آرمون آلس

5/5 - (2 امتیاز)

آشنایی کامل با آزمون ALES

مدارک دانشگاه‌های ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار است چون ترکیه عضو معاهده بولونیا می‌باشد. همین دلیل، بهانه خوبی برای ترغیب دانشجویان ایرانی به تحصیل در ترکیه می‌باشد.

دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند این کشور را به‌عنوان پلی به اروپا و آمریکا در نظر بگیرند. از طرفی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه نسبت به کنکور ایران ساده‌تر و قبولی در آن آسان‌تر است.

در این مقاله به بررسی یکی از آزمون‌های مهم ترکیه، که اخذ مدرک آن یکی از الزامات ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر ترکیه است، می‌‌پردازیم.

موسسه معتبر سایت تحصیل در خارج، مشاوران و کارشناسان زبده خود را در جهت یاری به شما دانشجویان عزیز بکار گرفته است. شما می­توانید در صورت تمایل با موسسه تحصیل در خارج تماس حاصل فرمایید.

کاربرد آزمون ALES

افرادی که جویای موقعیت شغلی در محیط‌های آموزشی، آکادمیک و تحقیقاتی همانند مدرس دانشگاه، محقق و… هستند و همچنین آن دسته از داوطلبان که متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند،  باید مدرک و نمره قبولی آزمون ALES خود را جهت ثبت‌نام در دانشگاه‌های برتر ترکیه، به دانشگاه مورد نظر خود تحویل دهند.

همچنین دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه که تصمیم بر ادامه تحصیل در خارج از ترکیه را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند. همچنین بعضی از موسسات دولتی ترکیه مدرک این آزمون را برای اعطای بورسیه تحصیلی ترکیه معتبر می‌دانند.

ساختار آزمون ALES

این آزمون شامل ۱۰۰ سوال و متشکل از دو بخش عددی و کلامی است. بخش عددی آن محاسباتی و منطقی است و ۵۰ سوال دیگر آن مربوط به سوالات مهارت‌های کلامی و عمومی می‌باشد. برای پاسخگویی به این سوالات، داوطلب ۱۵۰ دقیقه زمان دارد. این آزمون به زبان ترکی برگزار شده و داوطلب باید قبل از اقدام برای آزمون حتما به زبان ترکی ‌مسلط باشند.

اعتبار و زمان ثبت‌نام آزمون ALES

مدت اعتبار مدرک این آزمون ۵ سال است؛ یعنی از زمان اعلام نتایج تا پنج سال بعد. این آزمون سه نوبت در سال توسط سازمان سنجش و گزینش دانشجوی ترکیه (ÖSYM)  در ۸۱ استان ترکیه و قبرس‌شمالی برگزار می‌شود.

دانشجویان متقاضی این آزمون می‌توانند از ۲۱ فوریه تا ۳ مارس نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام نمایند. دانشجویان می‌توانند درخواست خود را مبنی بر شرکت در آزمون، در سایت ÖYSM به آدرس ais.osym.gov.tr و یا از طریق اپلیکیشن ÖSYM Candidate Transactions ارسال نمایند.

مراحل ثبت‌نام

برای ثبت نام در آزمون ALES باید وارد سایت www.osym.gov.tr شوید. پس از دانلود و مطالعه دفترچه ثبت‌نام و آشنایی با مقررات آزمون، مکان مورد نظر را جهت برگزاری آزمون انتخاب کنید.

سپس باید اطلاعات شخصی و تحصیلی که سیستم از شما درخواست کرده را وارد کنید و در آخر هزینه آزمون را پرداخت کنید. پس از طی این مراحل شما می‌توانید با در دست داشتن یک مدرک شناسایی مثل پاسپورت معتبر، شناسنامه و یا کارت شهروندی ترکیه و کارت ورود به جلسه آزمون ALES در مرکز برگزاری آزمون حضور یابید. همچنین می‌توانید تمامی مراحل گفته شده را در اپلیکیشن ÖSYM Candidate Transactions انجام دهید.

هزینه شرکت در آزمون ALES

هزینه آزمون را می‌توان به صورت نقد در بانک و یا با دبیت کارت از بخش پرداخت‌ها در قسمت E-TRANSFERENCES در سایت ÖSYM پرداخت نمایید. دانشجویانی که در موعد مقرر هزینه آزمون را پرداخت نکنند، کارت ورود به جلسه برای آن‌ها صادر نخواهد شد.

هزینه شرکت در این آزمون بسته به خدمات و امکانات موسسه و مکان انتخابی آزمون متغیر است. به طور کلی هزینه ثبت‌نام در این آزمون چیزی حدود ۱۸۵ لیر ترکیه می‌باشد. توجه کنید که هر چه دیرتر نسبت به پرداخت اقدام کنید، هزینه پرداختی بیشتر خواهد شد.

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون ALES

 •   برای دریافت این کارت بایستی که رمز عبور و نام کاربری که در زمان ثبت‌نام به شما داده شد، نزد خود نگه ‌دارید.
 •   این کارت از سایت ais.osym.gov.tr ده روز قبل از آزمون قابل دریافت است.
 •   این کارت حاوی عکس داوطلب، آدرس محل آزمون و سالن برگزاری آن است.
 •   امکان شرکت در آزمون غیر از محلی که در کارت درج شده است وجود ندارد، در غیر این صورت آزمون باطل است.
 •   در صورت گم شدن کارت آزمون، مجددا این کارت قابل دریافت است.
 •   عکس موجود روی کارت باید کاملا واضح و قابل مشاهده باشد.
 •   ثبت هرگونه اطلاعات غیر از اطلاعات مندرج توسط ÖSYM کارت آزمون را نامعتبر می‌کند.

قوانین آزمون ALES

شرکت در آزمون ALES مستلزم رعایت کردن قوانینی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 •   حضور داوطلب یک ساعت قبل از آزمون الزامی است.
 •   به‌غیر از یک بطری آب شفاف، بردن هرگونه وسایل غیر ضروری در سر جلسه آزمون ممنوع است.
 •   مداد، تراش، پاک‌کن و دستمال کاغذی سر جلسه به داوطلبان داده می‌شود.
 •   سوالات باید با مداد مشکی پاسخ داده شوند.
 •   این آزمون تنها در کشور ترکیه معتبر است و فقط در این کشور برگزار می‌شود.

ارزیابی و دریافت نتایج آزمون ALES

این آزمون به شیوه کامپیوتری ارزیابی می‌شود و در آن پاسخ‌های درست و غلط دانشجویان به سوالات هر بخش به صورت جداگانه جمع‌آوری می‌شود؛ یعنی یک چهارم پاسخ‌های اشتباه از پاسخ‌های صحیح کسر می‌شود و بدین صورت نمره خام آزمون به‌ دست می‌آید. شما در این کارنامه می‌توانید تعداد پاسخ های درست و نادرست در ‌بخش‌های مختلف را در آزمون ALES مشاهده کنید. همچنین نتایج این آزمون را می‌توانید از سایت sonuc.osym.gov.tr ببینید. برای دریافت کارنامه رمز عبور داده شده هنگام ثبت‌نام مورد نیاز است.

حداقل نمره پذیرش در آزمون ALES

هر دانشگاه و یا ارگانی که مدرک این آزمون برایش معتبر است، حداقل نمره‌ خاصی را مدنظر دارد. حداقل رتبه مورد نیاز هر دانشگاه و یا موسسه، در اطلاعیه‌های مربوطه اعلام شده است اما به‌طور کلی کسب نمره پنجاه از صد به معنای قبولی داوطلب می‌باشد. برای کارشناسی ارشد حداقل نمره ۵۵ و برای دوره‌های دکتری حداقل ۸۰ می‌باشد. نمره این آزمون یک نقطه مثبت برای دانشگاه‌ها و موسساتی است که ملاک آن‌ها مدرک آزمون ALES است.

زمان اعلام نتایج

نتایج این آزمون یک ماه پس از تاریخ برگزاری آن اعلام می‌شود. در لیست زیر می‌توانید تاریخ اعلام نتایج این آزمون را در سال ۲۰۲۲ ببینید.

 •   تاریخ برگزاری آزمون ۱۷/۴/۲۰۲۲ که نتایج آن در تاریخ ۱۲/۵/۲۰۲۲  اعلام می‌شود
 •   تاریخ برگزاری آزمون در ۲۱/۸/۲۰۲۲ که نتایج آن در تاریخ ۹/۹/۲۰۲۲ اعلام می‌شود.
 •   تاریخ برگزاری آزمون در ۲۰/۱۱/۲۰۲۲ که نتایج آن در ۹/۱۲/۲۰۲۲ اعلام می‌شود.

آرمون آلس

منابع آزمون ALES

منابع ارائه شده برای این آزمون بسیار است. کتاب‌هایی که تحت عنوان منابع ALES منتشر می‌شوند، به اصطلاح کتاب ALES نام دارند. بعضی از این کتب مانند کتاب pegem ALES، به مباحث منطقی و کلامی و همچنین نمونه سوالات ‌ALES می‌پردازند اما کتب دیگری که فقط نمونه سوال ALES در آن وجود دارد، به آن بانک سوالات ALES گفته می‌شود. کتاب‌هایی که می‌توانند داوطلب را در آزمون ALES و اخذ نمره خوب یاری کند عبارت است از:

 •   کتاب  :ALES sample test 2019  این کتاب شامل ۵۰ آزمون و نمونه سوال ALES است.
 •   کتاب :Mathematical ALES Yargi  این کتاب شامل تعداد زیادی نمونه سوال ریاضی هوش مربوط به آزمون ALES است.
 •   کتاب ۵ ساله ALES: این کتاب شامل سوالات پنج سال اخیر آزمون ALES است.
 •   کتاب :Turkish Language ALES Yargi این کتاب دارای تعداد زیادی نمونه سوال در مورد زبان ترکی و متون متفاوت برای بالا بردن سطح این بخش در آزمون ALES  است.

این کتاب‌های بانک تست برای دانشجویانی کاربرد دارد که مایلند فقط سوالات را بخوانند و یا دانشجویانی که تسلط کامل به مباحث دارند و مقصود آن‌ها صرفا مرور است. همچنین برای این آزمون دوره‌های مختلفی نیز وجود دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

 •   دوره‌ :CICERONE  در این دوره کلیه اطلاعات مهم به دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه آموزش داده می‌شود. در این دوره یک آزمون آزمایشی ALES نیز برگزار می‌شود که داوطلبین را آماده می‌کند.
 •   دوره :Proprofs   این دوره آموزش‌های‌ ضروری در مورد نمونه‌ سوالات این آزمون به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود که به نمره آنان کمک می‌کند.

تفاوت میان  ALES و GRE

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، یعنی ارشد و دکتری باید از میان ALES و GRE یکی را انتخاب کنند. با این تفاوت که آزمون ALES فقط به زبان ترکی است و داوطلبان نیاز است که قبل از اقدام به ثبت‌نام به این زبان مسلط باشند. بنابراین داشتن مدرک تومر تا حدودی برای این آزمون ضروری می‌باشد. اما آزمون GRE کاملا به زبان انگلیسی است و دانشگاه‌های ترکیه جهت جذب دانشجو این مدرک را معتبر می‌دانند و داوطلب می‌تواند با کسب این مدرک به تحصیل به زبان انگلیسی و یا دیگر رشته ‌هی پرطرفدار دانشگاه‌های ترکیه  بپردازند.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم که شما را هرچه تمام­تر با این آزمون پرمتقاضی آشنا کنیم. امیدواریم توانسته باشیم ابهامات شما را در این زمینه تا حدودی برطرف نماییم. موسسه معتبر سایت تحصیل در خارج شما را در راه رسیدن به اهداف مهاجرتی و گردشگری تان یاری خواهد کرد. مفتخریم که با داشتن زبده ترین کارشناسان مهاجرتی و بهترین مشاوران خود در کنار شما هستیم.

سوالات متداول:

آزمون ALES  از چند نمره و از چند بخش تشکیل شده است؟

این آزمون صد سوال و از دو بخش محاسباتی و کلامی تشکیل شده که هر کدام دارای 50 سوال می باشد.

  حداقل نمره قبولی در آزمون ALES چند است؟

هر ارگان و دانشگاهی بسته به سیاست‌های خود می‌تواند هر نمره­ای را اعلام کند. اما به‌طور کلی برای فوق لیسانس نمره 55 و دکتری نمره 80 قابل قبول است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *