ارائه شده توسط شما را ادارات مربوطه مورد بررسی قرار می‌دهند و پس از بررسی آن، نتیجه درخواست شما برای ثبت شرکت را به شما اعلام خواهند کرد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در روسیه

مدارک لازم در بیشتر کشورها مشترک می‌باشد. برای مهاجرت با هر روشی شما نیاز به ارائه مدارک هویتی خود دارید. علاوه‌بر مدارک شناسایی برای ثبت شرکت لازم است که مدارک شرکت خود و همچنین بیزینس پلن مورد نظر خود را ارائه دهید تا مورد بررسی مسئولین ذی‌ربط قرار گیرد.

باید توجه داشته باشید که بیزینس پلن شما عمده‌ترین نقش را در قبولی شما ایفا می‌کند؛ پس باید سعی کنید زمان کافی برای تهیه و ارائه یک بیزینس پلن با کیفیت بگذارید.

به جز موارد یاد شده مدارک محل شرکت، نام آن و همچنین تعداد سهامداران خود را باید ارائه کنید. به‌طور کلی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت شامل موارد زیر است:

 •       مدارک شناسایی (پاسپورت یا شناسنامه) تأسیس کننده و شرکای شرکت
 •       مدارک مرتبط با اساسنامه
 •       بیزینس پلن جامع
 •       مدارک بانکی که حاکی از واریز سرمایه در یک حساب بانکی از کشور روسیه است.
 •       مدارک مربوط به دفتر شرکت در روسیه

مراحل ثبت شرکت در روسیه

از دیگر مزایای مهاجرت با روش ثبت شرکت به روسیه می‌توان به مراحل کم‌دردسر و آسان آن اشاره کرد. برای ثبت شرکت در روسیه لازم نیست که مستقیماً به این کشور بروید؛ بلکه می‌توانید درخواست خود را به سفارت روسیه داخل ایران، به همراه مدارک لازم ارائه کنید و روند آن را نیز می‌توانید از طریق خود سفارت دنبال کنید.

انجام بررسی‌های لازم برای درخواست شما به عهده اداره مهاجرت روسیه است. پرونده شما در نهاد مرتبط با آن در همان ایالتی که قصد ثبت شرکت در آن را دارید؛ بررسی شده و نتیجه آن را به شما اعلام خواهند کرد.

به‌طبع انجام این بررسی‌ها و طی شدن مراحل اداری این کار زمان‌بر می‌باشد که زمان تخمین زده شده برای طی شدن مراحل ثبت شرکت و همچنین گرفتن تأیید از این کشور سه ماه می‌باشد.

پس از عبور از این مرحله و گرفتن تایید و گواهی ثبت شرکت باید مراحل تعیین میزان مالیات و شرایط مالیاتی شرکت خود را دنبال کنید. بعد از آن می‌توانید شروع به کار کنید و کارهای مرتبط با بیمه را انجام دهید.

مالیات ثبت شرکت در روسیه

درصد مالیات در کشورهای مختلف باهم متفاوت است. شما در هر کشوری مشغول به تجارت شوید، ملزم به پرداخت مالیات بر اساس قوانین همان کشور هستید.

به درصدی از درآمد که افراد به دولت پرداخت می‌کنند؛ مالیات بر درآمد گفته می‌شود که میزان آن در کشور روسیه بین ۱۳ تا ۴۷ درصد متغیر می‌باشد. این درصد بر اساس شغل افراد و میزان درآمد آن‌ها تعیین می‌شود. مقدار درصد مالیاتی که بر شرکت‌ها اعمال می‌شود ۲۰ درصد می‌باشد.

دریافت اقامت پس از ثبت شرکت در روسیه

از آنجایی که افراد برای دستیابی به بازار اروپا از روسیه شروع به تجارت می‌کنند؛ گرفتن اقامت و پاسپورت این کشور برای آن‌ها اهمیت زیادی  دارد. بعد از ثبت شرکت در این کشور به شما اقامت یک ساله داده می‌شود و در مرحله بعد از گذراندن سال اول، اقامت سه ساله به شما اختصاص داده می‌شود.

به طور معمول بعد از گذشت دو یا سه سال از زمان ثبت شرکت شما در این کشور، شما می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید و معمولاً این نوع اقدام برای اقامت دائم موفقیت‌آمیز می‌باشد. همچنین پس از گذشت مدت زمان یک سال از اقامت دائم، امکان دریافت پاسپورت نیز برای شما فراهم می‌گردد.

نتیجه‌گیری

روسیه یکی از بهترین کشورها برای گرفتن اقامت از طریق ثبت شرکت می‌باشد؛ هم به دلیل پروسه آسان ثبت شرکت به نسبت دیگر کشورها و هم به دلیل امکان اقامت و دسترسی به بازارهای اروپا.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اقدام به انجام مراحل مهاجرت و مشاوره با کارشناسان مرتبط در این زمینه می‌توانید به سایت تحصیل در خارج مراجعه نمایید.

سؤالات متداول

آیا امکان گرفتن اقامت دائم از روش ثبت شرکت در روسیه وجود دارد؟

بله. بعد از یک دوره اقامت یک ساله و سپس سه ساله می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

آیا برای مراحل اولیه ثبت شرکت در روسیه لازم است به روسیه سفر کنیم؟

خیر. شما مدارک خود را به سفارت ارائه داده و پروسه طی شدن مراحل را از سفارت پیگیری می‌نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *