دانشگاه‌های مورد تایید

post

وزارت علوم تحقیقات و فناوری در ایران معمولاً برخی از دانشگاه‌های خارجی را تایید می‌کند. اما این تایید ممکن است به صورت مستقیم انجام شود یا از طریق سازمان‌ها و مراکز مختلفی صورت گیرد که وظیفه آن‌ها تصدیق مدارک و معیارهای آموزشی دانشگاه‌های خارجی است. این معیارها شامل کیفیت آموزش، برنامه‌های درسی، تجهیزات و شرایطی مشابه این چنین مواردی است. پس دانشگاه‌هایی که با معیارهای وزارت علوم مطابقت داشته باشند، معمولاً به عنوان دانشگاه‌های مورد تایید برای مدرک‌آموزان ایرانی شناخته می‌شوند.

زمانی که یک فرد به یکی از این دانشگاه‌ها می‌رود، ممکن است بعد از اتمام تحصیلاتش، نیاز به تطبیق نمرات و مدارک با استانداردهای ایران داشته باشد. پس دانشگاه‌هایی که مورد تایید قرار می‌گیرند، معمولاً فرآیند تطبیق نمرات و مدارک را برای فارغ‌التحصیلان ایرانی آسان می‌کنند. این امر می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا بدون مشکلات بیشتر وارد بازار کار ایران شوند و از مدارکشان به‌طور کامل بهره‌مند شوند.

در حقیقت، وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران معمولاً یک فهرست از دانشگاه‌های خارجی را که توسط آن ها تایید شده‌اند، منتشر می‌کند. اما این فهرست می‌تواند در طول زمان تغییر کند، زیرا بر اساس ارزیابی‌های جدید یا تغییرات در معیارهای تایید دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های جدید ممکن است افزوده شوند یا از لیست حذف شوند.

به عنوان مثال، وزارت علوم ایران ممکن است به صورت دوره‌ای فهرستی از دانشگاه‌های تاییدشده را در وب‌سایت خود و از طریق اطلاعیه‌های رسمی اعلام کند. دسترسی به این لیست معمولاً به دانشجوها و افراد علاقه‌مند امکان می‌دهد تا دانشگاه‌هایی که توسط وزارت علوم ایران تایید شده‌اند را بشناسند.

لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران 2024 (ترکیه)

لیست زیر به ترتیب ممتاز خوب و متوسط نوشته شده است.

گروهبندی الف(ممتاز)

 1. Ankara University
 2. Hacettepe University
 3. Istanbul Technical University
 4. Istanbul University
 5. Koc University
 6. Middle East Technical University

دسته ب(خوب)

 1. Bilkent University
 2. Bogazici University
 3. Cukurova University
 4. Dokuz Eylul University
 5. Ege University
 6. Gazi University
 7. Ihsan Dogramaci Bilkent University
 8. Marmara University
 9. Sabanci University
 10. TOBB Ekonomi ve Teknoloji University

گروه ج(متوسط)

 1. Acibadem University
 2. Akdeniz University
 3. Bahcesehir University
 4. Baskent University
 5. Cankaya University
 6. Erciyes University
 7. Firat University
 8. Gaziantep University
 9. Istanbul Bilgi University
 10. Izmir Institute of Technology
 11. Kocaeli University
 12. Mersin University
 13. Necmettin Erbakan University
 14. Ozyegin University
 15. Uludag University
 16. Yildiz Technical University
 17. Atilim University

دانشگاه‌های مورد تایید

دلایل آپدیت شدن لیست دانشگاه‌های مورد تایید

حذف شدن و یا اضافه شدن دانشگاه ها توسط وزارت علوم ایران امری معمولی بوده و دلایل مختلفی دارد. دلایل این تغییرات می‌توانند متنوع باشند، از جمله:

 1. ارزیابی مداوم: وزارت علوم و بهداشت ممکن است ارزیابی‌های دوره‌ای بر روی دانشگاه‌های خارجی انجام دهد و بر اساس این ارزیابی‌ها تصمیم بگیرد که آیا یک دانشگاه باید به لیست تایید شده اضافه شود یا حذف شود.
 2. تغییر در استانداردها: استانداردها و معیارهایی که برای تایید دانشگاه‌ها استفاده می‌شوند، ممکن است تغییر کنند. اما این تغییرات می‌توانند باعث حذف یا اضافه شدن دانشگاه‌ها به لیست تاییدشده شوند.
 3. مسائل مربوط به کیفیت یا مشکلات عملکردی: اگر یک دانشگاه مشکلاتی در کیفیت آموزش یا سایر موارد مانند مدیریت، تجهیزات و… داشته باشد، ممکن است از لیست تایید شده حذف شود تا زمانی که مشکلات حل شوند.

در لیست 2024 نیز برخی دانشگاه ها جایگاه خود را از دست داده اند و یا جایگاه آن ها بین گروه های ممتاز ، خوب و متوسط تغییر پیدا کرده اند. به عنوان مثال جایگاه دانشگاه های Bilkent University و Sabanci University و Bogazici University از گروه “ممتاز” به گروه “خوب” جابجا شده اند و در مقابل جایگاه دانشگاه های Ankara University و Istanbul University و Istanbul Technical University از گروه “خوب” به گروه “ممتاز” ارتقا پیدا کرده اند.

و در کل هفده دانشگاه از لیست تایدیه وزارت علوم برداشته شده اند و تعداد شش دانشگاه جدید به این لیست اضافه شده اند.

دانشگاه‌هایی که از لیست حذف شده‌اند

 1. Anadolu University
 2. Karabuk University
 3. Altinbas University
 4. Beykent University
 5. Biruni University
 6. Eskisehir University
 7. Istanbul gelisim University
 8. Istanbul okan University
 9. Istinye University
 10. Izmir University of Economics
 11. Kadir has University
 12. KTO Karatay University
 13. Medipol University of Istanbul
 14. Ondokuz mayis University
 15. Recep Tayyip Erdoğan University
 16. Sakarya University
 17. Selcuk University

دانشگاه‌هایی که به لیست اضافه شده‌اند

 1. TOBB Ekonomi ve Teknoloji University
 2. Acibadem University
 3. Baskent University
 4. Firat University
 5. Mersin University
 6. Necmettin Erbakan University

سخن پایانی

موسسه “نبولا” با بیش از 10 سال سابقه در حوزه ارتباطات با دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید وزارت علوم در ترکیه همکاری دارد. موسسه نبولا شرایطی را فراهم می کند تا بتوانید به راحتی توسط این موسسه در دانشگاه‌های مورد تایید ترکیه به تحصیل بپردازید.

با تکیه بر ارتباطات فعال و مستمر با دانشگاه‌های معتبر ترکیه، موسسه “نبولا” توانایی اخذ پذیرش شما را در این دانشگاه‌ها به صورت کاملاً قانونی و بر اساس قوانین دانشگاه‌های مربوطه دارد.

این موسسه تضمین می‌کند که متقاضیان می‌توانند به‌ صورت مشروع و با رعایت تمامی مقررات و قوانین دانشگاه‌ها، به دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه وارد شوند. پس شما می توانید از این فرصت استفاده کرده و به کمک نبولا در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازید. (درخواست مشاوره)

سوالات متداول در مورد دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران (ترکیه)

کدام دانشگاه ها به لیست جدید دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم اضافه شده است؟

در لیست جدید 2024 وزارت علوم شش دانشگاه به لیست اضافه شده است. پس برای اطلاع از این دانشگاه ها مقاله فوق را مطالعه کنید.

آیا از لیست جدید وزارت علوم دانشگاهی حذف شده است؟

بله نزدیک به 17 دانشگاه از لیست حذف شده است. پس مهم است که قبل از انتخاب دانشگاه لیست دانشگاه های مورد تایید را بررسی کنید.

آیا موسسه نبولا از این دانشگاه ها پذیرش می گیرد؟

بله موسسه ما با توجه به شرایط و قوانین خود دانشگاه  این امکان را به شما می دهد که در برخی از این دانشگاه ها بدون آزمون ورودی و صرفا با سوابق تحصیلی پذیرش بگیرید.

منبع: اداره کل امور دانش آموختگان

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *