خرید ملک در ترکیه،قیمت خانه در ترکیه مراحل قوانین و هزینه

5/5 - (2 امتیاز)

خرید ملک در ترکیه و اقامت

خرید ملک در ترکیه یکی از کم‌ریسک­ترین روش ­های سرمایه گذاری در ترکیه است که با استقبال بسیار زیادی توسط سرمایه ­گذاران داخلی و خارجی مواجه است.

موقعیت جغرافیایی خاص، بازگشت سرمایه به نرخ روز در صورت فروش ملک، هزینه مقرون‌به‌صرفه و در عین حال بهره مندی از یک ملک هم­تراز با کشور­های اروپایی، از جمله نکات مثبت سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار آمریکا، می توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقامت دائم ترکیه بگیرید و از مزایای شهروندی در این کشور بهرمند شوید.

اخذ اقامت دائم در نهایت به دریافت پاسپورت معتبر ترکیه ختم می‌شود. همچنین شما پس از سه سال قادر خواهید­ بود که ملک خود را به فروش برسانید.

در این صورت شما از هر دو مزیت این ملک، یعنی سود و اخذ اقامت ترکیه از طریق آن بهره مند شده اند. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا شما را با شرایط خرید ملک در ترکیه آشنا کنیم.

دلایل خرید ملک در ترکیه

موقعیت جغرافیای منحصربه‌فرد ترکیه و آب و هوای عالی، این کشور را بسیار به منطقه­ ای خاص و پلی میان اروپا و آسیا تبدیل کرده­ است.  قیمت مسکن مقرون‌ به­ صرفه است در حالی که معماری و تجهیزات بکار رفته در این خانه ها بسیار پیشرفته و مدرن هستند.

بهترین شهرها برای زندگی در ترکیه آنکارا، استانبول، آنتالیا، بدروم و وان  هستند. دور تا دور کشور ترکیه را دریای مرمره، سیاه و مدیترانه احاطه نموده­ است.

این ویژگی­ ها ترکیه را به کشوری زیبا و توریستی تبدیل کرده است. ایرانیان صرفا با در دست داشتن پاسپورت معتبر خود می­توانند به ترکیه سفرهای تجاری و توریستی کنند و  در شش ماه به مدت 90 روز را با وقفه یا بدون وقفه در ترکیه بگذرانند.

اما برای اقامت بیش از سه ماه بسته به هدف خود از اقامت، نیازمند ویزای تحصیلی ، کاری و… دارید .

متقاضیان خرید ملک در ترکیه می­توانند به سرمایه­گذاری در ترکیه بپردازند و اقامت موقت و یا حتی دائم آن ها را منجر می‌شود. همچنین با داشتن اقامت دائم یا موقت فرزندان شما می­توانند در مدارس دولتی ، خصوصی و یا بین‌المللی ترکیه تحصیل نمایند. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه ریسک پایینی دارد و راه سریعی برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت ترکیه است.

قوانین خرید ملک در ترکیه

متقاضیان می­توانند انواع ملک یعنی مسکونی، اداری یا کشاورزی خریداری کنند و آن را اجاره دهند. اگر مجموع ارزش تمام املاک فرد حداقل 400 هزار دلار باشد، دریافت اقامت دائم ترکیه برای آن‌ها ممکن است.

البته متراژ این املاک و مستغلات نباید بیشتر از 30 هزار متر مربع باشد.  افراد می­توانند با مبلغ 200 هزار لیر در ترکیه و شهری مثل استانبول ملک بخرند و از حق کار برای خود و تحصیل برای فرزندان خود بهره مند شوند.

مراحل خرید ملک در ترکیه

خرید ملک به صورت حضوری راهی مطمئن است. در صورتی که برا این کار برای خود وکیل اختیار می­کنید، باید از او مطمئن باشید و از یک وکیل مهاجرتی مجرب بهره بگیرید. به هر حال اگر بخواهیم مراحل خرید ملک در ترکیه را برای شما بازگو کنیم باید به مراحل زیر اشاره کنیم:

 •       انتخاب ملک و اطمینان از صلاحیت ملک
 •       بازکردن حساب بانکی در ترکیه
 •       ارزش­گذاری توسط کارشناس دولت ترکیه
 •       نقل و انتقال سند
 •       پرداخت پول به فروشنده
 •       اخذ سند مالکیت
 •       درخواست اقامت و یا تابعیت ترکیه

هزینه‌های خرید ملک در ترکیه

هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه شامل هزینه نوتر (ثبت اسناد) که 2000 لیر می­باشد و هزینه کارشناسان ارزش گذاری ملک که حدود 00 5/2 تا 3000 لیر است. همچنین در فهرست زیر به هزینه‌ اقامت و خرید ملک در شهرهای مهم ترکیه اشاره کرده‌ایم:

 •               استانبول: قیمت املاک استانبول در داخل شهر در هر مترمربع حدود 11 هزار لیر و در خارج شهر هر مترمربع 7500 لیر دارد.
 •               آنکارا: قیمت املاک آنکارا در داخل شهر در هر مترمربع 6200 لیر و در خارج شهر هر مترمربع 7500 لیر دارد.
 •               آنتالیا: قیمت املاک آنتالیا در داخل شهر در هر مترمربع 7600 لیر و در خارج شهر هر مترمربع 5000 لیر دارد‌.
 •               ازمیر: قیمت املاک ازمیر در داخل شهر در هر مترمربع 9800 لیر و در خارج شهر هر مترمربع 5800 لیر دارد.
 •               وان: قیمت املاک وان در داخل شهر در هر مترمربع 4000 لیر و در خارج شهر در هر مترمربع 3000 لیر دارد.
 •               آنالیا: قیمت املاک آنالیا در داخل شهر در هر مترمربع 6000 لیر و در خارج شهر هر مترمربع 6800 لیر دارد.
 •               بورسا: قیمت املاک بورسا در داخل شهر در هر مترمربع 7700 لیر و در خارج شهر هر مترمربع 6400 لیر دارد‌.
 •               قاضی آنتپ: قیمت املاک قاضی آنتپ در داخل شهر در هر مترمربع 5600 لیر و در خارج شهر هر مترمربع 4000 لیر دارد.

خرید ملک در ترکیه،قیمت خانه در ترکیه مراحل قوانین و هزینه

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

توجه داشته باشید که پس از خرید یک ملک به ارزش 200 هزار لیر در شهری مثل استانبول، شما می­توانید به دفاتر اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و درخواست اقامت یک ساله بدهید و پس از پایان قادر به تمدید آن هستید.

متقاضی می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقامت بگیرد. همچنین اگر فرد 8 سال بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده­ باشد و در تمام این مدت فقط 360 روز خارج از ترکیه گذرانده است، اجازه درخواست اقامت دائم را دارد. این 360 روز می­تواند به دلیل بیماری، سربازی و… باشد.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

لازمه اخذ پاسپورت ترکیه دریافت شهروندی این کشور است. برای این کار متقاضی باید ملکی به ارزش 400 هزار دلار در ترکیه خریداری نماید و تا سه سال آن را به فروش نرساند.

در این صورت متقاضی می­تواند برای خود و همسر و فرزندان زیر 18 سال خود شهروندی ترکیه دریافت نماید.  با این کار متقاضی قادر به اخذ پاسپورت ترکیه ظرف سه ماه است.

مزایا و معایب خرید ملک در ترکیه

با خرید ملک در ترکیه امکان اقامت یک ساله و ثبت‌نام فرزند زیر 18 سال شما در انواع مدارس ترکیه وجود دارد. فرزندان بالای 18 سال شما می توانند از طریق ویزای کاری و یا ویزای تحصیلی، اجازه اقامت در ترکیه را اخذ نمایند.

با تحصیل در مدارس و دانشگاه­ های ترکیه دولت ترکیه به‌طور رایگان، دانش آموزان و دانشجویان را در مدت تحصیل تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌دهد. همچنین افراد مقیم دائم و یا اتباع ترکیه شامل  بیمه به‌صورت کاملا رایگان می­شوند.

افراد دارای اقامت موقت در ترکیه شامل این امتیاز نمی شوند و بسته به سن بیمه‌شونده باید هزینه‌ای حدود 125 الی 1100 لیر جهت بیمه خصوصی در این کشور بپردازند.

شرایط دریافت اقامت دائم در ترکیه از طریق خرید ملک

متقاضی در صورتی که ارزش ملک خریداری شده‌اش 400 هزار دلار و بالاتر باشد، شهروندی و تابعیت این کشور سریعا به وی اعطا می شود. اگر ارزش ملک متقاضی در ترکیه کمتر از 400 هزار دلار باشد و صاحب ملک بخواهد اقامت دائم در ترکیه را اخذ نماید، باید طبق مراحل زیر عمل کند:

 •   متقاضی نباید کمک های اجتماعی از سازمان های خیریه و بشردوستانه دریافت کرده باشد.
 •       داشتن بیمه درمانی معتبر
 •       عدم تهدید نظم عمومی و امنیت ترکیه
 •   ثبت آدرس خانه در سیستم ترکیه

امتیازات فرد مقیم دائم و شهروند ترکیه مشابه است و فقط فرد مقیم دائم امتیازات زیر را ندارد:

 •   نامزدی در انتخابات
 •       شرکت در انتخابات
 •       سربازی در ترکیه
 •   مامور قانون شدن در ترکیه

همچنین کشور ترکیه افراد دو تابعیتی را به رسمیت شناخته و افراد می‌توانند با دریافت تابعیت این کشور در عین حال تابعیت قبلی خود را حفظ کنند.

 نتیجه‌گیری

در این مقاله به هر آنچه که مربوط به اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه بود پرداخته شد و سعی کردیم اطلاعات مفیدی درباره این موضوع به شما بدهیم.

موسسه معتبر سایت تحصیل در خارج با بکارگیری مجرب ترین کارشناسان مهاجرتی و زبده ترین مشاوران این زمینه،  شما را در این مسیر یاری خواهد کرد. البته که یک وکیل مهاجرتی و یا یک کارشناس ماهر این راه را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

موسسه معتبر مهاجرتی تحصیل در خارج مفتخر است که راه رسیدن به اهداف مهاجر تیتان را برای شما هموار سازد.

سوالات متداول:

ایرانیان با داشتن پاسپورت معتبر چند روز می­توانند در ترکیه بمانند؟

ایرانیان صرفا داشتن پاسپورت معتبر می‌توانند به منظور سفر توریستی و یا سفر تجاری به ترکیه بروند و می توانند در هر نیم سال سه ماه را در ترکیه اقامت داشته باشند.

اگر ارزش ملک خریداری شده توسط متقاضی کمتر از 400 هزار دلار باشد اقامت به او تعلق می­گیرد؟

بله، این دسته از متقاضیان می توانند با مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه برای خود و خانواده خود (همسر و فرزند زیر 18 سال) اقامت یک ساله بگیرند که قابل تمدید است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *