خرید ملک در روسیه

5/5 - (5 امتیاز)

خرید ملک در روسیه

مهاجرت و اقامت در روسیه از طریق خرید ملک

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور روسیه و اخذ اقامت آن، خرید ملک در این این کشور می‌باشد. متقاضیان خرید ملک جهت اخذ حق شهروندی و اقامت، بیشتر در شهرهای بزرگ روسیه از جمله سن‌پترزبورگ، مسکو و سوچی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امکان انجام ارتباطات هوایی قوی با سایر کشورها و مناطق، زیرساخت‌های توسعه‌یافته شهری و طیف گسترده خدمات فرهنگی و اجتماعی برخی از دلایل مهم انتخاب کشور روسیه از سوی متقاضیان برای اخذ اقامت و خرید ملک در این کشور می‌باشد.

حداقل تمکن مالی لازم جهت دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری ملک در کشور روسیه 400 دلار است. پروسه اخذ اقامت نیز حدود 3 سال طول می‌کشد. در ادامه با سایت تحصیل در خارج همراه ما باشید تا شما را با شرایط و مراحل خرید ملک در روسیه بیشتر آشنا کنیم.

مناسب‌ترین زمان جهت خرید ملک در کشور روسیه

در طی چند سال گذشته افزایش اختلاف بین روسیه و اوکراین و تحریم‌های تجاری علیه اقتصاد این کشور، ارزش پول روسیه را به شدت کاهش داده است.

علاوه‌براین روسیه به دلیل نرخ بالای بهره و تورم در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش املاک، با رکود اقتصادی مواجه شده است؛ بنابراین اکنون زمان مناسبی جهت خرید ملک برای سرمایه‌گذاری در کشور روسیه است.

شرایط خرید ملک در روسیه

خرید انواع ملک از جمله آپارتمان خصوصی و خانه برای شهروندان غیر روس در کشور روسیه به راحتی امکان‌پذیر است. با این وجود اتباع خارجی برای خرید ملک در این کشور با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند. به‌طور کلی افراد خارجی، حق خرید ملک در برخی مناطق مختلف این کشور که به شرح زیر می‌باشند را ندارند:

 • املاکی که در مناطق ذخایر ملی روسیه قرار دارند مانند جنگل‌ها، زمین کنار رودخانه‌ها و غیره
 • املاکی که در نزدیکی ذخایر طبیعی روسیه قرار دارند مانند بنادر
 • خرید زمین در قلمرو تاسیسات دفاعی و منطقه‌های ممنوعه
 • خرید املاک در مناطق مرزی کشور روسیه

مراحل کلی خرید ملک در کشور روسیه

برای خرید ملک در کشور روسیه لازم است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. در ابتدا شهروند خارجی باید از طریق مطالعه آگهی‌های فروش املاک و یا مشاوره آنلاین با مشاوران املاک، مطابق با سلیقه و نیاز خود ملک مورد نظر را انتخاب کند.
 2. پس از انتخاب ملک از سوی فرد متقاضی، لازم است که قراردارد اولیه با فروشنده ملک منعقد شود. این قرارداد تا زمان تنظیم قرارداد اصلی دارای اعتبار است. نکته‌ای که باید پیش از منعقد کردن قرارداد به آن توجه کنید این است که از صلاحیت قانونی و داشتن حق فروش ملک توسط فروشنده اطمینان حاصل کنید.
 3. عقد قرارداد نهایی به صورت کتبی
 4. متقاضی خرید ملک، پس از اخذ قرارداد نهایی، باید مبلغ توافق شده را به فروشنده پرداخت کند. عقد قرارداد نهایی در محضر دفتر اسناد رسمی انجام می‌شود.
 5. در پایان، ثبت رسمی انتقال حقوق مالکیت به خریدار انجام می‌شود.
 6. در این مرحله امضای قرارداد پذیرش در تاریخ انتقال ملک به مالک جدید انجام می‌شود. این سند گواه بر این موضوع است که ملک در شرایط صحیحی به شخص خریدار انتقال یافته است.
 7. مالک سابق ملک باید فرایند لغو ثبت ملک را انجام دهد. همچنین مالک جدید باید ملکی را که خریداری کرده است به نام خود ثبت کند. برای ثبت ملک در کشور روسیه لازم است که مدارک زیر به مرکز مربوطه ارائه شود:
 • اسناد معتبری که نشان می‌دهند چه افرادی در این ملک زندگی می‌کنند.
 • مدارک هویتی از جمله گذرنامه ترجمه شده به زبان روسی
 • درخواست امضا شده توسط طرفین
 • موافقت نامه پذیرش
 • قرارداد فروش

اهمیت بررسی تاریخچه ملک در روسیه

قوانین مربوط به خرید و فروش ملک در کشور روسیه همواره در حال تغییر است. به همین دلیل انجام تحقیقات دقیق در رابطه با تاریخچه ملکی که قصد خرید آن را دارید، از ضرر و زیان‌های احتمالی پیشگیری می‌کند. چرا که در برخی موارد ممکن است حق مالکیت خریدار توسط مالکان قبلی به چالش کشیده شود.

کارمزد بانک در خرید ملک روسیه

اغلب معاملات مربوط به خرید املاک و مستغلات در کشور روسیه به صورت نقدی انجام می‌شود. این دسته از معاملات همواره در یک بانک روسی انجام می‌شود.

عملکرد صندوق امانات بانک‌های روسی همانند یک حساب امانی است. این ویژگی باعث می‌شود که خریداران و فروشندگان این اطمینان را داشته باشند که پرداخت کامل وجه مورد نظر پس از انتقال نهایی مالکیت صورت می‌گیرد.

در نتیجه وجه کامل ملک موردنظر پس از ثبت سند به نام خریدار به حساب فروشنده واریز می‌شود.

مالیات خرید ملک در روسیه

افرادی که از طریق خرید املاک به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند، موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با نرخ ثابت 20 درصد هستند. علاوه‌براین اتباع خارجی در زمان فروش املاک و مستغلات در این کشور ملزم به پرداخت مالیات  30 درصدی به دولت هستند.

این در حالی است که میزان مالیات برای شهروندان کشور روسیه تنها 13 درصد است.

نحوه انعقاد قرارداد اولیه خرید ملک در روسیه

انجام معاملات مربوط به املاک و مستغلات کشور روسیه حدود 5 هفته تا چند ماه طول می‌کشد. چرا که این فرایند نیازمند جمع‌آوری اسناد و مدارک مختلف از موسسات دولتی می‌باشد.

به همین دلیل یک قرارداد اولیه بین فروشنده و خریدار منعقد می‌شود که در آن شرایط  و قوانین فروش بیان شده است. جهت انعقاد قرارداد اولیه فرد خریدار ملزم به پرداخت پیش‌پرداخت یا ودیعه ملک می‌باشد‌. اگر چه این مبلغ درصد مشخصی ندارد اما به‌طور معمول رقمی رند است.

روش ثبت دولتی قرارداد خرید ملک از کشور روسیه

با اتمام بررسی دقیق اسناد مربوطه، مراحل انعقاد قرارداد شروع می‌شود. این قرارداد توسط فروشنده و خریدار در بانکی که وجه در آن قرار دارد به امضا می‌رسد. سپس قرارداد نهایی جهت ثبت دولتی به مراجع مربوطه تحویل داده می‌شود.

نحوه انتقال حقوق مالکیت در روسیه

طرفین قرارداد در تاریخ مقرر برای انتقال ملک، باید در دفتر املاک گواهی یا دفتر اسناد رسمی گواهی پذیرش را امضا کنند. این گواهی نشانگر انتقال ملک در شرایط توافق شده به فرد خریدار است.

در ادامه قرارداد برای ثبت قانونی به خدمات ثبت نام فدرال مسکو، ارسال می‌گردد. حقوق مالکیت از این طریق برای شخص خریدار رسمی می‌شود. طول این فرایند معمولا یک ماه است.

چگونگی ثبت محضری ملک خریداری شده در کشور روسیه

اگرچه ثبت محضری املاک خریداری یا فروخته شده توسط اشخاص خارجی در کشور روسیه الزامی نیست، اما به شما توصیه می‌کنیم که این کار را حتما انجام دهید.

زیرا این عمل امنیت ملک خریداری شده را تضمین می‌کند. قیمت خرید ملک بر روی هزینه دریافتی توسط اسناد رسمی برای ثبت محضری ملک متفاوت و بین 0.7 درصد تا 1.5 درصد متغیر است. بدیهی است که املاک با قیمت پایین هزینه ثبت محضری پایین‌تری نیز دارند.

هزینه‌های جانبی خرید ملک در روسیه

در بسیاری از شهرهای کشور روسیه مانند مسکو، پرداخت هزینه‌های مربوط به خرید ملک از جمله هزینه‌ ثبت دولتی، هزینه ثبت دفتر اسناد رسمی و هزینه بانکی بر عهده شخص خریدار است.

علاوه‌براین در صورت گرفتن مشورت از مشاوران املاک، فرد ملزم به پرداخت کارمزد دلالی می‌باشد. میزان این کارمزد به‌صورت درصدی از قیمت کل ملک خریداری شده که بین 3 تا 6 درصد است محاسبه می‌شود. با افزایش قیمت ملک خریداری شده هزینه کارمزد نیز افزایش می‌یابد.

برخی از فعالیت‌هایی که مشاوران املاک بابت آن‌ها هزینه دریافت می‌کنند عبارتند از:

 • جستجوی املاک و یافتن ملک مورد نظر
 • بررسی تاریخچه خرید و فروش ملک انتخاب شده
 • حضور در محضر جهت انتقال نهایی ملک به فرد خریدار
 • ارزیابی قیمت ملک مورد نظر
 • انعقاد قرارداد خرید و فروش
 • گفتگو با صاحب ملک
 • ترتیب مشاهده ملک

بهترین شهرهای روسیه برای خرید ملک

سرمایه‌گذاری در اغلب شهرهای کشور روسیه انجام می‌شود؛ با این وجود برخی از شهرهای صنعتی و بزرگ برای خرید املاک و مستغلات مناسب‌تر هستند.

امکانات رفاهی بالاتر، خدمات اجتماعی و فرهنگی بیشتر، وجود شرایط مناسب جهت تحصیل، حضور دانشگاه‌های برتر جهانی در آن و…، از مواردی هستند که افراد را به سمت خرید ملک در شهرهای روسیه سوق داده‌ است.

اخذ ویزای مناسب جهت خرید املاک و مستغلات در کشور روسیه

افرادی که شهروند  روسیه نیستند، از طریق ویزای تجاری روسیه می‌توانند به این کشور وارد شوند و به خرید ملک یا انجام فعالیت‌های تجاری بپردازند. هزینه اخذ این ویزا بر اساس نوع آن که یک بار ورود، دوبار ورود و سه بار ورود می‌باشد، متفاوت است.

خرید ملک در روسیه

اخذ اقامت کشور روسیه از طریق خرید ملک

یکی از روش‌های سرمایه گذاری در روسیه که منجر به اخذ اقامت دائم برای افراد خارجی می‌شود، خرید ملک در این کشور است. افراد با خرید ملکی که ارزش آن حدود 400 هزار دلار باشد، می‌توانند حداقل پس از گذشت 3 سال اقامت کشور روسیه را به دست آورند. پس از این فرایند، لازم است که افراد برای دریافت پاسپورت روسیه اقدامات لازم را انجام دهند.

جمع‌بندی

بدون شک مشورت با یک متخصص مهاجرتی در زمینه خرید ملک در کشور روسیه به شما در انجام درست مراحل آن کمک بسیاری می‌کند. توصیه ما به شما رزرو وقت و مشورت با کارشناسان و مشاوران مجرب سایت تحصیل در خارج است.

از طرفی مشورت با وکلای مهاجرتی و مشاوران سایت تحصیل در خارج شما را از ضرر و زیان‌های احتمالی مصون نگه می‌دارد.

سوالات متداول

ویزای مربوط به خرید ملک در کشور روسیه از کدام نوع ویزا است؟

ویزای خرید ملک در کشور روسیه ویزای تجاری نام دارد.

آیا اخذ اقامت دائم کشور روسیه از طریق خرید ملک امکان‌پذیر است؟

بله. افراد با خرید ملکی به ارزش حدود 400 هزار دلار، حداقل پس از گذشت 3 سال می‌توانند اقامت دائم روسیه را اخذ کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *