تحصیل پزشکی در ایتالیا

post

رشته پزشکی از جمله رشته ‌هایی است که علاقه دانش‌آموزان را به خود جلب می‌کنند و رویای تبدیل شدن به پزشک برای اکثر آن‌ ها آرزویی شیرین است. این رشته‌ به دلیل ارتباط نزدیک با خدمت به جامعه و تأثیر مستقیم بر بهبود سلامتی افراد، جذابیت بیش از حدی را برای علاقه ‌مندان به دنبال دارند. در این مقاله قصد داریم شرایط تحصیل این رشته در کشور ایتالیا را بررسی کنیم.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشکده های دولتی بین المللی در رشته‌های پزشکی ایتالیا از سال 2009، برنامه های دکتری به زبان انگلیسی را افتتاح کرده اند. بیش از 13 دانشکده پزشکی دولتی مدرک‌ های MBBS ) bachelor of medicine, bachelor of surgery) را با زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

در جدول زیر مشاهده کنید.

نام دانشگاه زبان تدریس
دانشگاه بولونیا (University of Bologna) انگلیسی
دانشگاه میلان (University of Milan) انگلیسی
دانشگاه ناپل فدریکو دوم (Federico II University of Naples) انگلیسی
دانشگاه پادوآ (University of Padua) انگلیسی
دانشگاه پاویا (University of Pavia) انگلیسی
دانشگاه پارما (University of Parma) انگلیسی
دانشگاه رم لا ساپینزا (Sapienza University of Rome) انگلیسی
دانشگاه رم تور ورگاتا (Tor Vergata University of Rome) انگلیسی

دانشگاه تورین (University of Turin)

انگلیسی

این دانشکده‌های پزشکی انگلیسی زبان از نظر آموزشی متنوع‌ترین، از نظر آکادمیک سخت‌گیرانه ترین و از نظر هزینه‌ها ارزان‌ترین دانشکده‌های پزشکی در سطح بین‌المللی هستند و شرایط عالی برای رزیدنتی ، تحقیقات و کار بالینی در اروپا را دارا می‌باشند. بازه این شهریه ها می تواند از 200 تا 4000 یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اروپایی متغیر باشد. دریافت آموزش پزشکی در سطح اروپای غربی هرگز تا این حد آسان نبوده است.

8 دلیل برای اینکه در ایتالیا پزشکی بخوانید.

پذیرش

شما فقط در یک آزمون پذیرش IMAT  انگلیسی  شرکت خواهید کرد که در بیش از 20 کشور در سراسر جهان برگزار می‌شود. بدون نیاز به مصاحبه، معدل دبیرستان و توصیه نامه یا نامه مرجع می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. تا زمانی که از پذیرش خود اطمینان پیدا نکردید، حتی نیازی به نقل مکان به ایتالیا نخواهید داشت. هزینه آزمون پذیرش حدود 120 یورو است و کاملاً به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

هزینه ها

میانگین شهریه حدود 1200 یورو در سال است و هزینه های زندگی می‌تواند تا حداقل 600 یورو در ماه، همراه با هزینه های اسکان باشد. این هزینه ها نسبت به آمریکا، انگلستان و شرق اروپا بسیار کمتر است. بورس های تحصیلی و فرصت های کاری همچنین برای دانشجویان خارجی موجود است.

تدریس به زبان انگلیسی

کتاب ها، جزوات و تمام آزمون ها به زبان انگلیسی است که از روز اول می توانید درک کنید. همچنین واحدهای ایتالیایی برای کمک به یادگیری زبان ایتالیایی در جهت کمک  به زندگی روزمره شما، بدون فشار زمانی، ارائه می‌شود. جهت بهبود مهارت های زبان ایتالیایی خود از طریق کلاس های زبان که باعث ایجاد شبکه ای قوی بین شما و مربیان و همکاران در دانشکده پزشکی می‌شود بهره برده و روابط اجتماعی گسترده‌تری داشته باشید.

دانشگاه های معتبر

برخی از دانشگاه‌ها بیش از 500 سال سابقه در آموزش پزشکی دارند.

درجه دکتری در اروپا

مدرک پزشکی ارائه شده به شما اجازه می دهد در سراسر اروپا، از جمله انگلستان، به صورت تخصصی فعالیت کنید. مطالعات شما همچنین برای آزمون United States Medical Licensing Examination (USMLE) در ایالات متحده قابل قبول است.

فرهنگ

اگر قرار است شش سال را در خارج از کشور بگذرانید، چرا این کار را در یک کشور زیبا با غذاهای عالی، رسوم و مردمان با فرهنگ در قلب اروپا نگذرانید. در محیطی زیبا از کوههای آلپ، دریاچه های خیره کننده در شمال و محیطی سرسبز.

برنامه های تبادل دانشجویی

می توانید یک نیمسال یا یک سال را در یک دانشگاه دیگر اروپایی بگذرانید به شرطی که رشته تحصیلی یکسان باشند و برخی از دانشگاه‌ها مثل پاویا این انتقالات دانشجویی را حتی با دانشگاه های آمریکا دارند.

فرصت های پذیرش اختصاصی

 برخی اوقات جایگاه‌های اضافی برای متقاضیان غیر اروپایی اختصاص داده می‌شود که شانس آنها را برای پذیرش بالا می برد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های با رتبه برتر برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های ارائه دهنده آموزش پزشکی در ایتالیا از معتبرترین موسسات دانشگاهی در جهان هستند. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، ایتالیا دارای 28 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر در زمینه پزشکی است.

برخی از دانشگاه ها و جایگاه آن ها در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2021 در  لیست زیر عبارتند از:

دانشگاه رتبه در رده‌بندی جهانی QS
دانشگاه میلان 72
دانشگاه بولونیا 78
دانشگاه لاساپیانزا رم 105
دانشگاه پادووا 124
دانشگاه پاویا 250

فرصت‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی منحصر به فرد آموزش پزشکی موجود در ایتالیا

ایتالیا دارای تاریخچه غنی از اکتشافات و نوآوری‌های علمی است و دانشکده‌های پزشکی آن فرصت‌های منحصر به فردی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا از کارشناسان برجسته در این زمینه بیاموزند. دانشکده‌های پزشکی ایتالیا به دلیل برنامه‌های درسی دقیق و جامع خود که ترکیبی از یادگیری در کلاس با تجربه بالینی عملی  است، شناخته شده‌اند. علاوه بر این، ایتالیا دارای فرهنگ تحقیقاتی قوی است و بسیاری از دانشکده‌های پزشکی فرصت‌هایی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا در پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته شرکت کنند و با اعضای هیئت علمی همکاری کنند. به عنوان مثال، دانشگاه میلان طیف وسیعی از برنامه های تحقیقاتی را در زمینه هایی مانند مغز و اعصاب، انکولوژی و پزشکی قلب و عروق ارائه می دهد.  به عنوان مثال دانشگاه Tor Vergata در رم به دلیل رویکردهای نوآورانه خود در آموزش پزشکی، از جمله یادگیری مبتنی بر شبیه سازی و همکاری بین حرفه ای، شناخته شده است.

برخی از دانشگاه‌ها، مانند بولونیا  از قدیمی ترین دانشگاه های جهان با بیش از 800 سال سابقه هستند که به طور مداوم اهداف و کیفیت آموزشی خود را بهبود می‌بخشند مثلا با امکانات تکنولوژیکی که دارند به دانشجویان پزشکی این اجازه را می‌دهند که سخنرانی‌های تئوری را با فعالیت‌های عملی مرتبط کنند که این مورد بسیار قابل توجه می‌باشد.

چگونه بفهمیم پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود یا نه؟

دانشگاه‌های ایتالیایی، دانشکده‌های پزشکی یا سایر وب‌سایت‌ها ممکن است رشته های آموزشی دیگری را در صفحات وب خود فهرست کنند. در این صورت، شما باید کمی تحقیق کنید تا بفهمید که آیا این رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند یا دانشجویان بین المللی واجد شرایط درخواست هستند یا نه.   اگر برای یافتن این اطلاعات با مشکل مواجه شدید می‌توانید با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل نمایید تا مشاورین موسسه ما به روزترین اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

بالغ بر 15 دانشگاه دوره های کارشناسی، 50 دانشگاه دوره های ارشد و 15 دانشگاه دوره های دکتری در ایتالیا را در رشته های متنوع مرتبط با پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

پنج گام برای دکتر شدن در ایتالیا

گام اول: زبان تحصیلی خود را انتخاب کنید.

خوشبختانه برای دانشجویان بین المللی، دوره های پزشکی به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی در دسترس هستند. اولین قدم برای پزشک شدن در ایتالیا، دانستن زبان تدریس پزشکی در این کشور است.

 تدریس به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان خارجی جهت تحصیل در ایتالیا برگزار شده است. با این حال، گمان نکنید که دریافت مدرک انگلیسی برای شما کافی است و زبان ایتالیایی را به طور کامل نادیده بگیرید. به عنوان یک پزشک آینده، باید با بیماران و همکاران ایتالیایی زبان خود ارتباط برقرار کنید. همچنین با یادگیری زبان ایتالیایی شانس خود را برای دریافت ویزای کار برای طبابت دائم در ایتالیا افزایش دهید. شما دو گزینه برای حرکت رو به جلو دارید. اولین گزینه شما مطالعه ایتالیایی قبل از درخواست برای دانشکده پزشکی است. بسیاری از دبیرستان ها در سراسر جهان زبان ایتالیایی را به صورت انتخابی ارائه می دهند و مدارس زبان نیز وجود دارند که دوره های ایتالیایی را نیز ارائه می‌دهند. گزینه بعدی انتخاب دانشکده انگلیسی زبان برای تحصیل و یادگیری زبان ایتالیایی در حین گذراندن دوره تحصیلی پزشکی خود در ایتالیا می‌باشد.

گام دوم: درخواست برای امتحانات آزمون ورودی

این درخواست بستگی به زبانی دارد که قصد تحصیل پزشکی را در آن را دارید. اگر به عنوان مثال  زبان ایتالیایی را درخواست می‌دهید، باید برای آزمون آلفا تست اقدام کنید.

اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را به زبان انگلیسی دارید، باید در آزمون پزشکی بین المللی  IMAT شرکت کنید. این آزمون ورودی دانشکده های پزشکی دولتی ایتالیا است و تنها راه پذیرش در این رشته تحصیلی می باشد.

گام سوم: مدرک پزشکی خود را دریافت کنید.

دریافت مدارک پزشکی در ایتالیا معمولاً شش سال طول می‌کشد. این یک مدرک جامع است ودر پایان دانشجویان هم از نظر عملی و هم تئوری پر بار شده و تبدیل یه یک پزشک حاذق می‌شوند.

 سه سال اول را در کلاس درس و آزمایشگاه خواهید گذراند. در اینجا، شما علوم پزشکی ضروری مانند زیست شناسی، شیمی، آناتومی، فیزیولوژی و موارد دیگر را یاد خواهید گرفت و در عین حال سایر دوره های مرتبط مانند روانشناسی، اخلاق و جامعه شناسی را نیز فرا می‌گیرید.

 برای چهارمین، پنجمین و آخرین سال خود در این برنامه، زمان خود را به طور مساوی بین کلاس‌های درس و یک دوره کارآموزی ارزیابی شده تقسیم می‌کنید. یک روز معمولی در این مرحله با برگزاری کلاس‌های صبحگاهی شروع می‌شود و با یک شیفت در بیمارستان که تا عصر ادامه خواهد داشت به پایان می‌رسد. دوره کارآموزی در بیمارستان ها یا کلینیک‌هایی که معمولاً با دانشگاه شما همکاری می‌کنند انجام می‌شود. در اینجا، شما می‌توانید با کارهای عملی پزشکی وارد شوید و در تمام واحدهای مراقبت های بهداشتی پزشکی و جراحی مانند بخش‌های اطفال، زنان و زایمان، اورژانسی و غیره مشغول شوید. برای فارغ التحصیلی باید تمام دوره های علمی و کارآموزی خود را بگذرانید.

گام چهارم: شرکت در آزمون مجوز پس از فارغ التحصیلی با مدرک پزشکی

گام بعدی برای پزشک شدن در ایتالیا، قبولی در آزمون صدور مجوز به نام Esame di Stato di Medicina است. این یک آزمون سراسری مبتنی بر رتبه است که تعیین می‌کند در کدام بیمارستان می‌توانید کار کنید و چه تخصصی را می‌توانید دنبال کنید. این شامل یک آزمون کتبی و یک دوره کارآموزی است. آزمون کتبی 110 سوال دارد. دوره کارآموزی(اینترنت شیپ) سه ماه طول می کشد و شما در بخش‌های مختلف پزشکی و جراحی به پزشکان عمومی و متخصص ارجاع داده می‌شوید. جایی که به شما اختصاص داده می‌شود با نمرات شما تعیین شده است هر چه آنها کمتر باشند، اولویت کمتری برای پست گرفتن خواهید داشت. برای تبدیل شدن به یک پزشک عمومی کامل باید هر دوی این موارد را پاس کنید. برای این آزمون از طریق وب سایت وزارت بهداشت ایتالیا اقدام خواهید کرد.

پس از قبولی قبل از شروع کار، بایستی برای مجوز پزشکی ثبت نام کنید. این فقط برای این است که وزارت بهداشت بتواند شما را بشناسد و تشخیص دهد که شما تمام مراتب تحصیلی خود را گذرانده اید و در آزمون مجوز قبول شده‌اید. فرم ثبت نام آنلاین را در سایت وزارت بهداشت جستجو کنید. برای دسترسی به فرم و پر کردن آن باید 16 یورو بپردازید. پس از انجام این کار، درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید یا یک نسخه فیزیکی از آن را به دفتر بهداشت محلی خود ارسال کنید.

گام پنجم: کسب تخصص

گرفتن نمرات بالا در Esame di Stato de Medicina در مورد تخصص شما بسیار مهم است. به این دلیل که در ایتالیا، تعداد محدودی برای موقعیت‌های اقامتی در دسترس است و حتی ممکن است گرفتن برخی از تخصص‌ها سخت‌تر از سایرین باشد. برای تبدیل شدن به یک پزشک رسمی در ایتالیا، آخرین مرحله کسب تخصص در حوزه تحصیلی خود است. اگر به تخصص خاصی علاقمند هستید، واقعا نیاز به مطالعه و کار بسیار سخت خواهید داشت. اگر بار اول به تخصص انتخابی خود نرسیدید، همیشه می‌توانید قبل از تلاش مجدد به مدت یک یا دو سال به عنوان متخصص عمومی کار کنید. هنگامی که در تخصص خود پذیرفته شدید، باید یک برنامه اقامت ترتیب دهید. که بین سه تا شش سال طول می‌کشد، و شما در یک بیمارستان تحت نظر پزشکان با تجربه‌تر کار خواهید کرد. در اینجا، شما آموزش های عمیق‌تری در زمینه تخصص خود خواهید دید.

در پایان دوره رزیدنتی، شما در رشته خود متخصص خواهید شد و می توانید بدون نظارت مستقیم شروع به کار کنید.

اگه قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید قبل از هر گونه اقدامی با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرموده تا مشاورین ما اطلاعات لازم و ضروری به‌روز را در اختیار شما عزیزان قرار دهند. مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا با پاسخ گویی به سوالات و رفع ابهام‌ های شما عزیزان، سریعترین راه ممکن برای مهاجرت را با صرفه جویی در وقت و هزینه، پیش رویتان قرار خواهند داد.

سوالات متداول

آیا دوره‌ های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می ‌شوند؟

بله، برخی از دانشگاه ‌ها و دانشکده‌ های پزشکی در ایتالیا دوره‌ های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می ‌دهند تا به دانشجویان بین ‌المللی امکان تحصیل در این کشور را فراهم کنند.

چه آزمون ‌های ورودی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

برای زبان ایتالیایی، آزمون آلفا تست و برای زبان انگلیسی، آزمون پزشکی بین ‌المللی (IMAT) برگزار می‌ شود. این آزمون ‌ها معیار های ورود به دانشکده ‌های پزشکی ایتالیا هستند.

چقدر زمان طول می ‌کشد تا مدرک پزشکی در ایتالیا دریافت شود؟

دوره تحصیلی پزشکی در ایتالیا شش سال طول می ‌کشد. در این مدت، دانشجویان به مطالعات تئوری و عملی پزشکی مشغول می ‌شوند و پس از اتمام این دوره مدرک پزشکی دریافت می‌ کنند.

چه مراحلی برای کسب تخصص پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

بعد از گرفتن مدرک پزشکی، باید در آزمون صدور مجوز شرکت کنید تا بتوانید در بیمارستان کار کنید و تخصص خود را انتخاب کنید. پس از آن، باید تخصص خود را کسب کرده و مجوز پزشکی را دریافت کنید.

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *