آزمون چیلز CILS ایتالیا، ثبت نام شرایط مدارک و هزینه ها

5/5 - (3 امتیاز)

معرفی کامل آزمون CILS، همه چیز در مورد آزمون چیلز

امروزه کشور ایتالیا به یکی از مقاصد برتر دانشجویان، جهت تحصیل تبدیل شده است. تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه‌های کشور ایتالیا نیازمند تسلط به زبان ایتالیایی می‌باشد.

یکی از آزمون‌های معتبر بین‌المللی که برای ارزیابی میزان تسلط متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا برگزار می‌شود، آزمون CILS نام دارد.

CILS که مخفف عبارت Certificazione di Italiano come Lingua Straniera می‌باشد، به نام‌ آزمون سفارت ایتالیا و آزمون استرنی نیز شهرت دارد. افراد دارای مدرک زبان چیلز با حداقل نمره قبولی، می‌توانند در بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیایی زبان به راحتی پذیرش شوند.

این آزمون که سطوح مختلف آن از A1 تا C2 است، به واسطه دانشگاه سیه‌نا ایتالیا (siena) در سایر کشورها برگزار می‌شود. آزمون چیلز حاوی سوالاتی است که مطابق با استانداردهای زبان‌های خارجی اتحادیه اروپا طراحی شده‌اند. افرادی که تمایل به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا دارند، ضروری است که مدرک زبان چیلز با سطح B1 داشته باشند.

سطوح‌ دیگر این آزمون در زمینه‌های دیگر از جمله کار و تحصیل سودمند می‌باشند. در ادامه با سایت تحصیل در خارج شما را با شرایط آزمون CILS،  مدارک مورد نیاز، هزینه و… آشنا می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

شرکت در آزمون چیلز برای کدام گروه از افراد ضرورت دارد؟

برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا دارند و یا قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند و شهروند این کشور شوند، شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی ضرورت دارد.

برای شرکت در آزمون چیلز اتمام دوره آموزشی زبان ضرورتی ندارد، بلکه زبان‌آموزانی که در مراحل ابتدایی یادگیری نیز می‌باشند با شرکت در آزمون چیلز می‌توانند میزان تسلط خود به زبان ایتالیایی را ارزیابی کنند.

بنابراین اگر بنا به هر دلیلی تسلط به زبان ایتالیایی برای شما مهم است، با دریافت مدرک معتبر زبان CILS می‌توانید به هدف خود دست یابید.

سطوح مختلف آزمون CILS

در حالت کلی آزمون چیلز به 6 سطح متفاوت، شامل سطوح A1 تا C2 تقسیم‌بندی می‌شود. سوالات هر یک از سطوح مختلف متناسب با میزان آگاهی و دانش متقاضیان شرکت کننده در این آزمون طراحی شده‌اند. سطوح A1 و A2 مبتدی محسوب می‌شوند.

به همین دلیل می‌توان گفت که آزمون چیلز از چهار سطح به شرح زیر تشکیل شده است:

 •   CILS UNO/ سطح اول آزمون چیلز: سطح CILS UNO بعد از سطح مبتدی A1 و A2 اولین سطح به شمار می‌رود. افرادی که به سوالات این سطح از آزمون به درستی پاسخ دهند موفق به کسب نمره B1 می‌شوند. مدت زمان درنظرگرفته شده برای پاسخگویی به سوالات این سطح 180 دقیقه است.
 •   CILS DUE / سطح دوم آزمون چیلز: سوالات مربوط به این سطح از دشواری بالاتری نسبت به سطح قبل برخوردارند. ارائه مدرک این سطح از زبان که نمره آن B1 می‌باشد‌ جهت تحصیل در دانشگاه‌هایی که تدریس خود را به زبان ایتالیایی انجام می‌دهند، ضرورت دارد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این آزمون 240 دقیقه است.
 •   CILS TRE/ سطح سوم آزمون چیلز: این سطح که از دشواری بیشتری نسبت به اولین و دومین سطح برخوردار است، معادل C1 می‌باشد. افرادی که در این سطح از آزمون شرکت می‌کنند باید تسلط بالایی در انجام مکالمات ایتالیایی داشته باشند. مدت زمان برگزاری این آزمون 300 دقیقه است.
 •   CILS QUATTRO/ چهارمین سطح آزمون چیلز: سطح آخر آزمون چیلز که دشوار ترین سطح این آزمون شناخته می‌شود، معادل سطح C2 می‌باشد‌. این آزمون شامل سوالاتی تخصصی است که در مدت زمان 330 دقیقه مهارت داوطلب را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. افرادی که موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون شوند در واقع تفاوتی با یک فرد Native نخواهند داشت. به‌طور معمول قسمت مکالمه این سطح از آزمون چیلز، در بعدازظهر همان روز آزمون برگزار می‌شود که شامل دو بخش می‌باشد:
 1.   مکالمه‌ای بین دو داوطلب شرکت‌کننده در آزمون
 2.   ارائه یک مونولوگ مختصر از طرف داوطلب شرکت‌کننده در آزمون

بخش‌های مختلف آزمون CILS

آزمون بین‌المللی CILS از 5 قسمت اصلی تشکیل شده است‌. در هریک از قسمت‌های این آزمون یک مهارت خاص زبان ایتالیایی داوطلب مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود. 5 بخش اصلی این آزمون عبارتند از:

 •   بخش نوشتاری (Produzione scritto)
 •   بخش شنیداری (Ascolto)
 •   بخش مکالمه (Produzione orale)
 •   بخش گرامر (Analisi delle strutture di comunicazione)
 •   بخش خواندن یا درک مطلب (Comprensione della lettura)

بارم بندی آزمون CILS

دو سطح  A1 وA2 آزمون چیلز که 5 مهارت افراد متقاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، 60 نمره را به خود اختصاص داده است. سطوح بالاتر آزمون چیلز شامل دو سطح B1 و B2 می‌باشد که متشکل از 5 مهارت است و 100 نمره دارد.

جهت پذیرفته‌شدن در آزمون CILS داوطلب باید حداقل 55 درصد نمره کل آزمون را کسب کند. به عبارتی در دو سطح A1  وA2 داوطلب باید حداقل نمره 6.6 را در هریک از مهارت‌ها به دست آورد. در سطوح B1 و بالاتر نیز کسب حداقل 11 نمره در هر یک از مهارت‌های این آزمون ضرورت دارد.

دریافت مدرک چیلز ملزم به کسب حداقل نمره قبولی در هریک از سطوح‌ مختلف آزمون می‌باشد. متقاضیانی که موفق به کسب حداقل نمره قبولی نشوند، مدرک زبان چیلز را دریافت نخواهند کرد.

به داوطلبانی که موفق به دریافت مدرک نشده‌اند یک گواهی اعطا می‌شود که داوطلب با مطالعه آن نسبت به مهارت‌های رد شده و پذیرفته شده آگاه می‌شود. بررسی مهارت‌های رد شده توسط داوطلب به او برای کسب نمره قبولی در آزمون بعدی کمک می‌کند.

نحوه ارزیابی و تصحیح آزمون CILS

با پایان هر دوره از آزمون CILS که در سایر کشورها انجام می‌شود، نمره‌دهی توسط مرکز اصلی آزمون چیلز آغاز می‌شود. بخش مکالمه آزمون CILS نیز به‌صورت صوتی ضبط و جهت سنجش و نمره‌دهی به این مرکز ارسال می‌شود.

در نتیجه می‌توان نسبت به این موضوع اطمینان یافت که عملکرد هر یک از داوطلبان در موقعیتی کاملا یکسان مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود.

آزمون چیلز CILS ایتالیا، ثبت نام شرایط مدارک و هزینه ها

 تاریخ اعلام نتایج آزمون CILS

حدود 3 ماه پس از زمان برگزاری آزمون، نتایج نهایی در اختیار داوطلبان و مراکز برگزارکننده آزمون قرار می‌گیرد. داوطلبان می‌توانند در زمان مقرر با مراجعه به سایت online.unistrasi.it/riscils.asp و وارد کردن تاریخ تولد و شماره داوطلبی، از عملکرد خود و نتایج نهایی اطلاع پیدا کنند.

شرایط ثبت‌نام مجدد در آزمون CILS

از جمله ویژگی‌های برجسته آزمون CILS فرصت شرکت مجدد در آزمون برای داوطلبانی است که موفق به کسب نمره قبولی در آزمون نشده‌اند. بنابراین در صورت رد شدن در آزمون اول، می‌توانید 18 ماه پس از آن برای شرکت مجدد در این آزمون اقدام کنید. لازم به ذکر است افرادی که در آزمون مجدد شرکت می‌کنند، تنها در مهارت‌هایی که در آزمون اول رد شده‌اند سنجیده می‌شوند.

منابع مطالعه جهت شرکت در آزمون CILS

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به سایر آزمون‌ها از جمله آزمون چیلز، مطالعه منابع معتبر جهت آگاهی و پاسخگویی به سوالات می‌باشد. متقاضیان می‌توانند برای آمادگی در آزمون، دوره‌های آموزشی زبان ایتالیایی را در موسسات و مراکز آموزش بگذرانند.

علاوه‌براین مراکز آموزشی زبان ایتالیایی متعددی در سراسر ایران به صورت حضوری و آنلاین خدمات متنوعی به متقاضیان یادگیرنده زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند.

در صورتی که تمایلی به شرکت در کلاس‌های آموزشی ندارید، می‌توانید با تهیه کتاب‌های آموزشی معتبر به صورت خودآموز زبان ایتالیایی را فرا بگیرید. هر یک از داوطلبان باید متناسب با سطح تسلط خود منبع مطالعه خود را انتخاب کنند.

اما یکی از معتبرترین منابع مطالعه جهت یادگیری زبان ایتالیایی، کتاب Nuovo espresso می‌باشد که در 6 جلد منتشر شده است. بسیاری از آموزشگاه‌های مطرح در سایر نقاط دنیا از این کتاب جهت آموزش زبان ایتالیایی استفاده می‌کنند.

زمان برگزاری آزمون CILS

این آزمون در طول یک سال سه مرتبه و در ماه‌های آوریل، ژوئن و دسامبر در سایر نقاط جهان برگزار می‌شود. البته این آزمون در کشور ایران دو مرتبه در سال و در ماه‌های خرداد و آذر جهت سنجش داوطلبان برگزار می‌شود.

دانش‌آموزانی که در مدارس ایتالیایی تهران به تحصیل می‌پردازند، در ماه‌های شهریور و اسفند نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

هزینه شرکت در آزمون CILS

هزینه شرکت در این آزمون برای هر بخش متفاوت است. به صورت کلی هزینه هر بخش از آزمون بین  50 تا 160 یورو متغیر می‌باشد. همچنین داوطلبانی که مجدداً در آزمون شرکت می‌کنند، هزینه بسیار کمتری جهت شرکت در هر بخش پرداخت می‌کنند.

مراکز معتبر برگزار کننده آزمون CILS  در ایران

مطابق با اطلاعات به‌دست آمده از سایت مرجع برگزاری آزمون‌های CILS ایتالیایی، در کشور ایران تنها مرکز معتبر برگزار کننده این  آزمون مدرسه ایتالیایی تهران می‌باشد.

جمع بندی

بدون شک تحصیل در مراکز معتبر و زندگی در کشور ایتالیا ملزم به یادگیری زبان ایتالیایی و تسلط به آن است. در این مقاله از سایت رسمی تحصیل در خارج شما عزیزان را با اطلاعات کلی در رابطه با آزمون چیلز آشنا کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران سایت تحصیل در خارج ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول:

مدرک زبان CILS چه مدت اعتبار دارد؟

مدرک معتبر زبان CILS دارای اعتباری دائمی می‌باشد.

آیا شرکت در آزمون CILS برای افراد دارای محدودیت سنی است؟

اگرچه هریک از افراد می‌توانند بدون محدودیت سنی برای شرکت در این آزمون اقدام کنند، اما این آزمون برای کودکانی که در دوران ابتدایی تحصیل به سر می‌برند مناسب نمی‌باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *